Προς το περιεχόμενο

Gaming Education


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν χρειαζεται να εισαι προγραμματιστης για να δουλεψεις ως game developer.

 

Και τι χρειάζεται; Μιλάω πάντα επαγγελματικά. Δεν πρέπει να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις από ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ ή έστω μια ιδιωτική σχολή; Έτσι στο ντούκου θα πας εξωτερικό και θα στέλνεις βιογραφικά σε εταιρίες και ο,τι γίνει; Αν μιλάς εκτός επαγγέλματος με το να φτιάχνει games μόνος σου, ναι τότε θα συμφωνήσω (αν έχει κάτσει κάποιος και το έχει μελετήσει καλά το θέμα! :P)

 

Η δική μου συμβουλη μιας και είσαι μικρός ακόμα και έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου και αρκετή θέληση είναι η εξής:

 

Ξεκίνα με απλα tutorials και φτιάξε το πιο απλό παιχνίδι που υπάρχει. 

 

χωρίς γραφικά χωρίς πολλά πολλά κάτι τόσο απλό όσο δύο ερωτήσεις και ένα prize (μην βάζεις μεγάλους στόχους απο νωρίς, κάνε ότι μπορείς να κάνεις με τις τωρινές σου δυνάμεις)

 

και σιγά σιγά θα πηγαίνεις σε πιο δύσκολα πράγματα και θα μάθεις τα βασικά για όλο το lifecycle της δημιουργίας ενός παιχνιδιού.

 

Όσον αφορά το τι θα σπουδάσεις, μέχρι να χρειαστεί να αποφασίσεις θα έχεις δει ποιο κομμάτι (προγραμματισμος, design, animation, 3d ) σε ενδιαφέρει περισσότερο και επιλέγεις ανάλογα.

 

Να ξερεις όμως ότι καμία σχολή δε θα σου προσφέρει αυτά που  θα κερδίσεις με τη δική σου ενασχόληση. Αν θέλεις να μάθεις να φτιάχνεις παιχνίδια και να γίνεις χρήσιμος και qualified για αυτό ξεκίνα να φτιάχνεις παιχνίδια!

Μα πώς να αρχίσω τώρα ξαφνικά; Στόχος είναι το διάβασμα τώρα μπας και περάσω κάπου αξιόλογα. Θα αρχίσω να πειραματίζομαι με αυτά (λογικά) το καλοκαίρι που θα έχω άπλετο χρόνο.. Σίγουρα μόνο προγραμματισμός με ενδιαφέρει ας αφήσουμε έξω τα animation, design κλπ επειδή ούτε το'χω αλλά ούτε με ενδιαφέρει! Ακόμη με ενδιαφέρει και το game testing. Για κάτι τέτοιο, τι θα ήταν καλό να σπουδάσει κανείς; Πάλι προγραμματισμό αλλά με τη μόνη διαφορά πως όταν θα πάει έξω θα ζητάει δουλειά για QA/game testing; Δεν ξέρω τι γνώσεις απαιτεί αυτό, πάντως όχι προγραμματιστής! Αλλά εντάξει θα μπορούσε κανείς να είναι game programmer/game tester :)

 

 

By the way KilliK και Timonkaipumpa μπορεί να τελειώσει εδώ το θέμα σας, σας παρακαλώ ως thread starter, καλό θα ήταν να βοηθήσετε εμένα! Τις διαφορές σας σε pm! Το ζητάω τελείως φιλικά! Σας παρακαλώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και τι χρειάζεται; Μιλάω πάντα επαγγελματικά. Δεν πρέπει να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις από ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ ή έστω μια ιδιωτική σχολή; Έτσι στο ντούκου θα πας εξωτερικό και θα στέλνεις βιογραφικά σε εταιρίες και ο,τι γίνει; Αν μιλάς εκτός επαγγέλματος με το να φτιάχνει games μόνος σου, ναι τότε θα συμφωνήσω (αν έχει κάτσει κάποιος και το έχει μελετήσει καλά το θέμα! :P)

 

Πάνω από όλα χρειάζεται ότι και σε όλες τις άλλες δουλειές. Να βάζεις το μυαλό σου να δουλέψει. 

 

Άρα, και εάν το κάνεις αυτό, θα δεις ότι "developer" είναι αυτός που αναπτύσσει κάτι. Όταν μιλάμε για κάτι σχετικά με Η/Υ, μάντεψε τι χρειάζεται κανείς για να μπορέσει να ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ κάτι.

 

Τώρα, σε αυτό βάλε ότι υπάρχουν έτοιμα εργαλεία, π.χ. το gameglobe που είναι σε ένα διπλανό θέμα (και ούτε εγώ το ήξερα, αλλά ωραίο φάνηκε με μερικά θεματάκια όμως), και αξιολόγησε προτάσεις όπως: "δεν χρειαζεται να εισαι προγραμματιστης για να δουλεψεις ως game developer" και κολοτούμπες όπως: "ο concept artist που εχει η εταιρεια σου, ειναι και αυτος προγραμματιστης;" ως απάντηση στο "δεν χρειαζεται να εισαι προγραμματιστης για να γινεις game developer.."

 

 

Αφού λοιπόν τελειώσεις με την αξιολόγηση των όσων ακούς, άρχισε να αξιολογείς τις σκέψεις σου. Τότε θα βρεις πιο ουσιαστική βοήθεια και θα μάθεις και κάτι. Προς το παρόν το μόνο που γίνεται είναι να έχεις ανοίξει ένα θέμα για μία αρκετά παιδιάστικη αντίλιψη/νοοτροπία/επιθυμία και να προσπαθείς να δεις πώς αυτό που λες θα γίνει πραγματικότητα. Και σαν να μην φτάνει όλο αυτό, κάθεσαι και ασχολείσαι με κολοτούμπες και κοτσάνες που βγάζουν μάτια. 

 

Αλλά whatever... ό,τι θέλεις κάνε. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να ασχοληθείς με gaming programming στο εξωτερικό πιστεύω πως στα 17 σου θα έπρεπε ήδη να έχεις αρχίσει να γράφεις κώδικα, στον ελεύθερο χρόνο σου με δική σου ενασχόληση.

 

Όπως ήδη έχει ειπωθεί, το game programming είναι στο top-3 των πιο απαιτητικών τομέων στον προγραμματισμό (και όχι μόνο) επειδή συνδυάζει πάρα πολλούς τομείς μαζί. Ο ανταγωνισμός είναι αμείλικτος και η προσπάθεια που χρειάζεται να καταβάλει κανείς για να ξεχωρίσει στο εξωτερικό είναι τεράστια.

 

Γνωρίζω πως φαντάζει (και είναι) πολύ κουλ να ασχολείται κανείς με game programming, αλλά σε reality check προϋποθέτει μενταλιτέ διαχρονικού λιωσίματος και σχεδόν ανύπαρκτης κοινωνικής ζωής (τουλάχιστον στα πρώτα χρόνια).

 

Αν το εννοείς πως δεν μπορείς να σε σκεφτείς να ασχολείσαι με οτιδήποτε άλλο επαγγελματικά, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις χτες να εξοικειώνεσαι με γλώσσες όπως η C και η C++, παράλληλα να είσαι πολύ καλός μαθητής και μόλις τελειώσεις το σχολείο σου με άριστα να ψαχτείς να φοιτήσεις σε ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα του εξωτερικού (κατά προτίμηση Αμερική).

 

Και μιας και ανέφερα την Αμερική, όσο καλύτερο το πανεπιστήμιο και όσο πιο αριστούχος το τελειώσεις τόσο μεγαλώνουν οι πιθανότητες να σε απορροφήσουν από μόνες τους μέσα από αυτό οι εταιρίες του χώρου (ακόμα και πριν αποφοιτήσεις, π.χ. να σου καλύψουν με υποτροφία το υπόλοιπο των σπουδών σου).

 

Υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά, αλλά προσωπικά δεν θα πόνταρα σε αυτές (ειδικά στους καιρούς μας).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ευχαριστώ για όλα αυτά αλλά καλύτερα να σπουδάσω Ελλάδα.. Στο μεταπτυχιακό βλέπουμε. Βασικά ίσως να μην είναι καλύτερα Ελλάδα, αλλά δε μπορώ αλλιώς δυστυχώς..! 

 

Συμφωνώ ότι θέλει πείσμα και θυσίες.. Θέλω πραγματικά να γίνω αλλά τώρα που το λογίζομαι καλύτερα, αν δεν έχω κοινωνική ζωή καθώς και όρεξη για γυμναστική κλπ και καταντήσω σαν κάτι γνωστούς χοντρούς με γυαλιά μπροστά στο pc θα αυτοκτονήσω... Τα λευτά η καριέρα και η επιτυχία έτσι έρχονται, αλλά συμφωνώ είναι περίεεργη δουλειά θέλει κόπο και θυσίες... Πφφφφ.... ;/

 

Ωραία θα συμφωνήσω.. Θα ήθελα κάποιος γνώστης να μου πει ποιες είναι αρχικά οι ευκολότερες γλώσσες προγραμματισμού για να μάθει κανένας, μετέπειτα να μου πει ποιες αφορούν το gaming, και με ποιον τρόπο μπορώ να αρχίσω να μαθαίνω... Αν πρόκειται για πολύ διάβασμα, καλύτερα στα ελληνικά γιατί αγγλικά έχω κάπως ξεχάσει αλλά θα τα αρχίσω πάλι..! Θέλω λίγες οδηγίες παιδιά παρακαλώ..! :) Αν και με τις γλώσσες κυρίως θα ασχοληθώ πολύ το καλοκαίρι και όχι τώρα, αλλά όταν έχω χρόνο θα βλέπω κάποια πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lesson 1.

Use search. 

 

Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ threads σε αυτό το forum για τις γλώσσες προγραμματισμού για να αρχίσει κανείς. 

Καλώς! Θα ψάξω! Αλλά είναι δύσκολο να μου πει κάποιος τις λίγο πιο γνωστές και εύκολες και βασικές; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ίχνος ειρωνείας, ξεκίνα με τα... αγγλικά. Χωρίς αυτά δεν θα πας πολύ μακριά στον προγραμματισμό γενικότερα.

 

Από εκεί και πέρα, εφόσον δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με προγραμματισμό, μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις "μαλακά" με κάποιο game-engine (π.χ. με Unity, UDK, κλπ). Αργότερα μπορείς να πας σε πιο βαθειά νερά, με κανονικές γλώσσες (δεν έχει και πολλή σημασία με ποια θα καταπιαστείς, μπορεί να είναι οποιαδήποτε από C μέχρι... HTML5, ενίοτε θα χρησιμοποιείς στα games σου περισσότερες της μιας γλώσσας).

 

Κι ένα ωραίο αρθράκι με το οποίο συμφωνώ στα περισσότερα: http://www.gamasutra.com/blogs/TommyRefenes/20130107/184432/

ΥΓ. Δες και Python για  να πάρεις γεύση από προγραμματισμό γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς! Θα ψάξω! Αλλά είναι δύσκολο να μου πει κάποιος τις λίγο πιο γνωστές και εύκολες και βασικές; :D

 

Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ threads στο forum τούτο με απαντήσεις στην ερώτηση που κάνεις. 

 

Γιατί θα πρέπει κανείς να κάτσει να σου πει κάτι που ΗΔΗ έχει ΧΙΛΙΟΓΡΑΦΤΕΙ; 

 

 

Use search. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι.. φυσικά...

 

.........................................................

 

Kisses. 

 

κλαιω. :-D

οκ αδερφε, οτι πεις. πεταει ο γαιδαρος; πεταει. εισαι ειδικος του χωρου; εισαι. ας μη χαλαμε τη ζαχαρενια σου.

 

Και τι χρειάζεται; Μιλάω πάντα επαγγελματικά. Δεν πρέπει να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις από ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ ή έστω μια ιδιωτική σχολή; Έτσι στο ντούκου θα πας εξωτερικό και θα στέλνεις βιογραφικά σε εταιρίες και ο,τι γίνει; Αν μιλάς εκτός επαγγέλματος με το να φτιάχνει games μόνος σου, ναι τότε θα συμφωνήσω (αν έχει κάτσει κάποιος και το έχει μελετήσει καλά το θέμα! :P)

 

 

απο αυτα που με ρωτησες στο πμ, αυτο που καταλαβα ειναι οτι θελεις να παιζεις videogames και να σε πληρωνουν γιαυτο. τετοια δουλεια δεν υπαρχει στο χωρο, εκτος και αν γινεις επαγγελματιας reviewer σε καποιο gaming site, και μπορεις να συντηρηθεις απο αυτο. κατι σπανιο.

για μενα κατσε σπιτι σου καλυτερα, και σπουδασε κατι αλλο που να σε αρεσει και να εχει προοπτικη στο μελλον ως επαγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μα ναι.. φυσικά...

 .........................................................

 

 

Kisses. 

 

κλαιω. :-D

οκ αδερφε, οτι πεις. πεταει ο γαιδαρος; πεταει. εισαι ειδικος του χωρου; εισαι. ας μη χαλαμε τη ζαχαρενια σου.

 

Και τι χρειάζεται; Μιλάω πάντα επαγγελματικά. Δεν πρέπει να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις από ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ ή έστω μια ιδιωτική σχολή; Έτσι στο ντούκου θα πας εξωτερικό και θα στέλνεις βιογραφικά σε εταιρίες και ο,τι γίνει; Αν μιλάς εκτός επαγγέλματος με το να φτιάχνει games μόνος σου, ναι τότε θα συμφωνήσω (αν έχει κάτσει κάποιος και το έχει μελετήσει καλά το θέμα! :P)

 

 

απο αυτα που με ρωτησες στο πμ, αυτο που καταλαβα ειναι οτι θελεις να παιζεις videogames και να σε πληρωνουν γιαυτο. τετοια δουλεια δεν υπαρχει στο χωρο, εκτος και αν γινεις επαγγελματιας reviewer σε καποιο gaming site, και μπορεις να συντηρηθεις απο αυτο. κατι σπανιο.

για μενα κατσε σπιτι σου καλυτερα, και σπουδασε κατι αλλο που να σε αρεσει και να εχει προοπτικη στο μελλον ως επαγγελμα.

Τον όρο QA/Game Tester δε τον έχεις ακούσει ποτέ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σημειο για το αν μπορεις να συντηρηθεις οικονομικα, το προσεξες; ποιος σου ειπε οτι το game testing ειναι καλη δουλεια; για googlare λιγο αυτο το θεμα, για να δεις οτι τα πραματα δεν ειναι τοσο αγγελικα πλασμενα οσο φανταζεσαι.

αλλα οπως ειπε και ο απο πανω, εσυ προσπαθεις να προσαρμοσεις την πραγματικοτητα στα δικα σου γουστα, αντι να συνειδητοποιησεις με τι μπλεκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σημειο για το αν μπορεις να συντηρηθεις οικονομικα, το προσεξες; ποιος σου ειπε οτι το game testing ειναι καλη δουλεια; για googlare λιγο αυτο το θεμα, για να δεις οτι τα πραματα δεν ειναι τοσο αγγελικα πλασμενα οσο φανταζεσαι.

αλλα οπως ειπε και ο απο πανω, εσυ προσπαθεις να προσαρμοσεις την πραγματικοτητα στα δικα σου γουστα, αντι να συνειδητοποιησεις με τι μπλεκεις.

Πίστεψε με ναι το έχω googleάρει και ξέρω πως δε συντηρείσαι εύκολα από αυτό το πράγμα. Έχω δει τι απαιτήσεις έχει και τι κέρδος δεν το λέω έτσι στο άκυρο.. Και δεν είναι και ακατόρθωτο να γίνω game tester απλά δεν έχω σκεφτεί ένα σωστό μονοπάτι ακόμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GoDRiC-

 

Φίλε μου,

 

ξεκίνα να προγραμματίζεις άμεσα. Σιγά σιγά θα μπορείς να υλοποιείς όλο και πιο μεγάλα projects. Τώρα βλέπεις μία πόρτα μπροστά(game dev) σου όταν θα περάσεις σε μια σχολή, αρχίζεις να μαθαίνεις για open source, βλέπεις άλλους πορωμένους συμφοιτητές σου και μαθαίνες από αυτούς τότε και άλλες πόρτες θα ανοίξουν που ούτε τις είχες φανταστεί και όμως είναι τόσο ελκυστικές όσο και το game dev

 

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με C και Python. Και πιο ειδικά ξεκίνα με το παρακάτω βιβλίο. Υπάρχουν θαρρώ και άλλα topics για το πως να ξεκινήσεις προγραμματισμό ή αλλιώς ξεκίνα ένα, γιατί αν το συνεχίσουμε θα είμαστε off topic.

 

Link.png Site: http://www.amazon.com/Head-First-Programming-Learners-Language/dp/0596802374/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1378641872&sr=1-1&keywords=head+first+programming">Head First Programming: A Learner's Guide to Programming Using the Python Language

 

ΥΓ

Καλή γνώση των αγγλικών είναι must. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GoDRiC-

 

Φίλε μου,

 

ξεκίνα να προγραμματίζεις άμεσα. Σιγά σιγά θα μπορείς να υλοποιείς όλο και πιο μεγάλα projects. Τώρα βλέπεις μία πόρτα μπροστά(game dev) σου όταν θα περάσεις σε μια σχολή, αρχίζεις να μαθαίνεις για open source, βλέπεις άλλους πορωμένους συμφοιτητές σου και μαθαίνες από αυτούς τότε και άλλες πόρτες θα ανοίξουν που ούτε τις είχες φανταστεί και όμως είναι τόσο ελκυστικές όσο και το game dev

 

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με C και Python. Και πιο ειδικά ξεκίνα με το παρακάτω βιβλίο. Υπάρχουν θαρρώ και άλλα topics για το πως να ξεκινήσεις προγραμματισμό ή αλλιώς ξεκίνα ένα, γιατί αν το συνεχίσουμε θα είμαστε off topic.

 

Link.png Site: http://www.amazon.com/Head-First-Programming-Learners-Language/dp/0596802374/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1378641872&sr=1-1&keywords=head+first+programming">Head First Programming: A Learner's Guide to Programming Using the Python Language

 

ΥΓ

Καλή γνώση των αγγλικών είναι must. 

Ναι συμφωνώ... Αγγλικά ένα lower έχω δυστυχώς τα άφησα.. Καταλαβαίνω κάτι πράγματα αλλά δεν λέει να το πάρω και να καταλαβαίνω τα μισά δυστυχώς... Ας αφήσουμε έξω το game programming όμως.. Για το QA/Game Testing έχει να πει κανείς τίποτα; Μερικοί πιστεύουν είναι ακατόρθωτο επάγγελμα.. Μιλάω πάντα να δουλεύεις για μια εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...