Προς το περιεχόμενο

προβλημα με 2 καρτες γραφικων


isaako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα..

 

Χτες αγορασα ενα λαπτοπ DELL INSPIRON 17R SPECIAL EDITION 7720 το οποιο ειχε εγκατεστημενα τα  linux.Εβαλα τα windows 7 ultimate.Κατεβασα απο την επισημη σελιδα τα drivers και τα εβαλα..Οταν εφτασα στα driver της καρτας γραφικων δηλαδη την Nvidia geforce 650M μου λεει πρωτα πρεπει να εγκαταστησεται driver της intel.Στο επισημο site ειχε ειχε και ενα driver της intel HD4000.Οποτε το κατεβασα και το εβαλα.Στη συνεχεια εβαλα και το driver της nvidia geforce 650M.Απ'οτι καταλαβα αυτο το λαπτοπ εχει 2 καρτες γραφικων..Intel HD4000 & nvidia geforce 650M..Αυτη την στιγμη εχω βαλει και τα δυο driver αλλα οταν παω στην αναλυση οθονης μου δειχνει μονο thn intel HD4000..Πως μπορω να την αλλαξω ετσι ωστε να βλεπει την nvidia geforce 650M για να μπορω να παιζω και παιχνιδια..

Ευχαριστω παρα πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στο bios καθορίζεις με ποια κάρτα θέλεις να λειτουργεί , και με τις 2 ταυτόχρονα να αλλάζεις οποτε θέλεις on the fly δεν πρέπει να γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στις ρυθμίσεις της nvidia , στο εικονίδιο κάτω δεξιά .

 

Η Intel είναι ενσωματωμένη στον επεξεργαστή και για χάρη εξοικονόμησης ενέργειας λειτουργεί πρώτη από default .

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τις ρυθμίσεις στον πίνακα από τους drivers της nvidia για να την χρησιμοποιεί κατά κύριο λόγο .

Βασικά η nvidia , αν έχω καταλάβει κι εγώ σωστά , ενεργοποιείται σε συγκεκριμένες εφαρμογές (π.χ. παιχνίδια) και στην επιφάνεια εργασίας δουλεύει η Intel .

 

Ψάξε στις ρυθμίσεις της nvidia , στο εικονίδιο κάτω δεξιά .

 

Η Intel είναι ενσωματωμένη στον επεξεργαστή και για χάρη εξοικονόμησης ενέργειας λειτουργεί πρώτη από default .

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τις ρυθμίσεις στον πίνακα από τους drivers της nvidia για να την χρησιμοποιεί κατά κύριο λόγο .

Βασικά η nvidia , αν έχω καταλάβει κι εγώ σωστά , ενεργοποιείται σε συγκεκριμένες εφαρμογές (π.χ. παιχνίδια) και στην επιφάνεια εργασίας δουλεύει η Intel .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον περασες τους drivers μην σε απασχολει ποια καρτα τρεχει.

ΟΙ καρτες εναλλασονται αυτοματα αναλογα το "φορτο" εργασιας που υπαρχει.

Μεσα στο nvidia control panel καπου θα βρεις ποιες εφαρμογες θα τρεχουν με ποια καρτα γραφικων.Επισης για μεγαλυτερη σιγουρια ενεργοποιησε το εικονιδιο της nvidia να εμφανιζεται εκει στην ωρα των windows και θα βλεπεις ποια εφαρμογη χρησιμοποιει την nvidia.

συνηθως παντως ολα πλην παιχνιδιων τρεχουν στην Intel.

Αν φοβασαι για τις επιδοσεις της intel HD4000 σε πληροφορω οτι μιας και στο dell της υπογραφης εχω HD3000+6470m η 3000 κανει τα παντα ολα(1080p mkv,youtube 1080 κλπ κλπ απροβληματιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον περασες τους drivers μην σε απασχολει ποια καρτα τρεχει.

ΟΙ καρτες εναλλασονται αυτοματα αναλογα το "φορτο" εργασιας που υπαρχει.

Μεσα στο nvidia control panel καπου θα βρεις ποιες εφαρμογες θα τρεχουν με ποια καρτα γραφικων.Επισης για μεγαλυτερη σιγουρια ενεργοποιησε το εικονιδιο της nvidia να εμφανιζεται εκει στην ωρα των windows και θα βλεπεις ποια εφαρμογη χρησιμοποιει την nvidia.

συνηθως παντως ολα πλην παιχνιδιων τρεχουν στην Intel.

Αν φοβασαι για τις επιδοσεις της intel HD4000 σε πληροφορω οτι μιας και στο dell της υπογραφης εχω HD3000+6470m η 3000 κανει τα παντα ολα(1080p mkv,youtube 1080 κλπ κλπ απροβληματιστα

Ναι ομως εβαλα το test drive unlimited και κολλαει...Αυτο παει να πει οτι δεν αλλαζει αυτοματα..

Οσο για την intel HD4000 το ξερω φιλε ειναι μια χαρα

 

Νομίζω στο bios καθορίζεις με ποια κάρτα θέλεις να λειτουργεί , και με τις 2 ταυτόχρονα να αλλάζεις οποτε θέλεις on the fly δεν πρέπει να γίνεται

Δεν θελω να τις αλλαζω...Θελω να ειναι μονο η nvidia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό το video για να πάρεις μια ιδέα πώς χρησιμοποιείται ο συνδυασμός Intel + nvidia .

 

 

Και παίξε με τις ρυθμίσεις από τον πίνακα ελέγχου της nvidia .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...