Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι μερικές συμβουλές περί σωστής λειτουργίας του LAPTOP


Half_Dead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ... Σε λίγες ημέρες θα αγοράσω το  

Toshiba Satellite L850-1V3  

και είναι η πρώτη φορά που θα πάρω laptop οπότε χρειάζομαι λίγες συμβουλές ώστε να τον χρησιμοποιώ σωστά χωρίς να τον καταστρέψω . Οι σημαντικότερες ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

 

1) Εάν ο υπολογιστής είναι πολλές ώρες την ημέρα ανοιχτός  ( π.χ. 10 ώρες την ημέρα ) υπάρχει περίπτωση να πάθει σοβαρή ζημιά ? 

2) Ο υπολογιστής θα ανεβάζει θερμοκρασίες ... Θα πρέπει να αγοράσω μία ψήκτρα για να είμαι καλυμμένος ?

3) Έχω σκοπό να παίζω παιχνίδια στο συγκεκριμένο laptop ( όχι βαριά παιχνίδια ... π.χ. l2,tera online,lol,wow,aion ) ... Τα σηκώνει άνετα αυτά τα games?

4) Tι μπορώ να κάνω ώστε να λιγοστέψουν οι πιθανότητες να πάθει ζημιά το pc?  Έχω ακούσει  ότι μερικοί χρησιμοποιούν το laptop  τους ενώ είναι στην πρίζα και έχοντας αφαιρέσει την μπαταρία του pc, ώστε να εξασφαλίσουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας ... ισχύει ??????

5) Τα windows 8 έχουν κανένα περιορισμό ως προς το εύρος των games που μπορούν να παίξουν???

6) Το pc προέρχεται από stock ... Δηλαδή χρησιμοποιούνταν στις βιτρίνες των μαγαζιών και έχει ανοιχτεί κάποιες φορές από τα καταστήματα αυτά υποθέτω ... Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικό ?? Συμφέρει να το αγοράσω στα 550 euro???

 

Aυτές   είναι οι ερωτήσεις που μου έρχονται τώρα στο μυαλό ...Παρακαλώ συμπληρώστε εάν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο το οποίο δεν ανέφερα !! Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα απαντησω σ'αυτα που ξερω.

 

1) νομίζω οχι.

2) μάλλον εννοεις βαση με ανεμΙστηρακια(cooler) . ναι βοηθαει.

3) μια χαρα θα τα παιζει.

4) ----

5) τα windows 8 μια χαρα ειναι, δεν εχουν κανα προβλημα ως προς τη συμβατοτητα. κανουν ακριβως οτι και τα 7, οποτε μην αγχώνεσαι.

6) --- 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) ισχυει και μεγαλωνει κατα πολυ την ζωη της μπαταριας. ΒΕΒΑΙΑ, επειδη ζουμε στην Ελλαδα και η ταση δεν ειναι παντα σταθερη(τουλαχιστον στην δικια μου περιοχη) , υπαρχει περιπτωση να σβησει απο καπια μη ενημερωμενη διακοπη ρευματος.Αν εχεις ups βεβαια συνδεεις το λαπτοπ σε αυτο και δεν εχει προβλημα.

Εσυ αποφασιζεις τωρα

(το σταθερο μου το pc καεικε 2 φορες εξαιτειας διακοπης ρευματος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. O υπολογιστης ως μηχανημα θα δουλεψει πεπερασμενο (κ αγνωστο/τυχαιο) αριθμο ωρων.

2. Εξαρταται τον υπολογιστη κ την χρηση του. Αν καθεται κ απλα seed-αρει πχ δεν θα ανεβαζει θερμοκρασιες . (σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν αλλες λυσεις).

3. Ανετα

4. Ττποτα. Την μπαταρια την αφηνουμε παντα πανω (ή ups)

5. Οχι.

6. Θα πας με αυτο σε ενα στικακι http://www.harddisksentinel.com/hdsentinel_pro_portable.zip κ θα δεις ποσες ωρες εχει δουλεψει. Μετα κρινεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον συμφορουμιτη οπως (λεμε συναγωνιστη) liakjim μονο που θα προτειναα μια βαση για να ρατα εστω και λιγο χαμηλοτερα τις θερμοκρασιες αν παιζεις και games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...