Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Server


Ayur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος αν γίνετε σε ένα πρόβλημα μου!

Είμαστε μια εταιρία που έχει ένα site και ένα e-shop

στην εταιρία που έχει κατασκευάσει και τα 2 sites

πληρώνουμε κάθε χρόνο 90€ και το κάθε site (180 σύνολο δηλαδή +φπα)

για να ανανεώσουμε τους servers για ένα χρόνο.

 

Πριν από λίγο από το site http://www.statscrop.com
κατάλαβα ότι τα 2 δικά μας sites αλλά και αλλα 2 που δεν τα ξέρω καν

αλλα τα έχει κατασκευάσει η ίδια εταιρία που έχει κατασκευάσει και τα δικά μας

είναι στον ίδιο server στην ίδια IP.

 

Αυτό σημαίνει ότι η εταιρία αυτή πληρώνει έναν server αλλα τον χρεώνει 4 φορές

αφού στον ίδιο server φιλοξενεί 4 διαφορετικά site???

Η δεν το έχω καταλάβει καλά.

 

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει στο ερώτημα μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση Resseler hosting: Πρακτικά αυτοί έχουν αγοράσει έναν χώρο σ'ενα σερβερ. Που μπορεί να σηκώσουν έναν αριθμό απο site πχ μπορεί να είναι μ'αριθμό 60 sites ή με μέγεθος 25 GB.

 

Ένας server μπορεί να έχει μέχρι και 1200-2000 sites αυτό είναι το shared hosting . 

 

Αν θέλατε να είχατε δικό σας σερβερ τότε επιλέγετε είτε vps είτε dedicated server.

Οι τιμές είναι πολύ μεγαλύτερες μπορείτε να το ψάξετε στο google.

 

Σε περίπτωση όπου οι ίδιοι έχουν σερβερ για τους πελάτες τους τότε μπορεί να έχουν όσα sites θέλουν.

 

Για περισσότερες πληροφορίες πρέπει να μας δώσετε λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Τα site τα έχουν στο http://www.3essentials.com/ δεν έχουν δικούς τους server.
 

Το πραγματικό μου ερώτημα είναι αν αυτή η εταιρία πληρώνει τον server 100euro πχ

και τον χρεώνει σε 4 πελάτες τους από 90 τον χρόνο και κερδίζει από αυτό.
Οποτε τα λεφτά που δίνουμε δεν αξίζουν,γιατί δεν πηγαίνουν πραγματικά στον server αλλα στο να κερδίσει η εταιρία.

 

Γιατί φαντάζομαι ότι με τόσα λεφτά για έναν χρόνο μπορείς να έχεις dedicated server μονο για τα site σου,

οπου θα έχεις περισσότερες δυνατότητες, θα πηγαίνουν ποιο γρήγορα ενδεχομένως αλλα θα ξέρεις και τι πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω πως λειτουργεί η εταιρεία.

Αλλα λογικά είναι η εταιρεία αγοράζει το χρόνο 1 σερβερ/χώρο. Και το πως χρεώνει τους πελάτες τις είναι ανάλογα. Η λογική λέει οτι έχουν ένα standar ποσό για να χρεώνουν πχ 90 ευρώ το χρόνο το hosting για κάθε domain.

 

Τώρα για το δεύτερο κομμάτι η αλήθεια είναι οτι τα πάντα ειναι σχετικά. 

 

Στη τιμή της εταιρείας βάζει την υποστήριξη τηλεφωνική η μη και το κέρδος της.

Αλλα είναι ελεύθερη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία που παρέθεσες δίνει dedicated servers, ενδέχεται να έχουν μισθώσει δικό τους μηχάνημα. Όπως και να 'χει τα 180€ είναι πολύ λίγα αν ήθελες δικό σου dedicated. Το ετήσιο κόστος για ένα dedicated μπορεί να ξεκινάει από 350-400€ και να ξεπερνά τα 1000€. Μην ξεχνάς οτί ανάλογα την περίπτωση μια εταιρία που παρέχει hosting μπορεί σε αυτή την τιμή να πληρώνει και άλλα πραγματα που χρησιμοποιείς όπως πχ cpanel, ssl certificates κλπ.

Επίσης όπως σωστά ανέφερε και ο sougiasdj στις περισσότερες περιπτώσεις χρεώνεσαι και την υποστήριξη, αναβαθμίσεις στον server και ένα σωρό άλλα πράγματα τα οποία θα έπρεπε ο ίδιος να κάνεις σε περίπτωση που είχες το δικό σου dedicated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς δεν είστε ευχαριστημένοι από την εταιρεία που σας υποστηρίζει αυτή την στιγμή ?

 

Τι σημασία έχει πόσο κερδίζει αυτός, αν εσείς είστε ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες του ?

Σίγουρα υπάρχουν και φτηνότεροι αλλά και ακριβότεροι. Το θέμα όμως δεν είναι να βλέπουμε μόνο "πόσο κάνει", αλλά και τι μας δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα server μπορείς να έχεις εκατοντάδες ή και χιλιάδες sites ανάλογα με την ισχύ του μηχανήματος. Πρακτικά τα eshop απαιτούν περισσότερο χώρο και πιστοποιητικά ssl, με αποτέλεσμα να ανεβάζουν το κόστος της φιλοξενίας.

 

Dedicate server καμιά εταιρία πλέον δεν έχει στην κατοχή της, διότι το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο (από 50 ευρώ το μήνα), επιπλέον χρειάζεσαι και εξειδικευμένο προσωπικό για το υποστηρίξει, Οι εργασίας που χρειάζονται είναι πάρα πολλές,

 

Εν συντομία, αν δεν είσαι ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες που σου προσφέρει ο πάροχός μπορείς να διερευνήσεις και άλλους, μπορώ να σου προτείνω αν σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 90€/έτος σε Shared σε έχουν, αλλά το παν είναι το QoS. Αν είναι εντάξει στην υποστήριξη τότε?  :huh: 

Shared Hosting - Στον ίδιο web server πολλοί πελάτες. Χαμηλή τιμή, χωρίς αυτονομία, αλλά την διαχείριση την κάνουν εκείνοι και είναι μέσα στην τιμή.

VPS - Virtual Server για εσένα και μόνο (εκτός και αν συνεννοηθείς εκ των προτέρων για κάτι διαφορετικό, ξεχωρίζουν σε managed/ unmanaged, το κατά πόσο δηλαδή σου παρέχουν διαχείριση, updates, security patching κτλ)

Dedicated Server -  Αποκλειστικά δικό σου φυσικό μηχάνημα. Ακριβό + Έξοδα διαχείρισης από administrator.

Cloud Hosting - Π.χ. Amazon EC2... Συννεφάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η υποστήριξη που παρέχουν είναι ικανοποιητική μην πάτε πουθενά. 

Να γλιτώσεις 50€ το χρόνο και να ρισκάρεις να πας κάπου που να μην βρίσκεις άκρη μετά είναι κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το θέμα φυσικά και δεν είναι να γλιτώσουμε τα 50€  αν κάτι αξίζει το πληρώνεις.

Δεν υπάρχει καθόλου υποστήριξη από την εταιρία χωρίς επιπλέον κόστος

και γενικώς έχουμε πολλά προβλήματα π.χ. τα mail που είναι pop3 και το Seo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρέπει να το κουβεντιάσεις μαζί τους και να σου εξηγήσουν κάποια πράγματα. Αν δεν σε καλύψει τότε ψάξε για αλλού.

 

π.χ. τα μαιλ, τι πρόβλημα έχετε που είναι pop3 ? Τι θα έπρεπε να είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σύνηθες πρόβλημα με το POP3 mail είναι κυρίως αν ο mail server είναι παλιός που δεν αφήνει να κάνει κάποιος πολλαπλά logins, πχ αν έχει συνδεδέμενο το mail σε iphone και το iphone στην επιλογή "push mail", οι παλιοί mail server μπλοκάρουν την πρόσβαση γιατί βλέπουν πάρα πολλά logins σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Με το IMAP αυτό δεν υπάρχει.

 

Απ'την άλλη στο ΙΜΑΡ ότι σβήσεις από τον mail client σβήνεται και απο τον server. 

Αν δηλαδή μια γραμματέας πχ πάει και σβήσει τα mail απ'το Outlook, σβήστηκαν από παντού. Δεν μπορείς να μπεις πχ εσύ μετά από άλλον client ή από webmail να τα δεις.

 

Προφανώς το ίδιο βέβαια γίνεται και αν στο ΡΟΡ3 δεν είναι επιλεγμένο το να κρατάει αντίγραφο στον server....

 

 

Γενικά δεν θα έλεγα ότι κάποιο από τα 2 έχει "πρόβλημα", εγώ πχ στο iPhone μου έχω IMAP όπως και στο PC του γραφείου, απ'την άλλη στο PC του σπιτιού ο ίδιος λογαριασμός είναι σε ΡΟΡ3 γιατί πολύ απλά τα θέλω να τα βλέπω σαν "αντίγραφα" ουσιαστικά, και να κρατάω locally μόνο αυτά που με ενδιαφέρουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99% των εταιριών σου δίνουν pop3/smtp & imap.

Από εκεί και πέρα, είναι θέμα της δικής σου διαχείρισης εσωτερικά στο γραφείο πως θα το δουλέψεις.

Πολύ πιθανόν να μην σε βολεύει αυτή η λύση και να πρέπει να πας σε κάποια hosted email λύση π.χ. με exchange.

 

Τα θέμα με τα  πολλαπλά logins και τον αποκλεισμό μπορείς να το λύσεις παίρνοντας ένα static ip.

Αν η φύση της δουλειάς σου είναι τέτοια που χρειάζεσαι το push και το 5λέπτο είναι πρόβλημα, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και λίγο προς blackberry...

 

Συζήτησε μαζί του τις ανάγκες σου και αν δεν έχει να σου προτείνει κάτι, κοίτα και αλλού :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...