Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με macbook air 2013


marios_geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, έχω τα εξής 2 προβλήματα

 

1) Το laptop είναι 3 μηνών περίπου, και τρίΖει στην κάτω δεξιά μεριά. Όχι πολύ, απλά ίσα ίσα να μου σπάσει τα νεύρα.

2) που και που όταν επανέρχεται από sleep mode, με βγάζει στην οθόνη για κωδικό, μπαίνει για 1-2 δευτερόλεπτα και ξανακλειδώνει. Το κάνει σε τυχαίες περιπτώσεις και δεν ξέρω αν καμιά εφαρμογή που τρέχει στο background το προκαλεί.

 

Το θέμα είναι ότι το έστησα και δεν έχω χρόνο να τα ξαναπεράσω από την αρχή. Άρα, αν όλα λίγο πολύ ψιλοτρίζουν και το θέμα με το sleep mode το κάνουν όλα, να το κρατήσω. Αλλίως, επιστροφή.

 

Μπορώ να κρατήσω κανά image του δίσκου και να το περάσω σε άλλο (αν τελικά αλλαχτεί) ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες, έχω τα εξής 2 προβλήματα

 

1) Το laptop είναι 3 μηνών περίπου, και τρίΖει στην κάτω δεξιά μεριά. Όχι πολύ, απλά ίσα ίσα να μου σπάσει τα νεύρα.

2) που και που όταν επανέρχεται από sleep mode, με βγάζει στην οθόνη για κωδικό, μπαίνει για 1-2 δευτερόλεπτα και ξανακλειδώνει. Το κάνει σε τυχαίες περιπτώσεις και δεν ξέρω αν καμιά εφαρμογή που τρέχει στο background το προκαλεί.

 

Το θέμα είναι ότι το έστησα και δεν έχω χρόνο να τα ξαναπεράσω από την αρχή. Άρα, αν όλα λίγο πολύ ψιλοτρίζουν και το θέμα με το sleep mode το κάνουν όλα, να το κρατήσω. Αλλίως, επιστροφή.

 

Μπορώ να κρατήσω κανά image του δίσκου και να το περάσω σε άλλο (αν τελικά αλλαχτεί) ;

 

Εχω macbook air 13" 2013 8GB Ram, 2 μηνες αγορασμενο.

 

Τριξιμο δεν μου κανει.

 

Αλλα εχω και εγω το θεμα με το sleep. Μπαινει απο το πουθενα στο sleep και πιο συχνα αυτο συμβαινει λιγο μετα αφοτου επανερχεται απο sleep .

Ομως καμμια φορα συμβαινει ενω απλα κανω browsing.

 

Ειναι απιστευτα σπαστικο. Εχω δοκιμασει clean install αλλα το προβλημα παρεμεινε.

Eδω κ αναλογα θεματα:

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1598119

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1628345

 

 

Αν δεν λυθει με το 10.9, θα παει για επισκευη. Tρεχα γυρευε δηλαδη, γιατι δεν το παρουσιαζει συχνα, οποτε πιθανως στο service να μην τους το παρουσιασει και να αρχισει το πηγαινε-ελα του υπολογιστη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πας για επισκευή, το θέμα με το sleep κάνει κιεμένα το MacBook Pro 13 (2009) και το Retina 15" (2012) που έχω. Οπότε δεν είναι hardware θέμα του δικού σου.

Και αν δεν κάνω λάθος το κάνει μετά την αναβάθμιση σε 10.8. (Το retina ήρθε με 10.8)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορώ να κρατήσω κανά image του δίσκου και να το περάσω σε άλλο (αν τελικά αλλαχτεί) ;

 

Μπορείς να πάρεις ένα Time Machine backup.

 

Για το θέμα ρίξε μια ματιά στο άρθρο της CNET.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ, μετά από τηλεφωνική επαφή με την apple, δοκίμασαμε κάτι μαντζούνια (reset smc κτλ) και αφού δεν έβγαλε πρόβλημα κατά την διάρκεια της τηλεφωνική επαφή, είμαστε καλά.

 

Αδυνατεί να καταλάβει ότι συμβαίνει σε τυχαίες περιστάσεις. 



Μπορείς να πάρεις ένα Time Machine backup.

 

Για το θέμα ρίξε μια ματιά στο άρθρο της CNET.

Το time machine απαιτεί να αλλάξεις το file system στο εξωτερικό δίσκο. Σιγά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ, μετά από τηλεφωνική επαφή με την apple, δοκίμασαμε κάτι μαντζούνια (reset smc κτλ) και αφού δεν έβγαλε πρόβλημα κατά την διάρκεια της τηλεφωνική επαφή, είμαστε καλά.

 

Αδυνατεί να καταλάβει ότι συμβαίνει σε τυχαίες περιστάσεις. 

 

Το time machine απαιτεί να αλλάξεις το file system στο εξωτερικό δίσκο. Σιγά...

 

Για στατιστικούς λόγους...μήπως χρησιμοποείς chrome browser? Σε κάτι forum υπάρχουν υποψίες ότι ευθύνεται αυτός.

 

Σχετικά με το τρίξιμο υπήρχε σε όλα τα Macbook Air του 2010, αλλά διορθώθηκε στα μοντέλα του 2011 και 2012. Ευθύνεται το κάτω καπάκι. Πήγαινε σε κάποιο service point να στο βγάλουν και να το ξανατοποθετήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μήπως έχετε το Power Nap ενεργοποιημένο? Εμένα τότε μου έκανε μερικά χαζά όταν ξυπνούσε από το sleep (mbp retina 13).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στατιστικούς λόγους...μήπως χρησιμοποείς chrome browser? Σε κάτι forum υπάρχουν υποψίες ότι ευθύνεται αυτός.

 

O περισσοτερος κοσμος στο mac os x χρησιμοποιει chrome για browsing, οποτε λογικο ειναι οι περισσοτεροι που εχουν αυτο το προβλημα να χρησιμοποιουν chrome.

Δυσκολα να βγει συμπερασμα.

 

Μήπως έχετε το Power Nap ενεργοποιημένο? Εμένα τότε μου έκανε μερικά χαζά όταν ξυπνούσε από το sleep (mbp retina 13).

Κλειστο το εχω το power nap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O περισσοτερος κοσμος στο mac os x χρησιμοποιει chrome για browsing, οποτε λογικο ειναι οι περισσοτεροι που εχουν αυτο το προβλημα να χρησιμοποιουν chrome.

 

Οι περισσότεροι σκληροπυρηνικοί MAC users δεν αλλάζουν τον Safari.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότεροι σκληροπυρηνικοί MAC users δεν αλλάζουν τον Safari.

Δεν μιλησα για τους σκληροπυρινικους, αλλα για το τι χρησιμοποιει στο mac os x ο περισσοτερος κοσμος(οχι μονο οι σκληροπυρηνικοι).

Aυτην την εντυπωση εχω.

 

Στο μεταξυ ,ας τρολαρουμε κ λιγο τους χρηστες safari:

https://zhovner.com/tmp/killwebkit.html

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι βλακεια που το timemachine θελει το δικο του filesystem αλλα επρεπε να παθω disk failure για να αρχισω να το χρησιμοποιω. Μην κανεις τα ιδια λαθη με εμενα.

Αυτο με το sleep δεν μου εχει τυχει ποτε και το χρησιμοποιω 12+ ωρες την μερα για πανω απο χρονο.

Ουτε τριξιμο ακουγεται.

Καλυτερα να το πας για service οσο ειναι μεσα στην εγγυηση. Αν εισαι αθηνα προτεινω http://document.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χρησιμοποιώ Chrome. Θα προσπαθήσω να πάω σε ένα Apple store τις επόμενες μέρες να δούμε τι θα γίνει.

Ίσως δεν είναι τυχαίο το θέμα με τον chrome
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το πήγα στους apple genius (lol) και προσπάθησαν να με πείσουν ότι επειδή είναι λεπτό έτσι πρέπει να τρίζει !!! Μετά έσφιξαν τις βίδες και το τρίξιμο έφυγε.

 

Σε μηχάνημα 1500$, το τρίξιμο και το θέμα με το sleep mode πολύ το θεωρούν φυσιολογικό. 

 

Μου την δίνει η αντιμετώπιση στος πελάτες αλλά κυρίως μου την δίνει το fanbase που συγχωρουν τα πάντα φτάνει το προιόν να έχει το μηλαράκι. Καταλαβαίνω γιατί τόσο μίσος εναντίων τους. Σίγουρα έχω δεύτερες σκέψεις για την επιλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το πήγα στους apple genius (lol) και προσπάθησαν να με πείσουν ότι επειδή είναι λεπτό έτσι πρέπει να τρίζει !!! Μετά έσφιξαν τις βίδες και το τρίξιμο έφυγε.

 

Σε μηχάνημα 1500$, το τρίξιμο και το θέμα με το sleep mode πολύ το θεωρούν φυσιολογικό. 

 

Μου την δίνει η αντιμετώπιση στος πελάτες αλλά κυρίως μου την δίνει το fanbase που συγχωρουν τα πάντα φτάνει το προιόν να έχει το μηλαράκι. Καταλαβαίνω γιατί τόσο μίσος εναντίων τους. Σίγουρα έχω δεύτερες σκέψεις για την επιλογή μου.

Κάντους καμια φασαρία. Στην Αμερική έτσι κι αλλιώς μαζεύονται με τις φασαρίες περισσότερο όχι όπως εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...