Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης DELL ή EIZO?


fpap71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες τη samsung s24c750p αλλιως eizo <br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Η SAMSUNG καλούλα μου φαίνεται αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν είναι IPS, οπότε για την EIZO με βλέπω... Από εγγύηση πώς είναι η EIZO στην Ελλάδα?? Άμα σου κάτσει η στραβή σε εξυπηρετούν γρήγορα ή τη στέλνουν πουθενά εξωτερικό και θα περιμένουμε μήνες?? Έχει κανένας εμπειρία??

 

Αποστολή από το SAMSUNG GALAXY NOTE II GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η SAMSUNG καλούλα μου φαίνεται αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν είναι IPS, οπότε για την EIZO με βλέπω... Από εγγύηση πώς είναι η EIZO στην Ελλάδα?? Άμα σου κάτσει η στραβή σε εξυπηρετούν γρήγορα ή τη στέλνουν πουθενά εξωτερικό και θα περιμένουμε μήνες?? Έχει κανένας εμπειρία??

 

Αποστολή από το SAMSUNG GALAXY NOTE II GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

Eγραψα επ'αυτου.

Απτις 3 οθονες eizo που ειχα, στις 2 χαλασαν τα ενσωματωμενα ηχεια, εντος εγγυησης. Πηρα στην τοτε αντιπροσωπεια τηλεφωνο, μου ειπαν οτι πρεπει να τους την παω/στειλω εγω (!) και υπολογιζαν το κοστος επισκευης γυρω στον μηνα (!!!) αναλογως  την αιτια της βλαβης. Για αντικατασταση ουτε λογος. Η ερωτηση μου "και τι θα κανω χωρις οθονη-αρα χωρις υπολογιστη για 1 μηνα" ληφθηκε ως ρητορικη απο τον κυριο που ηταν στο τηλεφωνο και δεν θεωρησε οτι ειναι αναγκη να απαντησει.

Και να φανταστεις οτι η εγγυηση ηταν βασικος λογος που εδωσα καμια 100ρα ευρω τοτε παραπανω για καθε οθονη, λογω της 5ετους διαρκειας της. Ε, μετανιωσα.

 

Δεν ξερω αν εκτοτε αλλαξε η αντιπροσωπεια ή αν παρεμεινε η ιδια, μιλαμε για καμια 4ετια πισω περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως που χρησιμοποιω eizo χρονια τωρα, απο 15αρες crt εως τωρα τις tft, ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. δεν μου εκανε ποτε καμια ουτε κιχ. η μια crt χαριστηκε πριν χρονια, η αλλη δουλευει στο εξοχικο με εναν υπολογιστη που εχω παει μονιμα εκει. οι 3 (ιδιες) tft δουλευουν οι δυο dual monitor στο pc μου και η αλλη στου αδερφου μου.

οπως ειπα, ουτε κιχ, αρα δεν χρειαστηκα ποτε αντιπροσωπεια, οποτε δεν ξερω και τι παιζει εκει. αλλα απο την αλλη, το ουτε κιχ σε 5 οθονες σε βαθος 12ετιας και βαλε, ειναι κι αυτο καλο στατιστικο δεδομενο νομιζω ως προς την αξιοπιστια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... με προβλημάτισες τώρα... Δεν έχω καμία όρεξη να τα τραβήξω κι εγώ αυτά... Αν ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι στο service EIZO προς το καλύτερο ας το γράψει γιατί άμα είναι έτσι τα πράγματα με βλέπω προς Dell μεριά...<br><br>

Τώρα είδα την απάντησή σου Alxnks... ενθαρρυντικό...

Αποστολή από το SAMSUNG GALAXY NOTE II GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειναι το 0/5 σε βαθος 12ετιας και βαλε, πως ειναι το 2/3 σε πολυ πιο συντομο διαστημα;

εκτος κι αν η eizo ξαφνικα εγινε αντιστοιχης αξιοπιστιας με τον τελευταιο κινεζο κατασκευαστη που τα φτιαχνει στο γκαραζ του ξερωγω....χλωμουτσικο αυτο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζητηση δεν ειναι περι της αξιοπιστιας, αλλα περι του after sales. Για το οποιο βεβαια παλι δεν θα υπαρξει στατιστικο δειγμα απο 1/2/3 θετικες ή αρνητικες αποψεις.

 

Το μονο σιγουρο στο θεμα after sales στην Ελλαδα σε οθονες, ειναι οτι η dell παιζει χωρις αντιπαλο.

 

Επισης το 0/5 του ενος δεν αναιρει το 2/3 του αλλου και τουμπαλιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλεγω. οπως ειπα, δεν το χρειαστηκα και δεν ξερω. απο την αλλη...το after sales (και μιλαμε για το ελληνικο ετσι; οχι γενικα, χαντακωνοντας την εταιρια. που ισως παιζει κατι αντιστοιχο με την arvato πχ και η μαμα eizo δεν εχει ιδεα) φυσικα και ειναι επακολουθο της αξιοπιστιας, καθως το χρειαζεσαι αμα σου παθει κατι το προιον...σωστα; ε, εμενα 5 προιοντα σε βαθος 12ετιας δεν εβγαλαν το παραμικρο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι, ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα η αξιοπιστια ενος προιοντος απο το after sales μιας εταιρειας. Το αν ενα προιον ειναι γενικα αξιοπιστο δεν συνεπαγεται καλο after sales στην μια διαολεμενη περιπτωση που θα το χρειαστεις για οποιοδηποτε λογο. Κι εγω εχω 2 hitachi crt 15ετιας που δεν εχουν βγαλει το παραμικρο προβλημα μεχρι σημερα. Προφανως ομως, δεν εχω ιδεα για το after sales της hitachi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

με κάλυψε ο Midi...

 

 

δεν είπαμε ότι χαλάνε, αλλά το θέμα είναι ότι αν χαλάσουν τι κάνεις...

 

πχ είδα στις αγγελίες την Foris 2333 για 230(?) euro με 3 καμένα pixels...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφορετικα πραγματα ειναι ναι. αλλα το δευτερο το χρειαζεσαι σε περιπτωση που με το πρωτο παει κατι στραβα στο προιον σου. ναι; οπως λοιπον εσυ δεν ξερεις το after sales της hitachi, ετσι κι εγω δεν εχω ιδεα για το after sales της eizo. δεν μπορω να το πω πιο απλα..το λεω για τριτη και τελευταια φορα, 5 προιοντα, βαθος 12ετιας, μηδεν προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...