Προς το περιεχόμενο

Απορια με router της forthnet


demonisawake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια

εχω μια απορια σχετικα με το router που εχω!Εχω forthnet γυρω στα 4 χρονια καταρχας και εχω το ιδιο router που μου δωσαν απο τοτε!η απορια μου ειναι η εξης...αμα ζητησω καινουργιο router θα μου δωσουν ?και αν μου δωσουν θα δω καποια βελτιωση στην ταχυτητα η οπουδιποτε αλλου?

 

να σημειωθει οτι δεν μου εχει παρουσιασει απολυτως κανενα προβλημα

 

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις καποιο πρόβλημα δεν ξέρω αν θα σου δώσουν καινούργιο εκτος και αν θέλεις καποιο ασύρματο οποτε ισως σε αυτην την περίπτωση ναι , παρε ενα τηλέφωνο να ρωτήσεις γιατι μπορει να κανω και λάθος. Όσο για την ταχύτητα οχι με αλλο router μην περιμένεις να εχεις καλύτερη ταχύτητα να συγχρονίσει πιο ψηλά, το καινούργιο router ισως σου δώσει σταθερότητα στην γραμμή σου αν ειχες αποσυνδέσεις κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιστοιχο περιστατικο ειχα με συγγενη μου οπου ειχε θεμα με αποσυνδεσεις και τελικα ηταν το ρουτερ(της εδωσα εγω ενα δικο μου και ηταν ολα οκ)

σε επικοινωνια της με τη forthnet(2play) της ειπαν οτι θα της δωσουν δωρεαν εξοπλισμο μονο αν ανανεωσει το συμβολαιο της για 1 χρονο ακομα!

Γνωμη μου,μαζεψε 50-60 ευρω και παρε ενα ρουτερακι της προκοπης(πχ netgear)ενδεχεται να συγχρονισεις αρκετα πιο πανω,ασε που στανταρ θα εχει καλυτερο wifi απο τα thompson.

Μιας κ εγω ειμαι στη forthnet με το τομσον v8 που δινουν κλειδωνα στα 9κατι και με το μουφα airties Που πηρα σχεδον τσαμπα κλειδωνω στα 14,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιο σωστό ειναι αυτο που λεει ο χρήστος αν πρέπει ντε και καλα να πάρεις καινούργιο router καλύτερα θα ηταν ενα του εμπορίου (αν και τα thomson ειναι πολυ καλα) κατα προτίμηση draytek θα έλεγα εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπαν πρεπει να σου κανουν ανανεωση συμβολαιου για ενα χρονο για να παρεις αλλο.xristaras μακρια απο air ties.επιεικως χαλια ρουτερ.με τα ιδια λεφτα παιρνεις πολυ καλυτερα.το v8 γενικα κανει καλο συγχρονισμο.το v7 και το td5130 πρεπει να εχουν λιγο πιο χαμηλο απο το v8.το καλο των thomson ειναι η σταθεροτητα σε χαλια γραμμες.εφοσον τωρα ο τοπικ σταρτερ δεν εχει προβλημα δεν ειναι υποχρεωμενος να το αλλαξει.αν ειναι πολυ παλιο το ρουτερ μπορει με ενα νεο να δει καλυτερο συγχρονισμο χωρις να ειναι κατι σιγουρο.αν σκοπευει να κατσει για ακομα ενα χρονο ακομα παιρνει και αποτον Provider και δεν πληρωνει κατι.αν δεν θελει να παρει το ρισκο της δεσμευσης για ενα χρονο ακομα ναι παει και παιρνει ενα απο το εμποριο και τελειωνει αν χρειαστε καποια στιγμη.απλα δεν μας ειπε ποιο εχει τωρα.



επισης επειδη εχει forthnet αν πεφτει σε alcatel dslam=broadcom chipset τοτε μπορει ναπετυχει καλυτερη ταχυτητα απο αυτην που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού δεν εχεις κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να τρώγεσαι με τα ρούχα σου και να παρεις καινούργιο.

Ότι δουλεύει καλά συνήθως δεν το πειράζουμε γιατί άμα παρεις καινούργιο modem δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί μπορεί να συγχρονίσει καλύτερα μπορείς όμως να συγχρονίσει και χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τωρα θες υποχρεωτικα κατι καινουριο εξαρτατε το budget σου.αν θες κατι αρκετα ακριβο παμε στο vigor 2710n.αν θες κατι πιο φτηνο πας στο Netgear dgn2200.αν θες κατι πιο φτηνο κανα dlink 2640r αν ειναι για πιο φτηνο ε κρατα αυτο που εχεις που δεν μας εχεις πει ακομα πιο ειναι.αν εχεις thomson οκ.αν εχεις κανα siemens cl 110 ωρα να το πεταξεις πριν χαλασει.αν εχεις air ties αφου παιζει ειναι θαυμα οποτε κρατησε το.και ξαναλεω αν εισαι σε broadcom=alcatel dslam ισως να μπορεις να παιξεις ακομα καλυτερα πιο πανω απο 10 mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τωρα θες υποχρεωτικα κατι καινουριο εξαρτατε το budget σου.αν θες κατι αρκετα ακριβο παμε στο vigor 2710n.αν θες κατι πιο φτηνο πας στο Netgear dgn2200.αν θες κατι πιο φτηνο κανα dlink 2640r αν ειναι για πιο φτηνο ε κρατα αυτο που εχεις που δεν μας εχεις πει ακομα πιο ειναι.αν εχεις thomson οκ.αν εχεις κανα siemens cl 110 ωρα να το πεταξεις πριν χαλασει.αν εχεις air ties αφου παιζει ειναι θαυμα οποτε κρατησε το.και ξαναλεω αν εισαι σε broadcom=alcatel dslam ισως να μπορεις να παιξεις ακομα καλυτερα πιο πανω απο 10 mbit.

καλησπερα

εχω το thompson TG585 V7,  το  budget μου κυμαινεται γυρω στα 100 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλα πιστευα οτι αμα επερνα ενα καινουργιο θα βελτιωνοταν καπως η ταχυτητα,επειδη εχω το αλλο εδω και 3-4 χρονια τωρα

και σκεφτηκα οτι κατι καινουργιο θα ηταν καλυτερο



έχει κάποιο πρόβλημα το Thomson ?

οχι απλα πιστευα οτι αμα επερνα ενα καινουργιο θα βελτιωνοταν καπως η ταχυτητα,επειδη εχω το αλλο εδω και 3-4 χρονια τωρα

και σκεφτηκα οτι κατι καινουργιο θα ηταν καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

εχω το thompson TG585 V7,  το  budget μου κυμαινεται γυρω στα 100 ευρω

το 2710n ξεφευγει οποτε μαλλον για κανα netgear dgn2200μπορεις να πας.η και κανα καλυτερο μοντελο που να πλησιαζει την 100αρα σε netgear.

 

οχι απλα πιστευα οτι αμα επερνα ενα καινουργιο θα βελτιωνοταν καπως η ταχυτητα,επειδη εχω το αλλο εδω και 3-4 χρονια τωρα

και σκεφτηκα οτι κατι καινουργιο θα ηταν καλυτερο

δεν σημαινει οτι θα δεις μεγαλκυτερη ταχυτητα.μπορει να δεις την ιδια μπορει λιγο καλυτερα μπορει λιγο χειροτερα.για το Thomson το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι αμα εχει firmware καποια εκδοση 7.χ.χ.χ τοτε καντου firmware update και φορεσε του την 8.2.6.5 generic η την custom της forthnet 8.2.7.8 αν θυμαμαι σωστα απεξω.

εδω ειναι ο wizard εδω και τα firmware

http://leoforeia.gr/thomson/

 

αν θες να παρεις τωρα καποιο αλλο επειδη εχει καλυτερο wifi και πιο γρηγορο η να το παρεις επειδη εχει Usb Πανω η να το παρεις επειδη θες gigabit ethernet εκει παμε αλλου.αν ομως δεν θες κατι αλλο μην αλλαξεις.επισης μια δευτερη ερωτηση για να δουμε αν μπορεις να πετυχεις καλυτερη ταχυτητα.

πηγαινε 192.168.1.254 μετα broadband connection μετα dsl connection και μετα πανω δεξια details και κανε copy paste οτι γραφει ειδικα το σημειο που λεει vendor id(local/remote).καπως ετσι το γραφει.αν εισαι forthnet και εισαι σε alcatel θαμπορουσες να κερδισεις λιγο ταχυτητα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...