Προς το περιεχόμενο

Gaming Education


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα με ενδιέφερε γενικώς να κάνω κάτι που να'χει σχέση με τα games.. Δε ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό..

Είσαι σίγουρος πως θα σε ενδιέφερε το ίδιο σε 10 χρόνια... ? Χλωμό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν σου έκανα την ίδια ερώτηση πριν 10 χρόνια για τα παιχνίδια σου , κόμιξ κλπ το ίδιο δεν θα μου απάνταγες? Είδες όμως που δεν είναι έτσι τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου έκανα την ίδια ερώτηση πριν 10 χρόνια για τα παιχνίδια σου , κόμιξ κλπ το ίδιο δεν θα μου απάνταγες? Είδες όμως που δεν είναι έτσι τελικά?

Συγγνώμη δε μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τι λέει ο alex_000 στην πρώτη σελίδα.

 

Επειδή και εγώ είμαι του χώρου, θα σου δώσω δύο σφαλιάρες πραγματικότητας, από αγάπη, και για να μην γαμήσεις τα καλύτερά σου χρόνια κάνοντας κάτι που τελικά δεν ήταν αυτό που νόμιζες.

 

Κάτσε από αύριο και γράφε C. Αγνόησε τους παπάρες που θα σου λένε είναι ξεπερασμένη και δεν θα σου χρειαστεί. Κάνε τα hello world σου, φτιάξε κάτι μεγαλύτερο, μάθε αντικειμενοστραφή. Αν κάτι σκιρτήσει μέσα σου, συνέχισε τις σπουδές σου όπως έχεις φανταστεί (C.S.->Gaming Dev Μεταπτυχιακό->Industry). Αν αρχίσεις να βαριέσαι και να λες "μα δεν θα μου χρειαστούν αυτά", στείλε μου 1000 ευρώ και μια ευχαριστήρια κάρτα που σου έσωσα την ζωή.

 

Κάνε κορμί και γίνε ζιγκολό, θα περνάς καλύτερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτός είναι artist το λες και μόνος σου.

 

That's my point. Δεν χρειαζεται να εισαι προγραμματιστης για να γινεις μερος του game development ενος παιχνιδιου.

μπορεις να δουλεψεις ως 3d modelist, concept designer, sound mixer, σεναριο, σκηνοθεσια, δεκαδες διαφορετικα πραματα.

ο προγραμματιστης ειναι για το τεχνικο κομματι κυριως.

 

Σαφώς και μπορείς να πετύχεις οτιδήποτε βάλει ο νους σου

 

τριχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα καποιος εδωσε σιτε απο γνωστες εταιρειες που φτιαχνουν παιχνιδια(ελαχιστες πια)
https://www.rockstargames.com/jobs/openings
μεσα εκει αναφερουν τι χρειαζονται ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ.

μεσα στις ακρες γραφουν
Extensive knowledge of Photoshop, Z-brush & 3DS Max or equivalent 3D package
Strong C++ programming skills.(δεν ηξερα οτι γραφουν σε c++)

κανενα uni ελλαδα ή εξωτερικο δεν θα σε μαθει να προγραμματιζεις για game.-

ποσο μαλλον σε κατι μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα καποιος εδωσε σιτε απο γνωστες εταιρειες που φτιαχνουν παιχνιδια(ελαχιστες πια)

https://www.rockstargames.com/jobs/openings

μεσα εκει αναφερουν τι χρειαζονται ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ.

μεσα στις ακρες γραφουν

Extensive knowledge of Photoshop, Z-brush & 3DS Max or equivalent 3D package

Strong C++ programming skills.(δεν ηξερα οτι γραφουν σε c++)

κανενα uni ελλαδα ή εξωτερικο δεν θα σε μαθει να προγραμματιζεις για game.-

ποσο μαλλον σε κατι μηνες

 

Αυτά

Extensive knowledge of Photoshop, Z-brush & 3DS Max or equivalent 3D package

Strong C++ programming skills.(δεν ηξερα οτι γραφουν σε c++)

 

Για 1 θέση? η Rockstart είναι μεγάλη εταιρία και δεν κάνει τέτοια λάθη!

 

Λογικά είναι 2 θέσεις

 

3D Art - >Extensive knowledge of Photoshop, Z-brush & 3DS Max or equivalent 3D package

Programmer - > Strong C++ programming skills.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα καποιος εδωσε σιτε απο γνωστες εταιρειες που φτιαχνουν παιχνιδια(ελαχιστες πια)

https://www.rockstargames.com/jobs/openings

μεσα εκει αναφερουν τι χρειαζονται ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ.

μεσα στις ακρες γραφουν

Extensive knowledge of Photoshop, Z-brush & 3DS Max or equivalent 3D package

Strong C++ programming skills.(δεν ηξερα οτι γραφουν σε c++)

κανενα uni ελλαδα ή εξωτερικο δεν θα σε μαθει να προγραμματιζεις για game.-

ποσο μαλλον σε κατι μηνες

 

 

Εννοείται C++....

 

Θες compiled γλώσσα για να έχεις απόδοση σε απαιτητικές αριθμητικές εφαρμογές όπως είναι το 3D graphics και real time audio. 

 

 

@TS

Το video game, από την μεριά του IT, είναι μία ακόμα εφαρμογή και μάλιστα μία εφαρμογή στην οποία θα πρέπει να γίνουν αρκετές βελτιστοποιήσεις. Αυτές οι βελτιστοποιήσεις σημαίνουν γνώσεις από hardware και compilation + μαθηματικά. 

 

Μπορεί να υπάρχουν game engines, αλλά το πως αυτό θα γίνει γρήγορο και γιατί δεν είναι γρήγορο είναι θέμα το οποίο απαιτεί τις παραπάνω γνώσεις. 

 

Εάν δεν σου αρέσουν οι Η/Υ και ο προγραμματισμός και δεν είσαι διαθέσιμος να μάθεις εν γένει αυτό το αντικείμενο, τότε μην ασχοληθείς. Δεν πρόκειται ποτέ να σε πληρώσει κανείς απλά και μόνο για να πεις εάν ένα παιχνίδι είναι ωραίο ή όχι... εκτός και εάν δουλεύεις σε περιοδικό, όπου και εκεί κάτι ωραίο θα βρίσκεις σε όλα τα παιχνίδια. 

 

Υ.Γ. Για αυτούς που είναι εκτός χώρου και απαντούν... απλά ασχολίαστο... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Για αυτούς που είναι εκτός χώρου και απαντούν... απλά ασχολίαστο...

 

αφου εσυ εισαι του χωρου, για πες μας σε ποια εταιρεια δουλευεις; τι παιχνιδια εχεις βγαλει; η ειναι μυστικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εκτός και εάν δουλεύεις σε περιοδικό, όπου και εκεί κάτι ωραίο θα βρίσκεις σε όλα τα παιχνίδια. 

 

 

Σε περιοδικό δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εσυ εισαι του χωρου, για πες μας σε ποια εταιρεια δουλευεις; τι παιχνιδια εχεις βγαλει; η ειναι μυστικο;

 

1) Μήπως θες και ΑΦΜ; Ό,τι να 'ναι. 

2) Δεν αναφερόμουν σε εσένα... αλλά μάλλον έχεις χάρισμα να καρφώνεσαι μόνος σου...

 

Kisses. 

 

 

 

 

Σε περιοδικό δηλαδή;

 

Τι δηλαδή; Σε περιοδικό.. αυτό δεν έγραψα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μήπως θες και ΑΦΜ; Ό,τι να 'ναι. 

2) Δεν αναφερόμουν σε εσένα... αλλά μάλλον έχεις χάρισμα να καρφώνεσαι μόνος σου...

 

Kisses. 

 

 

 

 

 

Τι δηλαδή; Σε περιοδικό.. αυτό δεν έγραψα; 

 

Λες να πάω μπροστά αν δουλεύω σε περιοδικό; :P Τέλος πάντων όπως και να'χει αν πετύχω με τις σπουδές, θα φύγω εξωτερικό και θα ψάχνω μια δουλειά σε εταιρία ή κάτι ίδιο αλλά όχι περιοδικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τι λέει ο alex_000 στην πρώτη σελίδα.

 

Επειδή και εγώ είμαι του χώρου, θα σου δώσω δύο σφαλιάρες πραγματικότητας, από αγάπη, και για να μην γαμήσεις τα καλύτερά σου χρόνια κάνοντας κάτι που τελικά δεν ήταν αυτό που νόμιζες.

 

Κάτσε από αύριο και γράφε C. Αγνόησε τους παπάρες που θα σου λένε είναι ξεπερασμένη και δεν θα σου χρειαστεί. Κάνε τα hello world σου, φτιάξε κάτι μεγαλύτερο, μάθε αντικειμενοστραφή. Αν κάτι σκιρτήσει μέσα σου, συνέχισε τις σπουδές σου όπως έχεις φανταστεί (C.S.->Gaming Dev Μεταπτυχιακό->Industry). Αν αρχίσεις να βαριέσαι και να λες "μα δεν θα μου χρειαστούν αυτά", στείλε μου 1000 ευρώ και μια ευχαριστήρια κάρτα που σου έσωσα την ζωή.

 

Κάνε κορμί και γίνε ζιγκολό, θα περνάς καλύτερα.

Νομιζω πως η παραπανω παραγραφος ειναι η απαντηση σου! Καπως ετσι ειναι τα πραγματα και ο καθενας βρισκει τον δρομο του σιγα σιγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνειρο κάθε 18χρονου είναι να φτιάχνει παιχνίδια...φφφφ! 

 

Θέλει να είσαι ΠΑΑΑΡΑ πολύ προσγειωμένος φίλε μου. Σε κανένα πανεπιστήμιο δεν θα σου μάθουν πως να φτιάξεις το battlefield 4.. όσα χρόνια και να σπουδάσεις. χαχαχα.. Αυτό που θα μάθεις απο τα Πανεπ. είναι το 1/100000 απο αυτό που ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ. 

 

Προσωπικά πιστεύω οτι αυτές οι fancy ιδιωτικές σχολές με σούπερ ντούπερ ουάου προγράμματα σπουδών είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Στοχεύουν ακριβώς σε άτομα τις ηλικίας σου με μπαμπά που έχει κάποια φράγκα και με τις δικιές σου φιλοδοξίες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...