Προς το περιεχόμενο

Paypal και μετατροπή συναλλάγματος (paypal ή τράπεζα;)


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα είπαμε και στο άλλο νήμα.

Η χρέωση δεν είναι από τη μετατροπή αλλά από την προμήθεια της τράπεζας στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα.

σωστά το έγραψα λάθος. Προμήθεια.

 

Οπότε να πληρώνουμε πάντα σε Ευρώ για να μην επωμίζεται η τράπεζα τέτοια προμήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, δεν είναι αυτός ο κανόνας.

 

Προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα χρεώνουν οι 3 τράπεζες και όχι η ΕΤΕ. Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου. Εάν έχεις τη δυνατότητα να αγοράζεις με κάρτα τράπεζας χωρίς προμήθεια (πχ ΕΤΕ) γλυτώνεις αυτό το έξοδο. Εάν όχι, συμβιβάζεσαι με την ιδέα ότι θα πληρώνεις την προμήθεια της τράπεζας που έχεις κάρτα.

 

Πέρα από αυτό, πρέπει να γνωρίζεις το νόμισμα που ζητάει κάθε μαγαζί δεδομένου ότι τα περισσότερα κινεζομάγαζα ζητάνε $ και τώρα τελευταία κάποια €. Μην κοιτάς τον μετατροπέα που έχουν τα κινεζομάγαζα για να σε διευκολύνουν να καταλαβαίνεις την αξία σε € αλλά το πραγματικό νόμισμα που πληρώνεις. Μην ξεχνάς ότι η μετατροπή γίνεται από κάθε τράπεζα με βάση την ισοτιμία των Visa/MasterCard. Επομένως, δεν χάνεις από αυτή τη μετατροπή σε όποια τράπεζα και αν είσαι. Φυσικά, αποφεύγουμε να κάνει το paypal τη μετατροπή αφού έχει χειρότερη ισοτιμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω ερωτησεις, αν ειναι λαθος το νημα που χρησιμοποιω απλα υποδειξτε μου πού να ρωτησω :)

 

Προκειται να λαβω ενα μικροποσο σε δολαρια ΗΠΑ για μια δουλιτσα που εκανα, 35-40 περιπου. Δυστυχως δεν μου τα στελνουν στην Ν26, παρα μονο στο ΡΡ. Δε θελω ομως να επιτρεψω στο ΡΡ να κανει τη μετατροπη απο δολαρια σε ευρω οταν τα στειλω στη Ν26. Θελω να στειλω δολαρια στη Ν26 και να (ελπισω οτι) η τραπεζα θα κανει μετατροπη με καλυτερη ισοτιμια. Το ιδανικο θα ηταν να πανε στη Ρεβολουτ, αλλα δε μπορω να τα θελω ολα δικα μου. Σκεφτηκα οτι ισως πρεπει να αλλαξω το νομισμα του λογαριασμο μου πριν ζητησω αναληψη.

 

Υπαρχει καποιος που να το εχει "μελετησει" αυτο; Εχει λογικη η σκεψη μου; Κι αν ναι, ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω για να στειλω χρηματα σε δολαρια, χωρις να μετατραπουν; Τελος, μπορω να ξαναγυρισω μετα σε ευρω τον λογαριασμο ή υπαρχουν τυχον περιορισμοι;

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφορα απο το ππ μπορεις να κανεις μονο σε τραπεζικο λογαριασμό, αρα την μετατροπή του ππ δεν την γλυτώνεις με τιποτα

 

Μονο αν τα αφήσεις εκει και κάνεις αγορές σε δολάρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαφως, αυτο εγραψα: μεταφορα σε τραπεζικο λογαριασμο θελω να κανω. Αλλα δεν ηξερα οτι δεν γινεται να στειλεις αλλο νομισμα σε δικο σου τραπεζικο λογαριασμο. Νομιζα οτι μπορω να το κανω αν π.χ. αλλαξω το πρωτευον νομισμα στο ΡΡ. Οσο ζεις μαθαινεις. Μλκ αυτο παντως, οπως μλκς κι αυτοι που θα μου στειλουν λεφτα σωνει και καλα στο ΡΡ. Ουτε καν Σκριλ δε δεχονται γμτ.

 

Ευχαριστω Νικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα,πρόσφατα είχα μια mini περιπέτεια στο ebay με έναν Άγγλο πωλητή!Mε τα πολλά το Paypal ανέλαβε δράση όπου με συνοπτικές διαδικασίες με δικαίωσε και μου πίστωσε το πόσο στο paypal account.Τα πράγματα έχουν κάπως έτσι:

Shx9TZt.png

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να πάρω το ποσό αυτό και να το πιστώσω στον τραπεζικό μου λογαριασμό!Έχω συνδεδεμένο λογαριασμό και κάρτα με το Paypal,αλλά ένας φίλος μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω το νόμισμα για να γίνει η μεταφορά, όπως έγραψα δεν έχω ξανά επιχειρήσει κάτι παρόμοιο όποτε όποιος γνωρίζει και έχει την καλοσύνη θα ήθελα να μου δώσει τα φώτα του.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/13/2017 στις 7:51 ΜΜ, makfil είπε

Όχι, δεν είναι αυτός ο κανόνας.

Προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα χρεώνουν οι 3 τράπεζες και όχι η ΕΤΕ. Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου. Εάν έχεις τη δυνατότητα να αγοράζεις με κάρτα τράπεζας χωρίς προμήθεια (πχ ΕΤΕ) γλυτώνεις αυτό το έξοδο. Εάν όχι, συμβιβάζεσαι με την ιδέα ότι θα πληρώνεις την προμήθεια της τράπεζας που έχεις κάρτα.

Πέρα από αυτό, πρέπει να γνωρίζεις το νόμισμα που ζητάει κάθε μαγαζί δεδομένου ότι τα περισσότερα κινεζομάγαζα ζητάνε $ και τώρα τελευταία κάποια €. Μην κοιτάς τον μετατροπέα που έχουν τα κινεζομάγαζα για να σε διευκολύνουν να καταλαβαίνεις την αξία σε € αλλά το πραγματικό νόμισμα που πληρώνεις. Μην ξεχνάς ότι η μετατροπή γίνεται από κάθε τράπεζα με βάση την ισοτιμία των Visa/MasterCard. Επομένως, δεν χάνεις από αυτή τη μετατροπή σε όποια τράπεζα και αν είσαι. Φυσικά, αποφεύγουμε να κάνει το paypal τη μετατροπή αφού έχει χειρότερη ισοτιμία.

Διόρθωσε με αν δεν κατάλαβα καλά. Από τον Σεπτέμβριο του 17 όσες φορές έχω πληρώσει με χρεωστική της Εθνικής είτε online είτε σε POS, έχω χρεωθεί 1% προμήθεια άλλου νομίσματος το οποίο εμφανίζεται (μόνο) στην κίνηση λογαριασμού και όχι της κάρτας και συνήθως 2-3 εργάσιμες μετά την συναλλαγή. Μπορώ να στείλω και screens από το ebanking που μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές γιατί μένω μόνιμα Αγγλία οπότε πληρώνω πάντα σε ξένο νόμισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgerov είπε

Διόρθωσε με αν δεν κατάλαβα καλά. Από τον Σεπτέμβριο του 17 όσες φορές έχω πληρώσει με χρεωστική της Εθνικής είτε online είτε σε POS, έχω χρεωθεί 1% προμήθεια άλλου νομίσματος το οποίο εμφανίζεται (μόνο) στην κίνηση λογαριασμού και όχι της κάρτας και συνήθως 2-3 εργάσιμες μετά την συναλλαγή. Μπορώ να στείλω και screens από το ebanking που μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές γιατί μένω μόνιμα Αγγλία οπότε πληρώνω πάντα σε ξένο νόμισμα. 

Από το Σεπτέμβριο 2017 χρεωνεται προμηθεια στις χρεωστικές της Εθνικής. Οταν γραφτηκε το μηνυμα (Φεβ 2017) δε χρεωνοταν ακόμα προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, georgerov είπε

Διόρθωσε με αν δεν κατάλαβα καλά. Από τον Σεπτέμβριο του 17 όσες φορές έχω πληρώσει με χρεωστική της Εθνικής είτε online είτε σε POS, έχω χρεωθεί 1% προμήθεια άλλου νομίσματος το οποίο εμφανίζεται (μόνο) στην κίνηση λογαριασμού και όχι της κάρτας και συνήθως 2-3 εργάσιμες μετά την συναλλαγή. Μπορώ να στείλω και screens από το ebanking που μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές γιατί μένω μόνιμα Αγγλία οπότε πληρώνω πάντα σε ξένο νόμισμα. 

Όπως έγραψε ο spartak1, από 15/9/2017 άρχισε η χρέωση προμήθειας 1% στις χρεωστικές κάρτες της ΕΤΕ αλλά μόνο στις αγορές σε συνάλλαγμα, δηλαδή όταν αγοράζεις σε νόμισμα εκτός €.

Εάν, λοιπόν, μένοντας μόνιμα στην Αγγλία, πληρώνεις όχι μόνο τις αγορές αντικειμένων σε νόμισμα εκτός €, αλλά και την καθημερινότητά σου σε £, είναι προφανές ότι κάτι πρέπει να κάνεις, για να μην ενισχύεις τα κέρδη της ΕΤΕ.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/02/2018 στις 4:41 ΠΜ, spartak1 είπε

Από το Σεπτέμβριο 2017 χρεωνεται προμηθεια στις χρεωστικές της Εθνικής. Οταν γραφτηκε το μηνυμα (Φεβ 2017) δε χρεωνοταν ακόμα προμήθεια.

 

Στις 23/02/2018 στις 5:15 ΠΜ, makfil είπε

Όπως έγραψε ο spartak1, από 15/9/2017 άρχισε η χρέωση προμήθειας 1% στις χρεωστικές κάρτες της ΕΤΕ αλλά μόνο στις αγορές σε συνάλλαγμα, δηλαδή όταν αγοράζεις σε νόμισμα εκτός €.

Εάν, λοιπόν, μένοντας μόνιμα στην Αγγλία, πληρώνεις όχι μόνο τις αγορές αντικειμένων σε νόμισμα εκτός €, αλλά και την καθημερινότητά σου σε £, είναι προφανές ότι κάτι πρέπει να κάνεις, για να μην ενισχύεις τα κέρδη της ΕΤΕ.

Δεν είδα ότι ήταν τόσο παλιό το μήνυμα σόρρυ. Ναι αλήθεια είναι από τότε που έγινε revo μόνο έχω απλά ήταν καλή φάση να έχεις λεφτά στην Εθνική με την οποία παραπάνω ασφάλεια σου δίνει αυτό και να ξέρεις ότι μπορείς να πληρώσεις παντού σε όποιο νόμισμα θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2018 στις 12:48 ΠΜ, kostas123pao είπε

To ποσό αυτό θα μπει αυτόματα στην κάρτα σου σε λίγες εργάσιμες μέρες.

Είναι σίγουρο?Εγώ χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια ή απλά περιμένω?Ένα παιδί μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω το νόμισμα από USD και σε €. Ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση λιγο off topic, γιατι δεν αφορα το paypal, αλλα το συναλλαγμα, δεν βρηκα αλλο θεμα σχετικο για να ρωτησω εκει.

Η αδερφη μου φευγει για Ρουμανια. Τον 1ο μηνα μεχρι να πληρωθει απο την εταιρια της εκει σε τοπικο νομισμα, για τα πρωτα της εξοδα θα εχει καποια χρηματα σε ευρω στο λογαριασμο της, ομως τί ειναι καλυτερο? Να πληρωνει με την χρεωστικη της mastercard απο Εθνικη? Να αλλαξει ευρω σε lei πριν φυγει απο εδω και αν πού συμφερει καλυτερα, μεσω ανταλλακτηριου ή μεσω τραπεζης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...