Προς το περιεχόμενο

ASUS Nvidia 285GTX στους 106 βαθμους Κελσιου


psycoclan1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω αχμ...ενα προβληματακι. Παιζω τωρα τελευταια κατι ραλακια, grid2 και dirt3 και πανω στο 10λεπτο αρχιζω να τα βλεπω ολα σε καρε. Αρχικα κατεβασα gputemp και ειδα τις θερμοκρασιες μου. Σε idle ο πυρηνας ειναι στους 57 και το board στους 50. Μολις βαλω να παιξω παει 102-103, ε εκει το κλεινω επειδη δε μπορω να συνεχισω και παρατηρω τις θερμοκρασιες που πεφτουν σε 2ψηφιο.

 

Πριν λιγο εκανα τεστ με το OCCT και στο 3λεπτο επανω αφου ανοιγοκλεισαν οι drivers 5-6 φορες, μου πεταξε μπλε οθονη. Η τελευταια θερμοκρασια που ειδα ηταν 106 βαθμους.

 

Το συστημα μου ειναι καινουργιο, η καρτα ηταν μεταχειρισμενη πριν 2 χρονια την ειχα παρει.

 

Εχω i7-3820 με gigabyte x79-ud3 μητρικη. 8gb ram της crucial και το "απαραιτητο" ψυγειο αυτοκινητου της corsair H55 καρφωμενο στη cpu.

 

Ολα αυτα ειναι μεσα σε ενα thermaltake armor και το τροφοδοτικο μου ειναι της thermaltake επισης.

 

Τι κανω? Παω για αλλαγη ή βλεπω κατι στη καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις σοβαρο θεμα με θερμοκρασιες.

σε idle εισαι καλα γυρο στους 55.τωρα underload θες σιγουρα max 85.

για αρχη καλο καθαρισμα και αλλαγη παστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειπε ο φίλος απο πανω και προσπάθησε να φτιάξεις και τα καλώδια λιγο μεσα στο κουτί σου ειναι αχταρμάς , μην το αφήσεις αλλο ομως γιατι στο τέλος δεν θα εχεις κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή συγκεκριμένη κάρτα είναι τοστιέρα έτσι και αλλιώς, ότι και να κάνεις την 100αρα θα την πιάνεις.

 

Επειδή είναι και αρκετά ενεργοβόρα κάρτα εγώ θα έλεγα να πάρεις μια 7870 και να είσαι άρχοντας. Και χαμηλές θερμοκρασίες και χαμηλή κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Βεβαιώσου ότι ο ανεμιστήρας της κάρτας δουλεύει

 

2) ανοιξε την κάρτα και βάλε μια απλή και καλή πάστα (π.χ. arctic ceramique)

 

 

Λογικά σε αυτό το σημείο όλα θα έχουν διορθωθεί.

 

 

3) αν μπορείς να το κάνεις άλλαξε κάρτα (η 7870 πολύ καλό value for money)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω συμφωνο με τα παιδια πιο πανω, η καρτα σου οπου να ναι θα καει, αλλα νομιζω ακομα παει στα παιχνιδια ασχετα αν ειναι παλια, βαλε λιγο παστουλα και μπωρει να στρωσει αν και οι περισσοτερες καρτες αυτης της σειρας αυτο το προβλημμα ειχανε, καηκαν απο θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...