Προς το περιεχόμενο

Εξασκηση αγγλικων


lxde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για συντηρηση. Δεν εχω την ευκαιρια να μιλαω συνεχεια και με τον καιρο ξεχνιουνται. Το να πληρωσω δασκαλο, απλα για να μιλαω μου ερχεται καπως ζορι... Αν ηταν για πτυχιο οκ, αλλα απλως για συντηρηση δεν ειναι λυση, γιατι η συντηρηση δεν σταματα ποτέ, εκτος αν εισαι σε αγγλοφωνη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θέμα άνοιξες θα ήθελα και μένα να προτείνετε κάτι.. Έχω lower με C το Michigan δυστυχώς δε διάβαζα πολύ αλλά το μετάνιωσα.. Έχω σκοπό να πάω έξω οπότε θα ήθελα να μου πείτε κάτι. Τώρα μαθητής 3ης λυκείου φροντιστήριο αγγλικών δε θα κάνω, θα αρχίσω από του χρόνου με το lower cambridge και αν το πάρω θα προσπαθήσω και το prof cambridge.. Υπάρχει κανένας τρόπος να εξασκήσω/μάθω λίγα αγγλικά τώρα αυτό το 8μηνο πριν δώσω πανελλήνιες έτσι για να έχω μια ιδέα; Θα ήθελα και να τα μιλάω αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είστε σε αγγλόφωνη χώρα με το χάλια επίπεδο των αγγλικών σας και την κακή προφορά δεν πρόκειται να καταλάβουν Χριστό οι ξένοι.Άντε παίξτε κανά online game και μιλάτε στο ventrilo για practise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είστε σε αγγλόφωνη χώρα με το χάλια επίπεδο των αγγλικών σας και την κακή προφορά δεν πρόκειται να καταλάβουν Χριστό οι ξένοι.Άντε παίξτε κανά online game και μιλάτε στο ventrilo για practise.

 

Me do this wen(not when) i time have i.

 

Θα βγάλεις άκρη? μέσα σε τέτοια είναι όλοι οι Έλληνες-Βούλγαροι-Ρώσοι όλοι αυτοί που παίζουν παιχνίδια (Για λ2 τουλάχιστον).

Ποιος θα μάθει ποιον εκεί μέσα, χειρότερα θα είναι...

 

πλακίζω πλακίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινίες/σειρές χωρίς υπότιτλους, μουσική, ανάγνωση ξένων βιβλίων.

όταν μιλάνε τόσο γρήγορα τα χάνω! χριστό δεν καταλαβαίνω...

 

με τα βιβλία δεν έχω κανένα πρόβλημα, θα καταλάβω τι λέει στο 99%.

 

απλά δεν μπορώ όταν μιλάνε γρήγορα, βασικά θέλω να μιλάνε λίγο χαλαρά-σιγά... έχεις κάτι για μένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ταινίες/σειρές χωρίς υπότιτλους, μουσική, ανάγνωση ξένων βιβλίων.

όταν μιλάνε τόσο γρήγορα τα χάνω! χριστό δεν καταλαβαίνω...

 

με τα βιβλία δεν έχω κανένα πρόβλημα, θα καταλάβω τι λέει στο 99%.

 

απλά δεν μπορώ όταν μιλάνε γρήγορα, βασικά θέλω να μιλάνε λίγο χαλαρά-σιγά... έχεις κάτι για μένα?

Χμμμ... ίσως το να βάζεις αγγλικούς υπότιτλους, τότε θα διαβάζεις και τι λένε αλλά και θα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές και γνωστέ συμβουλές οι από πάνω απλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θα σε βοηθήσει.

 

Το λέω το ίδιο ισχύει και στη περίπτωσή μου.

 

πλάκα πλάκα τα αγγλικά τα έμαθα περισσότερο από ταινίες, σειρές, παλιά σε adventure games αλλά άλλο αυτό και άλλο το να μιλάς.

 

Έτσι και εγώ όπως και εσύ φαντάζομαι παρότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να διαβάζω/ακούω αγγλικά ακόμα και γρήγορα (πλην ίσως των τραγουδιών που σπάνια τα πιάνω όλα) έχω ένα θεματάκι στο να μιλάω γρήγορα και να μεταφέρω αυτό που σκέφτομαι (βέβαια συχνά το έχω και με τα ελληνικά το θέμα αυτό) και έχω παρατηρήσει ότι όταν συναναστρέφομαι/μιλάω με ανθρώπους που μιλάνε πολύ καλά αγγλικά (όχι απαραίτητα βέρους άγγλους) βελτιώνεται και ο τρόπος που μιλάω και εγώ ενώ όταν αρχίζω να μιλάω περισσότερο άλλους που "έμαθαν" αγγλικά σαν 2η γλώσσα (πχ τώρα με Τούρκους) αυτόματα-ασυνείδητα ρίχνω και εγώ το επίπεδό μου.

 

Έτσι δε νομίζω το να διαβάζεις βιβλία ή να βλέπεις ταινίες θα σε βοηθήσει να ΜΙΛΑΣ αγγλικά ...

 

δες ίσως και το livemocha ή άλλού που μπορείς να μιλάς με native speakers ή άλλους που μιλάνε καλά αγγλικά (οι σκανδιναβοί κατά κανόνα μιλάνε πολύ καλά αγγλικά) όπου μπορείς να βοηθάς εσύ ανθρώπους να εξασκούν τα ελληνικά τους και το ανάποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ταινίες/σειρές χωρίς υπότιτλους, μουσική, ανάγνωση ξένων βιβλίων.

όταν μιλάνε τόσο γρήγορα τα χάνω! χριστό δεν καταλαβαίνω...

 

με τα βιβλία δεν έχω κανένα πρόβλημα, θα καταλάβω τι λέει στο 99%.

 

απλά δεν μπορώ όταν μιλάνε γρήγορα, βασικά θέλω να μιλάνε λίγο χαλαρά-σιγά... έχεις κάτι για μένα?

Χμμμ... ίσως το να βάζεις αγγλικούς υπότιτλους, και θα διαβάζεις τους διαλόγους τους, αλλά και ταυτόχρονα θα σου μ

 

 

 

Ταινίες/σειρές χωρίς υπότιτλους, μουσική, ανάγνωση ξένων βιβλίων.

όταν μιλάνε τόσο γρήγορα τα χάνω! χριστό δεν καταλαβαίνω...

 

με τα βιβλία δεν έχω κανένα πρόβλημα, θα καταλάβω τι λέει στο 99%.

 

απλά δεν μπορώ όταν μιλάνε γρήγορα, βασικά θέλω να μιλάνε λίγο χαλαρά-σιγά... έχεις κάτι για μένα?

Χμμμ... ίσως το να βάζεις αγγλικούς υπότιτλους, και θα διαβάζεις τους διαλόγους τους, αλλά και ταυτόχρονα θα σου μένουν σιγά σιγά οι λέξεις και κάθε φορά θα είναι πιο εύκολα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θέμα άνοιξες θα ήθελα και μένα να προτείνετε κάτι.. Έχω lower με C το Michigan δυστυχώς δε διάβαζα πολύ αλλά το μετάνιωσα.. Έχω σκοπό να πάω έξω οπότε θα ήθελα να μου πείτε κάτι. Τώρα μαθητής 3ης λυκείου φροντιστήριο αγγλικών δε θα κάνω, θα αρχίσω από του χρόνου με το lower cambridge και αν το πάρω θα προσπαθήσω και το prof cambridge.. Υπάρχει κανένας τρόπος να εξασκήσω/μάθω λίγα αγγλικά τώρα αυτό το 8μηνο πριν δώσω πανελλήνιες έτσι για να έχω μια ιδέα; Θα ήθελα και να τα μιλάω αλλά....

 

Αφού έχει lower γιατί να το ξαναδώσεις?

Στο εξωτερικό ζητάνε πολύ ielts/toefl....πάρε ένα από τα 2 και όταν πας έξω η προφορά σου θα φτιάξει γρήγορα

 

Me do this wen(not when) i time have i.

 

Θα βγάλεις άκρη? μέσα σε τέτοια είναι όλοι οι Έλληνες-Βούλγαροι-Ρώσοι όλοι αυτοί που παίζουν παιχνίδια (Για λ2 τουλάχιστον).

Ποιος θα μάθει ποιον εκεί μέσα, χειρότερα θα είναι...

 

πλακίζω πλακίζω...

 

Ε αυτά συνήθως είναι 10χρονα, δικαιολογούνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας. Λοιπον αυτο που εκανα εν τω μεταξυ ειναι οτι μπηκα στο meetup.com Αυτο ειναι ενα site που σε βοηθαει να βρισκεις groups στην περιοχη σου για συναντησεις. Βρηκα ενα group με ξενους που ζουνε στην περιοχη μου και γραφτηκα. Δεν ειναι ολοι native speakers, αλλα δεν πειραζει. Βρηκα επισης κατι ιρλανδεζικα μπαρ μεσω google maps και λεω να κανω μια βολτα κι απο κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...