Προς το περιεχόμενο

Paypal και μετατροπή συναλλάγματος (paypal ή τράπεζα;)


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου είχα βρει στο forum ενα link για τις mastercards που εβαζεις πχ 10$AU και σου ελεγε σε ποσα ευρω αντιστοιχουν, αλλα την εχασα.. Γιατι στο ebay αν ειχες την ισοτιμια του paypal σου το μετετρεπει πριν πληρωσεις αυτοματα σε ευρω και εβλεπες τι θα πληρωνες.. τωρα που το αλλαξα μου το αφηνει σε δολλαρια πχ, και δε ξερω σε τι ακριβως αντιστοιχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια σελίδα θα βρω τις τρέχουσες ισοτιμίες συνναλάγματος για τις MasterCard ;

 

Για την ισοτιμία της MasterCard κοιτάς εδώ

https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

λοιπόν παιδιά είχα κάνει μια αγορά 22 απριλίου σε λίρες. Ηταν 205.99 λίρες και το paypal μου χρέωσε 298 ευρω! *(δηλαδη ισοτιμια 0.68 και κατι ενω εκεινη την στιγμη οι ισοτιμια ηταν στο 0.715).Τώρα είναι ο τύπος να μου επιστρέψει 171 λίρες. Πως μπορώ να ξέρω πόσα ευρώ θα μου γυρίσει το paypal? Και αξίζει να κάνω μετατροπή λίρες σε ευρω στο paypal η να το αφίσω έτσι και να τα μετατρέψει η τράπεζα (πειραιως)?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουμε πει κατ' επανάληψη, είναι άλλη η ισοτιμία που εφαρμόζουν οι τράπεζες (στην πραγματικότητα οι οργανισμοί Visa/MasrterCard), άλλη η ισοτιμία του Paypal και άλλη η ισοτιμία των τραπεζών για την αγορά/πώληση συναλλάγματος.

 

Επίσης, τον τελευταίο καιρό η σχέση ευρώ/λίρας/δολαρίου ανεβοκατεβαίνει αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουμε πει κατ' επανάληψη, είναι άλλη η ισοτιμία που εφαρμόζουν οι τράπεζες (στην πραγματικότητα οι οργανισμοί Visa/MasrterCard), άλλη η ισοτιμία του Paypal και άλλη η ισοτιμία των τραπεζών για την αγορά/πώληση συναλλάγματος.

 

Επίσης, τον τελευταίο καιρό η σχέση ευρώ/λίρας/δολαρίου ανεβοκατεβαίνει αρκετά.

πες οτι η επισημη ισοτιμία οταν μου τα επιστρέψει ειναι πάλι 0.715. Πόσα ευρώ θα κάνουν οι 171 λίρες? Που μπορώ να δώ τις ισοτιμίες που χρησιμοποιεί το paypal???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πιστεύω ότι μια απλή διαίρεση μπορείς να κάνεις.

2. Το Paypal δείχνει την ισοτιμία (και τη μετατροπή) όταν κάνεις μια πράξη.

1. Πιστεύω ότι μπορώ να σε ειρωνευτώ για το μέχρι που φτάνει το μυαλό σου γιατί προφανώς δεν εννοώ αυτό αλλά δεν θα το κάνω.

2. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα χωρίς ειρωνεία στην ερώτηση "πες οτι η επισημη ισοτιμία οταν μου τα επιστρέψει ειναι πάλι 0.715. Πόσα ευρώ θα κάνουν οι 171 λίρες".

 

Ειλικρινά, αυτή την ερώτηση διαβάζω, ακόμη και μετά τη 2η και 3η ανάγνωση και όχι κάποια άλλη και μάλιστα προφανή, όπως λες.

Αλλά ας το αφήσουμε γιατί δεν αξίζει η συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την τρέχουσα ισοτιμία αφου κάνεις πρώτα login στο paypal μετά πατας το παρακάτω λινκ

 

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/customerprofileweb?cmd=_profile-currencies

 

 

Εδιτ

171 λιρες = 248.97 EUR (1 EUR = 0.686848  GBP) Τωρα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά εμένα η Eurobank με χρεώνει κάθε φορά προμήθεια συναλλάγματος 2.5 ευρώ και όχι κάποιο ποσοστό. Οπότε εφόσον αγοράζω πολύ φτηνά αντικείμενα από Hong Kong παραδείγματος χάριν δεν συμφέρει για κανένα λόγο να αφήνω την τράπεζα να κάνει τη μετατροπή και να μου παίρνει πολλές φορές χρήματα μεγαλύτερα και από την αξία του προϊόντος που αγοράζω ή πολύ συχνά της τάξεως του 10-15%. Λογικά αν βάλω το paypal να κάνει τη μετατροπή δε θα πληρώνω την προμήθεια των 2.5 ευρώ, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αλλες τράπεζες είναι 2% στο παυπαλ είναι κάτι παραπανω μπορεί και 3%, εξαιρείται η Πειραιώς που για κάποιο λογο τελευταία δε χρεώνει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τελευταια ξεκινησα και εγω αγορες με paypal.

Εχω eurobank λογαριασμο.

Προμηθεια για τη μετατροπη παιρνει πλεον 2,5Ε.δεν το ειχα προσεξει κιολας και μου φαγανε σε 5 μικρες αγορες 12,5Ε

Οπως και να εχει,σε μικρες αγορες συμφερει να κανει τη μετατροπη το paypal.Σε μεγαλες(απο καμια 100αρια και πανω) αφηνεις τη τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι συναλλαγές σε συνάλλαγμα γίνονται με τιμές ημέρας !

Αν θυμάμαι καλά βγαίνουν από την κεντρική τράπεζα τις ευρώπης. 

Με ελληνικές κάρτες ισχύουν οι τιμές ημέρας τις εκάστοτε τράπεζας και όχι οι τιμές τις mastercard η τις visa international. Με κάρτα πειραιώς κοιτάς ισοτιμίες πειραιώς κτλπ.

Με paypal ισχύουν οι τιμές ημέρας τις paypal γιατί κάνει αυτή την μετατροπή σε euro και σε χρεώνει το αντίστοιχο ποσο.

 

Κανονικά (θεωρητικά) μονο η αγορά συναλλάγματος και η μετατροπή συναλλάγματος έχει έξοδα. 

οι συναλλαγές μέσο POS (point of sale) δεν έχουν έξοδα σχεδόν Πάντου στον πλανήτη μας (με επιφύλαξη)

 

Αυτά που λέω ισχύουν σε γενικά, δούλευα για 15χρονια σε τράπεζα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...