Προς το περιεχόμενο

Paypal και μετατροπή συναλλάγματος (paypal ή τράπεζα;)


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε κινησεις στο winbank ναι οι προμηθειες ειναι χωριστα ανα ποσο συναλλαγης

 

Εγω γιατι δεν βλεπω αλλες χρεωσεις? (ασε το παυπαλ) για την τράπεζα ρωταω

 

 

 

Εννοειτε και για αυτο δεν αναφερθηκα σε χρεωσεις εμβασματων γιατι εκει και αν εχουν εξτρα χρεωσεις.

 

Τι έξτρα χρεώσεις εχουν τα εμβάσματα, το 50-60 λεπτα το θεωρείτε χρεωση

 

 

 

Σας εχω χάσει λιγο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω γιατι δεν βλεπω αλλες χρεωσεις? (ασε το παυπαλ) για την τράπεζα ρωταω

 

 

 

Τι έξτρα χρεώσεις εχουν τα εμβάσματα, το 50-60 λεπτα το θεωρείτε χρεωση

 

 

 

Σας εχω χάσει λιγο!!!

δεν εχεις χρεωση προμηθειας αν δεν υπαρχει αντιστοιχη χρεωση και ειναι λογικο γιατι μεσολαβησε το Paypal

και η συναλλαγη απο την τραπεζα ηταν ευρω προς το paypal (δλδ ευρω προς ευρω). και το paypal πληρωσε το "καταστημα"

 

τι να αφησω το paypal???? το paypal σου ενσωματωσε το ποσοστο (3-5%) στην μετατροπη νομισματος στο ποσο.

 

αν αυτο που αγορασες εκανε  8,60AUD σε ευρω ειναι 5,64 ευρω

και πληρωσες 5,90 ευρω (περιπου 3-4%) σε χρεωσε το paypal μεσα στην τιμη, ξεχωριστη χρεωση δεν θα βρεις πουθενα.

 

βεβαια το ποσο ειναι αμελητεο για τα 5 ευρω αλλα για σκεψου το αντιστοιχο παραδειγμα για 590 ευρω , η "παραπανω" χρεωση θα ηταν στα 20 ευρω

 

τωρα για το εμβασμα.....εμβασμα ειναι οταν λαμβανεις μετρητα στο λογαριασμο σου και ειναι αλλο πραγμα!!!

εκει σε χρεωνει 3 ευρω για εισερχομενο + 3 ευρω για μετατροπη + 0.10% με λιγοτερη χρεωση τα 3 ευρω και μεγαλυτερη τα 30 ευρω + 2% και ολα αυτα ως 12500 ευρω.

 

οποτε το εμβασμα ξεχνα καλυτερα και οχι το paypal.

στην πειραιως που κοιτας οσα ζητησε η paypal πηρε δεν εχει πουθενα χρεωση προμηθειας (δεν σε χρεωσε κατι εξτρα η πειραιως)

----------------------------------------------------------------------

1 Euro = 1.46159 Australian Dollars στο paypal

1 Euro = 1.52292 Australian Dollars στην Πειραιως.

 

ελπιζω να καταλαβες τι εννοω τωρα.

-----------------------------------------------------------------------

Τι έξτρα χρεώσεις εχουν τα εμβάσματα, το 50-60 λεπτα το θεωρείτε χρεωση

 

Σας εχω χάσει λιγο!!!

Εσυ τα 50-60 λεπτα τα θεωρεις BONUS;;;;;;;

 

αν ειχες 50 transaction το μηνα....ισως να καταλαβαινες τι θεωρειτε χρεωση,

 

και να βλεπεις τους τοκους στα χρηματα σου απο την τραπεζα να ειναι 0.01 του ευρω ενω αυτοι σε χρεωνουν 50λεπτα και 60λεπτα για πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Συνάδελφος που έκανε αγορά από Amazon.co.uk πριν λίγες ημέρες με πιστωτική πειραιώς χρεώθηκε με 2% μετατροπή συναλλάγματος.

Χθες έκανα 2 αγορές σε λίρες με χρεωστική Visa ΠΕΙΡΑΙΩΣ (σε Amazon και Ebay). Και στις 2 περιπτώσεις ΔΕΝ χρεώθηκα με έξοδα συναλλαγματος. Αντιθέτως τα ποσά που είδα στο ebanking ήταν ακριβώς ότι είδα από τη σελίδα Exchange rates βάζοντας μηδενική προμήθεια.

 

Συμπέρασμα: με χρεωστικές Visa Πειραιώς, ψωνίζουμε άφοβα σε λίρες.

Επεξ/σία από nikgl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πειραιως πλεον χρεωνει προμηθεια....(σε λιγο θα χρεωνει και για καθε login στο web banking οπως το πανε)

το τελειως κουλο ειναι οτι δεν χρεωνει προμηθεια σε μετατροπες προς Αγγλικη λιρα. αυτο και αν ειναι κουλο

 

 

 

Συμπέρασμα: με χρεωστικές Visa Πειραιώς, ψωνίζουμε άφοβα σε λίρες.

Εως σημερα τουλαχιστον ναι.... για τις Αγγλικες Λιρες,,,,,,,(ελπιζω να αργηση να αλλαξει)

αλλα ΟΧΙ για ολες τις συναλλαγες σε συναλλαγμα.

 

χαιρομε που το διορθωσες και με συνχωρεις αν "αντεδρασα" λιγο υπερβολικα.....

πηρα την τραπεζα μετα και ξεσπασα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σε εμενα που έχω λογαριασμο πωλητη στο ebay και γινονται ολες οι συναλλαγες μεσω paypal  η επιλογη να μεταφερω χρηματα απο PayPal balance στον λογαριασμο της eurobank που εχω συνδεσει  ειναι μονο με μετατροπη του paypal απο δολαρια σε ευρω, δεν μου δινει δηλαδη επιλογη να τα μεταφερω σαν δολαρια στην eurobank.

H ισοτιμία του paypal όσες φόρες εχω μεταφέρει χρήματα είναι πάντα χειρότερη απο των τραπεζών και η eurobank πάντα κρατάει 3 ευρώ προμήθεια  για την μεταφορά που γινεται και ας είναι σε ευρώ.

 

Με την ευκαιρία αν υπάρχουν εδω μέσα  άτομα που ασχολούνται με πωλήσεις στο ebay  κάλο θα ήταν να ανταλλάσσαμε απόψεις ( ίσως ανοίγοντας ένα άλλο θέμα αν υπάρχει ανταπόκριση)  για προβλήματα που υπάρχουν π.χ. τα ληστρικά ποσοστά που πληρώνω τωρα 16% επι των πωλήσεων σε άξια προϊόντος αλλα και στα μεταφορικά και ενα 4% που παίρνει προμήθεια το paypal όποτε παμε στο 20%!

υπάρχουν και άλλα θέματα για συζήτηση πχ. αν αξίζει να πληρώνει κάποιος ebay store, πως δηλώνουμε τα έσοδα από το ebay αλλά και τα έξοδα (ταχυδρομικά) και τις κρατήσεις που έχουμε .

Αναφέρομαι περισσοτερο σε όσους ασχολούνται επαγγελματικά με το εμπόριο ,έχουν δηλαδή κάνει έναρξη στην εφορία και έχουν ταμειακή, τιμολόγια κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

με έπιασε βραδιάτικα να τσεκάρω και γω τις μετατροπές και τι με συμφέρει καλύτερα και κατέληξα καραμπερδεμένος

 

ορίζοντας βασικό νόμισμα το $ στο pp και αφαιρώντας το € από τις επιλογές νομίσματος, όταν πάω να αγοράσω κάτι, πάλι σε € μου το δείχνει.

Δηλαδή, βρήκα κάτι που στοιχίζει 0,99 $ Καναδά και στην οθόνη αγοράς το pp πάλι γράφει

 

Payment methodPayment Method
Credit/Debit Card: Visa XXXX-XXXX-XXXX-7003                                     €0.69 EUR
PayPal Conversion Rate as of Apr 5, 2014: 1 Euro = 1.44110 Canadian Dollars

 

 

υπόψιν ότι αυτή την στιγμή το eurozap.gr δίνει σαν τιμή συναλλάγματος

Ισοτιμια ευρω / Δολλαριο Καναδα 1.5056

επίσης υπόψιν ότι στην σελίδα του ebay μου το έδειχνε ότι κάνει 0,66 €.

 

 

..παρόλ'αυτά πατάω other conversion methods, και πληρώνω στο νόμισμα του πωλητή και ελπίζω έτσι να δω τι θα με χρεώσει η πειραιώς

 

 

Αν λοιπόν το pp εξακολουθεί να με πηγαίνει στο ταμείο σε €,

για ποιο $#^$^$& λόγο άλλαξα τις προτιμήσεις νομίσματος;

 

για λόγους ιστορίας να πω ότι η πειραιώς με χρέωσε ......

θα σας πω αύριο, η κίνηση ενώ έχει χρεωθεί και έχει μειωθεί το διαθέσιμο μου, δεν φαίνεται ακόμα στο winbank, θεοί οι τύποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για να αλλάξεις την by defult επιλογή πληρωμής σε ευρώ που έχει το PayPal, πρέπει να ακολουθήσεις μερικά βήματα που θα τα βρεις στο κεφάλαιο 4 του σχετικού οδηγού της υπογραφής μου.

 

2. Όταν αγοράζουμε σε συνάλλαγμα, η μετατροπή γίνεται με βάση την ισοτιμία του οργανισμού που εκδίδει την κάρτα μας (Visa/MasterCard) και όχι την τραπεζική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με έπιασε βραδιάτικα να τσεκάρω και γω τις μετατροπές και τι με συμφέρει καλύτερα και κατέληξα καραμπερδεμένος

 

ορίζοντας βασικό νόμισμα το $ στο pp και αφαιρώντας το € από τις επιλογές νομίσματος, όταν πάω να αγοράσω κάτι, πάλι σε € μου το δείχνει.

Δηλαδή, βρήκα κάτι που στοιχίζει 0,99 $ Καναδά και στην οθόνη αγοράς το pp πάλι γράφει

 

Payment method Payment Method
Credit/Debit Card: Visa XXXX-XXXX-XXXX-7003                                     €0.69 EUR
PayPal Conversion Rate as of Apr 5, 2014: 1 Euro = 1.44110 Canadian Dollars

 

 

υπόψιν ότι αυτή την στιγμή το eurozap.gr δίνει σαν τιμή συναλλάγματος

Ισοτιμια ευρω / Δολλαριο Καναδα 1.5056

επίσης υπόψιν ότι στην σελίδα του ebay μου το έδειχνε ότι κάνει 0,66 €.

 

 

..παρόλ'αυτά πατάω other conversion methods, και πληρώνω στο νόμισμα του πωλητή και ελπίζω έτσι να δω τι θα με χρεώσει η πειραιώς

 

 

Αν λοιπόν το pp εξακολουθεί να με πηγαίνει στο ταμείο σε €,

για ποιο $#^$^$& λόγο άλλαξα τις προτιμήσεις νομίσματος;

 

για λόγους ιστορίας να πω ότι η πειραιώς με χρέωσε ......

θα σας πω αύριο, η κίνηση ενώ έχει χρεωθεί και έχει μειωθεί το διαθέσιμο μου, δεν φαίνεται ακόμα στο winbank, θεοί οι τύποι.

 

Η τρέχουσα ισοτιμία ειναι

0.99 CAD = 0.658018 EUR

 

Η πειραιως θα σε παει λιγο πιο πανω και καπάκι θα σου ριξει και ενα 2% προμήθεια μετατροπής, η δε συναλλαγή θα φανεί μετα απο 3-4 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekkli

 

1.Το οτι άλλαξες το βασικό νόμισμα του λογαριασμού ήταν αχρείαστο, ξαναγύρνα το στο ευρώ.

2.Αγνόησε αυτό που έγραψε ο makfil για την αλλαγή τρόπου πληρωμής,είναι περιττό,το έχεις κάνει ήδη με τον εύκολο τρόπο, απλά δεν τον γνωρίζει γι αυτό και δεν το κατάλαβε.

3.Αφού λοιπόν επελεξες στο other conversion options να κάνει την μετατροπή η τράπεζα, πλεον γίνεται default και από την επόμενη φορά θα σε χρεώνει στο ξένο νόμισμα.

4.Δεν έχει γίνει ακόμα η χρέωση στη winbank.Έγινε η δέσμευση, μειώθηκε το διαθέσιμο υπόλοιπο αλλά το λογιστικό είναι το ίδιο. Η χρέωση θα γίνει όπως έγραψε κι ο Νίκος σε 3-4 μέρες και θα σε χρεώσει 2% προμήθεια σε ξεχωριστή εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό που κάνει 200$. Τελικά τι συμφέρει η μετατροπή να γίνεται από το paypal ή από την τραπεζα?

τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλημερα μπορει καποιος να μου πει ακριβώς πως μπορει να γίνει η μετατροπη συναλλαγματος απο την τραπεζα και οχι απο την paypal?

Δες εδώ. (#23)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

1. Για να αλλάξεις την by defult επιλογή πληρωμής σε ευρώ που έχει το PayPal, πρέπει να ακολουθήσεις μερικά βήματα που θα τα βρεις στο κεφάλαιο 4 του σχετικού οδηγού της υπογραφής μου.

 

Αναφέρεις : Το PayPal δεν θα μας εμφανίσει ξανά τη μετατροπή του συναλλάγματος. Δε το έπιασα..Τί εννοείς;

Επίσης θα μπορείς με την ίδια διαδικασία στο μέλλον να "Use PayPal's conversion process";;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι  το PayPal δεν θα ξανακάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος, η οποία όπως γνωρίζουμε είναι χειρότερη για τον αγοραστή από εκείνη των οργανισμών (Visa/MasterCard) που εκδίδουν τις κάρτες που χρησιμοποιούμε.

 

Φυσικά, όποτε θελήσεις, αλλάζεις την επιλογή μετατροπής του συναλλάγματος στην αντίστοιχη καρτέλα.

post-175541-0-90001600-1411537206_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...