Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/09/13 – 31/12/2013


alexzzz

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/06/13 – 31/12/2013  

1.077 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials/ Windows Defender
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
      0
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Webroot Secure Anywhere
    • Emsisoft Internet Security
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος της ψηφοφορίας "Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 14/01/13 – 30/06/2013", που λόγο φόρτου εργασίας ξέφυγε από το 6μηνο που είχαμε θέσει 

Ποιο antivirus προτιμάτε;

  • Δυνατότητα ψήφου έχουν όλα τα μέλη του Insomnia
  • Επιτρέπεται μία επιλογή
  • Η επιλογή σας είναι φανερή στα άλλα μέλη
  • Η δυνατότητα ψήφου θα κλειδώσει στις 30/06/2013
  • Θα διεξάγονται 2 ψηφοφορίες τον χρόνο, διαχωρισμένες ανά 6μηνο
  • Αν προτιμάτε κάποια σουίτα «πλήρους προστασίας» που προσφέρει επιπλέον λειτουργίες όπως π.χ. firewall/antimalware κλπ., μπορείτε να ψηφίσετε το αντίστοιχο antivirus της εταιρείας αν υπάρχει, αλλιώς την επιλογή «Άλλο» και να διευκρινίσετε με μήνυμά σας ποιο


Παλαιότερες δημοσκοπήσεις

 

 

Παρακαλώ αν εντοπίσετε μη λειτουργικά links, να τα επισημάνετε για να διορθωθούν στο παρόν μήνυμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τώρα Avira Antivir. Αλλά η αλήθεια είναι πως δεν είχα κανένα παράπονο και με το avg που είχα πιο πριν.

Περνώντας στο άλλο άκρο, από χωρίς καθόλου antivirus για καιρό, τώρα πλέον έχω το Antivir με επιπλέον (on-demand scan) Malware Bytes και SuperAntispyware (προληπτικά, δεν είναι ότι "έπαθα και έμαθα", όταν τα πρωτοέβαλα δεν μου βρήκαν τίποτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avast! εδώ και δύο χρόνια περίπου, εξαιρετικό... -ίσως λίγο βαρύ λόγο του web shield- αλλα γενικότερα κάνει άριστη δουλειά. Τελευταία παρακολουθώ και το Avira, που ίσως δοκιμάσω το επόμενο διάστημα.

 

@ tolis_01 Το είχα παλαιότερα και εγώ, δίχως πρόβληματα, εξαιρετικό - το 2013 αξίζει φίλε; γιατί έχω ακούσει κ "διάφορα" κακά αν και τα θεωρώ υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι το avg 2013, βασικά 2013>2012>>>2011 στα avg.

 

Συνήθως πλέον χρησιμοποιώ avast, αλλά ενίοτε είμαι και με avira, δυστυχώς έχει μείνει πίσω το avira λίγο, ενώ απο paid δοκιμάζω eset και norton.

 

Καλές προοπτικές είχε το bitdefender free, αλλά δε βλέπω οι προγραμματιστές να δίνουν τόση βαρύτητα.

 

Απο paid εξαιρετικά καλό (εκτός των κλασικών kaspersky, bitdefender) είναι το trend micro που είναι και πιο ελαφρύ απο τα άλλα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ tolis_01 Το είχα παλαιότερα και εγώ, δίχως πρόβληματα, εξαιρετικό - το 2013 αξίζει φίλε; γιατί έχω ακούσει κ "διάφορα" κακά αν και τα θεωρώ υπερβολικά.

Επειδή δεν κατάλαβα για ποιο από τα δυο με ρωτάς, θα πω και για τα δυο :P Δεν έχω καμιά ιδιαίτερη εμπειρία με antivirus, οπότε απλά κοιτάω την λειτουργικότητα και την ταχύτητα. Και τα δυο είναι εξαιρετικά ελαφριά (και έχω πολύ αδύναμο pc, βλ. υπογραφή, και πάλι δεν μου το βαραίνουν καθόλου), το avg ίσως να υπερέχει λίγο στο interface, και πιο καλοφτιαγμένο και τα βρίσκεις όλα πιο εύκολα.

Από αποτελεσματικότητα δεν ξέρω, κανένα από τα δυο δεν μου βρήκε κάποιο ιό (δεν νομίζω να είχα έτσι κι αλλιώς, για καιρό δεν είχα καν antivirus αλλά ήμουν πολύ προσεχτικός στο τι πέρναγα στο pc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Symantec EndPoint Protection v.11.0.7000.975 x64 και σε συνδυασμό με το Malwarebytes Anti-Malware PRO v. 1.75.0.1300 έχω το σύστημά μου προστατευμένο και ενημερωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση... προς το παρών χρησιμοποιώ το Microsoft Security Essentials σε συνδυασμό με MalwareBytes-AntiMalware και Super Antispyware ... τυχαίνει να έχω πρόσβαση στο F-Secure Client Security 9 για ένα χρόνο... αξίζει να κάνω την αλλαγή;

 

Το συστημά μου είναι windows 7 και δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το 9 είναι παλιά έκδοση; Και αν ναι, θα μπορείς να την αναβαθμίσεις στην καινούρια;

Πάντως τα f-secure 2012 και 2013 είναι πολύ αξιόπιστα προιόντα. Μάλλον θα σου φανούν βαρύτερα απο το mse, αλλά σίγουρα πρόκειται για πολύ καλύτερη προστασία.

 

Εγώ στη θέση σου μάλλον θα δοκίμαζα avast/avg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το 9 είναι παλιά έκδοση; Και αν ναι, θα μπορείς να την αναβαθμίσεις στην καινούρια;

Πάντως τα f-secure 2012 και 2013 είναι πολύ αξιόπιστα προιόντα. Μάλλον θα σου φανούν βαρύτερα απο το mse, αλλά σίγουρα πρόκειται για πολύ καλύτερη προστασία.

 

Εγώ στη θέση σου μάλλον θα δοκίμαζα avast/avg.

 

Δεν είμαι σίγουρος...νομίζω δεν μπορώ να αναβαθμίσω και επίσης δεν μπορώ να βρω τι παίζει με τις εκδόσεις του f-secure πουθενά... προς τα παρόν το mse δουλεύει καλά και άμα το αλλάξω λέω να πάω στο paid f secure και όχι σε άλλο free...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...