Προς το περιεχόμενο

Ξεφυλλίζοντας το νέο Kindle Paperwhite


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχω δουλέψει το Abbyy Finereader αλλά ποτέ για ολόκληρο βιβλίο. Θα το δοκιμάσω κι ελπίζω να μην διαβάσω το μισό βιβλίο όσο κάνω διορθώσεις
Αν πάντως βολέψει τότε τα 4.000 ελληνικά e-books, που αναφέρθηκε πιο πάνω ότι υπάρχουν, θα μπορούσαν άνετα να διπλασιαστούν ή και να τριπλασιαστούν σε μερικούς μήνες.

Επίσης, φαίνεται καλή ιδέα το διάβασμα αγγλικών βιβλίων. Όπως οι περισσότεροι, υποθέτω, στο ίντερνετ διαβάζουμε πολύ αγγλικά. Αλλά λογοτεχνικό βιβλίο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου. Αν δεν είναι κουραστικό γλιτώνεις από κακές μεταφράσεις κλπ. Στο κάτω κάτω για λογοτεχνία μιλάμε

Και κάτι τελευταίο: Διάβασα το σχετικό νήμα στο φόρουμ για τους e-readers. Πρέπει να διαβάσει κανείς πολλές σελίδες για να βγάλει άκρη. Ένα συγκριτικό με τις 4-5 καλύτερες συσκευές του είδους θα ήταν κατατοπιστικό. Ή έστω μια ψηφοφορία από όσους έχουν εμπειρία σε περισσότερες από μία συσκευές. Ξέρω ότι μπορείς να βρεις συγκριτικά στα αγγλικά (έχω διαβάσει πολλά) αλλά το επισημαίνω ως κάτι που λείπει αυτή τη στιγμή από το φόρουμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πειραματιστεί παλιότερα με το Abbyy αλλά τελικά πήγα πάσο. Στις περισσότερες περιπτώσεις η μετατροπή έπαιρνε υπερβολικά πολλή ώρα (ειδικά σε laptop) ενώ δεν υπήρχε τρόπος να γλιτώσουμε τη διόρθωση με το χέρι.

 

Σε κάποιο τεχνικό κείμενο αυτό δεν είναι πρόβλημα, αλλά σχεδόν σε οτιδήποτε άλλο κινδυνεύουμε να... διαβάσουμε το όλο το βιβλίο εν τάχει (χώρια τα spoilers) κατά την ώρα της διόρθωσης. Γι' αυτό και το παράτησα το "άθλημα" και το χρησιμοποιώ μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

 

Η ανάγνωση αγγλικών λογοτεχνικών βιβλίων είναι συνήθεια. Και φυσικά υπάρχουν βαθμοί δυσκολίας, άλλο να διαβάσεις... Σέξπιρ και Μίλτον στα αγγλικά και άλλο Dan Brown. Μετά από μερικά βιβλία θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι το μυαλό θα συνηθίσει και δεν θα προβληματίζεται καν, θα βγάζει νόημα ακόμα και από τα συμφραζόμενα κλπ. Φυσικά τα ενσωματωμένα λεξικά των ereaders είναι τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με τα αντίστοιχα χάρτινα βιβλία.

 

Το συγκριτικό είναι πολύ καλή ιδέα, γιατί αν και βγαίνουν διαρκώς νέες συσκευές η κατάταξη των ανά πάσα στιγμή 4-5 καλύτερων είναι μάλλον σαφής. Για όσους έχουν όχι συνηθισμένες απαιτήσεις (πχ. θέλουν ντε και σώνει 10άρια ereaders), μπορεί να υπάρχει ξεχωριστό bonus παράρτημα. Επίσης θα ήταν χρήσιμο ένα FAQ για beginners, που θα απαντά στις βασικές ερωτήσεις σχετικά με τα ereaders (το πιο δύσκολο πράγμα είναι να πείσεις κάποιον που δεν έχει δει ποτέ οθόνη eink, πως δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τις LCD και είναι εξίσου ξεκούραστη με μια χάρτινη σελίδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος τρόπος για να σκανάρεις ένα βιβλίο είναι να έχεις πολυμηχάνημα με feeder που να σκανάρει και τις δύο όψεις της σελίδας. Θα αφαιρέσεις τη βιβλιοδεσία (ναι, θα καταστρέψεις το φυσικό βιβλίο), θα βάλεις τις σελίδες στο feeder και θα τις σκανάρεις αυτόματα όλες (ή όσες σελίδες χωράει ο feeder σου κάθε φορά). Μπορείς να σκανάρεις και μία - μία ή δύο - δύο τις σελίδες αν δε θες να καταστρέψεις το βιβλίο, υπάρχουν και ειδικά scanners για αυτή τη δουλειά αλλά  πρόκειται για πολύ χρονοβόρα διαδικασία και η νιότη μας είναι μικρή για να τη σπαταλάμε έτσι.

 

Για το ΑΒΒΥΥ τώρα συμφωνω. Ακόμα και να σκανάρεις σε πολύ υψηλή ανάλυση (πολύ χρονοβόρο και το τελικό αρχείο θα είναι τεράστιο σε μέγεθος), λάθη θα  υπάρχουν και έτσι και αποφασίσεις να τα διορθώσεις θα χάσεις πολύτιμο χρόνο. Και μέχρι να  τελειώσεις με σκανάρισμα και ocr, ο φίλος σου που δεν είναι τόσο tech savvy και έχει αγοράσει την έντυπη έκδοση, θα την έχει τελειώσει και θα ρίχνει και μια επανάληψη.

 

Τίποτα, όσον αφορά τα βιβλία ο χρόνος που ξοδεύουμε θα πρέπει να είναι αποκλειστικά για να τα διαβάσουμε. Και να αφήσουμε τη δουλειά της μετάβασης στην ηλεκτρονική έκδοση στους εκδότες: "άκου φίλε εκδότη, ο προππάπους μου, ο παππούς μου ο πατέρας μου κι εγώ είμαστε πελάτες σου από αμνημονεύτων ετών. Αν θες εγώ και τα παιδιά μου και τα παιδιά των παιδιών μου να συνεχίσουμε να είμαστε πελάτες σου, θα  πρέπει να εκσυγχρονιστείς". 

 

Τέλος, κι εγώ διαβάζω στα αγγλικά κυρίως, για τους λόγους που αναφέρθηκαν. Μόνη δικαιολογία να μη γνωρίζετε καλά τη γλώσσα αλλά τότε θα πρέπει να τη μάθετε γρήγορα για λόγους πολύ πιο σημαντικούς από το να μπορείτε να διαβάσετε e-books.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το ΑΒΒΥΥ τώρα συμφωνω. Ακόμα και να σκανάρεις σε πολύ υψηλή ανάλυση (πολύ χρονοβόρο και το τελικό αρχείο θα είναι τεράστιο σε μέγεθος), λάθη θα  υπάρχουν και έτσι και αποφασίσεις να τα διορθώσεις θα χάσεις πολύτιμο χρόνο. Και μέχρι να  τελειώσεις με σκανάρισμα και ocr, ο φίλος σου που δεν είναι τόσο tech savvy και έχει αγοράσει την έντυπη έκδοση, θα την έχει τελειώσει και θα ρίχνει και μια επανάληψη.

 

Τα αγγλικά του είναι τέλεια. Τα ελληνικά λίγο που τα έχω δοκιμάσει, αποδεκτά (σαφώς με περισσότερα λάθη).

Αν το e-book έχει πίνακες/γραφήματα κλπ, δεν έχεις καμία εγγύηση για το πως θα φαίνονται στο e-book.

 

Για απλό κείμενο, δεν το συζητάω καθόλου, αγορά e-book κατευθείαν.

 

Τίποτα, όσον αφορά τα βιβλία ο χρόνος που ξοδεύουμε θα πρέπει να είναι αποκλειστικά για να τα διαβάσουμε. Και να αφήσουμε τη δουλειά της μετάβασης στην ηλεκτρονική έκδοση στους εκδότες

 

Προσωπικά χρειαζόμουν ελληνικά ιατρικά βιβλία που δεν υπάρχουν στο εμπόριο. Και ένα αγγλικό που αγοράσα (από τα πιο δημοφιλή βιβλία, του Maudsley, και όχι από εκδότη μπάμια), ήταν μπάχαλο οι πίνακες/κλπ όπως είπα, που ουσιαστικά πάει άχρηστο. Οταν χρειάζεσαι κάτι, βρίσκεις τον τρόπο, και δέχεσαι και τα όποια limitations, εγώ τα φτιάχνω μόνος μου πλέον. Προσωπικά σκανάρω manually 100 σελίδες σε 1 ώρα με το Abbyy... where there's a will, there's a way. Η μπορεί να είναι θέμα πρακτικό & κόστους (να θες και hardcopy & ηλεκτρονικά), ή να σκανάρεις το βιβλίο και μετά να το πουλήσεις, ή απλά να μην σημειώνεις στα hardcopy βιβλία. Από όλα έχει ο μπαξές... 

 

Εν πάσει περιπτώση, οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές. My two cents...

Επεξ/σία από qwerty99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγγλικά του είναι τέλεια. Τα ελληνικά λίγο που τα έχω δοκιμάσει, αποδεκτά (σαφώς με περισσότερα λάθη).

Αν το e-book έχει πίνακες/γραφήματα κλπ, δεν έχεις καμία εγγύηση για το πως θα φαίνονται στο e-book.

 

Για απλό κείμενο, δεν το συζητάω καθόλου, αγορά e-book κατευθείαν.

 

Εγώ τέλειο αποτέλεσμα δεν είχα ούτε με αγγλικά. Με Ελληνικά και Γερμανικά, όπου υπήρχαν τόνοι και Umlauts είχε θέμα. Ίσως έφταιγε το scanner μου.

 

Για τους πίνακες πάντως, μπορείς να μαρκάρεις μία περιοχή του σκαναρισμένου εγγράφου ως πίνακα και έτσι το διορθώνει. Έτσι τουλάχιστον θυμάμαι μέχρι πριν 2-3 χρόνια που εγκατέλειψα το σπορ του book scanning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδω και ενα χρονο το απλο kindle (δεν ειναι touch και δεν ειναι paperwhite) .το εφερα απο αμερικη στγν εκδοση με τις διαφημισεις μου κοστισε 60 ευρω..ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει.Διαβαζα ουτως η αλλως μονο στα Αγγλικα οποτε η συγκεκριμενη συσκευη ειναι παραδεισος.οι διαφημισεις σου προτεινουν πολυ καλα βιβλια σε προσφορα με ενα δυο ευρω.εχει εκατονταδες δωρεαν βιβλια στο αμαζον.Σημαντικη διαφορα στην τιμη απο τις εκδοσεις σε χαρτι.Η οθονη ειναι απιστευτα ξεκουραστη, στις διακοπες διαβασα 8 βιβλια σε δυο βδομαδες..το μονο μειον οτι στο σκοταδι δεν βλεπεις λυνεται με ενα φωτακι των τριων ευρω απο ebay η αγοραζωντας το paperwhite.η μπαταρια με χρηση δυο ωρες την μερα κραταει σχεδον ενα μηνα.Γενικα αν μπορει καποις να διαβαζει στα αγγλικα ειναι ενα αξεπεραστα χρησιμο γκατζετ.Τωρα αν σε ενδιαφερουν αποκλειστικα τα ελληνικα η το 70% και πανω αυτων που διαβαζεις ειναι pdf τοτε δεν θα το προτεινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπωντας την απόκριση των e-reader, δεν είναι για μένα:

 

H sony έχει μία ενδιαφέρουσα πρόταση στις 13" για το μέλλον (αυτό είναι prototype):

http://goodereader.com/blog/electronic-readers/new-e-ink-sony-13-inch-e-reader-caught-on-video

 

Για μετατροπή PDF σε mobi/epub μπορείτε να δείτε και τον AVS Document Converter

http://www.avs4you.com/AVS-Document-Converter.aspx

Υπάρχουν πολλά παρόμοια προγράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...