Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τον σκληρό μου


stavrianna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Ο σκληρός μου δίσκος τα έχει παίξει, με το Hard Disk Sentinel μου δείχνει 9% υγεία. Ο δίσκος έχει εγγύηση, έχω κάνει το backup μου και τον έχω κάνει format αλλά το θέμα είναι ότι επειδή είχα κάποια προσωπικά αρχεία μέσα δε θέλω να ανακτηθούν στο κατάστημα που θα τον αλλάξω. Απ'ότι διάβασα εδώ μέσα στο forum υπάρχουν προγράμματα που επαναφέρουν τα αρχεία. Υπάρχει περίπτωση να κάνουν ανάκτηση των αρχείων μου στο κατάστημα που θα κάνω την αλλαγή εφόσον τσεκάρουν τον δίσκο για να δουν αν όντως έχει πρόβλημα; Μπορεί να ακούγεται λίγο χαζό αλλά υπάρχουν αρχεία που δε θέλω να μοιραστώ με άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχεις δει απο μόνη σου οτι τα έχει παίξει(κολλάει,ακους τικ τικ τικ να κανει μεσα ο δισκος κ.α), ή απλα είδες το HD Sentinel και  εβγαλές αυτο το συμπέρασμα;

Επεξ/σία από jek20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τοτε ειναι προβλημα,αυτο με τα αρχεια ομως μην σε απασχολει δεν νομιζω να κατσουν να ασχοληθουν με ενα σκληρο δισκο που ειναι πλεον ερρειπιo :P (βασικα γενικα δεν νομιζω να ψαχνουν τι εχει ο καθενας μεσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος σου είναι φορμαρισμένος και δεν μπορείς να αντιγράψεις τα αρχεία σου κάπου αλλού;

 

EDIT:Τωρα το είδα οτι τον έχεις κάνει..

 

 

EDIT2:Στο Hard Disk Sentinel στην επίδοση πόσο σου λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τοτε ειναι προβλημα,αυτο με τα αρχεια ομως μην σε απασχολει δεν νομιζω να κατσουν να ασχοληθουν με ενα σκληρο δισκο που ειναι πλεον ερρειπιo :P (βασικα γενικα δεν νομιζω να ψαχνουν τι εχει ο καθενας μεσα)

Μπορεί και να είναι έτσι όπως τα λες αλλά επειδή ο άνθρωπος είναι περίεργο ον ποτέ δεν ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις το HD Sentinel, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το wipe tool που διαθέτει.

Δίσκος -> surface test -> reinitialize disk surface. 

Στη 2η καρτέλα (διαμόρφωση) μπορείς να επιλέξεις τη σειρά που θα γίνει το πέρασμα (πχ βάλε random test) και τον αριθμό της επανάληψης (2 φορές είναι υπεραρκετές).

Απλά θα πρέπει να οπλιστείς με πολλή υπομονή.

Στην ουσία το τεστ αυτό "στρώνει" την επιφάνεια του δίσκου με πιθανό αποτέλεσμα να βελτιωθεί κατά ένα βαθμό η υγεία του, αλλά θα καταστρέψει τα δεδομένα σου κατά NAVSO P-5239-26, οπότε δεν θα έχεις λόγο να αγχώνεσαι για πιθανή ανάκτηση.

 

 

 

btw αν και πολύ δύσκολο να μπει κάποιος στη διαδικασία να προσπαθήσει, συμφωνώ μαζί σου - better safe than sorry

 

 

 

 

 



Το έχεις δει απο μόνος σου οτι τα έχει παίξει(κολλάει,ακους τικ τικ τικ να κανει μεσα ο δισκος κ.α), ή απλα είδες το HD Sentinel και  εβγαλές αυτο το συμπέρασμα;

Δεν αρκεί η υγεία του για να μας βάλει σε σκέψεις; Ακόμα και αν δε κλικάρει ο δίσκος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα λέει 9%(τι συμπτωση :P)  και τρέχει τέλεια!

Το νου σου

 

edit: Χρειάζεσαι την pro έκδοση του hds για να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο

 

ε τοτε ειναι προβλημα,αυτο με τα αρχεια ομως μην σε απασχολει δεν νομιζω να κατσουν να ασχοληθουν με ενα σκληρο δισκο που ειναι πλεον ερρειπιo :P (βασικα γενικα δεν νομιζω να ψαχνουν τι εχει ο καθενας μεσα)

Βασικά στη περίπτωση της stavrianna το μόνο που έχουν να κάνουν είναι επαναφορά το partition, διαδικασία ελάχιστου χρόνου.

Προσωπικά δε θα τον έδινα έτσι σε ξένα χέρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαβε υποψην σου οτι τα δεδομενα στον σκληρο ΠΟΤΕ  δε σβηνοντε απλα περνανε αλλα δεδομενα απο πανω κτλ κτλ  οποτε να ξερεις οτι παντα θα υπαρχει η πιθανοτητα αν τον δωσεις  να μοιραστεις τις προσωπικες στιγμες σου  μαζι τους  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για αυτό υπάρχουν προγράμματα για να περάσεις από πάνω άκυρα δεδομένα 1-2-3 φορές και τότε άντε βρες τα παλιά :P Ακόμα και 1 φορά να ξαναγραφτεί όλος ο δίσκος από πάνω, δεν νομίζω πως είναι οτι πιο ευκολο να επαναφερεις τα προηγουμενα. Εκτος αν πλεον εισαι CIA ξερω γω η NCIS :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα  απλα το αναφερω γιατι καποιος που  δε ξερει ακουει ''διαγραφη'' κ ισως νομιζει οτι τα δεδομενα εξαφανιζονται , δεν υπαρχουν !

υπαρχουν πολυ καλα προγραμματα και για ''καταστροφη'' δεδομενων και για ανακτηση ομως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα  απλα το αναφερω γιατι καποιος που  δε ξερει ακουει ''διαγραφη'' κ ισως νομιζει οτι τα δεδομενα εξαφανιζονται , δεν υπαρχουν !

υπαρχουν πολυ καλα προγραμματα και για ''καταστροφη'' δεδομενων και για ανακτηση ομως ...

Σιγουρα απλά δε θα κάτσει κανείς να σκάσει πόσα λεφτά για να ανακτήσει τα δεδομένα ενώς πελάτη από έναν χαλασμένο δίσκο (έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον γιατί κι εγώ έχω θέμα με τα προσωπικά δεδομένα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω ! και γω δε νομιζω να σχοληθει κανεις με τα δεδομενα της , να την τρομαξω πηγα λιγακι B)

και να την ενημερωσω πως τα δεδομενα μενουν κ μετα απο φορματ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...