Προς το περιεχόμενο

Σε άνοδο οι πωλήσεις ηλεκτρονικών τσιγάρων στην Αμερική


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ατμιστής εδώ και 1+ χρόνο, οπότε θα μιλήσω όντας "μέσα στα πράγματα".

 

Σίγουρα η ιδανική λύση είναι η διακοπή χωρίς υποκατάστατα κ.λ.π. αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο ούτε βιώνουν όλοι τις ίδιες καταστάσεις.

 

Για εμάς λοιπόν τους "αδύναμους" χαρακτήρες έχω να πω ότι σε σύγκριση με το κ.τ. είναι καλύτερο, εγώ προσωπικά είχα πρόβλημα με την αναπνοή και πόνους στα πνευμόνια αλλά μετά από τους 2 πρώτους μήνες χρήσης ηλεκτρονικού τσιγάρου άρχισα να βλέπω τρελή διαφορά.

Πλέον τα προβλήματα και οι πόνοι είναι παρελθόν όπως και το κ.τ. για εμένα.

 

Θα παρακαλούσα τους "σοφούς" αν δεν έχουν δοκιμάσει κάτι ή αν δεν καπνίζουν να αφήσουν τα σχόλια σε κόσμο ο οποίος έχει εμπειρίες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί ήδη προσπαθούν να το πολεμήσουν καπνοβιομηχανίες.

 

Όποιος θέλει να γνωρίσει το η.τ. και θέλει συμβουλές κ.λ.π. ευχαρίστως να βοηθήσω όσο μπορώ.

 

Επίσης για όσους δεν γνωρίζουν υπάρχει ήδη δυνατή ατμιστική κοινότητα στην Ελλάδα με συναντήσεις ανά πόλεις κάθε εβδομάδα, δοκιμές, συμβουλές κ.λ.π. όπως και ήδη η Ελλάδα έχει αρκετούς καλούς κατασκευαστές ηλεκτρονικών τσιγάρων και είναι παγκοσμίως πολύ γνωστή για τις καλές και πρωτοποριακές κατασκευές της.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωστε ενα λινκ για ηλεκτρονικο τσιγαρο για να κανουμε μια αρχη/δοκιμη κτλ.. Φθηνο και δοκιμασμενο :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι κι αυτο θεμα γουστου οπως και το κανονικο τσιγαρο οποτε καλο θα ειναι να πας να δεις και να δοκιμασεις μονος σου ποιο σου κανει.Ακομα και τα υγρα παλι θεμα γουστου ειναι.

Δοκιμασε απο καποιον φιλο/φιλη ή πηγαινε σε καποιο απο τα πολλα μαγαζια η.τ. που υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωστε ενα λινκ για ηλεκτρονικο τσιγαρο για να κανουμε μια αρχη/δοκιμη κτλ.. Φθηνο και δοκιμασμενο :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Δες αυτο καλυτερα

http://www.nosmoke.gr/howtoquitsmoking/smokingquittingadvices.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωστε ενα λινκ για ηλεκτρονικο τσιγαρο για να κανουμε μια αρχη/δοκιμη κτλ.. Φθηνο και δοκιμασμενο :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ξεκινα απο εδω

 

http://www.insomnia.gr/topic/432810-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF/

 

και μετα αν εχεις ορεξη (που πρεπει να εχεις, για την υγεια σου προκειται), περνα κι απο εδω

 

http://e-kapnisma.gr/

 

 

Οσον αφορα το "προτεινω", ειναι απιστευτα δυσκολο να προτεινει καποιος σε καποιον αλλον, διοτι το προβλημα δεν ειναι το μηχανημα, αλλα η γευση και η ποσοτητα νικοτινης, τα οποια ειναι απολυτως υποκειμενικα, και για να βγαλεις ακρη πρεπει να πας μονος σου σε ενα καταστημα να δοκιμασεις επι τοπου, διαφορες γευσεις, ατμοποιητες κλπ. Οτι και να σου προτεινουμε εμεις, επειδη αρεσει σε εμας, μπορει για σενα να ειναι τελειως αηδια, και να ειναι ο λογος που δε θα το συνεχισεις.

 

 

 

PS. Επειδη βλεπω το θεμα γυρναει σε ψιλοδιαφωνιες αλλα και σε ερωτησεις για νεους ατμιστες κλπ, προτεινω την ενοποιηση του με το αντιστοιχο του μπλαμπλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι καπνιζω ηδη 10 χρονια.. Κι ειμαι 25.. Απο περυσι το γυρισα σε στριφτο κι εχω βελτιωσει την κατασταση για να το κοψω.. Καπνιζα 1.5 πακετο την μερα και τωρα με εναν 20αρη καπνο βγαζω 3ημερο.. Απλα θελω να το κοψω τελειως και πιστευω με το ηλεκτρονικο τσιγαρο θα μπορεσω γιατι ειναι θεμα συνηθειας κι οχι τοσο εξαρτησης στη νικοτινη..

 

Να δοκιμασω απο αλλον δε μπορω γιατι σιχαινομαι και αν δοκιμασω θα παρω ενα ηλεκτρονικο σφραγισμενο να ξερω οτι μονο εγω το ακουμπησα :)

 

Ευχαριστω για τα λινκ κι ελπιζω ναβγαλω ακρη!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρόνια ατσίγαρος μετα απο 2 μηνες χρήσης ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Εσύ είσαι σωστός.

Η σωστή χρήση του ηλεκτρονικού και τα επακόλουθα του.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ είσαι σωστός.

Η σωστή χρήση του ηλεκτρονικού και τα επακόλουθα του.

:-)

 

Ολοι ειναι σωστοι. Σκοπος ειναι να κοπει το κ.τ. Το ποτε θα κοπει το η.τ. και αν τελικα κοπει δεν εχει σημασια. Το η.τ. δεν ειναι νικοτετ, ειναι μια νεα μορφη χομπυ που παραλληλα σε βοηθα να κοψεις το τσιγαρο. Το αν τελικως το χομπυ αυτο θα το σταματησεις ή οχι δε σε κανει σωστο ή λαθος. Αν εγω που εχω δυο χρονια με η.τ. το κανω αλλα 5 χρονια και μετα παρατησω το η.τ. ή αν τελικως πεθανω απο αλλα αιτια μετα απο 10 χρονια μη εχοντας προλαβει να κοψω το η.τ. θα ειμαι σωστος ή οχι; Παιζει ρολο το χρονικο οριο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγα του βρήκαν!

 

Οταν λες υγρό σε μεγάλη ποσότητα τι εννοείς? Μέχρι την τραχεία ή παρακάτω?

 

Ηταν υγρό θάλασσας βρήκαν και ενα ψάρι μέσα συγκεκριμενα ενα γατόψαρο..

eleos.gifToυλάχιστον ανόητο να κάνεις πλάκα σε τέτοιο θέμα...eleos.gif

Ανόητος ειναι αυτος που μπαίνει να ενημερωθεί/σχολιάσει για τέτοια θέματα οταν ο ιδιος πρωτίστως δεν εχει καμιά επαφή/εμπειρία με το θεμα.

:ph34r: 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι ειναι σωστοι. Σκοπος ειναι να κοπει το κ.τ. Το ποτε θα κοπει το η.τ. και αν τελικα κοπει δεν εχει σημασια. Το η.τ. δεν ειναι νικοτετ, ειναι μια νεα μορφη χομπυ που παραλληλα σε βοηθα να κοψεις το τσιγαρο. Το αν τελικως το χομπυ αυτο θα το σταματησεις ή οχι δε σε κανει σωστο ή λαθος. Αν εγω που εχω δυο χρονια με η.τ. το κανω αλλα 5 χρονια και μετα παρατησω το η.τ. ή αν τελικως πεθανω απο αλλα αιτια μετα απο 10 χρονια μη εχοντας προλαβει να κοψω το η.τ. θα ειμαι σωστος ή οχι; Παιζει ρολο το χρονικο οριο;

Mόδα είναι ο ηλεκτρονικό.

Καλό αμα σ' αρέσουν α gadgets, οι ατμοποιητές, οι μπαταρίες να αλλάζεις κτλπ. αλλά κοστίζουν.

Και παρεκκλίνει κάποιος απο τον αρχικό του στοχο του, που ηταν να κόψει το καταραμένο τσιγάρο.

Γινεται απλα ενα χομπυ που και να μην θελεις αλλο να ατμίσεις θα το συνεχίσεις για να περνάς την ώρα σου και να το κάνεις upgrade.

 

Απο Αμερική δεν έσκασε η όλη μόδα; Ήξεραν και το προώθησαν οι τυποι εκεί περα. Σωστό μάρκετινγκ για να μείνει και να πέφτουν και τα φράγκα.

Σαν τους υπολογιστες, τα αμαξια και αλλα πολλα ειναι και αυτό.

 

Αλλιώς θα παίρναμε ενα η.τ των 20 ευρω για 3 μηνες και θα κόβαμε το κανονικό. Και μετά κουβά το ηλεκτρονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόδα είναι ο ηλεκτρονικό.

Καλό αμα σ' αρέσουν α gadgets, οι ατμοποιητές, οι μπαταρίες να αλλάζεις κτλπ. αλλά κοστίζουν.

Και παρεκκλίνει κάποιος απο τον αρχικό του στοχο του, που ηταν να κόψει το καταραμένο τσιγάρο.

Γινεται απλα ενα χομπυ που και να μην θελεις αλλο να ατμίσεις θα το συνεχίσεις για να περνάς την ώρα σου και να το κάνεις upgrade.

 

Απο Αμερική δεν έσκασε η όλη μόδα; Ήξεραν και το προώθησαν οι τυποι εκεί περα. Σωστό μάρκετινγκ για να μείνει και να πέφτουν και τα φράγκα.

Σαν τους υπολογιστες, τα αμαξια και αλλα πολλα ειναι και αυτό.

 

Αλλιώς θα παίρναμε ενα η.τ των 20 ευρω για 3 μηνες και θα κόβαμε το κανονικό. Και μετά κουβά το ηλεκτρονικό.

 

Οχι, απο Κινα ξεκινησε η ολη φαση, ειναι δικο της επιτευγμα, δικη της πατεντα. Και εχει ηδη 10 χρονια εξελιξης. Στην αμερικη κυκλοφορει τα τελευταια 2-3 χρονια ευρεως, αφου το FDA λογω πιεσεων απο τις καπνοβιομηχανιες δεν εχει παρει ακομη θεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφω οτι καπνιζα 17 χρονια, οποτε δεν καταλαβαινω τι λες. Αν αναφερεσαι σε αυτους που γραφουν χωρις να εχουν καπνισει ποτε, εχεις δικιο, το ιδιο γραφω και εγω.

αναφερωμαι στον "φιλο" που τα ξερει ολα... δες και την παραθεση, δεν απαντω σε σενα.

xaerialtwistx, on 31 Aug 2013 - 11:39 PM, said:snapback.png

δεν εχω καπνισει ποτέ στην ζωη μου (είμαι 27) και πραγματικα εχω κουραστει να βλεπω παντου να καπνιζουνε..περπαταω στο δρομο και μεχρι να παω στον προορισμο μου περναω ή με προσπερνανε 1000 καπνιστες που αγνοουνε οτι στο πεζοδρομιο κυκλοφορει κοσμος. ο καπνος του ατομου που περπαταει 10 μετρα μπροστα μου πεφτει επανω μου.

περιμενω στην σταση και μου ερχεται ο καπνος απο 3-4 ατομα παντα ή περνανε 100 ατομα απο μπροστα απο την σταση με το τσιγαρο στο χερι το οποιο ειναι στο υψος του προσωπου μου. κανενας δεν νοιαζεται για εσενα, μεσα στο σόι, στην σχεση σου, κανενας. αν θελει να καπνισει ο αλλος θα καπνισει.

ο ενας καπνιζει λεει γιατι επιβαλλεται σε χαρες, ο αλλος επειδη μια γυναικα τον εριξε σε αυτο, ο αλλος λεει επιβαλλεται σε στεναχωριες, η αλλη ερχεται και μου κανει καμακι με τον πλεον αθλιο τροπο "εχεις φωτια;", "ασε τό'χασες" της κανω, ο αλλος λεει επιβαλλεται μετα το σεξ, ότι να'ναι.

πηγα και εκανα εξετασεις και ο γιατρος δεν πιστευε στα ματια του, βρηκε σχεδον 100% το ποσοστο του κορεσμου της αιμοσφαιρινης στο αιμα μου πραγμα πολυ σπανιο οπως ειπε και μου εδωσε συγχαρητηρια. περπαταω 2 φορες την εβδομαδα (πηγαινε-ελα) απο Συνταγμα-Μαρουσι και πισω (30χλμ περιπου) σε κατι λιγοτερο απο 5 ωρες και δεν νιωθω ιχνος κουρασης. ζω την ζωη μου οπως θελω χωρις να ψαχνω την εξαρτηση μου καθε 5-10 λεπτα. η σκεψη οτι καθε πεντε λεπτα και για ολη την υπολοιπη μου ζωη θα πρεπει οπωσδηποτε να βρισκω εχω δεν εχω, δεν ξερω πως μπορει να περιγραφει.. 

 

το καπνισμα θεωρω πως ειναι τοσο τραγικη συνηθεια που εχει αλλαξει ακομα και το τι ειναι φυσιολογικο σε μια εξωτερικη εμφανιση. τι εννοω..εχω 3 καθηγητες που δεν καπνισανε ποτέ και οι 3 δειχνουν 15χρονια νεωτεροι (ειναι πανω απο 60 και οι τρεις). ετσι και εγω επισης μικροδειχνω αλλα στην πραγματικοτητα θεωρω πως ολοι οι αλλοι μεγαλοδειχνουν και ειδικα στις γυναικες χτυπαει ακομα πιο ασχημα.

 

τελος παντων εγω ξερω οτι οταν θες να κοψεις κατι το κοβεις εδω και τωρα, ετσι απλά, αλλιως κοροϊδευεις τον εαυτο σου, αυτα τα λιγο λιγο ειναι για να ξεγελιεσαι.εξαλλου και το ηλεκτρονικο περιεχει μια τοξικη ουσια που χρησιμοποιειται στα αντιψυκτικα, συν την γλυκολη προπυλενιου, ενω επισης κανει κακο στους παθητικους καπνιστες, μικροτερο μεν, αλλα κανει.

 

ξερω βεβαια οτι θα φτασουμε στο σημειο να βλεπουμε και στο Δημοτικο τα παιδια να καπνιζουνε μπροστα στους καθηγητες σε λιγα χρονια αλλα τελος παντων, ειναι πολλα τα λεφτα για να τα αγνοησουν μερικοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ηλ.Τσιγαρο έχω κάνει "διατριβή" και έχω σκάσει πάνω από 500 ευρώ , αγοράζοντας σχεδόν όλες τις συσκευές της αγοράς(περισσότερο από περιέργεια/χόμπι).

 

Στο εμπόριο θα βρείτε πολλές συσκευές αλλά δεν είναι όλες καλές ή μάλλον απροβληματιστες. Οι μπαταρίες είναι στάνταρ , 2 των 650 mAh

θα είναι ότι πρέπει. Ατμοποιητές προτείνω τους Epsilon και μόνο.

Είναι ότι πιο απροβληματιστο για τον αρχάριο.

 

Από υγρά να ξέρετε ότι αυτά που έχουν πολύ ή μόνο φυτική γλυκερίνη ενδέχεται να σας προκαλούν ένα φούσκωμα / πρήξιμο στο στομάχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...