Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/09/13 – 31/12/2013


alexzzz

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/06/13 – 31/12/2013  

1.077 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials/ Windows Defender
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
      0
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Webroot Secure Anywhere
    • Emsisoft Internet Security
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε Windows 7 μαζί με malwarebytes free ποιο free antivirus προτείνετε; Χρόνια είχα το microsoft security essentials αλλά δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα δεδομένα και αξίζει κάποιο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, πήρε η μάνα μου νέο λαπτοπ και επειδή κλασικά όπως οι περισσότερες μανάδες ανοίγουν ότι clickbait η email βρουν θέλω κάποιο free αν υπάρχει (αλλιώς paid ) λογισμικό προστασίας για τα χοντρά .

 

εχω βάλει adblockers στους browser αλλά πάλι κάτι θα βρει να ανοίξει η να κατεβάσει κατά λάθος. Υπάρχει κάτι καλό και ολοκληρωμένο που να μην θέλει πολλά πολλά, δηλαδή να το Σεταρω και να τρέχει. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/9/2018 στις 9:10 ΜΜ, 7700K είπε

Kανενα , παντα off το ειχα απο την εποχη των 7 

Και εγω τα ιδια φιλε μου ουτε Antivirus ουτε τιποτα ολα OFF πολυ Marketing τα antivirus αν και ξερεις τι κανεις και δεν πατας οτι να ναι κλπ δεν θα παθεις τιποτα!πολυ εχουν ψυχολογικο οτι αν εχουν antivirus θα ειναι ασφαλες!!εγω δεν εχω antivirus εδω και χρονια και ποτε δεν επαθα τιποτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 9:10 ΜΜ, 7700K είπε

Kανενα , παντα off το ειχα απο την εποχη των 7 

 

3 ώρες πριν, panakos_thess είπε

Και εγω τα ιδια φιλε μου ουτε Antivirus ουτε τιποτα ολα OFF πολυ Marketing τα antivirus αν και ξερεις τι κανεις και δεν πατας οτι να ναι κλπ δεν θα παθεις τιποτα!πολυ εχουν ψυχολογικο οτι αν εχουν antivirus θα ειναι ασφαλες!!εγω δεν εχω antivirus εδω και χρονια και ποτε δεν επαθα τιποτα!!!

Κατ' αρχήν δεν είστε σε θέση να γνωρίζετε 100% αν την έχετε πάθει μέχρι τώρα και σε τι βαθμό. Εκτός αν είστε προγραμματιστές, οπότε πάσο. Υπάρχουν πολλών ειδών κακόβουλα λογισμικά που δεν θα κάνουν την παρουσία τους αισθητή, κάνουν τη δουλίτσα τους μια χαρά στο παρασκήνιο κι εσείς σερφάρετε ανέμελα, θεωρώντας ότι είστε "έμπειροι χρήστες" όπως λέτε.

Αλλά και να μην έχετε πάθει όντως τίποτα όλα αυτά τα χρόνια και πάλι δεν το δικαιολογεί αυτό που λέτε. Το ότι παίζετε με τη φωτιά και δεν καίγεστε το κάνει απλά "τύχη" όχι "εμπειρία" και "ικανότητα". Την έχουν πατήσει πολύ πιο ασφαλή συστήματα και με antivirus, αλλά εσείς θέλετε να μας πείσετε ότι είναι απλά... marketing. Ok.

Ελπίζω μόνο να μην χρησιμοποιείτε αυτό το pc που περιγράφετε για τίποτα ebanking, κωδικούς ή ευαίσθητα αρχεία δουλειάς, γιατί θα ήταν επιεικώς αφελές αυτό. Τώρα αν είστε εκείνος ο χρήστης που έχει μόνο τις τσόντες ή τίποτα σέλφις με ντακ φέις στο pc (χαβαλέ κάνω), ε εντάξει δεν έγινε και τίποτα αν την πάθετε, αλλά η γνώμη σας χάνει πολύ βαρύτητα στο παρόν θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτη η αποψη σου αλλα στο ξανα λεω ξερω τι κανω και ξερω τι τρεχει πισω στο παρασκηνιο!!!ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κολλησεις ιο αν δεν σερφαρεις και δεν κατεβασεις κατι κλπ κλπ,τρεχω μια φορα το 2μηνο Malwarebytes,Hitmanpro,adwcleaner  για να δω και ποτε δεν ειχα προβλημα!!!!Φυσηκα αν το PC ηταν για δουλεια θα εβαζα antivirus με firewall για χρηστες στο Σπιτι για αυτους που δεν ξερουν τι κανουν ενα antivirus χωρις firewall ειναι ΟΚ.Στο ξανα λεω οποιος ξερει τι κανει ελεγχει τακτικα τι τρεχει και τι δεν τρεχει δεν χρειαζεται ΚΑΘΟΛΟΥΥΥΥΥ,ΕΠΕΙΣΗΣ μην εισαι βεβαιος οτι με ενα Antivirus θα εισαι Παντα ασφαλες!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Δεκτη η αποψη σου αλλα στο ξανα λεω ξερω τι κανω και ξερω τι τρεχει πισω στο παρασκηνιο!!!ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κολλησεις ιο αν δεν σερφαρεις και δεν κατεβασεις κατι κλπ κλπ,τρεχω μια φορα το 2μηνο Malwarebytes,Hitmanpro,adwcleaner  για να δω και ποτε δεν ειχα προβλημα!!!!Φυσηκα αν το PC ηταν για δουλεια θα εβαζα antivirus με firewall για χρηστες στο Σπιτι για αυτους που δεν ξερουν τι κανουν ενα antivirus χωρις firewall ειναι ΟΚ.Στο ξανα λεω οποιος ξερει τι κανει ελεγχει τακτικα τι τρεχει και τι δεν τρεχει δεν χρειαζεται ΚΑΘΟΛΟΥΥΥΥΥ,ΕΠΕΙΣΗΣ μην εισαι βεβαιος οτι με ενα Antivirus θα εισαι Παντα ασφαλες!!!!

Ok δεκτό, τώρα ήταν λίγο πιο συγκεκριμένη η απάντηση. 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2018 στις 4:16 ΜΜ, p4n0s86 είπε

Κατ' αρχήν δεν είστε σε θέση να γνωρίζετε 100% αν την έχετε πάθει μέχρι τώρα και σε τι βαθμό. Εκτός αν είστε προγραμματιστές, οπότε πάσο. Υπάρχουν πολλών ειδών κακόβουλα λογισμικά που δεν θα κάνουν την παρουσία τους αισθητή, κάνουν τη δουλίτσα τους μια χαρά στο παρασκήνιο κι εσείς σερφάρετε ανέμελα, θεωρώντας ότι είστε "έμπειροι χρήστες" όπως λέτε.

Αλλά και να μην έχετε πάθει όντως τίποτα όλα αυτά τα χρόνια και πάλι δεν το δικαιολογεί αυτό που λέτε. Το ότι παίζετε με τη φωτιά και δεν καίγεστε το κάνει απλά "τύχη" όχι "εμπειρία" και "ικανότητα". Την έχουν πατήσει πολύ πιο ασφαλή συστήματα και με antivirus, αλλά εσείς θέλετε να μας πείσετε ότι είναι απλά... marketing. Ok.

Ελπίζω μόνο να μην χρησιμοποιείτε αυτό το pc που περιγράφετε για τίποτα ebanking, κωδικούς ή ευαίσθητα αρχεία δουλειάς, γιατί θα ήταν επιεικώς αφελές αυτό. Τώρα αν είστε εκείνος ο χρήστης που έχει μόνο τις τσόντες ή τίποτα σέλφις με ντακ φέις στο pc (χαβαλέ κάνω), ε εντάξει δεν έγινε και τίποτα αν την πάθετε, αλλά η γνώμη σας χάνει πολύ βαρύτητα στο παρόν θέμα.

Δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη στο ebanking ολα μεσω τραπεζης και με καρτα 

Δεν φυλαω τα μυστικα του κρατους , ολα τα back up μου ειναι σε εξωτερικους δισκους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να προσέχει κανείς, το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να την πάθει.

Αισθάνομαι πιο ασφαλής έχοντας ένα καλό antivirus στον υπολογιστή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 7700K είπε

Δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη στο ebanking ολα μεσω τραπεζης και με καρτα

Απ' τη στιγμή που υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας (πχ το κινητό που έχεις μόνο εσύ στην κατοχή σου) και αν μία στο εκατομμύριο συμβεί κάτι μπορείς να τα ακυρώσεις, ενώ και η τράπεζα θα σου επιστρέψει τα χρήματα αν η συναλλαγή γίνει από άλλο μέρος, τι σε φοβίζει; Μη τυχόν και χακάρουν τα συστήματα της; Θεωρείς μικρότερο τον κίνδυνο να σου ντουμπλάρουν ας πούμε την κάρτα στο ATM, ή να σε ληστέψουν στον δρόμο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 7700K είπε

Δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη στο ebanking ολα μεσω τραπεζης και με καρτα 

Δεν φυλαω τα μυστικα του κρατους , ολα τα back up μου ειναι σε εξωτερικους δισκους 

Το e-banking είναι ασφαλές από τη στιγμή που, για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή σου, πρέπει να εισάγεις και έναν extra κωδικό ο οποίος σου έρχεται στο κινητό. Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιείς το on screen keyboard για την εισαγωγή user-id και pass για να αποφύγεις κανένα keylogger που έκοψε βόλτα κατά το PC σου (δεν έχω ακούσει για keyloggers που κάνουν sniff σε on screen keyboards και ελπίζω να μην έχω λάθος). Άρα για να συμβεί κάτι στο e-banking πρέπει να διαρρεύσουν ταυτόχρονα KAI το user-id ΚΑΙ το  password ΚΑΙ ο extra κωδικός (που σημαίνει ότι έχεις χάσει το τηλέφωνο και δεν έχεις αντικαταστήσει την SIM).

Όσο για τα μυστικά του κράτους, ούτε κι εγώ έχω τέτοια και τα backup μου είναι σε εξωτερικούς δίσκους και μάλιστα σε διαφορετικές τοποθεσίες, αλλά θα μου την σπάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν, επειδή κολλήσω κανένα ιό, θα πρέπει να παιδεύομαι 2-3 μέρες για να συνεφέρω το PC.

Γι' αυτό και έχω πάντα ένα καλό και ενημερωμένο antivirus ΑΛΛΑ δεν επαναπαύομαι σ' αυτό. Όπως προείπαν και οι συνφορουμίτες, δεν κάνουμε κλικ σε ότι link βλέπουμε μπροστά μας, δεν βάζουμε ότι στικάκι βρούμε στο PC και γενικά προσέχουμε για να ΜΗΝ έχουμε viruses και να ΕΧΟΥΜΕ υγιές PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να ρωτησω ποιο antivirus να προτιμήσω με πληρωμή; Δυστυχώς το Laptop που χρησιμοποιώ στην δουλειά είναι σε περιβάλλον γεμάτο με ιους που όλο κάνουν συντομευσεις αρχεία και θέλω να αγοράσω ένα ώστε να προστατευτώ όσο μπορώ Ποιο να προτιμήσω;  Έχω τώρα το avira. Αξίζει να το πληρώσω; ή να πάω σε άλλη εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...