Προς το περιεχόμενο

Η Amazon ανακοίνωσε το νέο, βελτιωμένο Kindle Paperwhite


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι πλέον θα εχει αρκετό ανταγωνισμό...

Εκεί που μετράει('murica)δυστυχώς παίζει δίχως αντίπαλο.

Το κακό είναι ότι για τον περισσότερο κόσμο e-reader=kindle,όπως παλαιότερα έλεγαν κάθε smartphone iphone.

Πάλι φέτος γενικότερα είναι στάσιμα τα πράματα στον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρουν τα τεχνικά. Για λογοτεχνικά μιλάω..

 

Το paperwhite δεν ενδείκνυται για ανάγνωση pdf βιβλίων. Καλύτερα ένα tablet για αυτό.  Ακόμα και αν είναι drm free και τα μετατρέψεις σε mobi, δεν είναι σίγουρο ότι η μετατροπή θα γίνει σωστά (σε αντίθεση με τη μετατροπή από epub σε mobi που είναι μόνο κείμενο). Δεν είναι τόσο το μέγεθος της οθόνης όσο το e-ink format. Το paperwhite είναι εκπληκτική συσκευή για ανάγνωση βιβλίων. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα ελληνικά διαθέσιμα βιβλία σε mobi είναι ελάχιστα καθώς η Amazon δεν πουλάει ελληνικά βιβλία (ούτε μπορείς να βρεις πολλά μέσω ανεπίσημων οδών). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρουν τα τεχνικά. Για λογοτεχνικά μιλάω..

 

Tα PDF δεν είναι ότι καλύτερο σε Kindle... Η μόνη περίπτωση που (ψιλο)δουλεύει καλά είναι αν τα γράμματα και οι σελίδες είναι σε κατάλληλο μέγεθος ώστε να διακρίνονται άνετα τα γράμματα χωρίς να κάνεις zoom in.

 

Πάντως έχω πάρει τεχνικά βιβλία σε mobi format και λειτουργούν μια χαρά.

 

Ανάλογα με το τι είναι,πως είναι σκαναρισμένα κ.ο.κ.Γενικά πάντως με σκαναρισμένα τεχνικά βιβλία δεν θα πρέπει να περιμένεις και πολλά...

 

Να σε ρωτήσω κάτι off topic... Υπάρχει τρόπος να "κλειδώνεις" την οθόνη στο Paperwhite ώστε να μην αποκρίνεται αν την ακουμπάς? Είναι το μόνο ελάττωμα του Paperwhite (για μένα). Θα μου πεις πως την ξεκλειδώνεις μετά για να γυρίσεις σελίδα? Θα μπορούσαν να έχουν ένα 3-tap gesture ή κάτι τέτοιο...

 

Είναι πολύ εκνευριστικό να πρέπει να πιάνεις την συσκευή ενώ διαβάζεις ΜΟΝΟ από το πλαστικό... Δεν έχεις καλή ισορροπία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι off topic... Υπάρχει τρόπος να "κλειδώνεις" την οθόνη στο Paperwhite ώστε να μην αποκρίνεται αν την ακουμπάς? Είναι το μόνο ελάττωμα του Paperwhite (για μένα). Θα μου πεις πως την ξεκλειδώνεις μετά για να γυρίσεις σελίδα? Θα μπορούσαν να έχουν ένα 3-tap gesture ή κάτι τέτοιο...

 

Είναι πολύ εκνευριστικό να πρέπει να πιάνεις την συσκευή ενώ διαβάζεις ΜΟΝΟ από το πλαστικό... Δεν έχεις καλή ισορροπία...

Έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο στο kindle touch,αλλά δεν ξέρω εάν ισχύει για το paperwhite.

Πάντως κάτι ανάλογο έχει ερωτηθεί εδώ:http://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=140

Το mobileread είναι το φόρουμ που 90% θα βρεις την απάντηση που ψάχνεις.

Γενικότερα λίγα μέρη στο ιντερνετς είναι ποιο πλούσια σε πληροφορίες για τα ebooks-ereader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...