Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με macbook air 2013


marios_geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το πήγα στους apple genius (lol) και προσπάθησαν να με πείσουν ότι επειδή είναι λεπτό έτσι πρέπει να τρίζει !!! Μετά έσφιξαν τις βίδες και το τρίξιμο έφυγε.

 

Κανονικά έπρεπε να σου ανοίξουν εντελώς το καπάκι και να το επανατοποθετήσουν. Παρόλο αυτά μπορεί και ένα σφίξιμο να διόρθωσε οριστικά το πρόβλημα. Αν σου παρουσιαστεί εκ νεου μην διστάσεις να τους το ξαναπάς.

Το τρίξιμο παρατηρείται συνήθως στην κάτω δεξιά γωνία για τον απλούστατο λόγο ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι δεξιόχειρες και πιάνουν το λαπτοπ από την συγκεκριμένη γωνία, με αποτέλεσμα να ασκείται σε εκείνο το σημείο περισσότερη πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από λίγες ώρες το τρίξιμο επανήλθε. Όχι όπως πρώτα, αλλά σίγουρα το ακούω.

Τί να πω, κρίμα. Δεν έχω τώρα κοντά άλλο apple store, θα μείνει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και τα προβληματα συνεχιζονται...

Δεν εχω camera στο skype μετα την αναβαθμιση στο 10.8.5

 

Τωρα δεν ειναι θεμα hardware κλπ, αλλα απο οτι φαινεται ευθυνη της apple λογω προχειροτητας στο update του 10.8.5.

 

http://community.skype.com/t5/Mac/OS-X-10-8-5-broke-Video-on-MacBook-Air/m-p/1895037/highlight/true#M58180

After some investigation, we have found that the OSX 10.8.5 update is missing a specific file that would allow some apps such as Skype or iMovie to access the built-in facetime camera on Mid-2013 MacBook Airs.

 

At this point, we are not sure how this can be fixed, and we'll get in touch with Apple to see how we can solve this. From our tests, however, external webcams should work. It's not the best workaround, but until something gets fixed, that is the only known (and hopefuly temporary) solution.

 

For the more tech-savvy readers: The 10.8.5 update updated a CoreMediaIO plugin that accesses the MBA camera, but didn't bundle the 32-bits version of it. Other (older and newer) versions of the OS do include a universal version (32 and 64 bits), but not 10.8.5. This means 32-bits apps such as Skype or iMovie cannot load the plugin, making the built-in facetime camera invisible to these them.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε προσωρινή λύση, αλλά μόνο για αυτούς που κράτησαν κάποιο backup. Εγώ δεν έχω, ποιός καλός άνθρωπος θα μου στείλει το αρχείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε προσωρινή λύση, αλλά μόνο για αυτούς που κράτησαν κάποιο backup. Εγώ δεν έχω, ποιός καλός άνθρωπος θα μου στείλει το αρχείο;

Την ειδα την λυση και την δοκιμασα κ δουλευει.

 

Εδω εισαι:

http://community.skype.com/skypec/attachments/skypec/Mac/58252/1/AppleCamera.plugin.zip

 

 

Αντικατεστησα το /Library/CoreMediaIO/Plug-Ins/DAL/AppleCamera.plugin και τωρα δουλευει..

 

It just works!  :blink: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και τα προβληματα συνεχιζονται...

Δεν εχω camera στο skype μετα την αναβαθμιση στο 10.8.5

 

Τωρα δεν ειναι θεμα hardware κλπ, αλλα απο οτι φαινεται ευθυνη της apple λογω προχειροτητας στο update του 10.8.5.

 

http://community.skype.com/t5/Mac/OS-X-10-8-5-broke-Video-on-MacBook-Air/m-p/1895037/highlight/true#M58180

 

 

Aναμενεται και επισημη διορθωση μεσω συμπληρωματικου update 10.8.5:

 

OS X 10.8.5 Supplemental Update Being Prepared to Address FaceTime Camera and Other Issues

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι με το τρίξιμο.

Πήρα ένα κατσαβίδι και έσφιξα τις βίδες. Το πρόβλημα βρέθηκε, αλλά χωρίς λύση.

Η μία βίδα γυρνάει στον "αέρα". Μάλιστα δεν κρατήθηκα και έβγαλα το καπάκι να δω τί γίνεται. Προσπάθησα να την βιδώσω κατευθείαν (χωρίς το καπάκι) και απλά γυρνάει στον αέρα. 

 

Τί κάνουμε τώρα;

 

Υ.Γ.

Σφίγγοντας όλες τις βίδες δεν τρίζει ποια (τουλάχιστον μέχρι την επόμενη φορά), αλλά με εκνευρίζει που μια βίδα απλά γυρνάει στον αέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την περίπτωση, αντικατέστησε την βίδα που γυρνάει με την αμέσως πιό χοντρή ή πιό μακριά που μπορείς να βρείς. Σε όλα τα laptop που έχω πιάσει στα χέρια μου προς επισκευή, πάντα έβρισκα ένα manual με σχεδιάγραμμα με το είδος των βιδών και πού πάνε ακριβώς πάνω στο σασί. Ψάξε να βρείς σχεδιάγραμμα για το δικό σου laptop.

 

Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να έχει μπεί ακόμα και λάθος βίδα κατά την συναρμολόγηση στο εργοστάσιο, ποτέ δέν ξέρεις...

 

Άλλη λύση είναι να γεμίσεις το σημείο που υποδέχεται την βίδα με σιλικόνη ή εποξική κόλλα δύο συστατικών. Μπορείς να βρείς αυτά τα υλικά σε Praktiker, Leroy Merlin κτλ.

 

Είναι λεπτοδουλειά αλλά άν πιάνουν τα χέρια σου δέν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Καλή τύχη

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την περίπτωση, αντικατέστησε την βίδα που γυρνάει με την αμέσως πιό χοντρή ή πιό μακριά που μπορείς να βρείς. Σε όλα τα laptop που έχω πιάσει στα χέρια μου προς επισκευή, πάντα έβρισκα ένα manual με σχεδιάγραμμα με το είδος των βιδών και πού πάνε ακριβώς πάνω στο σασί. Ψάξε να βρείς σχεδιάγραμμα για το δικό σου laptop.

 

Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να έχει μπεί ακόμα και λάθος βίδα κατά την συναρμολόγηση στο εργοστάσιο, ποτέ δέν ξέρεις...

 

Άλλη λύση είναι να γεμίσεις το σημείο που υποδέχεται την βίδα με σιλικόνη ή εποξική κόλλα δύο συστατικών. Μπορείς να βρείς αυτά τα υλικά σε Praktiker, Leroy Merlin κτλ.

 

Είναι λεπτοδουλειά αλλά άν πιάνουν τα χέρια σου δέν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Καλή τύχη

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Πες μου τώρα ότι κάνεις πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@marios_geo:

Εκανες αναβαθμιση σε mavericks?

 

Πως παει το wifi σου?

Σε εμενα εμφανιζει σχετικα υψηλο κ μη σταθερο latency. (δινω μεσω terminal την εντολη "ping 192.168.1.1" οπου 192.168.1.1 ειναι η ip του router μου)

 

Screen%20Shot%202013-10-26%20at%202.25.1

 

 

Προβληματα με το wifi του macbook air 2013 εχει παρα πολυς κοσμος:

https://discussions.apple.com/thread/5100655?start=0&tstart=0

 

Αναγκαστηκα κ εγκατεστησα στο 10.9 προηγουμενη εκδοση driver/kext του wifi απο το 10.8 για να εχω καπως πιο σταθερο wifi που να μην χανει τοσο συχνα πακετα, να μην εχει τοσο μεγαλη διακυμανση στο latency και να μπορω να κανω skype χωρις καθυστερηση κλπ

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα παρατηρήσει, έκανα ping τον router και είδα παρόμοια αποτελέσματα με εσένα.

 

Μάλιστα, απροβλημάτιστα τα mac το φελέκι μου μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα παρατηρήσει, έκανα ping τον router και είδα παρόμοια αποτελέσματα με εσένα.

 

Μάλιστα, απροβλημάτιστα τα mac το φελέκι μου μέσα...

Τουλάχιστον εχει σχεδον ενα μηνα να μου κανει το θεμα με το ξαφνικο sleep. Ειναι κ αυτο μια προοδος!

 

 

Εντωμεταξυ, νορμαλ ping ειναι 1-3ms..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης, παρατηρησα πως αν κανω skype call , το ping εχει ακομα μεγαλυτερη διακυμανση(απο 2ms φθανει μεχρι και τα 3000ms!) και συχνα χανονται και πακετα:

 

 

Screen%20Shot%202013-10-26%20at%2011.17.

 

 

------------------------------------------

 

 

Εδω ενω κατεβαζω μεγαλο update  απο το appstore:

 

Screen%20Shot%202013-10-27%20at%202.57.2

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Λοιπόν, επανέρχομαι να πώ τα εξής:

 

Η διάγνωση για το τρίξιμο και την βίδα που γυρίζει στον αέρα διορθώθηκε.

 

Γενικά, η περίπτωσή μου είναι αρκετά περίεργη. Το αγόρασα από την Α πολιτεία της ΗΠΑ, όπου και έμενα. Μετακόμησα στη Β πολιτεία, όπου δεν έιχα εύκαιρο apple store. Οταν κατάφερα και πήγα σε ένα apple store(Σεπτέμβριος), δεν φτιάχτηκε. Εδώ είναι και το μόνο παράπονο μου, που δεν μου είπαν από την αρχή ότι θέλει αλλαγή καπάκι.

 

Βρέθηκα για λίγο στην πολιτεία Γ (Δεκέμβρης), όπου μου είπαν ότι θέλει αλλαγή το καπάκι. Όμως επειδή ήταν χριστιουγενίατικη περίοδος, έπρεπε να το αφήσω για 4-5 εργάσιμες μέρες και όχι αυθυμερόν. Δεν μπορούσα να το κάνω, καθώς το χρειαζόμουν για δουλεία  και ερχόταν και μετακόμιση στο ενδιάμεσο. Μου δώσαν όμως χαρτί για να το φτιάξω σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.

 

Οπότε, με το καλό αφού βρήκα χρόνο να το αφήσω για επιδιόρθωση (Φεβρουάριος), στην Ευρώπη πια, έγινε αλλαγή το καπάκι.

 

 

Τί μένει από όλη αυτήν την ιστορία:

1) Θα δεχτώ ότι ήμουν άτυχος με αυτό το τρίξιμο/βίδα.

2) Έπρεπε να το βρουν την πρώτη φορά ότι θέλει αλλαγή το καπάκι, και όχι απλά να σφίξουν τις βίδες, αλλά τεσπα.

3) Για ένα προιόν που αγοράστηκε σε άλλη χώρα, και επιδιορθώθηκε με βάση την διάγνωση τους, σε άλλη χώρα. Εμένα αυτό με κερδίζει σαν πελάτη, να ξέρω ότι μπορώ να έχω service παντού. 

 

 

Κατά τα άλλα, δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επανέρχομαι να πώ τα εξής:

 

Η διάγνωση για το τρίξιμο και την βίδα που γυρίζει στον αέρα διορθώθηκε.

 

Γενικά, η περίπτωσή μου είναι αρκετά περίεργη. Το αγόρασα από την Α πολιτεία της ΗΠΑ, όπου και έμενα. Μετακόμησα στη Β πολιτεία, όπου δεν έιχα εύκαιρο apple store. Οταν κατάφερα και πήγα σε ένα apple store(Σεπτέμβριος), δεν φτιάχτηκε. Εδώ είναι και το μόνο παράπονο μου, που δεν μου είπαν από την αρχή ότι θέλει αλλαγή καπάκι.

 

Βρέθηκα για λίγο στην πολιτεία Γ (Δεκέμβρης), όπου μου είπαν ότι θέλει αλλαγή το καπάκι. Όμως επειδή ήταν χριστιουγενίατικη περίοδος, έπρεπε να το αφήσω για 4-5 εργάσιμες μέρες και όχι αυθυμερόν. Δεν μπορούσα να το κάνω, καθώς το χρειαζόμουν για δουλεία  και ερχόταν και μετακόμιση στο ενδιάμεσο. Μου δώσαν όμως χαρτί για να το φτιάξω σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.

 

Οπότε, με το καλό αφού βρήκα χρόνο να το αφήσω για επιδιόρθωση (Φεβρουάριος), στην Ευρώπη πια, έγινε αλλαγή το καπάκι.

 

 

Τί μένει από όλη αυτήν την ιστορία:

1) Θα δεχτώ ότι ήμουν άτυχος με αυτό το τρίξιμο/βίδα.

2) Έπρεπε να το βρουν την πρώτη φορά ότι θέλει αλλαγή το καπάκι, και όχι απλά να σφίξουν τις βίδες, αλλά τεσπα.

3) Για ένα προιόν που αγοράστηκε σε άλλη χώρα, και επιδιορθώθηκε με βάση την διάγνωση τους, σε άλλη χώρα. Εμένα αυτό με κερδίζει σαν πελάτη, να ξέρω ότι μπορώ να έχω service παντού. 

 

 

Κατά τα άλλα, δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. 

Εφοσον διορθωθηκε τελος καλο..Οπως ειδες το service τους δεν ειναι για πεταμα...Για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο για 3 χρονια,εχε κατα νου πριν κλεισει 1χρονος αγορας να παρεις και το apple care...στα macbook δεν παιζουμε..δεν ειναι ευκολα επισκευασιμα απο το χρηστη,τα ανταλλακτικα τα βρισκεις δυσκολα και ειναι πανακριβα..Apple care πριν το καλοκαίρι...Θα με θυμηθείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...