Προς το περιεχόμενο

Μαγκια με ορυκτελαιο.


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Κοιτουσα ετσι μια μερα βιντεακια στο youtube και πηρε το ματι μου μια πατεντα που με το συγκεκριμενο λαδι τελος παντων εκαναν μετατροπη το hardware σαν αδιαβροχο και το χωνανε μεσα σε ενυδρειο. Το εχει κοιταξει κανεις? Τι μαγκιες ειναι αυτες? Αξιζει? Γιατι λενε εχει καλυτερη ψυξη και απο αερα και απο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έκαναν αδιάβροχο απλά συνεχίζει να δουλεύει κανονικά στο λάδι

 

Το έχουμε κάνει με φίλους μου για πλάκα με σπορελαιο για τηγάνισμα που αγοράσαμε πάμφθηνα μέσα σε μεγάλο τάπερ (σε έναν αρχαιολογικό amd )

 

Κάποιοι βέβαια το κάνουν και πιο σοβαρά σε ενυδρεία κτλ, απλά είναι ανούσιο και μετά πετάς το hw σου

 

Δεν έχει κάποιο ουσιαστικό κέρδος, απλά έχει πολλή πλάκα

 

Ιδιαίτερα καλή ψύξη δε θα έλεγα ότι ήταν (αν και ήταν καλύτερα από αέρα, όχι όμως και θαύματα), είναι απλά αθόρυβο

 

Το μόνο θόρυβο έκανε ο σκληρός που έχει μείνει έξω από το ταπερ και το CD drive όταν βάζαμε CD

 

Τροφοδοτικό, μητρική, κάρτα γραφικών, επεξεργαστής και cpu cooler μέσα στο λάδι και τα ανεμιστήρια των cpu και psu ακόμα γυρνούσαν

 

 

Τώρα για ποιο σοβαρές υλοποιήσεις, χρησιμοποιούν παραφινη συνήθως επειδή είναι διάφανη, αλλά προσοχή γιατί είναι εύφλεκτη.

Επίσης στα ενυδρεία μπορεί να χαλάσει τη κόλλα που συγκρατεί τα γυαλιά και να γεμίσει το δωμάτιο σου λάδια

 

Το λάδι που είχαμε εμείς, μόλις άρχιζε να οξειδωνεται (σαν φυτικό που ήταν ), μάλλον θα δημιουργούσε πρόβλημα στο hw, αλλά για μια βδομάδα που το είχαμε έτσι ήταν οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ μαλιστα. Απλα ξερετε το ειδα και λεω οπα τι πατεντα ειναι αυτη? Οποτε περισσοτερο ειναι για fun και τιποτα παραπανω και επισης μπορει να παθεις και ζημια. Πολυ ωραιο παντως και εντυπωσιακο μπορω να πω. Ευχαριστω για την ενημερωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ήθελα να το κανω αυτο το project αλλα στο τελος σκεφτόμαι οτι μπορεί να παει για πέταμα το hardware αν παει κατι στραβά και με έπιανε η ψυχή μου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο αν έχει τίποτα για πέταμα αξίζει όχι σε σοβαρό μηχανήμα ή μηχάνημα που μπορείς να πουλήσεις και να πάρεις λεφτά

 

δε θα φύγει με τίποτα η λαδίλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στην ακρη εναν celeron d αλλα δυστυχως τις προαλλες εσκασε ενας πυκνωτης στη mobo. Αν βρω ορεξη να τον αλλαξω, σιγουρα θα το βαφτισω και εγω! :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πιστευω θα εχει φαση να το κανεις σε ενα πολυ παλιο hardware ετσι για χαβαλε ειναι κατι διαφορετικο και ωραιο η ολη διαδικασια και το αποτελεσμα :) Ειναι ωραιο να ψαχνεσαι με τετοια κολπακια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αμα μπει σε ενυδρειο πρακτικα θα βραχικυκλωσει ? Πως ξερουμε οτι δεν θα βραχικυκλωσει σε παραφινη ?

 

 

Το πετρελαιο και τα παραγωγα του ειναι κακος αγωγος του ηλεκτρισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...