Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να τρυπήσω κολόνα?


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα... Θέλω να βάλω γυψοσανίδα σε έναν χώρο στο σπίτι αλλά στα μόνα σημεία που θα "ακουμπάει" θα είναι σε κολόνα και ντουβάρι. Το θέμα είναι κάνει να κάνω τρύπες? (με 10άρι τρυπανάκι)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασα κάτι αρκετά σχετικό εδώ http://forum.techteam.gr/topic/25743-hlektrologoi-kai-kolones-/

 

Γενικά απ'όσο έχω ακούσει, τσου. Δε κοιτάς ρε συ μήπως γίνει κολλητό ας πούμε, ή πχ να μπει κάποιο επίχρισμα και να στερεωθεί πάνω σε αυτό, κάποιος τρόπος θα υπάρχει.

 

 

 

 

Υ.Γ. Θέλω με την ευκαιρία να ομολογήσω πως κάθε φορά που φτιάχνουν διαμέρισμα στη πολυκατοικία και τυχαίνει να ακούω κάτι περίεργα «δύσκολα» τρυπήματα, τρέμω λίγο στην ιδέα πως πειράζουν κολώνες και δοκάρια. Αν ας πούμε οι μάστορες αρνούνταν να τρυπήσουν κολώνες και εξηγούσαν στους ιδιοκτήτες, θα ήταν καλύτερη η κατάσταση, αλλά φοβάμαι πως απλά κάνουν τη δουλειά κι άντε γεια.

Δυστυχώς δεν μπορώ να ελέγξω τί κάνει μέσα στο σπίτι του ο καθένας. Ελπίζω κι εύχομαι ο κάθε μάστορας κι ο κάθε ιδιοκτήτης να έχουν σώας τας φρένας.

 

Υπάρχει και πολύ άγνοια στο κόσμο, δεν έχει ιδέα πολύς κόσμος από τεχνικά θέματα και νομιμότητες κτλ. Και να πω την αλήθεια επειδή δύο σπίτια από κάτω μου τα έφτιαχναν πρόσφατα, φοβάμαι (βάση θορύβων που άκουγα) πως την έκαναν τη πουστιά. Άι βρες τώρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε όχι... :/ έχει κανένας να προτείνει καμιά άλλη λύση?

Όσο για αυτό που φοβάσαι κάνε ένα σχέδιο του σπιτιού σου όπου υπάρχουν κολόνες και τράβα μια βόλτα για κανένα καφέ :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Τελικά τρύπησα. Είχα ρωτήσει εδώ. Δεν παίζει ρόλο το τρυπάνι, αλλά το βάθος. Γενικά όπως το έχω στο μυαλό μου αυτό που θες να φτιάξεις είσαι μια χαρά. Απλά να στερεώσεις θες με όχι περισσότερων των 5 πόντων βάθος.

 

http://www.michanikos.gr/topic/34614-%CE%A4%CF%81%CF%8D%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να επηρεαστει η στατικοτητα μιας κολονας με το να της κανεις 3-4 τρυπες με ενα 8αρακι σε βαθος 5 εκατοστα.

Στην ιδια κολονα, πρινα απο σενα (σε αλλα σημεια), μπορει να εχουν στηριξει σωληνες οι υδραυλικοι, να περνανε καλωδια κλπ. 4-3 τρυπουλες δε θα της κανουν τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για να μπει ίσα ίσα ένα 8-10αρακι ουπα.

 

Τέλος πάντων σας ευχαριστω πολυ παιδιά. :)

 

Μην ξεχνας και αλλους παραγοντες. Αλλο ειναι να τρυπησεις κολονα στο ισογειο πολυκατοικιας (που στηριζει αλλους 5-6 οροφους), κι αλλο να τρυπησεις στο πανω οροφο ενος διωροφου που στηριζει μια πλακα. Επισης αλλο να κανεις μια τρυπα, κι αλλο να την κανεις σαν ελβετικο τυρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα Ελβετικο όχι. Ειναι 3οροφη (ισόγειο-1-2) εγω είμαι στον 1ο. Νταξ θα κάνω 2 πανω και 2 στην μέση ίσα ίσα για να μην χορεύει η γυψοσανίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα τρυπήσεις εσύ την κολόνα, μετά το σπίτι θα "τρυπήσει" εσένα...

Καλοφάγωτη λοιπόν...

 

ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ ΚΟΛΟΝΕΣ ΚΑΙ ΔΟΚΑΡΙΑ! Ακόμα και σίδερο μπορεί να τρυπήσεις ή φθείρεις. Δεν έχεις καμία ορατότητα και ούτε ξέρεις πόσο κοντά μπορεί να είναι το σίδερο στο μπετόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρύπα ελεύθερα, το ατσάλι (δεν είναι σίδερο) δεν φθείρεται με τα τρυπάνια για μπετόν και οι 5 τρύπες που θα κάνεις για να κάτσει ο ορθοστάτης δεν πρόκειται να παίξουν ρόλο στην στατικότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε μεγάλοι "μηχανικοί" όλοι σας..

Χωρίς να γνωρίζεται τη χρονολογία κατασκευής του κτιρίου, την τωρινή του κατάσταση και τέλος την κατάσταση των υλικών, πάτε απερίσκεπτα και του δίνεται επικίνδυνες συμβουλές...

 

Τουλάχιστον άμα θέλει να κλείσει καμιά τρύπα, σίγουρα έχει πολλές επιλογές από στόκους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...