Προς το περιεχόμενο

Paypal και μετατροπή συναλλάγματος (paypal ή τράπεζα;)


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, makfil είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο για τον οποίο επέλεξες  $ ενώ η κάρτα σου είναι σε €.

Μπορείς να την αφαιρέσεις και να την προσθέσεις αργότερα.

Αφαίρεσα την κάρτα DINERS και την ξαναπρόσθεσα, ωστόσο δεν είχε επιλογή νομίσματος  Μου ήρθε μήνυμα με δοκιμαστική συναλλαγή 1 USD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πάρεις τον 4ψήφιο από το e-banking θα τον βάλεις στο αντίστοιχο πεδίο και θα πιστωθεί αμέσως το ισόποσο του 1$.

Εάν θέλεις να αποκλείσεις να κάνει το paypal τη μετατροπή του συναλλάγματος θα ακολουθήσεις τη διαδικασία που αναφέρεται στο αντίστοιχο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, θελω να τραβηξω καποια λεφτα στην Πειραιως απο Paypal. Ειναι σε δολλαρια στην Paypal, να τα τραβηξω σαν δολλαρια?

Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να κανω πριν κανω την μεταφορα?

Τι προμηθεια θα εχω υπαρχουν καποια ορια?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, JohNickZ είπε

Καλησπερα, θελω να τραβηξω καποια λεφτα στην Πειραιως απο Paypal. Ειναι σε δολλαρια στην Paypal, να τα τραβηξω σαν δολλαρια?

Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να κανω πριν κανω την μεταφορα?

Τι προμηθεια θα εχω υπαρχουν καποια ορια?

Ευχαριστω.

Aν ο λογαριασμός του Paypal είναι με Ελληνική διεύθυνση τότε δε μπορείς να τραβηξεις δολάρια σε λογαριασμό. Θα στα μετατρέψει σε ευρω υποχρεωτικά το paypal νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arian18 είπε

Πόσο είναι η προμήθεια που κρατάει η τράπεζα Πειραιως; ισχύει ακόμα το μέχρι 15€ μηδενική προμήθεια; 

Αντί να γράφεις και να περιμένεις έτοιμη απάντηση, ψάξε για "Τιμολόγιο Προμηθειών Πειραιώς"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

θελω να κάνω αγορά σε λίρες (468,75 GBP) και εχουν μονο paypal ως μέθοδο πληρωμής.

 

συμφέρει να κάνει την μετατροπή το paypal ή η τραπεζά Πειραιώς/Eurobank που έχω κάρτες;

 

σίγουρα κάποιο λάθος κάνω αφου η διαφορά ειναι μεγάλη..

 

αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει το paypal, 

με Τιμή συναλλάγματος PayPal: 1 EUR = 0,84452 GBP

+το ποσοστό % που παίρνει το paypal

σύνολο: 555,05 EUR τελική τιμή

 

αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει πχ η Τράπεζα Πειραιώς, 

με Τιμή συναλλάγματος Πειραιώς 1 EUR = 0,8855 GBP 

+5,47% Συνολικές χρεώσεις μετατροπής νομίσματος για αγορές

σύνολο: 437,78 EUR τελική τιμή

αν γνωρίζετε τι συμφέρει ή τι κάνω λάθος, θα εκτιμούσα μια άμεση σύντομη απάντηση καθως η πληρωμή πρέπει να γίνει μέχρι και αύριο 31/12/2022

 

ευχαριστώ

 

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/xrewseis-metatropis-nomismatwn

 

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epitokia-Deltia-Timon/~/link.aspx?_id=BF8AECC9D0A149298F726EF3BF6AA599&_z=z#1

 

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/imerisio-deltio-timon-synallagmatos-trapezogrammation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, prefuse είπε

καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

θελω να κάνω αγορά σε λίρες (468,75 GBP) και εχουν μονο paypal ως μέθοδο πληρωμής.

 

συμφέρει να κάνει την μετατροπή το paypal ή η τραπεζά Πειραιώς/Eurobank που έχω κάρτες;

 

σίγουρα κάποιο λάθος κάνω αφου η διαφορά ειναι μεγάλη..

 

αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει το paypal, 

με Τιμή συναλλάγματος PayPal: 1 EUR = 0,84452 GBP

+το ποσοστό % που παίρνει το paypal

σύνολο: 555,05 EUR τελική τιμή

 

αν την μετατροπή σε ευρώ, την κάνει πχ η Τράπεζα Πειραιώς, 

με Τιμή συναλλάγματος Πειραιώς 1 EUR = 0,8855 GBP 

+5,47% Συνολικές χρεώσεις μετατροπής νομίσματος για αγορές

σύνολο: 437,78 EUR τελική τιμή

αν γνωρίζετε τι συμφέρει ή τι κάνω λάθος, θα εκτιμούσα μια άμεση σύντομη απάντηση καθως η πληρωμή πρέπει να γίνει μέχρι και αύριο 31/12/2022

 

ευχαριστώ

 

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/xrewseis-metatropis-nomismatwn

 

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epitokia-Deltia-Timon/~/link.aspx?_id=BF8AECC9D0A149298F726EF3BF6AA599&_z=z#1

 

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/imerisio-deltio-timon-synallagmatos-trapezogrammation

Οταν βγάλεις καποια ακρη με την πληρωμη  δωσε feedback κ στο παρων τοπικ για να εχουμε μια εικονα για το ποια επιλογη ειναι φθηνοτερη τρπεζα ή paypal στο συνολο σε ξενο νομισμα. Λογικα μεσω ελλ.τραπεζης θα βγαινει οικονομικοτερη στο συνολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, aces είπε

Οταν βγάλεις καποια ακρη με την πληρωμη  δωσε feedback κ στο παρων τοπικ για να εχουμε μια εικονα για το ποια επιλογη ειναι φθηνοτερη τρπεζα ή paypal στο συνολο σε ξενο νομισμα. Λογικα μεσω ελλ.τραπεζης θα βγαινει οικονομικοτερη στο συνολο.

Έχω κάνει ήδη μια πληρωμή με την μετατροπή να την κάνει το PayPal, αλλά για το πείραμα (που μπορεί να μου κοστίσει ακριβά, αν δεν μπορούν να μου ακυρώσουν μια από τις 2 συναλλαγές) θα δοκιμάσω και με revolut.

Με τράπεζα λέω να μην δοκιμάσω γιατί νομίζω πρέπει να γίνει εκκαθάριση και θα το δω μετά από αρκετές μέρες. Ενώ σε PayPal/revolut λογικά θα το δω άμεσα. Μου είναι καινούργια όλα αυτά, οπότε σίγουρα δεν είναι ο ιδανικός για να δώσω συμβουλές, απλά θα το δώσω την πράξη. 

Μόλις μετέφερα 550€ από payzy σε revolut, προς το παρόν δεν είδα έξτρα χρέωση για την μεταφορά.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αλλαγή να την κάνει η τράπεζα.

Βαζω κάθε μηνα κάρτα σε ελληνικό κινητό με ΡΡ  που τραβάει λεφτά απο αγγλική κάρτα.Η διαφορά στα 12€ είναι κοντά £0,80 ακριβότερα όταν κάνει την μετατροπή το ΡΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι μονο αε σενα καινουργια αυτα αλλαζουν οποτε οτι ισχυε παλαιοτερα δεν ισχυει για παντα.

Me revolut υπαρχει ενεργο τοπικ κ ενημερωνεται συχνα πυκνα. Σιγουρα καποιο απο τα.μελη θα σε βοηθησει με λεπτομεριες γιατι ολοι ρωτωντας  μαθαινουμε κ αυτα αλλαζουν χρονο με το χρονο.

Κατι που ισχυε σαν μεθοδος παλαιοτερα πλεον δεν ισχυει επειδη βγαινει ασυμφορο κλπ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/682622-revolut-οδηγός-επιβίωσης-part-2/

 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Την αλλαγή να την κάνει η τράπεζα.

Βαζω κάθε μηνα κάρτα σε ελληνικό κινητό με ΡΡ  που τραβάει λεφτά απο αγγλική κάρτα.Η διαφορά στα 12€ είναι κοντά £0,80 ακριβότερα όταν κάνει την μετατροπή το ΡΡ.

Αλλά δεν ξέρω αν έχουν επιπλέον χρέωση λόγο συναλλάγματος οι ελληνικές τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

14 λεπτά πριν, prefuse είπε

Screenshot_20221231-010013__01__01__01.jpg.0b16d0f14eee0978be07d8e31967f282.jpg

Screenshot_20221231-204947__01.jpg

555.05€ με την μετατροπή (GBP to EURO) να την κάνει το PAYPAL

536,30€ με την μετατροπή (GBP to EURO) να την κάνει REVOLUT

δεν γνωρίζω αν με χρεώσουν αργότερα για μεταφορά χρηματων (ADD MONEY REVOLUT) απο λογαριασμό PayZy.

18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Την αλλαγή να την κάνει η τράπεζα.

Βαζω κάθε μηνα κάρτα σε ελληνικό κινητό με ΡΡ  που τραβάει λεφτά απο αγγλική κάρτα.Η διαφορά στα 12€ είναι κοντά £0,80 ακριβότερα όταν κάνει την μετατροπή το ΡΡ.

νομίζω έχουν όλες.

Η πειραιώς πχ έχει 5,62%, επιλέγεις το νόμισμα που θέλεις πχ GBP και το βλέπεις

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/xrewseis-metatropis-nomismatwn

 

χοντρικά, διαφορά ~20€ στην μετατροπή ~500 GBP σε EURO

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, prefuse είπε

.

νομίζω έχουν όλες.

Η πειραιώς πχ έχει 5,62%, επιλέγεις το νόμισμα που θέλεις πχ GBP και το βλέπεις

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/xrewseis-metatropis-nomismatwn

 

χοντρικά, διαφορά ~20€ στην μετατροπή ~500 GBP σε EURO

εννοείται πως εχουν ολες οι τράπεζες δεν χαριζουν τιποτα απλα η εκκαθαριση φαινεται μερες μετα μεσω τραπεζας. Οποτε ειναι κ ολιγον στα τυφλα τι θα φανει στις χρεωσεις.

Για τη revolut αφου φανηκε το ποσο ισως να μην εχει αλλα ρωτησε κ στο δικο του τοπικ αν γινεται ταυτόχρονα και η εκκαθάριση οταν κανεις μεταφορα. 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aces είπε

εννοείται πως εχουν ολες οι τράπεζες δεν χαριζουν τιποτα απλα η εκκαθαριση φαινεται μερες μετα μεσω τραπεζας. Οποτε ειναι κ ολιγον στα τυφλα τι θα φανει στις χρεωσεις.

Για τη revolut αφου φανηκε το ποσο ισως να μην εχει αλλα ρωτησε κ στο δικο του τοπικ αν γινεται ταυτόχρονα και η εκκαθάριση οταν κανεις μεταφορα. 

H revo δεν χρεώνει κάτι επιπλέον για μεταφορά και αλλαγή νομίσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...