Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να τρυπήσω κολόνα?


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ρε μεγάλοι "μηχανικοί" όλοι σας..

Χωρίς να γνωρίζεται τη χρονολογία κατασκευής του κτιρίου, την τωρινή του κατάσταση και τέλος την κατάσταση των υλικών, πάτε απερίσκεπτα και του δίνεται επικίνδυνες συμβουλές...

 

Τουλάχιστον άμα θέλει να κλείσει καμιά τρύπα, σίγουρα έχει πολλές επιλογές από στόκους...

Εσύ μεγάλε για να κρεμάσεις κάδρο θα χρειαστείς κοινοπραξία μηχανικών.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τρύπα ελεύθερα, το ατσάλι (δεν είναι σίδερο) δεν φθείρεται με τα τρυπάνια για μπετόν και οι 5 τρύπες που θα κάνεις για να κάτσει ο ορθοστάτης δεν πρόκειται να παίξουν ρόλο στην στατικότητα.

Χ2

Σε κολωνες απο την στιγμη που δεν κοβεις οπλισμο δεν εχεις προβλημα, οι τρυπουλες ειναι πολυ μικρες για να προκαλεσουν καποια σημαντικη υποβαθμιση. Προσοχη να μην τρυπισει τα δοκαρια, αυτα ειναι ποιο ευαισθητα και καλο ειναι να αποφευγονται οι τρυπεςή αμα γινουν να γινουν με μελετη.

 

Α ρε μεγάλοι "μηχανικοί" όλοι σας..

Χωρίς να γνωρίζεται τη χρονολογία κατασκευής του κτιρίου, την τωρινή του κατάσταση και τέλος την κατάσταση των υλικών, πάτε απερίσκεπτα και του δίνεται επικίνδυνες συμβουλές...

Τουλάχιστον άμα θέλει να κλείσει καμιά τρύπα, σίγουρα έχει πολλές επιλογές από στόκους...

 

Για πες εσυ μηχανικαρα γιατι δεν πρεπει να κανει μια τρυπα 3-4εκ με 8ρακι ττρυπανι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν 30ρίσει ο Φλεβάρης και σπουδάσετε σε σοβαρή σχολή με την αξία σας και όχι με τα χρήματά σας, θα καταλάβετε...

Όπως και επίσης όταν βγείτε αργότερα στην αγορά και δείτε πως γίνονται οι κατασκευές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν 30ρίσει ο Φλεβάρης και σπουδάσετε σε σοβαρή σχολή με την αξία σας και όχι με τα χρήματά σας, θα καταλάβετε...

Όπως και επίσης όταν βγείτε αργότερα στην αγορά και δείτε πως γίνονται οι κατασκευές...

Για πες ρε μορτη πως γινονται οι φοβερες κατασκευες στην Ελλαδα μπας και μαθουμε και εμεις γιατι δεν κανει να τρυπισεις με βιδα κολωνα; Δωσε και μια λιστα με τις φοβερες σχολες ωστε να ξαναπαμε πανεπιστημιο και να τα ξαναμαθουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να δικαιολογήσουμε και την υπογραφή μας:

 

Ναι φιλαράκο topic starter,αν είσαι έως 18 χρονώνε,όχι μόνο κολώνα αλλα και λαμαρίνα στα δύο μέτρα τρυπάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε παιδιά αράξτε λιγο. Η αλήθεια ειναι οτι και απο την σχολή μου που πήγενα μου έλεγε ο δάσκαλος δεν ακουμπάμε κολόνες. Αν δεν υπάρχει άλλη λύση τρύπα με με χαμός εώς στροφές και μόλις βρει κόντρα το κόβουμε επι τόπου.

 

Τώρα απλα θέλω να μου πείτε πόσο μπετόν υπάρχει (cm) και αν ειναι δυνατό να κρατήσει γυψοσανηδα.

 

Τώρα δεν μπορω να δω ονόματα γιατι είμαι απο κινητο. Αλλά οποίος είχε για ταβάνι και πλακάκια, εκει που θέλω να βάλω στην ουσία ταβάνι του ειναι ντουβαρι. (Άμα ειναι θα ανέβασε αργότερα φωτογραφία)

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός απο τις τρύπες; Ειναι αρκετά δύσκολο σημείο :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν 30ρίσει ο Φλεβάρης και σπουδάσετε σε σοβαρή σχολή με την αξία σας και όχι με τα χρήματά σας, θα καταλάβετε...

Όπως και επίσης όταν βγείτε αργότερα στην αγορά και δείτε πως γίνονται οι κατασκευές...

 

Και δε μου λες βρε συ, οι επαγγελματιες γυψοσανιδαδες, οταν ειναι να κανουν και εξωτερικους τοιχους, και εσωτερικα χωρισματα με γυψοσανιδα, με τι στηριζουν τον οπλισμο τους, με UHU;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε παιδιά αράξτε λιγο. Η αλήθεια ειναι οτι και απο την σχολή μου που πήγενα μου έλεγε ο δάσκαλος δεν ακουμπάμε κολόνες. Αν δεν υπάρχει άλλη λύση τρύπα με με χαμός εώς στροφές και μόλις βρει κόντρα το κόβουμε επι τόπου.

Τώρα απλα θέλω να μου πείτε πόσο μπετόν υπάρχει (cm) και αν ειναι δυνατό να κρατήσει γυψοσανηδα.

Τώρα δεν μπορω να δω ονόματα γιατι είμαι απο κινητο. Αλλά οποίος είχε για ταβάνι και πλακάκια, εκει που θέλω να βάλω στην ουσία ταβάνι του ειναι ντουβαρι. (Άμα ειναι θα ανέβασε αργότερα φωτογραφία)

Υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός απο τις τρύπες; Ειναι αρκετά δύσκολο σημείο :/

Πέντε πόντους (και με το ζόρι δηλαδή) για τα εξαράκια ούπατ,ούτε που θα την ακούσει ο σοβάς.

 

Θες πάνω από δεκάξι πόντους να βρεις σίδερο (που θα "χαλάσει" η στατική του μπετόν-αρμέ),χώστηνα άφοβα.

 

 

Υ.Γ.Δεν φταίω εγώ για τους συνειρμούς του topic που παρέθεσα.:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evo καντο αφοβα, δε θα εχεις κανενα προβλημα

αν ειναι δυνατον με δυο-τρεις τρυπες σε ενα υποστυλωμα να χαλασει η στατικη επαρκεια του κτιριου!!

 

 

@pinwkolwnies:

η πραγματικοτητα ειναι οτι θελεις λιγοτερο cm για να πετυχεις σιδερο οπλισμου, αλλα και αν το πετυχεις το πιο πιθανο ειναι να καταστρεψεις το τρυπανι παρα το σιδερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε μου λες βρε συ, οι επαγγελματιες γυψοσανιδαδες, οταν ειναι να κανουν και εξωτερικους τοιχους, και εσωτερικα χωρισματα με γυψοσανιδα, με τι στηριζουν τον οπλισμο τους, με UHU;

 

Εσύ κατάλαβες πως ο topic starter είναι επαγγελματίας γυψοσανιδάς ή ότι έχει εμπειρία γενικά με το όλο θέμα;

 

Επιπλέον πόσες φορές έχεις τρυπήσει ακόμα και τοίχο στο σπίτι σου, και έχει φύγει ολόκληρο κομμάτι, επειδή ο εργολάβος δεν έφτιαξε όπως έπρεπε το μπετόν. Ή πόσες ρωγμές έχεις δει σε καινούργια σπίτια που δεν έχει πέσει ακόμα ο σοφάς για να τις "καλύψει" και κανονικά χρειάζονται τσιμεντοένεση...

 

Επειδή αυτό που ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα και γενικά στη ζωή, είναι πως: "Η βλακεία είναι ανίκητη"

μπορείτε να μονοπωλήσετε στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ κατάλαβες πως ο topic starter είναι επαγγελματίας γυψοσανιδάς ή ότι έχει εμπειρία γενικά με το όλο θέμα;

 

Επειδή αυτό που ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα και γενικά στη ζωή, είναι πως: "Η βλακεία είναι ανίκητη"

μπορείτε να μονοπωλήσετε στο θέμα.

Πάρτο αλλοιώς αδερφέ,δεν πάει να κόψει κολώνες (Πίνδου στη Ν.Φιλαδέλφεια),δυο-τρία ούπατ θα βάλει...

 

Άλλωστε θέλει επαγγελματικό δράπανο για να βρει σίδερο και άμα χειριζόταν τέτοιο δεν θα ρώταγε στο inso,μην τρελλαίνεσαι και απαξιώνεις τους συνομιλητές σου.

Με ερασιτεχνικό μπλακεντέκερ θα τρυπάει μία ώρα σερί να υπερνικήσει την αντίσταση του μπετού (sic),θα τα παρατήσει στο πρώτο λεπτό,θα χώσει το ούπατ και ούτε γάτα ούτε ζημιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ κατάλαβες πως ο topic starter είναι επαγγελματίας γυψοσανιδάς ή ότι έχει εμπειρία γενικά με το όλο θέμα;

 

Επιπλέον πόσες φορές έχεις τρυπήσει ακόμα και τοίχο στο σπίτι σου, και έχει φύγει ολόκληρο κομμάτι, επειδή ο εργολάβος δεν έφτιαξε όπως έπρεπε το μπετόν. Ή πόσες ρωγμές έχεις δει σε καινούργια σπίτια που δεν έχει πέσει ακόμα ο σοφάς για να τις "καλύψει" και κανονικά χρειάζονται τσιμεντοένεση...

 

Επειδή αυτό που ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα και γενικά στη ζωή, είναι πως: "Η βλακεία είναι ανίκητη"

μπορείτε να μονοπωλήσετε στο θέμα.

 

Οχι, εγω καταλαβα οτι οτι ts θελει να βαλει 2-3 ουπα, κι εσυ νομιζεις οτι θα κοψει την κεντρικη κολονα να μεγαλωσει το σαλονι...

Η υπερβολη στο μεγαλειο της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ κατάλαβες πως ο topic starter είναι επαγγελματίας γυψοσανιδάς ή ότι έχει εμπειρία γενικά με το όλο θέμα;

 

Επιπλέον πόσες φορές έχεις τρυπήσει ακόμα και τοίχο στο σπίτι σου, και έχει φύγει ολόκληρο κομμάτι, επειδή ο εργολάβος δεν έφτιαξε όπως έπρεπε το μπετόν. Ή πόσες ρωγμές έχεις δει σε καινούργια σπίτια που δεν έχει πέσει ακόμα ο σοφάς για να τις "καλύψει" και κανονικά χρειάζονται τσιμεντοένεση...

 

Επειδή αυτό που ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα και γενικά στη ζωή, είναι πως: "Η βλακεία είναι ανίκητη"

μπορείτε να μονοπωλήσετε στο θέμα.

 

Καλα πανε εσυ στο εργοταξιο και πες τον μπετατζη να μην βαζει καρφια στον μπετο για νημματα ή καλουπια μην τυχον και πεσει το κτιριο, πες του επισεις να μην βαζει αποστατες ή 8ρακια και αν ανοιξει το καλουπι πανε μαζεψε το με το κουταλακι. Η ρωγμες τι σχεση εχουν με τις οπες; Πανε κανε εσυ τρυπες σε μπετο 30 ημερων με 8αρακι και αμα εμφανησει ρωγμη.

 

Οσο για τους βλακες, το κυριο χαρακτηριστικο του βλακα ειναι οτι ειναι ο μοναδικος απο τον "περιγυρο" του που νομιζει πως δεν ειναι βλακας.....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν το έχω κάνει ακόμα απλά μετά από κάποιες σκέψεις κατέληξα στο παρακάτω. Άμα έχει σοβά 5cm και εγώ τρυπήσω 2-3cm από την άκρη? (δείτε και την εικόνα)

 

post-175011-0-56158100-1378765600_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...