Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με AverTV H727 CaptureHD


Marioland

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

 

Αγόρασα την εξής κάρτα απο το πλαίσιο, Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/kartes-tv-tuner/AverMedia-H727-Aver-TV-Tuner-PCI-Express-Capture-HD.htm">Αυτήν εδώ τρομάρα της

 

Όπως θα δείτε στο site, έχει υποστήρηξη για HDMI με HDCP (μόνο αναπαραγωγή).

 

Το εγκατέστησα στο PC μου 

i7 στα 2.7Ghz με MSi Mpower μητρική, Nvidia 650 Ti Boost και τρέχει Win7 pro.

 

Το πρόβλημα είναι οτι το HDMI απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Κατέβασα το τελευταίο πρόγραμμα και drivers απο το Site της AverMedia και το εγκατέστησα. Τόσο το PS3 που έχει HDCP όσο και το Xbox360 και το WiiU, όταν τα συνδέω, δεν δείχνουν τίποτα. αντ' αυτού το πρόγραμμα πέφτει σε μια περίεργη λούπα προσπαθώντας να καταλάβει μάλλον τι σήμα του στέλνω και το μόνο που βλέπω είναι το κλασσικό κυκλάκι με το play να γυρίζει.

 

Είμαι και σε δήλιμμα γιατί η εν λόγω κάρτα έχει τρόπο να ξεκλειδώσεις τις ροές της και να κάνεις stream/record απο το component/composite, αλλά τα λεφτά που έδωσα για το ρημάδι το HDMI είναι πολλά. 

 

Έχει πάρει κανένας αυτήν την καρτα; Αντιμετώπισε κανένας το ίδιο πρόβλημα; Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι παιχνιδομηχανές μαζί με άλλες συσκευές έχουν κλείδωμα στο HDMI για να μην κανεις record και πρέπει να βάλεις μια extra συσκευή για να ξεκλειδώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, αλλά βλέπω οτι αυτή η κάρτα είναι HDCP Compatible και στα περισσότερα forums δεν είχαν πρόβλημα να Αναπαράγουν τις κονσόλες. Άσχετο το οτι το πρόγραμμα ΔΕΝ δίνει την επιλογή για record λόγω του συγκεκριμένου προτοκόλλου. Το θέμα είναι οτι το HDMI ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ακόμα και με κονσόλες που ΔΕΝ έχουν αυτό το πρωτόκολλο όπως το Wii U. Το πρόβλημα είνα γενικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε κάτι άλλο μια HD camera ας πούμε άμα εχεις, οι consoles θα έχουν θέμα με το κλειδωμένο HDMI.

 

Aμα είναι κλειδωμένο το HDMI αυτή την συμπεριφορά έχει δεν ξεκινάει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διστυχώς δεν έχω κάτι άλλο. Το Wii U είναι επιβεβαιωμένο οτι δεν έχει HDCP. Ακόμα κι έτσι, η κάρτα γράφει πάνω οτι είναι HDCP Compatible (αν διάβασες και στο link που έγραψα) δεν έχει ΝΟΗΜΑ να μην ξεκινάει το HDMI ούτως η άλλως. Εκτός αν μου πούλησαν μουφιά στο ΠΛΑΙΣΙΟ και η κάρτα που έχω στα χέρια μου (έχει διαφορετικό κουτί η αλήθεια είναι αλλά ο κωδικός είναι ο ίδιος) είναι μια παλαιότερη χωρίς υποστήρηξη HDCP παρ' όλο που το ID της είναι H727.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχετε windows 7 64 bit με sp1 ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Στην αρχη θα δυσκολευτειτε με το μενου.

 

Άλλα σχόλια : Για να παιξει με Service Pack 1 πρεπει να κατεβασετε το Αver 3DMCS 1.7.9 & driver AverTv Ap 6.5.11011906 και ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ αναβαθμιζεται σε Aver Media Center 3D, πλην ομως το 3D δεν παιζει. τουλαχιστον OXI στην δικη μου Samsung Smart TV PS 51 D 6900 D

λεει ενας στα σχολια!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3D Media Center 1.7.9. το έχω απο τον τελευταία κατεβασμένο AP&Driver της Aver Media. το Driver AverTV AP 6.5.11011906 δεν το βρίσκω καν για να το περάσω ως driver και να δω αν γίνεται κάτι με αυτό.

 

και, ναι. εχω SP1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχετε windows 7 64 bit με sp1 ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.

με κεφαλαια το γραφει ..

 

και συνεχίζει 

 

Για να παιξει με Service Pack 1 πρεπει να κατεβασετε το Αver 3DMCS 1.7.9 & driver AverTv Ap 6.5.11011906 

 

 

Πράγμα που σημαίνει οτι το τελευταίο Aver Media Center 3D με κάποιους Drivers παίζει. Οι Drivers που πόσταραν ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και οι τελευταίοι δεν έχουν πρόβλημα με το component/composite ATV και DVB/T. Μόνο το HDMI δεν ξεκινάει. 

 

 

 

Λειτουργικό Σύστημα: Windows Vista  Windows XP     Δεν αναφέρει Windows 7 οποτε στο λέει ότι δεν παιζει δεν θα το είδες

 

 

 

 http://www.avermedia.com/Product/ProductDetail.aspx?Id=530&tab=APDriver <- ΝΑ ένα στικεράκι Win7 compatible

 

καμμιά άλλη ιδέα; :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οποτε είχα πρόβλημα με το HDMI να μην γίνετε initialize και να μην δείχνει τίποτα το ελυσα με μια extra συσκευή που ξεκλειδώνει το HDMI.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οποτε είχα πρόβλημα με το HDMI να μην γίνετε initialize και να μην δείχνει τίποτα το ελυσα με μια extra συσκευή που ξεκλειδώνει το HDMI.

 

 

Το θέμα είναι οτι καμμία δεν λειτουργεί. Και λέω για πολλοστή φορά, το WiiU δεν είναι κλειδωμένο και η κάρτα δηλώνει HDCP Compatible. Αν δεν λειτουργεί απλά θα την γυρίσω πίσω. Επειδή όμως έχει κάποια features που θέλω (π.χ. οι ροές της ξεκλειδώνουν για πλάκα) θέλω αν ξέρει κανένας τι γίνεται να με βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχεις τύχη για να συνδέσω ένα Media PC με TV το πιο απλο setup του κόσμου να μην παιζει να μην δείχνει η οθόνη στο pc αλλα να δείχνει σε Blu-ray και το ελυσα με ένα hardware που ξεκλειδώνει το hdmi ενώ το pc δεν είναι κλειδωμένο.

 

Δυστυχώς μερικές φορες οι λύσεις δεν είναι και πολύ λογικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το έλυσα.

 

Η κάρτα είναι 1080i και όλες μου οι κονσόλες ήταν ρυθμισμένες σε 1080p. Το PS3 παίζει άψογα και ας είναι κλειδωμένο, απλά δεν επιτρέπεται η εγγραφή (σε αυτό χρησιμοποιώ το FRAPS).

 

Το OBS βλέπει απ' ευθύας Component/composite in οπώτε όλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...