Προς το περιεχόμενο

Ξεφυλλίζοντας το νέο Kindle Paperwhite


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να περάσεις ότι PDF θέλεις ή πρέπει να είναι αγορασμένο από την Amazon μόνο;

Περνάς ότι θέλεις από pdf εάν δεν έχει DRM πάνω,από όσο ξέρω βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψαν και πριν η διαφορά είναι χαοτική.

Το ebook reader είναι αυτό που λέει και το όνομα του.Αυτό κάνει εξαιρετικά.Όταν θέλεις να διαβάσεις ώρες ξεκούραστα αγοράζεις τέτοια συσκευή.Εάν διαβάζεις πολύ(καθημερινά και για ώρα)τότε είναι το ereader.

 

Περνάς ότι θέλεις από pdf εάν δεν έχει DRM πάνω,από όσο ξέρω βέβαια.

 

 

Μερικές ερωτησούλες:

1) annotations (σημειώσεις) γίνονται πάνω στα PDF ?

2) Και τι μέγεθος PDF σηκώνει ?

3) Σε σχέση με το retina display, πως είναι η καθαρότητα του κειμένου ? (το απλό Ipad 1/2 & TF300 έχει διαφορά φωτός από το Ipad 3/4 λόγω retina, τα έχω βάλει δίπλα δίπλα)

4) Εχω IPAD 4 (μετά από 1 χρόνο με TF300), διαβάζω ασπρόμαυρα PDF των 200 - 600Mb, με τέλειο scrolling. σελίδας (το οποίο στα Android tablet ΔΕΝ είναι έτσι, και ο λόγος που το άλλαξα). Το kindle πως θα τα πάει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Μερικές ερωτησούλες:

1) annotations (σημειώσεις) γίνονται πάνω στα PDF ?

2) Και τι μέγεθος PDF σηκώνει ?

3) Εχω IPAD 4 (μετά από 1 χρόνο με TF300), διαβάζω ασπρόμαυρα PDF των 600Mb, με τέλειο scrolling. σελίδας (το οποίο στα Android tablet ΔΕΝ είναι έτσι). Το kindle πως θα τα πάει ?

 

Εάν έχεις pdf των 600Mb μείνε στο ipad.

Το kindle έχει μνήμη 1.57giga και για περισσότερα από 100-150 βιβλία mobi(500-600Kb καθένα) η εταιρία σε λέει ότι έφτασες στο πρακτικό όριο(amazon CS).

Δεν υπάρχει γενικότερα reader που να περνάει νερό τέτοια μεγέθη pdf,είναι δομημένα γύρω από τα epub-mobi και δεν χειρίζονται καλά τα μεγάλα αρχεία.

Εάν έχεις pdf στα 20 βια 80/90Mb κάτι γίνεται.

Σημειώσεις στα pdf δεν ξέρω για kindle.

Υπάρχουν άλλα reader που το υποστηρίζουν,αλλά είναι είτε πολύ ακριβά είτε τα βρίσκεις δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Kindle Keyboard από το 2010 και το λατρεύω. Για πρώτη φορά η Amazon μας επέτρεψε και στην Ελλάδα να αγοράσουμε αμέσως την καινούργια έκδοση και θα το αγοράσω και το Paperwhite 2 (τώρα μάλιστα που η Amazon κανονίζει και το τελωνείο. Όταν το είχα αγοράσει εγώ έτρεχα και για το τελωνείο). Τα παρακάτω σχόλια ισχύουν για το δικό μου Kindle, δε ξέρω αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση στα καινούργια μοντέλα:

 

1. Αυτό που μου αρέσει πολύ στο Kindle είναι η υπηρεσία conversion που έχει η Amazon: Στέλνεις το αρχείο με e-mail και το βρίσκεις στο Kindle σου έτοιμο προς ανάγνωση. Αν το αρχείο περιέχει μόνο κείμενο το αποτέλεσμα του conversion είναι πολύ καλό. Αν περιέχει πίνακες ή μεγάλες εικόνες υπάρχουν προβλήματα (είναι ασπρόμαυρο και η εικόνα έτσι κι αλλιώς δεν είναι καλή. Αν είναι και μεγάλη, μπορεί να είναι κομμένη σε δύο σελίδες κλπ).

 

2. Πλέον μπορείς να ανεβάζεις αρχείο στο προσωπικό σου cloud space και έτσι μπορείς να συνεχίζεις την ανάγνωση από οποιαδήποτε συσκευή βρίσκεσαι: Kindle, κινητό, tablet, browser κλπ. Οι εφαρμογές της Amazon για όλες τις συσκευές είναι πολύ καλές. Αν κάποιο βιβλίο το έχεις αγοράσει από το Kindle store, συγχρονίζει αυτόματα το σημείο που βρίσκεσαι χωρίς να χρειαστεί να το κάνεις upload.

 

3. PDF διαβάζει αλλά δεν είναι ικανοποιητική εμπειρία γιατί μπορείς να κάνεις zoom μόνο σε συγκεκριμένα ποσοστά. Η σελίδα σπάνια θα ταιριάξει στο μέγεθος της συσκευής και ως αποτέλεσμα θα τρελαθείς στο scrolling.

 

4. Το άλλο τεράστιο πλεονέκτημα του Kindle είναι ότι το υποστηρίζουν πλειάδα εφαρμογών και υπηρεσιών. Π.χ. το Calibre μπορεί αυτόματα να κάνει convert τα άρθρα ενός RSS Feed σε format κατάλληλο για Kindle και να τα στέλνει αυτόματα στο Kindle. Με plugins σα το Readability μπορείς να στέλνεις αυτόματα άρθρα από το web στο Kindle σου. Ενώ έχει πλέον και η ίδια η Amazon browser extensions και εφαρμογές για windows.

 

Καλούς e-book readers βγάζουν κι άλλες εταιρείες π.χ. η sony και ιδίως η Kobo. Εξαιρετικούς. Αλλά όταν συνυπολογίζεις εκτός από την ίδια τη συσκευή και ολόκληρο το οικοσύστημα, αν θες reader πρέπει να πάρεις Kindle.

 

Ένας reader δε συγκρίνεται με tablet. Έχει τους περιορισμούς του αλλά σαν εμπειρία ανάγνωσης αν μιλάμε για κείμενο μόνο είναι πολύ καλύτερη. Απόλυτα ξεκούραστο για τα μάτια (κουράζεσαι ακριβώς το ίδιο σα να διάβαζες έντυπο βιβλίο) και επιπλεόν δεν επιτρέπει multitasking για να σου αποσπά την προσοχή, όπως συμβαίνει σε ένα tablet, όπου ο πειρασμός ενός browser είναι ένα tap μακριά. Στο reader έχεις μπροστά σου το βιβλίο σου και αν θέλεις ανοίγει και ένα λεξικό για να δεις ορισμό άγνωστων λέξεων. Το απόλυτο focus στην ανάγνωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που δίνετε παιδιά.

 

Με βάζετε σε πειρασμό να το δοκιμάσω, αλλά δυστυχώς τα περισσότερα βιβλία μου είναι ~200Mb. Τα έχω σκανάρει ο ίδιος, και τα έχω σώσει ως PDF (page image, όχι OCR). Θα μπορούσα ίσως να τα σώσω σε άλλο φορμάτ epub/mobi, αλλά και πάλι ως image θα πιάνουν πολύ (έχουν tables, ορολογία, κλπ).

 

Εχω δει τεράστια διαφορά επίσης με τη retina στο Ipad4, το ίδιο PDF (page image, όχι OCR) που φαινόταν "μια χαρά" στο Ipad1/2, TF300, όταν έβαλα δίπλα σε Ipad4 φαινόταν εντυπωσιακά "θολό". Τεράστια διαφορά !!!! Αναρωτιέμαι πως είναι η οθόνη του Kindle από ευκρίνεια (αλλά θα πρέπει να δοκιμάσετε το ίδιο αρχείο, image, όχι OCR).

 

Τέλος, αν και συμφωνώ για το focus στο διάβασμα, είναι άπειρες οι φορές που χρειάζεται να ανοίξω browser για να αναζητήσω στο internet ορολογία ή άλλες πληροφορίες όταν διαβάζω τα PDF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που δίνετε παιδιά.

 

Με βάζετε σε πειρασμό να το δοκιμάσω, αλλά δυστυχώς τα περισσότερα βιβλία μου είναι ~200Mb. Τα έχω σκανάρει ο ίδιος, και τα έχω σώσει ως PDF (page image, όχι OCR). Θα μπορούσα ίσως να τα σώσω σε άλλο φορμάτ epub/mobi, αλλά και πάλι ως image θα πιάνουν πολύ (έχουν tables, ορολογία, κλπ).

 

...

 

Τέλος, αν και συμφωνώ για το focus στο διάβασμα, είναι άπειρες οι φορές που χρειάζεται να ανοίξω browser για να αναζητήσω στο internet ορολογία ή άλλες πληροφορίες όταν διαβάζω τα PDF.

 

Για το πρώτο μη μπεις καν στη διαδικασία. Όταν εγώ δοκίμασα σκαναρισμένα pdfs (όχι ocr) με μέγεθος γύρω στα 50ΜΒ, ήθελε 1 λεπτό να ανοίξει το αρχείο και αρκετά δευτερόλεπτα για να γυρίσει σελίδα. Και η απεικόνιση τέτοιων pdfs δεν ήταν και η καλύτερη.

 

Για το δεύτερο, είναι θέμα προτιμήσεων. Εσένα φαίνεται να σου ταιριάζει καλύτερα ένα tablet. Εξάλλου, υπάρχουν εφαρμογές που βελτιώνουν πολύ την εμπειρία ανάγνωσης και σε tablets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που δεν έχουμε e-readers και το σκεφτόμαστε είναι βέβαιο ότι τόσα χρόνια με τα PC έχουμε μαζέψει πολλά PDF αρχεία που θα θέλαμε να τα διαβάζουμε στη νέα μας συσκευή.

Ξέρουμε επίσης ότι μετατροπή των PDF είναι δύσκολη αλλά με επιμονή μπορεί να γίνει.
Αυτό που δεν ξέρουμε, γιατί δεν μας απασχόλησε, είναι με πιο τρόπο θα πετύχουμε την μετατροπή εύκολα, γρήγορα και με ανεκτή ποιότητα. Τι έχετε να προτείνετε;

Είναι κρίμα να έχουμε εκατοντάδες σκαναρισμένους τόμους και να μην μπορούμε να τους διαβάσουμε στη συσκευή που θα αγοράσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίες συσκευούλες, αλλά από τη στιγμή που η μεταφρασμένη ξένη λογοτεχνία είναι ανύπαρκτη, pass από εμένα.

 

Πρόσεξε λοιπόν να δεις τι μπορεί να κάνει κάποιος. Να διαβάζει τα βιβλία στα αγγλικά. Πλεονεκτήματα:

 

1. Βρίσκει σχεδόν τα πάντα.

2. Δεν περιμένει μήνες/χρόνια μέχρι να μεταφραστεί το βιβλίο (ΑΝ μεταφραστεί ποτέ).

3. Τα βρίσκει (συνήθως σημαντικά) φθηνότερα σε σχέση με τα αντίστοιχα ελληνικά.

4. Τα βρίσκει μεταχειρισμένα σε site όπως το alibris σε τιμές ξεφτίλα

5. Τα βρίσκει τζάμπα σε τορεντάδικα.

6. Μπορεί να διαλέξει ανάμεσα σε εκατοντάδες χιλιάδες ebooks (προσεχώς εκατομμύρια) αντί για τα... 4000 ελληνικά ηλεκτρονικά βιβλία.

7. Μπορεί να κατεβάσει αμέσως το βιβλίο και όχι να τρέχει σε βιβλιοπωλεία ή να περιμένει μέρες/βδομάδες μέχρι να του το στείλουν.

8. Δεν εξαρτάται από την ικανότητα/όρεξη του εκάστοτε μεταφραστή (αν υποθέσουμε ότι το βιβλίο αρχικά γράφτηκε στα αγγλικά)

9. Βελτιώνει σημαντικά τα αγγλικά του.

 

Με εξαίρεση το 4, το 6 και το 7, όλα τα παραπάνω έχουν εφαρμογή και στα χάρτινα βιβλία και στα ebooks. Το μοναδικό μειονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι πως όλα αυτά δεν ισχύουν για όσους δεν ξέρουν έστω ανεκτά (ή καθόλου) αγγλικά. Για τους υπόλοιπους υπάρχουν τα ενσωματωμένα αγγλοαγγλικά λεξικά των ereaders.

 

Επίσης πως τα παραπάνω έχουν εφαρμογή κυρίως για λογοτεχνικά βιβλία και όχι τόσο για έγγραφα PDF.

 

Μετά από 3 χρόνια χρήσης Kindle (Keyboard και τώρα πια Paperwhite πρώτης γενιάς), μπορώ να πω ότι δυσκολεύομαι να πιάσω κανονικό βιβλίο στα χέρια μου. Το βρίσκω πολύ άβολο, βαρύ, με ενοχλεί η έλλειψη... λεξικού, δυνατότητας αναζήτησης, εύκολης υπογράμμισης, εισαγωγής σημειώσεων ενώ φυσικά το βιβλίο δεν έχει... ενσωματωμένο φως για νυχτερινό διάβασμα. Το ζήτημα της αποθήκευσης (εξαιρετικά σημαντικό) το αφήνω τελευταίο.

 

Για βιβλία στα ελληνικά δεν το συζητάω καν, ζήτημα να διαβάζω ένα κάθε 2-3 χρόνια όταν τα αντίστοιχα αγγλικά ανέρχονται στις ντουζίνες. Η συνήθειά μου αυτή κρατάει αρκετά χρόνια (πάνω από 15) και πλέον αν βρω το ίδιο βιβλίο σε ελληνικά/αγγλικά, θα προτιμήσω τη δεύτερη έκδοση χωρίς καν να το σκεφτώ. Κι όμως δεν θεωρώ τον εαυτό μου μάστορα την αγγλικής γλώσσας, ούτε γεννήθηκα στον... Καναδά ή την Αυστραλία (Αργολίδα ρε, πατρίδα).

 

Οι συσκευές έχουν κάνει απόσβεση με το παραπάνω, αφού το 90φεύγα τοις εκατό των (αρκετών δεκάδων) βιβλίων που έχω διαβάσει στο διάστημα που έχω τα Kindle, κατέβηκαν από το θείο άρα το κέρδος μου μετριέται πλέον στις εκατοντάδες ευρώ και συνεχώς αυξάνεται.

 

Όλα τα παραπάνω γενικά δεν ισχύουν για tablet, και (έλεος) για χιλιοστή φορά ας υπενθυμίσουμε ότι tablet και ereader είναι διαφορετικές συσκευές, που προορίζονται για διαφορετική χρήση. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα για συγκρίσεις μεταξύ τους, αφού λειτουργούν συμπληρωματικά. Τα tablet πάντως, καθαρά λόγω διαστάσεων και έγχρωμης οθόνης, υπερτερούν στην ανάγνωση PDF.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... (έλεος) για χιλιοστή φορά ας υπενθυμίσουμε ότι tablet και ereader είναι διαφορετικές συσκευές, που προορίζονται για διαφορετική χρήση. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα για συγκρίσεις μεταξύ τους, αφού λειτουργούν συμπληρωματικά. Τα tablet πάντως, καθαρά λόγω διαστάσεων και έγχρωμης οθόνης, υπερτερούν στην ανάγνωση PDF.

 

Δεν ξέρουμε και ρωτάμε, το ψάχνουμε. Εγώ δεν θα είχα καμία αντίρρηση να αλλάξω το tablet με e-reader, αν αυτό με εξυπηρετεί καλύτερα. Φαίνεται ότι για PDF και ιδίως για μεγάλα αρχεία, δεν κάνει από ότι μας λέτε γιατί δεν τα "σηκώνει".

 

Σχετικά με τα e-books, αγόρασα από το Amazon πριν από 6μήνες ένα ιατρικό βιβλίο για Kindle. Ζήτησα τελικά refund (και αγόρασα το hardcopy) γιατί παρόλο τα πλεονεκτήματα, οι πίνακες ήταν ένα μπάχαλο, όσον αφορά τη μορφοποίηση (ενώ το κείμενο ήταν super, η γραμματοσειρά των πινάκων δεν μεγάλωνε/δεν έκαναν σωστό resize, το δοκίμασα και σε Android & Windows, είναι του Kindle θέμα). Αρνητική εμπειρία... Αν έχει μόνο κείμενο είναι ΟΚ, αλλά με εικόνες, γραφήματα, πίνακες, το φοβάμαι πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που δεν έχουμε e-readers και το σκεφτόμαστε είναι βέβαιο ότι τόσα χρόνια με τα PC έχουμε μαζέψει πολλά PDF αρχεία που θα θέλαμε να τα διαβάζουμε στη νέα μας συσκευή.

 

Ξέρουμε επίσης ότι μετατροπή των PDF είναι δύσκολη αλλά με επιμονή μπορεί να γίνει.

Αυτό που δεν ξέρουμε, γιατί δεν μας απασχόλησε, είναι με πιο τρόπο θα πετύχουμε την μετατροπή εύκολα, γρήγορα και με ανεκτή ποιότητα. Τι έχετε να προτείνετε;

 

Είναι κρίμα να έχουμε εκατοντάδες σκαναρισμένους τόμους και να μην μπορούμε να τους διαβάσουμε στη συσκευή που θα αγοράσουμε.

Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για σκαναρισμένο pdf,λυπάμαι.

Εκεί πας σε μεγάλο 10" και διαβάζεις το αρχείο σαν εικόνα.

 

Δεν ξέρουμε και ρωτάμε, το ψάχνουμε. Εγώ δεν θα είχα καμία αντίρρηση να αλλάξω το tablet με e-reader, αν αυτό με εξυπηρετεί καλύτερα. Φαίνεται ότι για PDF και ιδίως για μεγάλα αρχεία, δεν κάνει από ότι μας λέτε.

 

Σχετικά με τα e-books, αγόρασα από το Amazon πριν από 6μήνες ένα ιατρικό βιβλίο για Kindle. Ζήτησα τελικά refund (και αγόρασα το hardcopy) γιατί παρόλο τα πλεονεκτήματα, οι πίνακες ήταν ένα μπάχαλο, όσον αφορά τη μορφοποίηση (ενώ το κείμενο ήταν super, η γραμματοσειρά των πινάκων δεν μεγάλωνε/δεν έκαναν σωστό resize, το δοκίμασα και σε Android & Windows, είναι του Kindle θέμα). Αρνητική εμπειρία... Αν έχει μόνο κείμενο είναι ΟΚ, αλλά με εικόνες, γραφήματα, πίνακες, το φοβάμαι πια.

Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχει ομαλοποιηθεί η μετατροπή-γραφή ebooks στα επίπεδα που είναι τα συμβατικά βιβλία.

Είναι θέμα του εκδότη και μόνο.Αυτός δίνει το αρχείο προς διαμοιρασμό στην amazon(και κάθε amazon).

 

Σε τέτοια βιβλία που αναφέρεσαι είναι σχεδόν μονόδρομος το tablet.Τα ereader είναι πολύ ακριβά σε τέτοια μεγέθη που απαιτούνται για την σωστή ανάγνωση τεχνικών βιβλίων και φυσικά ασπρόμαυρα.

Προσωπικά θα αγόραζα κάποιο φθηνό tablet να κάνω την δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρουμε και ρωτάμε, το ψάχνουμε. Εγώ δεν θα είχα καμία αντίρρηση να αλλάξω το tablet με e-reader, αν αυτό με εξυπηρετεί καλύτερα. Φαίνεται ότι για PDF και ιδίως για μεγάλα αρχεία, δεν κάνει από ότι μας λέτε.

 

Σχετικά με τα e-books, αγόρασα από το Amazon πριν από 6μήνες ένα ιατρικό βιβλίο για Kindle. Ζήτησα τελικά refund (και αγόρασα το hardcopy) γιατί παρόλο τα πλεονεκτήματα, οι πίνακες ήταν ένα μπάχαλο, όσον αφορά τη μορφοποίηση (ενώ το κείμενο ήταν super, η γραμματοσειρά των πινάκων δεν μεγάλωνε/δεν έκαναν σωστό resize, το δοκίμασα και σε Android & Windows, είναι του Kindle θέμα). Αρνητική εμπειρία... Αν έχει μόνο κείμενο είναι ΟΚ, αλλά με εικόνες, γραφήματα, πίνακες, το φοβάμαι πια.

Πολύ καλά κάνετε και το ψάχνετε, άλλωστε κανένας δεν γεννήθηκε να ξέρει, ούτε κι εμείς είμαστε φωστήρες. Αυτό που είπα στην τελευταία παράγραφό μου δεν ήταν να αλλάξουμε τα tablet με ereader (ή το ανάποδο), αλλά ότι μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε παράλληλα για διαφορετικές δουλειές.

 

Για το άλλο που λες θα συμφωνήσω 100%. Το ebook δεν είναι πανάκεια. Σε πολλές περιπώσεις (κυρίως σε αυτές που ανέφερες) το χάρτινο βιβλίο δεν αντικαθίσταται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότεροι που δεν έχουμε e-readers και το σκεφτόμαστε είναι βέβαιο ότι τόσα χρόνια με τα PC έχουμε μαζέψει πολλά PDF αρχεία που θα θέλαμε να τα διαβάζουμε στη νέα μας συσκευή. Ξέρουμε επίσης ότι μετατροπή των PDF είναι δύσκολη αλλά με επιμονή μπορεί να γίνει.

Αυτό που δεν ξέρουμε, γιατί δεν μας απασχόλησε, είναι με πιο τρόπο θα πετύχουμε την μετατροπή εύκολα, γρήγορα και με ανεκτή ποιότητα. Τι έχετε να προτείνετε;

 

Αναλόγως του τι ακριβώς PDF έχεις (κείμενο/εικόνες/γραφήματα), εγώ έχω να πω πάντως καλά λόγια για το Abbyy Finereader, το οποίο το χρησιμοποιώ χρόνια (από την έκδοση v8). Μπορείς να κάνεις αρχικά import το PDF (παίρνει κάθε σελίδα ως εικόνα), να το κάνεις OCR στη συνέχεια και να το σώσεις σε άλλα format, πχ. *doc, *epub, κλπ (για παράδειγμα, ένα ελληνικό βιβλίο σε lossless quality image b&w PDF που σκάναρα 1000 σελίδων μεγέθους 670Mb, σε OCR word είναι 8 Mb! κείμενο τέλειο, πίνακες κάνει ψιλομπάχαλα αρκετά συχνά). Εκτός και αν έχει πολλά tables μέσα, θα τα διαβάσει πολύ ικανοποιητικά. Στα αγγλικά είναι άψογο, στα ελληνικά αρκετά καλό. Υπάρχει επίσης και το ABBYY PDF Transformer για μετατροπές, αλλά θέλει να είναι κείμενο εξαρχής το PDF νομίζω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Επεξ/σία από qwerty99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...