Προς το περιεχόμενο

κρισεις πανικού


darktraitor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου όλα είναι μέσα σου. Τη λύση στο πρόβλημα σου δεν θα στη δώσει ο γιατρός ή το φαρμακο. Ο γιατρός θα σου δείξει το μονοπάτι και το φαρμακο είναι απλα το shortcut. Απλά πρέπει επιτέλους να το πάρεις απόφαση και να το ξεπεράσεις. Μην κλαψουρίζεις πάψε να κουράζεις το μυαλό σου μ' ένα εκατομμύριο λεπτομέρειες. Είσαι δυνατός, αρκεί να το πιστέψεις κ εσύ. Θα μπορούσα να σου δώσω δεκάδες διαφορετικές συμβουλές σχετικές με τον έλεγχο των κρίσεων ή τη βελτίωση του τρόπου ζωή σου αλλά όλα αυτα βοηθάνε μέχρι ένα σημείο. Απο τη στιγμή που κάνεις θεραπεία, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις- εε καν΄το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΓΡΑΨΕΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ TROLLAREI ΚΤΛ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ BAN ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ.trolling σε τετοιο θεμα δεν σηκωνω.

 

κατα τα αλλα για τον φιλο μας εδωμεσα περα απο το να μιλησει με ψυχολογο κτλ αν θελει να ακουσει και καποιες αλλες απαντησεις  και απο πιο ειδικο forum απο οτι το Insomnia υπαρχει το www.e-psychology.gr

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ παραξενο θεμα οι κρισεις πανικου. Σαν εμπειρια εξαιρετικα τρομακτικη, νομιζεις οτι πεθαινεις.

Ουσιαστικα ομως δεν κινδυνευεις ΚΑΘΟΛΟΥ να παθεις τιποτα απο τις κρισεις πανικου. Η μιση θεραπεια

ειναι να πειστεις και να πιστεψεις οτι η κριση πανικου ειναι παντελως ακινδυνη και απλα ειναι ενας τροπος

να σου δειχνει το σωμα σου τι του προκαλεις οταν πιεζεις και αγχωνεις πολυ τον εαυτο σου.

 

Η ψυχοθεραπεια θα σε βοηθησει, τα αντικαταθλιπτικα για μια περιοδο επισης. Αλλα η ουσια ειναι εσυ σαν

ανθρωπος να βρεις τα ορια σου και να μαθεις να ζεις και να κοντρολαρεις το αγχος. Οταν μαθεις να αγνοεις

δε τα συμπτωματα του αγχους αντι να τα μεγαλοποιεις πιστευω οτι οι γιατροι και τα φαρμακα θα σου ειναι

μια αναμνηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γιατρο πηγα και μου το διαγνωσε επισυς περνω cipralex δεν βλεπω οτι με βοηθανε και οι κοπελα μου-φιλοι μου ειναι παντα διπλα μου απλα περναω μια φαση της ζωης μου που ολα πανε σκατα και δεν ξερω τι να κανω ευχαριστω πολλη παντως...

Οι? :P... Btw φίλε και εγώ ήμουν έτσι και είμαι δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα απλά τώρα είναι πολύ ποιο σπάνιο. Εγώ είμουν σε φάση που και σε καφετέρια να ήμουν με έπιανε κρίση πανικού. Ήμουν καιρό σπίτι χωρίς παρέα μέχρι που άρχισα να βγαίνω με παλιούς φίλους. Χαλαρά πράγματα βόλτες στους δρόμους με ποδήλατα. Μετά πήγα στα ποιο "βαριά" δηλαδή σε σημεία με πολύ κόσμο. Τώρα πρέπει να πιέζομαι πολύ για να με πιάσει.

 

Καταρχήν κάτσε και σκέψου τι είναι αυτό που σε κάνει να έχεις κρίσεις πανικού (εμένα ήταν η πολυκοσμία και γενικά ο έξω κόσμος) και σκέψου ότι δεν είναι λογικό (και ας είναι γιατί γιατί μερικές φορές κάποια πράγματα είναι λογικά).

 

Στο τι κάνεις όταν σε πιάσει? είναι απλό, σωστές ανάσες και όχι γρήγορες, αν έχεις την δυνατότητα να μιλήσεις σε κάποιον μήλα (γενικά όχι για το συγκεκριμένο θέμα) και να βρίζεις τον εαυτό σου (π.χ. κάνε με να πέσω κάτω ρε ...) :P. Ξέρω είναι γελοίο αλλά πιάνει.

 

Μετά θα σου πω τα ίδια που λένε και οι άλλοι, σωστή διατροφή (και σωστές ώρες), ξεκούραση και φυσικά και η αλήθεια είναι ότι βοηθάει πάρα πολύ η γυμναστική και ποιο πολύ στην "φύση" και όχι σε γυμναστήρια. Άμα είσαι κοντά στο ΟΑΚΑ μπορείς να πας, είναι υπέροχα και πραγματικά σε βοηθάει να χαλαρώσεις πάρα πολύ. Είναι και μια ευκαιρία να σκεφτείς αυτά που σου είπα ποιο πάνω. ;)

 

Άμα θες να μιλήσεις ποιο βαθειά για το θέμα στείλε πμ... :)

 

Φιλικά Άγγελος!

 

**Ά! και όπως είπαν και οι φίλοι ποιο πάνω. Ο γιατρός βοηθάει ναι δεν λέω αλλά το θέμα είναι να το λύσεις μόνος σου, έτσι στο μέλλον και σε άλλα προβλήματα (μακάρι να μην υπάρξουν απλά λέω) να μπορέσεις να τα λύνεις μόνος σου και να μην χρειαστεί να τρέχεις σε γιατρούς. Είναι πραγματικά επίπονη "αρρώστια" αλλά σίγουρα μπορείς να την λύσεις και μόνος σου. Τώρα να κάθεσαι να χαπακώνεσε κάθε φορά που έχεις πρόβλημα δεν νομίζω ότι είναι λύση. Κράτα καθαρό τον οργανισμό σου από χάπια. ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν ειναι μονο παιχνιδια του μυαλου ειναι και ενα καμπανακι του σωματος σου οτι κατι δεν παει καλα, οτι παρτο αλλιως.

Το ξερεις οτι μερικοι παθαινουν κρισεις λογω αριθμυστου θυροειδη?

 

Μερικοι ψυχιατροι ζητανε και εξεταση αιματος.

 

 

PS Τα χαπια δεν θα σου πει κανενας ασχετος οπως εγω αν θα τα παρεις η οχι αλλα δεν ειναι και το τελος του κοσμου.

 

Μιλα ξανα στον γιατρο σου και αν δεν σου κανει αυτος βρες εναν που να σου κανει κλικ και προχωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά..Απλά εχω χασει την μπάλα και την εμπιστοσύνη στον εαυτο μου και γιαυτό με πήρε η μπάλα κυρίως. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Προσωπική εμπειρία. Εδώ και 8 μήνες περίπου ταλαίπωριωμουν με ενα μικρό προβλημα υγείας. Δεν ήταν κατι πολύ σοβαρό αλλα προσπαθούσα με γιατρούς να το διορθώσω δίχως εγχειρηση. Μετα απο τόσους μήνες όμως μου έγινε εμμονή ιδέα και αυτό το μικρό προβλημα που είχα , στα ματιά μου φαινόταν μεγάλος εφιάλτης. Στην αρχή απλά άρχισα να αγχώνομαι , μετα άρχισα να έχω αφύπνισα και μετα μου έγινε εμμονή ιδέα . Τέλος έφτασα στις κρίσεις πανικου. Δύσπνοια , αίσθηση αποσυντονισμου, τρελό σφίξιμο στο στομάχι , υπερένταση και τρεμουλο. Ήμουν ενα βήμα πριν απευθυνθώ σε γιατρό ! Κάπου διάβασα ότι υπάρχει στην ορθόδοξη εκκλησία ευχή φόβου ! Πράγματι πήγα σε έναν ιερέα , πρώτα με εξομολογήσε και μετα μου είπε την ευχή κατα του φόβου ! Οταν βγήκα απο την εκκλησία ενοιωθα άλλος άνθρωπος ! Για εμένα αποτελεί ενα μικρό θαυμα απόδειξης αγάπης του Θεού ! Δεν ξέρω αν με πιάσει πάλι κάποια στιγμή αλλα το θεωρώ ότι ίσως και αυτές οι κρίσεις να ήταν ενα προσκλητήριο του Θεού να πάω στον οικο του, γιατι η αλήθεια ειναι ότι τα τελευταία χρονια δεν πήγαινα ! Ποιος ξέρει ο Θεός εχει δικούς του τρόπους ! Δεν απορρίπτω γιατρούς και επιστήμες αλλα έκφρασα την τεράστια ανακούφιση που εννοιωσα χάρη της ευλογιας! Όσο για απόψεις περί αυτουποβολων εγω δεν τις δέχομαι γιατι απλά ξέρω πως ένιωθα την στιγμή του μυστηρίου ! Όλα τα ανωτέρω αποτελούν προσωπική εμπειρία και απόδειξη ότι η πίστη δεν πρεπει να την βάζουμε στο τέλος ! Εγω έτσι γλυτωσα έστω προς το παρόν τους γιατρούς !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όταν θα σε πιάσει ασθένεια, είτε εσένα είτε κάποιον της οικογένειάς σου, τρεχάτε σε παπά να σας διαβάσει να γιάνετε.

Εκεί να δω την μαγκιά σου....και την μαγκιά του ρασοφόρου και θεού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα λυποθημικες τάσεις σου λέω . Νόμιζα ότι θα τρελαθω ή θα παθω καρδιά ! Εγω βρήκα λύση και όπως προειπα δεν απορρίπτω γιατρούς απλά εκθέτω την ΑΛΗΘΙΝΗ εμπειρία μου. Δεν έχω το δικαίωμα να σε επιβάλω να πιστέψεις κατι απλά σε παρακαλώ να μην κρίνεις με τόσο αυστηρό ύφος , καλοπροαίρετα post. Οι γιατροί και οι επιστήμες ειναι αναμφισβήτητα σημαντικοί και φυσικά δεν τους απορρίπτω . Να εισαι πάντως καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα λυποθημικες τάσεις σου λέω . Νόμιζα ότι θα τρελαθω ή θα παθω καρδιά ! Εγω βρήκα λύση και όπως προειπα δεν απορρίπτω γιατρούς απλά εκθέτω την ΑΛΗΘΙΝΗ εμπειρία μου. Δεν έχω το δικαίωμα να σε επιβάλω να πιστέψεις κατι απλά σε παρακαλώ να μην κρίνεις με τόσο αυστηρό ύφος , καλοπροαίρετα post.

Τι περιμένεις δηλαδή να σου πω όταν σε κάτι τόσο σοβαρό όπως οι κρίσεις πανικού με λίγα λόγια συμβουλεύεις να πάνε να τους ψάλλουν ευχές φόβου; Τι το "καλοπροαίρετο" έχει το ποστάρισμά σου; Ο ορισμός του προσηλυτισμού είναι. Αν εσύ έχεις όρεξη να πάρεις κανάν στο λαιμό σου, έτσι κι εγώ έχω όρεξη να προειδοποιήσω για τσαρλατανισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η άποψη σου φίλε μου ! :)

Λάθος, "άποψη" είναι η δική σου, που λες να πάνε να τους ψάλλει ο παπάς στ'αυτί.

Το να απευθυνθούν σε επιστήμονες, και όχι σε τσαρλατάνους που υπόσχονται πράσινα άλογα, δεν είναι άποψη, είναι η λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μΑλωνουμε! Φυσικά και να συμβουλευτούν ολοι οι φίλοι γιατρούς και επιστήμονες ! Ειναι πολυωςημαντικο να πηγαίνουμε σε ειδικούς ! Αλλα και η πίστη βοηθάει . Συγνώμη αν χαλάω την αισθητική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς το παιδί μιλάει για προσωπική εμπειρία, δεν είδα να λέει σε άλλουν να πάνε στους παπάδες αντί σε γιατρό.

Δικάιωμά του να πιστεύει αυτό που νομίζει.

Από την άλλη N1koss μ' όλο το σεβασμό προς την άποψή σου, η λύση του προβλήματός σου έχει επιστημονική εξήγηση και όχι θαυματουργή. Την αυθυποβολή κατ' αρχάς γιατί την απορρίπτεις έτσι εύκολα;

 

Πάντως το ότι νιώθεις καλά μ' αυτό τον τρόπο είναι ευχάριστο. Κάποιος άλλος χρειάζεται επιστημονικό τρόπο , αυτό πρέπει να το παραδεχτείς,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...