Προς το περιεχόμενο

Gaming Education


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα,

 

είχα την ευκαιρία να εργαστώ σε ΙΕΚ σαν εισηγητής Πληροφορικής για 2 χρόνια. Το επίπεδο είναι below 0 και η θέληση για μάθηση είναι εξίσου χαμηλή. Μία κοπέλα - μαθήτρια από 4 τμήματα των 20 παιδιών που είχα ( ποσοστό 1/80 ), γνωρίζω ότι σήμερα εργάζεται στην πληροφορική και είναι σε τμήμα support. Άντε και επειδή δεν έχω κρατήσει επαφές με όλα τα παιδιά να υποθέσω ότι 2-3 ακομά τα καταφέρανε να δουλέψουν στον τομέα. Μιλάμε για ένα ποσοστό της τάξεως του 3% το πολύ και φυσικά δεν μιλάμε για Gaming Development αλλά για να τρέχει να κάνεις install κανά πρόγραμμα και να διορθώνεις κανα εκτπυπωτή που δε φαίνεται στο network.

 

Επομένως και χωρίς να γνωρίζω τη σχολή που έχεις στο Link σου, μόνο και μόνο από τη διάρκεια (18μήνες) και από το γεγονός ότι δε μαθαίνεις στην ουσία προγραμματισμό, αλλά το "φαίνεσθαι", αυτή η σχολή δεν έχει να σου δώσει τιποτα ουσιαστικό σαν βιογραφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και από μένα,

 

είχα την ευκαιρία να εργαστώ σε ΙΕΚ σαν εισηγητής Πληροφορικής για 2 χρόνια. Το επίπεδο είναι below 0 και η θέληση για μάθηση είναι εξίσου χαμηλή. Μία κοπέλα - μαθήτρια από 4 τμήματα των 20 παιδιών που είχα ( ποσοστό 1/80 ), γνωρίζω ότι σήμερα εργάζεται στην πληροφορική και είναι σε τμήμα support. Άντε και επειδή δεν έχω κρατήσει επαφές με όλα τα παιδιά να υποθέσω ότι 2-3 ακομά τα καταφέρανε να δουλέψουν στον τομέα. Μιλάμε για ένα ποσοστό της τάξεως του 3% το πολύ και φυσικά δεν μιλάμε για Gaming Development αλλά για να τρέχει να κάνεις install κανά πρόγραμμα και να διορθώνεις κανα εκτπυπωτή που δε φαίνεται στο network.

 

Επομένως και χωρίς να γνωρίζω τη σχολή που έχεις στο Link σου, μόνο και μόνο από τη διάρκεια (18μήνες) και από το γεγονός ότι δε μαθαίνεις στην ουσία προγραμματισμό, αλλά το "φαίνεσθαι", αυτή η σχολή δεν έχει να σου δώσει τιποτα ουσιαστικό σαν βιογραφικό.

Εντάξει δε την σκέφτηκα για το βιογραφικό μόνο, απλά μια και είμαι Έλληνας και είναι η μόνη σχολή που αφορά αυτό που θέλω, θα ήθελα να δοκιμάσω ΚΑΙ αυτή. Ο,τι μαθαίνει κανείς καλό είναι αρκεί να έχει τις δυνατότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνειρο κάθε 18χρονου είναι να φτιάχνει παιχνίδια...φφφφ!

 

Θέλει να είσαι ΠΑΑΑΡΑ πολύ προσγειωμένος φίλε μου. Σε κανένα πανεπιστήμιο δεν θα σου μάθουν πως να φτιάξεις το battlefield 4.. όσα χρόνια και να σπουδάσεις. χαχαχα.. Αυτό που θα μάθεις απο τα Πανεπ. είναι το 1/100000 απο αυτό που ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ. 

 

Προσωπικά πιστεύω οτι αυτές οι fancy ιδιωτικές σχολές με σούπερ ντούπερ ουάου προγράμματα σπουδών είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Στοχεύουν ακριβώς σε άτομα τις ηλικίας σου με μπαμπά που έχει κάποια φράγκα και με τις δικιές σου φιλοδοξίες. 

 

Μην το χλευάζεις αυτό το πράγμα, ότι δημοφιλές υπάρχει σήμερα με ένα όνειρο ξεκίνησε... και δεν σου λεω την κλασική μαλκια που λένε "Ονειρέψου κάτι και θα το πετύχεις"...

 

Υπάρχουν άτομα που θέλουν να φτιάξουν ένα παιχνίδι και τους ενδιαφέρει κυρίως το παιχνίδι, υπάρχουν και άτομα που θέλουν να φτιάξουν ένα παιχνίδι γιατί θα κερδίσουν κάτι από αυτό (γνώσεις εννοώ).

 

Κάνετε ένα λάθος μερικοί! σνομπαρετε καταστάσεις!!! ναι οκ! το παιδί δεν θα φτιάξει το BF4, το BF το φτιάχνουν εκατοντάδες άνθρωποι :) , τι να κάνει 1 μόνος του...

 

Επίσης όταν κάποιος φτιάξει κάτι μόνος του, άντε με 2-3 άτομα...

 

Αξιολογείτε την ποιότητα των γραφικών, το Gameplay, τον ήχο, τα Levels...ΣΟΡΡΥ αλλά για προγραμματιστές μιλάμε...

θέλω να σου πω ότι κάποιος μπορεί να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά επειδή είναι προγραμματιστής να μην έχει καλά γραφικά (που είναι φυσιολογικό) να πείτε "Μαπα παιχνίδι"

 

πως το λες δηλαδη έτσι απλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να πάω μπροστά αν δουλεύω σε περιοδικό; :P Τέλος πάντων όπως και να'χει αν πετύχω με τις σπουδές, θα φύγω εξωτερικό και θα ψάχνω μια δουλειά σε εταιρία ή κάτι ίδιο αλλά όχι περιοδικό...

 

Είναι μία αρκετά decent δουλειά. Τι εννοείς να πας μπροστά; Τι φαντάζεσαι ότι θα αποκτήσεις εάν δουλεύεις ως dev; Θα ανοίξουν οι πόρτες του λευκού οίκου και τα μοντέλα θα υγραίνονται μόλις ακούνε το όνομά σου; Ή θα σε εκλέξουν διάφορες "οργανώσεις" ως "αρχηγό" τους; 

 

Εάν σου ταιριάζει γιατί να μην την κάνεις;

 

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να δουλεύω σε περιοδικό και να κάνω reviews από παιχνίδια... αλλά δεν το έχω γιατί πάντα κοιτάω το walkthrough σε όλα τα παιχνίδια και σπάνια να ενθουσιαστώ με παιχνίδι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μία αρκετά decent δουλειά. Τι εννοείς να πας μπροστά; Τι φαντάζεσαι ότι θα αποκτήσεις εάν δουλεύεις ως dev; Θα ανοίξουν οι πόρτες του λευκού οίκου και τα μοντέλα θα υγραίνονται μόλις ακούνε το όνομά σου; Ή θα σε εκλέξουν διάφορες "οργανώσεις" ως "αρχηγό" τους; 

 

Εάν σου ταιριάζει γιατί να μην την κάνεις;

 

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να δουλεύω σε περιοδικό και να κάνω reviews από παιχνίδια... αλλά δεν το έχω γιατί πάντα κοιτάω το walkthrough σε όλα τα παιχνίδια και σπάνια να ενθουσιαστώ με παιχνίδι. 

Καλό ακούγεται και αυτό με το περιοδικό αλλά το είχα σκεφτεί έτσι.. Είμαι 17 χρονών ακόμα στόχος είναι να περάσω κάπου καλά.. Μετά έρχεται... Αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ με το gaming σε επαγγελματικό/παγκόσμιο επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το χλευάζεις αυτό το πράγμα, ότι δημοφιλές υπάρχει σήμερα με ένα όνειρο ξεκίνησε... και δεν σου λεω την κλασική μαλκια που λένε "Ονειρέψου κάτι και θα το πετύχεις"...

 

Υπάρχουν άτομα που θέλουν να φτιάξουν ένα παιχνίδι και τους ενδιαφέρει κυρίως το παιχνίδι, υπάρχουν και άτομα που θέλουν να φτιάξουν ένα παιχνίδι γιατί θα κερδίσουν κάτι από αυτό (γνώσεις εννοώ).

 

Κάνετε ένα λάθος μερικοί! σνομπαρετε καταστάσεις!!! ναι οκ! το παιδί δεν θα φτιάξει το BF4, το BF το φτιάχνουν εκατοντάδες άνθρωποι :) , τι να κάνει 1 μόνος του...

 

Επίσης όταν κάποιος φτιάξει κάτι μόνος του, άντε με 2-3 άτομα...

 

Αξιολογείτε την ποιότητα των γραφικών, το Gameplay, τον ήχο, τα Levels...ΣΟΡΡΥ αλλά για προγραμματιστές μιλάμε...

θέλω να σου πω ότι κάποιος μπορεί να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά επειδή είναι προγραμματιστής να μην έχει καλά γραφικά (που είναι φυσιολογικό) να πείτε "Μαπα παιχνίδι"

 

πως το λες δηλαδη έτσι απλα....

sonyxp...νομίζω πως ο mr.Etherium έχει δίκιο...το όνειρο του κάθε 17αρη-18αρη είναι να δουλέψει και να κάνει το superdouper game..

δν διαφωνώ με αυτά που λες αλλά αν Godric δεν έχει δει ούτε γραμμή από κώδικα και λέει πως θέλει να δουλέψει σε κάποια gaming εταιρία για μένα δν είναι τπτ άλλο παρά ένας ενθουσιασμός....Godric κάνε αυτά που σ είπαν... κάστε αύριο κ γράψε το hello word στην c.. αν δεις πως  σ αρέσει συνέχισε...αν δεις πως ακόμα σ αρέσει προσπάθησε να μπεις σε ένα αει-τει... και μέχρι τότε θα ξέρεις αν τελικά θες να δουλέψεις σε κάποια gaming εταιρία...

 

PS: και εγώ είχα το όνειρο να δουλέψω πάνω σε κορυφαίο game :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS: και εγώ είχα το όνειρο να δουλέψω πάνω σε κορυφαίο game :P

Σαν φαν του Diablo εγώ στην Blizzard.. Εσύ? ^_^ 

 

Πάντως στον νεαρό έχω να πω να προσέχει τους ενθουσιασμούς και τις ουτοπικές ιδιωτικές σχολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν φαν του Diablo εγώ στην Blizzard.. Εσύ? ^_^

 

Πάντως στον νεαρό έχω να πω να προσέχει τους ενθουσιασμούς και τις ουτοπικές ιδιωτικές σχολές.

χαχα...τι θυμιζεις τωρα...;p πιο πιτσιρικι ημουν φαν του pro και του fifa (ακομα παιζω βεβαια ;) ) αλλα εβλεπα πως σαν παιχνιδι συμπληρωνει το ενα το αλλο...οποτε ελεγα θα δουλεψω σε μια εταιρεια με σκοπο να ενωσω τα 2 παιχνιδια :P ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sonyxp...νομίζω πως ο mr.Etherium έχει δίκιο...το όνειρο του κάθε 17αρη-18αρη είναι να δουλέψει και να κάνει το superdouper game..

δν διαφωνώ με αυτά που λες αλλά αν Godric δεν έχει δει ούτε γραμμή από κώδικα και λέει πως θέλει να δουλέψει σε κάποια gaming εταιρία για μένα δν είναι τπτ άλλο παρά ένας ενθουσιασμός....Godric κάνε αυτά που σ είπαν... κάστε αύριο κ γράψε το hello word στην c.. αν δεις πως  σ αρέσει συνέχισε...αν δεις πως ακόμα σ αρέσει προσπάθησε να μπεις σε ένα αει-τει... και μέχρι τότε θα ξέρεις αν τελικά θες να δουλέψεις σε κάποια gaming εταιρία...

 

PS: και εγώ είχα το όνειρο να δουλέψω πάνω σε κορυφαίο game :P

Ναι, έχεις δίκιο ότι είμαι ενθουσιασμένος.. Μπορεί να μη ξέρω τι κάνει ένας προγραμματιστής αλλά ήταν το όνειρο μου από μικρή ηλικία.. Δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό το καλοκαίρι που θα έχω πολύ χρόνο θα ασχοληθώ όσο μπορώ αλλά και στη σχολή φυσικά.

Όνειρο ήταν να πάω έξω και να γίνω game programmer, παρόλα αυτά αν δε γίνει έτσι μπορώ να δουλέψω και προγραμματιστής αλλού είτε Ελλάδα είτε έξω όπως είδα στο skywalker.gr . Μπορεί να μην μ'αρέσει και πάαααρα πολύ να πήζω με τους κώδικες (όταν μάθω) αλλά το όνειρο μου είναι αυτή η δουλειά.. Αφού δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο επάγγελμα τι να πεις..! Θέλω να κάνω αυτό που λέει η συνείδηση μου και όχι να σκέφτομαι τι επάγγελμα μπορώ να κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να εισαι προγραμματιστης για να δουλεψεις ως game developer.



 

1) Μήπως θες και ΑΦΜ; Ό,τι να 'ναι.

2) Δεν αναφερόμουν σε εσένα... αλλά μάλλον έχεις χάρισμα να καρφώνεσαι μόνος σου...

Kisses.

 

 

 

δεν πειραζει, αναφερομουν εγω σε εσενα. και οπως ηταν αναμενομενο δεν απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα.

δεν ρωτησα ουτε το αφμ σου, ουτε το ονομα σου. δηλωνεις επαγγελματιας του χωρου και δινεις συμβουλες για το μελλον καποιου.

να μην γνωριζουμε απο που ακριβως προερχεσαι, περα απο το οτι εισαι "του χωρου";

oh well..



σνομπαρετε καταστάσεις!!!

 

αυτο δεν ειναι τιποτα.

που να δεις κυνισμο και υπερβολη οταν καποιος θελει να ασχοληθει με τα comics και ζηταει συμβουλη απο τους ελληνες "ειδικους" του χωρου.

 

Θα ανοίξουν οι πόρτες του λευκού οίκου και τα μοντέλα θα υγραίνονται μόλις ακούνε το όνομά σου; Ή θα σε εκλέξουν διάφορες "οργανώσεις" ως "αρχηγό" τους;

 

ΛΟΛ, ακριβως τα ιδια σχολια στην πανω περιπτωση που αναφερα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου συμβουλη μιας και είσαι μικρός ακόμα και έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου και αρκετή θέληση είναι η εξής:

 

Ξεκίνα με απλα tutorials και φτιάξε το πιο απλό παιχνίδι που υπάρχει. 

 

χωρίς γραφικά χωρίς πολλά πολλά κάτι τόσο απλό όσο δύο ερωτήσεις και ένα prize (μην βάζεις μεγάλους στόχους απο νωρίς, κάνε ότι μπορείς να κάνεις με τις τωρινές σου δυνάμεις)

 

και σιγά σιγά θα πηγαίνεις σε πιο δύσκολα πράγματα και θα μάθεις τα βασικά για όλο το lifecycle της δημιουργίας ενός παιχνιδιού.

 

Όσον αφορά το τι θα σπουδάσεις, μέχρι να χρειαστεί να αποφασίσεις θα έχεις δει ποιο κομμάτι (προγραμματισμος, design, animation, 3d ) σε ενδιαφέρει περισσότερο και επιλέγεις ανάλογα.

 

Να ξερεις όμως ότι καμία σχολή δε θα σου προσφέρει αυτά που  θα κερδίσεις με τη δική σου ενασχόληση. Αν θέλεις να μάθεις να φτιάχνεις παιχνίδια και να γίνεις χρήσιμος και qualified για αυτό ξεκίνα να φτιάχνεις παιχνίδια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πειραζει, αναφερομουν εγω σε εσενα. και οπως ηταν αναμενομενο δεν απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα.

δεν ρωτησα ουτε το αφμ σου, ουτε το ονομα σου. δηλωνεις επαγγελματιας του χωρου και δινεις συμβουλες για το μελλον καποιου.

να μην γνωριζουμε απο που ακριβως προερχεσαι, περα απο το οτι εισαι "του χωρου";

oh well..

 

Χαχαχαχαχαχα!!!!

 

1) Σε όρισαν κάποιοι να μιλάς για αυτούς; Εάν όχι, τότε δεν είναι "γνωρίζουμε" αλλά "γνωρίζω". 

2) Θα ήταν πιο έντιμο να πεις "ΟΚ, δεν είμαι του χώρου αλλά έχω άποψη γιατί αυτό και αυτό και αυτό" από το να αναζητάς το προσωπικό status σε ένα ΑΝΩΝΥΜΟ forum. 

 

Ό,τι να 'ναι... και η παρωδία συνεχίζεται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικά.. γιατί τι πιο φυσικό να ζητάει κανείς τα προσωπικά στοιχεία κάποιου σε ένα forum επειδή και μόνο αυτός πετάγεται και λέει ό,τι του έρθει χωρίς καν να έχει σχέση με αυτό που λέει. 

 

Makes sense. 

 

Και μόνο που είχες αυτή την αντίδραση, δείχνει τι ακριβώς τρέχει ;)

 

 

Ό,τι να 'ναι και ό,τι πεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχιζεις και με την πλανη σου.

δεν ζητησα προσωπικα στοιχεια, ρωτησα μονο σε ποια εταιρεια δουλευεις και τι παιχνιδια εχεις βγαλει. ουτε καν με τι ειδικοτητα δουλευεις, ρωτησα.

δηλωνεις ειδικος του χωρου, δεν πρεπει να το στηριξεις κιολας;

συνεχισε ομως να εκτιθεσαι, no problem..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...