Προς το περιεχόμενο

Ενα εκατομμυριο ευρω


lxde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ρε φίλε τι δουλειά κάνεις;

 

 

 

αν αναφέρεσαι σε εμένα τώρα αν σου πω ότι έχω υπογράψει NDA που μου απαγορεύει να γράψω συγκεκριμένα την δουλειά που κάνω σε ολα τα social media  θα με πάρετε στο ψηλό η θα με πείτε troll με το δίκιο σας. Τραβηγμένο αλλά ηταν μέρος του συμβολαίου μου. (λόγω συνεχής ιστορίας με recruiters κτλ.)

 

ουτε στο linkedin μου δεν γράφω ακριβώς τι κάνω λόγω του nda. H δουλειά μου έχει να κάνει με το investment industry από την πλευρά του software (το οποίο μανατζάρω) και από την διοικητική πλευρά (director). Αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως κατι που πληρωνεται γελοιωδως πολυ

 

εχω φιλο που κανει 3d design...διαφημιστικα κλιπακια...σχεδια...κλπ κλπ

 

τα κοστη που παιζουν εκει ειναι τραγικα γελοια..βγαζεις εκατομυρριο μεσα σε ενα χρονο εν μεσω κρισης...

 

 

παιζουν ρολο συγκυριες...σπουδες...επαγγελμα...τυχη....θρασος...βυσματα...και η λιστα συνεχιζεται

 

για μισθωτο..απο το μηδεν..δυσκολο...εκτος οπως ειπα..αν εισαι σε ενα απο κεινα τα επαγγελματα....

 

ή ποδοσφαιριστης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα το έσπαγα έτσι.

 

Έστω ότι είμαι 25. Θα δουλεύω στανταράκι μέχρι τα 65, 40 χρόνια δουλειάς.

 

Worst case scenario που ξεκινάω τώρα από μηδενική βάση, χωρίς προαγωγές, χωρίς bonus, χωρίς εξτραδάκια χωρίς τίποτα για τα επόμενα 40 χρόνια χρειάζομαι:

1.000.000/40 χρόνια = 25.000 το χρόνο. 25.000/12 μήνες, 2084 ευρώ το μήνα.

 

Άμα θες να το τραβήξεις κι άλλο, τραβάς και κανα discount στην πραγματική αξία των 2000 ευρώ σε 20-30 χρόνια από τώρα, οπότε είναι ακόμα πιο εύκολο.

 

And then η απάντηση ανάλογα με τη δουλειά που κάνεις είναι απίθανο/doable/ευκολάκι/"σε πόσους μήνες από τώρα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά η ερώτηση είναι "Ποσοι νομιζετε οτι μπορειτε να βγαλετε ενα εκατομμυριο ευρω; ", όχι πόσα μπορείτε να αποταμιεύσετε, ούτε σε πόσο καιρό.

You just got lawyered ^^

Anyway, το point σε αυτές τις ερωτήσεις δεν είναι να πεις "μπορώ/δεν μπορώ" ή αν θα μένεις σε παγκάκια. Στα @@ του του άλλου. Παρόμοιες ερωτήσεις έχω συναντήσει σε interviews και είναι για να δει τάχα μου ο interviewer το analytical thinking σου, ή/και ποσο γρηγορος είσαι στις πράξεις.

Αυτό με το discount ας πούμε και τις διαιρέσεις ανα μηνα είναι το πρώτο στάδιο. Μετά μπορείς να του βγάλεις τα μάτια όσο θέλεις. (έστω 10% προαγωγή ανα 5 χρόνια, έστω discount rate 2%, τον ρωτάς αν εννοεί καθαρό μισθό, αν θέλει μέσα φόρους, αν θα μείνεις χωρίς δουλειά/εισόδημα χ χρόνια, γενικά ό,τι γουστάρεις λες.)

Μπορείς να κάνεις και κάτι τελείως διαφορετικό, όπως το breakeven analysis που έκανε ο lxde. Όρεξη για χαβαλέ να 'χεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να βγάλω πολλα περισσότερα απο ενα κύριο ευρω

 

 

Το μόνο που χρειάζομαι είναι να με τοποθετήσει κάποιος στο υπουργειο εθνικής άμυνας

 

 

Μετα

 

 

Και ενα

Και δυο

Και τρία

Και τέσσερα

Μύρια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρίση καλώς η κακώς γεννά ευκαιρίες και νέα επαγγελματα για να βγάλεις λεφτά. Το θέμα είναι να βρείς τη σωστή ιδέα και το κατάλληλο target group . Μια ιδέα που τώρα τα τελευταία 2 χρόνια αναπτύσσεται στην Ελλάδα είναι η διαφήμιση μέσα απο τα social media . Ακόμα δε παίζει τρελό χρήμα αλλά στη χώρα μας όλο και αναπτύσσεται. Στο εξωτερικό είναι σε ώριμο στάδιο .
Πολύ απλά: Ιδρύεις μια εταιρία έχεις μια ομάδα ατομων που τους δίνεις απο έναν υπολογιστή. Η δουλειά τους είναι να σμπαμαρουν ιστοσελιδες (πελατών) στο facebook προκειμένου να μαζέψουν oi ιστοσελίδες κλικς. Δηλαδή να αυξήσουν την επισκεψιμότητα τους και το rank τους γενικότερα. Γιατί οι ιδιοκτήτες ιστοσελίδων πληρώνουν για κάτι τέτοιο ? Μα γιατί όταν αυξήσουν το ρανκ τους και συγκεκριμένα έχουν μια σταθερή επισκεψιμότητα κόσμου τότε πέφτουν διαφημίσεις και συμβόλαια απο άλλες εταιρίες στα sites και τα λεφτά είναι αρκετά (ανάλογα και κατα πόσο διμοφιλές είναι το site , μέγεθος του διαφημιστικού banner διάρκεια διαφήμισης σημείο στο site που βρίσκεται η διαφήμιση κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους ελεγες οτι πουλαω ενα αξιοπρεπεστατο υπολογιστη οπου εμενα μου στοιχιζει πχ 50 ευρω και στον αγοραστη το δινω 150, αλλα ειναι ανταγωνιστικος στην αγορα με το δικο μου τροποποιημενο λογισμικο βλεπε διανομη λινουξ. Πιστευω οτι ηταν μια καλη απαντηση..

 

Βλεπε τι κανει η apple...Κοστος κινητου καμια 150-200 ευρω, το πουλαει καμια 700+. (Μην πεσετε να πειτε ξερω, οτι πληρωνεις τους ανθρωπους που βρισκονται πισω απο το λογισμικο,σχεδιαση κλπ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε κάτι σε πιο ρεαλιστικό για τα Ελληνικά δεδομένα; 

100% ελληνικο σεναριο; χμ δυσκολο νομιζω, αν και οχι ακατορθωτο.

Βλεπω τα εξης σεναρια:

 

-Εστιαζεις σε μια απο τη φυση της καλοπληρωμενη δουλεια, παιρνεις πτυχιο, ψαχνεις δουλεια εξωτερικο.

-Εχεις μια πρωτοτυπη ιδεα, στηνεις μια επιχειρηση, πουλας στο εξωτερικο.

-Βρισκεις μια ευκαιρια, συνεργαζεσαι με υψηλα ισταμενο προσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους ελεγες οτι πουλαω ενα αξιοπρεπεστατο υπολογιστη οπου εμενα μου στοιχιζει πχ 50 ευρω και στον αγοραστη το δινω 150, αλλα ειναι ανταγωνιστικος στην αγορα με το δικο μου τροποποιημενο λογισμικο βλεπε διανομη λινουξ. Πιστευω οτι ηταν μια καλη απαντηση..

Ε αυτο ειναι χοντρικα στο σχεδιο μου και ετσι περιπου απαντησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...