Προς το περιεχόμενο

Ενα εκατομμυριο ευρω


lxde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

 

 

"κατούρα και λίγο"

-www.mycarriera.gr Το νέο portal εύρεσης εργασίας

 

 

με χαρά διακρίνω τον χαρακτηριστικό ελληνικό επαγγελματισμό στους recruiters της χώρας μας. Βλέπω τα πράματα δεν άλλαξαν απο τότε που έφυγα. Anyway τα έλεγα σοβαρά και τα 2 τελευταία αντιμετωπίζω μεγάλη πίεση, σε προσωπικό επίπεδο να γυρίσω Ελλάδα, κάτι που δεν επιθυμώ καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"κατούρα και λίγο"

-www.mycarriera.gr Το νέο portal εύρεσης εργασίας

 

 

με χαρά διακρίνω τον χαρακτηριστικό ελληνικό επαγγελματισμό στους recruiters της χώρας μας. Βλέπω τα πράματα δεν άλλαξαν απο τότε που έφυγα. Anyway τα έλεγα σοβαρά και τα 2 τελευταία αντιμετωπίζω μεγάλη πίεση, σε προσωπικό επίπεδο να γυρίσω Ελλάδα, κάτι που δεν επιθυμώ καθόλου.

 

Μην ακούς κανέναν! Συγκεντρώσου στο στοχο σου, αλλωστε 1.000.000 > ολ και ασε εμας στην καταντια μας. Ποσο σε ζηλευω, να ξερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για κανένα στόχο ούτε ζήτησα η ενδιαφέρθηκα για το αν με ζηλεύεις η για το τι πιστεύεις για εμένα ούτε μίλησα για κανενός την κατάντια. 

 

Στο ότι δεν ακούω κανέναν είσαι σωστός όμως, εμαθα απο μικρός να γράφω το 95% απο αυτά που ακούω στα @@ μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αναφέρεσαι στο "Προυπόθεση : Να μην μου τα ζαλίζουν να γυρίσω Ελλάδα. " μου βγαίνει έτσι γιατί όπως είπα έχω σοβαρά προβλήματα αυτόν τον καιρό με το θέμα. Δεν το εννοούσα αλαζονικά η ειρωνικά αλλά απόλυτα ρεαλιστικά, μακάρι να μπορούσα να βρω στην Ελλάδα αυτό που έψαχνα και να μην είχα φύγει ποτέ. Δεν έψαχνα τα λεφτά πάντως αλλά είχα μεγάλους επαγγελματικούς στόχους από μικρός,  ε τι να κάνουμε. Ήταν και τα γνωστά θέματα της απαράδεκτης διακυβέρνησης της χώρας που με εξόργιζαν σε βαθμό να μην είμαι καλά ψυχολογικά, δεν γινόταν άλλο.

 

επίσης είμαι από Θεσσαλονίκη που είναι καλώς η κακώς νεκρή για το επίπεδο που μιλάμε. Ισως αν ημουν Αθηναίος να ήταν αλλιώς τα πράματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε ναι αλεξ με αυτους τους πολιτικους..πεφτω σε καταθλιψη δεν κοιμαμαι τα βραδια..ΝΟΤ !! :)

 

 

παντως αν καποιος ειναι γκολντεν μποι...βγαζει ευκολα εκατομυρριο/α...και οταν λεω γκολντεν μποι ναι μεν αναφερομαι και στους παχυλους μισθους..αλλα και στο γεγονος..οτι πουλανε αερα...

 

συμβουλοι σε επιχειρησεις..για το πως θα αυξησει παραγωγη,προωθησει το προιον,θα δουλεψει το ταδε τμημα πιο παραγωγικα , ποια θαναι η σωστη στρατηγικη κινηση , η σωστη δημοσιοσχετιστικη κινηση, και αλλα τετοια "αερατα" που απλα..ειναι γνωσεις..και οι εταιριες πληρωνουν αδρα...

 

περασαν οι εποχες..που οι ανθρωποι απλα..παρηγαγαν προιοντα...και τωρα γινεται σαφως..αλλα οι μισοι εργαζομενοι πληρωνονται για να λενε στους αλλους μισους πως να δουλευουν πιο αποικοδομητικα :) και οι μισοι αυτοι..πληρωνονται καλυτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν καποιος ειναι γκολντεν μποι...βγαζει ευκολα εκατομυρριο/α...και οταν λεω γκολντεν μποι ναι μεν αναφερομαι και στους παχυλους μισθους..αλλα και στο γεγονος..οτι πουλανε αερα...

 

συμβουλοι σε επιχειρησεις..για το πως θα αυξησει παραγωγη,προωθησει το προιον,θα δουλεψει το ταδε τμημα πιο παραγωγικα , ποια θαναι η σωστη στρατηγικη κινηση , η σωστη δημοσιοσχετιστικη κινηση, και αλλα τετοια "αερατα" που απλα..ειναι γνωσεις..και οι εταιριες πληρωνουν αδρα...

Φιλε, να σου υπενθυμισω οτι η εκφραση «πουλαω αερα» εχει αρνητικη σημασια. Τωρα αν νομιζεις οτι οι επιχειρησεις πληρωνουν αδρα καποιους για να παραμυθιαζονται, τι να πω;

Αν ολα αυτα που λες οτι κανει ο συμβουλος ειναι απλα γνωσεις, ε, ας παρει ο επιχειρηματιας βιβλια να τις διαβασει για να μην πληρωνει αδρα. Ενας καλος συμβουλος δεν κατεχει μονο γνωσεις, αλλα εχει εμπειρια, στρατηγικες ικανοτητες και κυριως διασυνδεσεις. Αν ειναι αεριτζιδικη δουλεια, ας πανε ολοι να βγαλουν εκατομμυρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το πουλαω αερα..ισως ηταν αποτυχημενη επιλογη λεξης.Εννοω οτι δεν πουλαει κατι χειροπιαστο..προιον...

 

Η αγορα ειναι ελευθερη..ο καθενας πουλαει ο,τι γουσταρει και ο αλλος πληρωνει οσα γουσταρει (συνηθως) για αυτο αν κρινει οτι συμφερει να το πληρωσει και οτι θα του αποφερει κερδος , το πληρωνει.

Δεν κρινω αυτο.Κρινω τα ποσα που διακινουνται.Το πως κοστολογουνται τετοιες υπηρεσιες..απο καποιες αλλες πιο "χειροπιαστες".

 

Ο συμβουλος ναι,γνωσεις πουλαει.Ο,τι και να χει , εφοδια , εμπειριες , στρατηγικες ικανοτητες κλπ...εκεινη την στιγμη πουλαει ΓΝΩΣΕΙΣ.

Που ναι μεν επενδυσε για να τις αποκτησει...αλλα δεν παυει..να ειναι..απλα..γνωσεις.

Στην τελικη αν εχει ολα αυτα τα χαρισματα...γιατι δεν διαλεγει να κανει δικη του επιχειρηση...και οχι απλα..να μοιραζει γνωση?

Προφανως το 2ο ειναι πιο ευκολο και πιο προσοδοφορο.

 

Τελος εδω και παμπολλα χρονια..υπαρχουν επιχειρησεις και μικρες και τεραστιες..αλλα δεν ειδα στα παλιοτερα χρονια..να υπαρχουν τετοια αναγκη απο συμβουλατορες...και οι περισσοτερες επιχειρησεις διαπρεψαν..ακομα και στον ελλαδικο χωρο.

 

Προφανως τα πραγματα εχουν γινει πιο περιπλοκα στο επιχειρειν στα χρονια μας...και τα γκολντεν μποις ερχονται να καλυψουν αυτες τις αναγκες..με το αζημιωτο :)

 

"Αν ειναι αεριτζιδικη δουλεια, ας πανε ολοι να βγαλουν εκατομμυρια."

 

Αν εννοεις οτι να παει να γινει ο καθενας γκολντεν μποι ελπιζω να μην το εννοεις σοβαρα...δεν εχουν ολοι την ιδια κλιση...δεν νομιζω να θες επεξηγηση σε αυτο.

Απο την αλλη ναι , οσοι ασχολουνται με αυτο τον τομεα...και σιγουρα ειναι ατομα με τα χαρακτηριστικα που αναφερεις εχουν χεστει στο ταληρο καιρο τωρα...

 

Μονο εσυ εδω πριν κατι ποστς..ειπες οτι το εκατομμυριο το χεις σιγουρο..με την τρεχουσα πορεια σου.....αδικο εχω τελικα ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συμβουλος ναι,γνωσεις πουλαει.Ο,τι και να χει , εφοδια , εμπειριες , στρατηγικες ικανοτητες κλπ...εκεινη την στιγμη πουλαει ΓΝΩΣΕΙΣ.

Που ναι μεν επενδυσε για να τις αποκτησει...αλλα δεν παυει..να ειναι..απλα..γνωσεις.

Δεν γνωριζεις πολυ καλα το επαγγελμα.

 

Στην τελικη αν εχει ολα αυτα τα χαρισματα...γιατι δεν διαλεγει να κανει δικη του επιχειρηση...και οχι απλα..να μοιραζει γνωση?

Προφανως το 2ο ειναι πιο ευκολο και πιο προσοδοφορο.

Μπορει να εισαι απο συμβουλος χωρις καν γραφειο μεχρι κανονικη επιχειρηση στρατηγικης με πολλους υπαλληλους κι ακομα και παραρτηματα στο εξωτερικο. Επισης πολλοι συμβουλοι παρατανε τη συμβουλευτικη και κανουν καποια αλλη συγκεκριμμενη επιχειρηση, οπως στην περιπτωση μου. Οποτε τα παντα ειναι δυνατα.

 

 

Τελος εδω και παμπολλα χρονια..υπαρχουν επιχειρησεις και μικρες και τεραστιες..αλλα δεν ειδα στα παλιοτερα χρονια..να υπαρχουν τετοια αναγκη απο συμβουλατορες...και οι περισσοτερες επιχειρησεις διαπρεψαν..ακομα και στον ελλαδικο χωρο.

 

Προφανως τα πραγματα εχουν γινει πιο περιπλοκα στο επιχειρειν στα χρονια μας...και τα γκολντεν μποις ερχονται να καλυψουν αυτες τις αναγκες..με το αζημιωτο :)

Παντα υπηρχαν συμβουλοι, αλλα αντιθετα πιστευω οτι το επιχειρειν ειναι πιο ευκολο στις μερες μας.

 

Απο την αλλη ναι , οσοι ασχολουνται με αυτο τον τομεα...και σιγουρα ειναι ατομα με τα χαρακτηριστικα που αναφερεις εχουν χεστει στο ταληρο καιρο τωρα...

Ειναι απλη γνωση τελικα ή παιζουν ρολο και τα χαρακτηριστικα που αναφερα;

 

Μονο εσυ εδω πριν κατι ποστς..ειπες οτι το εκατομμυριο το χεις σιγουρο..με την τρεχουσα πορεια σου.....αδικο εχω τελικα ? :)

Αυτο το ειπε ο Alex και τη δουλεια του απο ο,τι καταλαβα δεν μπορει να την κανει ο καθενας. Σιγουρα θα πιασει το εκατομμυριο και μαλλον πριν τα 40 του.  Εγω το εχω ξεπερασει προ πολλου γιατι εκανα και 20 χρονια συμβουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζεις πολυ καλα το επαγγελμα.

 

Ναι πολυ πιθανο..αλλα δεν πεφτω τραγικα εξω...

 

 

Μπορει να εισαι απο συμβουλος χωρις καν γραφειο μεχρι κανονικη επιχειρηση στρατηγικης με πολλους υπαλληλους κι ακομα και παραρτηματα στο εξωτερικο. Πολλοι συμβουλοι παρατανε τη συμβουλευτικη και κανουν καποια αλλη συγκεκριμμενη επιχειρηση, οπως στην περιπτωση μου. Οποτε τα παντα ειναι δυνατα.

 

Σωστα.

 

 

Παντα υπηρχαν συμβουλοι, αλλα αντιθετα πιστευω οτι το επιχειρειν ειναι πιο ευκολο στις μερες μας.

 

Μαλλον εννοεις οτι το συμβουλευειν ειναι πιο ευκολο στις μερες..οχι το επιχειρειν....το επιχειρειν θελει κεφαλαιο πρωτιστως..και συγνωμη δεν χεζουμε ολοι λεφτα εδω περα :)

 

 

Ειναι απλη γνωση τελικα ή παιζουν ρολο και τα χαρακτηριστικα που αναφερα;

 

Ειναι απλα γνωση ...Προφανως για να επιλεξεις ομως το συγκεκριμενο επαγγελμα εχεις και καποια χαρακτηριστικα για να το κανεις να επιτυχει.

Π.χ. ο ποδοσφαιριστης εχει φυσικη κατασταση , ειχε μια κλιση προς τον αθλητισμο και βελτιωσε τα φυσικα του χαρακτηριστικα και φυσικα τις γνωσεις του.

Κατι αναλογο συμβαινει και στην περιπτωση του συμβουλου...ειχε την κλιση..την καλλιεργησε...σπουδασε....αποκτησε εμπειρια στον τομεα του...ετοιμος.

 

 

 

Αυτο το ειπε ο Alex και τη δουλεια του απο ο,τι καταλαβα δεν μπορει να την κανει ο καθενας. Σιγουρα θα πιασει το εκατομμυριο και μαλλον πριν τα 40 του.  Εγω το εχω ξεπερασει προ πολλου γιατι εκανα και 20 χρονια συμβουλος.

 

Οπως ειπα... καποιες δουλειες πληρωνονται με τραγικα γελειωδως πολλα λεφτα...

 

 

 

Τελος ειναι αληθεια αυτο που λενε ..για να βγαλεις λεφτα πρεπει να χεις λεφτα (συνηθως).

 

Για να ανοιξεις επιχειρηση.....λεφτα.

Για να σπουδασεις....λεφτα.

Για να επενδυσεις ....λεφτα.

Για να πας σε ξενη χωρα για καλυτερο μελλον....λεφτα.

 

Λιγες περιπτωσεις δεν απαιτουν λεφτα ή απαιτουν λιγα. Π.χ. τυχερα παιγνια , βυσματικη καταληψη εργασιακης θεσης , καμμια κομπινα..μιζες κλπ

 

Παλιοτερα τα πραματα ηταν πιο απλα...επαιρνες ενα εισιτηριο για αμερικη που λεει ο λογος και ελιωνες στην δουλεια και προκοβες...

Τωρα για να το κανεις αυτο θες κατι χιλιαρικα...

Ή ανοιγες μια επιχειρηση με μηδαμινο κεφαλαιο..και κατι γινοταν...τωρα θες μερικα χιλιαρικα για να ανοιξεις επιχειρηση (ανοιγω εντος των ημερων μαγαζι....με πενιχρο κεφαλαιο..και βλεπω να κανω μεγαλες μαιμουδιες τους πρωτους μηνες...αν δεν πιασει απλα μπηκα μεσα)

 

Οι καιροι εχουν αλλαξει...εχουν ακριβυνει...και με μεροδουλι μεροφαι...δεν μαζευονται λεφτα....απλα και ξαστερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο το ειπε ο Alex και τη δουλεια του απο ο,τι καταλαβα δεν μπορει να την κανει ο καθενας. Σιγουρα θα πιασει το εκατομμυριο και μαλλον πριν τα 40 του.  Εγω το εχω ξεπερασει προ πολλου γιατι εκανα και 20 χρονια συμβουλος.

 

Έχεις τόσα χρήματα και τώρα ασχολείσαι με λιανικό εμπόριο υπολογιστών; 

 

Μου κάνει τεράστια εντύπωση. Πλέον όλες οι μεγάλες εταιρείες πλέον σταματάνε την παραγωγή (hp-ibm κλπ) και ασχολούνται με έρευνα-καινοτομίες και support.

 

Μοναδική περίπτωση για να βγάλεις χρήματα έτσι, είναι να πουλήσεις στο δημόσιο μεγάλο όγκο υπολογιστών σε συνδυασμό με συμβόλαιο για αποκλειστική υποστήριξη. Β' επιλογή, να επιτύχεις μονοπώλιο τύπου plaisio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...