Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικός δίσκος USB 3.0, 2.0 για λαπτοπ 7ετίας?


franc-tireur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Αγόρασα έναν εξωτερικό σκληρό (ιντενσο 2.5) που χει θύρα USB 3.0 και είναι συμβατός και με θύρα 2.0 αλλά το λαπτοπ μου είναι 7ετίας, Sony Vaio PCG-7113M (εικαζω έχει θύρα USB 1.0) οπότε δεν διαβάζει το σκληρό, τουλάχιστον εκεί εντοπίζω (πλέον) το πρόβλημα. Δεν ήξερα ότι αυτό ήταν κάτι που έπρεπε να προσέξω και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει τρόπος να τον χρησιμοποιήσω ακόμη? Ή τζαμπα πήγε το 50ευρω?   :(

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία, το usb3 είναι συμβατό με usb1,θα τον διάβαζε απλά με μικρή ταχύτητα,ποιο πιθανό είναι να έχει το bios κάποιον περιορισμό στο μέγεθος του δίσκου ή να έχεις γενικά κάποιο πρόβλημα με της usb θύρες σου.

 

Αν έχει pcmcia ή expresscard μπορείς να βάλεις καρτούλα που να βγάζει usb2 ή και usb3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε πρωτα στην διαχειριση συσκευων,και πες μας αν καπου στο πεδιο "ελεγκτες ενιαιου σεριακου διαυλου" λεει "Enhanced" καπου γραμενο.Αν ναι,εχεις usb 2.0.Αν οχι τοτε ναι,εχεις 1,1.

O εξωτερικος δισκος,ποιος ειναι ακριβως;

 

Αν έχει pcmcia ή expresscard μπορείς να βάλεις καρτούλα που να βγάζει usb2 ή και usb3.

 

Συμφωνω.Απλα να δουμε ποιον δισκο εχει πρωτα,διοτι μπορει να εχει κανονικη υποστηριξη usb 1.1,και το προβλημα να εγκειται αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!  Εχουμε και λέμε, ο εξωτερικός είναι ο HDD intenso 500GB 3.0 2,5". Οταν συνδέω το καλώδιο με το σκληρό δείχνει να ανταποκρίνεται γιατί αναβει η ένδειξη (το λαμπακι) αλλά δεν φαίνεται να τον διαβάζει ο υπολογιστής. Βέβαια μετά απο λίγο σβήνει το λαμπάκι.

 

 

 γενικά κάποιο πρόβλημα με της usb θύρες σου

 

Οι θύρες μου φαίνεται να λειτουργούν γενικώς γιατί χρησιμοποιώ κι άλλα περιφερειακά (ποντικια, usb memory) sticks κι ολα ανταποκρίνονται.

 

 

Αν έχει pcmcia ή expresscard μπορείς να βάλεις καρτούλα που να βγάζει usb2 ή και usb3. 

 

 

Νομίζω οτι δεν έχω. Αν δεν τα χει το λαπτοπ απο μόνο του τέτοια αξεσουάρ δεν έχω αγοράσει!

 

 

 Πηγαινε πρωτα στην διαχειριση συσκευων,και πες μας αν καπου στο πεδιο "ελεγκτες ενιαιου σεριακου διαυλου" λεει "Enhanced" καπου γραμενο.

 

ναι μεταξύ άλλων έχει τα εξής:

Intel® ICH8 Family USB2 Enhanced Host Controller 2836

Intel® ICH8 Family USB2 Enhanced Host Controller 283A

 

Βοηθάει κάπως αυτό?

 

 

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μεταξύ άλλων έχει τα εξής:

Intel® ICH8 Family USB2 Enhanced Host Controller 2836

Intel® ICH8 Family USB2 Enhanced Host Controller 283A

 

Βοηθάει κάπως αυτό?

 

Nαι,και πολυ.Εχεις usb 2.0.

 

Τωρα.Ο δισκος ειναι ολοκαινουριος;τον χρησιμοποιησες ξανα;αν οχι,και ειναι τελειως αδειος,χρειαζεται Διαμορφωση.

Απο την διαχειριση δισκων των windows.Eκει σιγουρα θα τον βλεπει.

Μηπως το καλλωδιο εχει 2 ακρες usb;αν ναι,πρεπει να εχεις συδεδεμενα και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μεταξύ άλλων έχει τα εξής:

Intel® ICH8 Family USB2 Enhanced Host Controller 2836

Intel® ICH8 Family USB2 Enhanced Host Controller 283A

 

Βοηθάει κάπως αυτό?

Αφού γράφει φαρδιά πλατιά usb2 ,άρα από αυτό έχεις.

Λογικά θα έχει κάποιο bug το bios σου με εξωτερικούς δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λογικά θα έχει κάποιο bug το bios σου με εξωτερικούς δίσκους.

 

και πώς το διώχνω το bug? Συγγνώμη, it's all Chinese to me γι αυτό ρωτώ  :unsure: .

 

Στο manual γράφει ότι "αν ο Usb 3.0 σκληρός σας δίσκος δεν αναγνωρίζεται στον υπολογιστή σας με μια σύνδεση USB 2.0, αυτό θα μπορούσε πιθανότατανα προκληθεί από την παροχή ρεύματος. Σε αυτήν την περίπτωση, παρακαλούμε να συνδέσετε ένα USB hub με εξωτερική τροφοδοσία."

 

Οπότε μάλλον πρέπει να αγοράσω ένα τέτοιο κι ο Θεός βοηθός, ας ελπίσουμε ότι είναι εκεί το πρόβλημα!

 

Τωρα.Ο δισκος ειναι ολοκαινουριος;τον χρησιμοποιησες ξανα;αν οχι,και ειναι τελειως αδειος,χρειαζεται Διαμορφωση.

Απο την διαχειριση δισκων των windows.Eκει σιγουρα θα τον βλεπει.

Μηπως το καλλωδιο εχει 2 ακρες usb;αν ναι,πρεπει να εχεις συδεδεμενα και τα 2.

 

Σορρυ, μου διέφυγε νωρίτερα το σχόλιο αυτό.  Ναι είναι ολοκαίνουριος. Πήγα στη διαχείριση δίσκων, δεν τον βλέπει δυστυχώς. Μόνο αυτόν που έχει ενσωματωμένο ο υπολογιστής. Ευχαριστώ για την επισήμανση, έχω συνδέσει σωστά το σκληρό! Είπαμε newbie, αλλά δύο στοιχειώδη πράματα μπορούμε να τα κάνουμε!!!  ^_^ Αρα εφόσν δεν τον διαβάζει δεν μπορώ να τον διαμορφώσω? Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω, έχω κολλήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στο bios,και δες αν τον αναγνωριζει.Επισης οτιδηποτε εχει σχεση με τα usb πες μας τι ρυθμισεις εχει.

Το bios ειναι το τελευταιο;τι λειτουργικο εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω το bios ακολούθησα τις οδηγίες εδώ http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/ht/accessbios.htm αλλά δυστυχώς δεν διαπίστωσα καμία ένδειξη στην έναρξη, η έναρξη είναι πολύ συνοπτική και δεν αναγράφεται σχεδόν τίποτα. Yπάρχει άλλος τρόπος να το δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι! 

 

Τέλος καλό όλα καλά, τελικά με τα πολλά κατάλαβα ότι ο εξωτερικός σκληρός είναι ελαττωματικός. Πήγα στον κωτσόβολο απ όπου και τον πήρα, τον δοκίμασαν κι εκεί, είδαν ότι και πιο καινούριο λαπτοπ απο το δικο μου δεν τον διαβαζει και μου δώσανε άλλον, ο οποίος δουλέυει μια χαρά (προς το παρόν)! Παρα τη μικρή ταλαιπωρία χαίρομαι που το ψαξα παραπάνω μέσα από το φορούμ κι έτσι έμαθα πράγματα για τον υπολογιστή μου που δεν τα ξερα μέχρι πριν, γι αυτό και νιώθω την ανάγκη να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σ'όλους αυτούς που με τις γνώσεις τους και την καλή τους διάθεση βοηθούν εδώ πέρα! Να στε καλά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...