Προς το περιεχόμενο

Μηχανικό Πληκτρολόγιο Μέχρι 140ευρώ!


Chris01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για ένα μηχανικώ πληκτρολόγιο μέχρι 140 ευρώ.

Βρίσκομαι ανάμεσα σε Razer Black Widow Ultimate 2013 , Logitech G710+ , CM storm  Quickfire Rapid (red switch) cm storm trigger (black switch) και cm storm quickfire pro ( red switch). Παρακαλώ προτείνεται και εσείς διότι είμαι μπερδεμένος!

Ουτως ή αλλως το μονο σιγουρο ειναι οτι απο αυτα τα πληκτρολογια που αναφερει ο ενδιαφερομενος νομιζω οτι ομοφωνα λεμε ολοι το CM STORM Trigger στα 69ευρο και αυτο κραταει ο ts απο το topic αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

CM Storm Trigger

 

Το πηρα και εγω χτες και μου αρεσει πολυ. Στιβαρο, στρατιωτικων προδιαγραφων θα ελεγα! Τα mx black switches που εχει ειναι λιγο σκληρα βεβαια.

 

Αν το θες για gaming στο προτεινω ανεπιφυλακτα, διαφορετικα τσεκαρε οπου μπορεις ενα μηχανικο με mx blue switches, η απολαυση για typing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως, ψηφιζουμε με ενα στομα και μια φωνη Trigger. Αν δεν το βρει ομως ΜΗΝ αγορασει Black Widow και G710+. Ας ψαξει κατι καλο απο εξωτερικο γιατι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν σοβαρες εναλακτικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως, ψηφιζουμε με ενα στομα και μια φωνη Trigger. Αν δεν το βρει ομως ΜΗΝ αγορασει Black Widow και G710+. Ας ψαξει κατι καλο απο εξωτερικο γιατι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν σοβαρες εναλακτικες. 

Αν δεν το βρει και ψαχνει κατι αλλο εδω θα ειμαστε να του πουμε τι αλλο υπαρχει απο Ελλαδα και εκτως Ελλαδας αυτο εννοω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να γυρίσεις σε mechanical και δεν έχεις ιδέα (όπως εγώ) τί switch θα σε βολέψει καλύτερα (μιλάμε για Cherry MX πάντα, για TopRe switches δεν ισχύει η παρακάτω πρόταση) μπορείς να κάνεις ό,τι έκανα κι εγώ και να παραγγείλεις το Sampler Kit.

 

Μια μικρή παρένθεση: σαν "περήφανος" ιδιοκτήτης Razer keyboard (Lycosa), mouse (Lachesis) και headset (Carcharias) έχω την αίσθηση πως τα προϊόντα τους είναι overpriced. Συγκεκριμένα για το πληκτρολόγιο, το USB port είναι ελαττωματικό, το glossy texture απαράδεκτο, το software που το συνοδεύει επιεικώς για τα μπάζα και η ποιότητα κατασκευής για κλάματα.

 

Επειδή σκοπεύω να γυρίσω κι εγώ σε mechanical και έκανα πρόσφατα μια έρευνα, τα κύρια σημεία που κράτησα είναι:

- Κόκκινο: απ' τα πιο ελαφριά switches που συνίστανται για έμπειρους στην πληκτρολόγηση

- Μπλε: όχι ιδιαίτερα καλό switch για gamers (mixed απόψεις εδώ) και για όσους χρησιμοποιούν πρώτη φορά μηχανικό πληκτρολόγιο (γιατί έχουν click&clack sound και είναι overwhelming ο ήχος που παράγουν). Θορυβώδεις switches και πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος για το που μπλέκεις αν τους διαλέξεις.

- Καφέ: η πιο modest και σίγουρη επιλογή ιδιαίτερα για αρχάριους στα μηχανικά πληκτρολόγια. Διαφέρουν πολύ λίγο από τα κόκκινα και γενικά συγχωρούν λάθη στην πληκτρολόγηση

- Μαύρο: σκληρά κόκκινα

 

Και πολλούς διθύραμβους για τα topre switches που παίζουν σε άλλη κατηγορία από μόνα τους.

 

P.S: το πιο λεπτό πληκτρολόγιο στον κόσμο δεν είναι η μούφα που θέλει ο maumaus, είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλά το sampler είναι καταπληκτικό... Αξίζει να το πάρουν άτομα ειδικά που είναι κοντά και είναι gamers για να μπορέσουν να αποφασίσουν τί να αγοράσουν. Κι έτσι μοιράζεται και το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβλεπα σε πρόσφατο video ότι η cooler master έβγαλε ένα "μικρό" πληκτρολόγιο-δείγμα σε φάση με 6 κουμπιά ή κάτι τέτοιο πάνω στο οποίο έχει όλους τους τύπους διακοπτών που δίνει η εταιρεία 

 

αυτό κοστίζει 15 € να το παραγγείλεις , ΑΛΛΑ αφαιρείται από το ποσό αγοράς σε περίπτωση που τελικά αποφασίσεις να πάρεις πληκτρολόγιο από αυτούς, έτσι το έχεις τελικά τσάμπα 

 

μου φαίνεται πολύ καλή κίνηση, αλλά δεν ξέρω αν το στέλνουν και στη χώρα μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Logitech G710+ ΕΓΓΥΗΣΗ. φουλ μηχανικό και απο θόρυβο μηδενικό σε σχέση με άλλα. 

 

Δεν ειναι φουλ μηχανικο φιλος και η ποιοτητα κατασκευης του δεν ειναι αυτη που αρμοζει σε ενα προιον που κοστιζει 150 ευρω. Θορυβος ειναι πανω κατω ο ιδιος σε ολους τους διακοπτες εκτος των μπλε που ειναι ηχος γραφομηχανης. Σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν σαφεστατα ΠΟΛΥ καλυτερες επιλογες απο το logitech. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν τσίμπησα quickfire tk με brown switches  50 ευρω ! , από έναν γνωστό μου στην Γερμανία.

Επεξ/σία από Chris01
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για ένα μηχανικώ πληκτρολόγιο μέχρι 140 ευρώ.

Βρίσκομαι ανάμεσα σε Razer Black Widow Ultimate 2013 , Logitech G710+ , CM storm  Quickfire Rapid (red switch) cm storm trigger (black switch) και cm storm quickfire pro ( red switch). Παρακαλώ προτείνεται και εσείς διότι είμαι μπερδεμένος!

Τι switich θα χρησιμοποιήσεις φιλε μου είναι δικό σου θέμα(ρίξε μια ματια εδώ http://www.overclock.net/t/491752/mechanical-keyboard-guideότι πιστεύεις ότι σε βολεύει η πήγαινε και δοκίμασε εκθεσιακά)εγώ θα σου πρότεινα αν ακόμα δη έχεις αγοράσει κάτι το quick fire tk της Cm Storm από ότι έχω πληροφορηθεί σκάνε νέες παρτίδες από red-blue και black switches από τρίτη και μετά σε 2-3 καταστηματα

 

 

 

**αργησα να διαβασω το τελευταιο σου post**

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αφου εχεις τετοιο μπατζετ μην παρεις ουτε το τριγκερ ουτε το υπερκοστολογημενο Logitech. Παρε το CM Quickfire TK. 100 ευρω.

 



το ιδιο σε Red

 

http://www.youtube.com/watch?v=nZMvy-t82q8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...