Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Δημοσκόπηση web browsers 06/09/13 – 31/12/2013


alexzzz

Ποιον web browser προτιμάτε;  

489 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ψηφοφορία: Δημοσκόπηση web browsers 10/06/13 – 31/12/2013

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Namoroka κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέα ψηφοφορία, μέχρι το τέλος της χρονιάς

Ψηφίστε τον web browser που προτιμάτε για τον προσωπικό υπολογιστή σας!

Οδηγίες συμμετοχής

  • Η δημοσκόπηση απευθύνεται σε όλα τα μέλη του Insomnia, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος που χρησιμοποιούν
  • Επιτρέπεται μία επιλογή
  • Η επιλογή σας είναι φανερή στα άλλα μέλη
  • Η δυνατότητα ψήφου θα κλειδώσει στις 31/12/2013
  • Θα διεξάγονται 3 ψηφοφορίες τον χρόνο, διαχωρισμένες ανά 4μηνο για να προλαβαίνουμε τις συχνές εξελίξεις και εκδόσεις (εκτός από μερικές φορές όπως αυτή)
  • Θα πρέπει να ψηφίσετε τον browser που αποτελεί προσωπική σας επιλογή. Ένα παράδειγμα: Αν στην εργασία σας αναγκαστικά χρησιμοποιείτε κάποιον άλλον browser από αυτόν που έχετε στο PC του σπιτιού σας, θα πρέπει να ψηφίσετε αυτόν που χρησιμοποιείτε στο σπίτι/εκτός εργασίας (ακόμη κι αν έχετε περισσότερες ώρες στον browser του workplace PC)
  • Σε κάποιες επιλογές, παρακινείται το μέλος να διευκρινίσει με μήνυμά του ορισμένες λεπτομέρειες. Αν τις επιλέξετε, παρακαλώ θερμά να αφήσετε κι ένα σχετικό post
  • Τί σημαίνει ο όρος "rebranded" που αναφέρεται σε ορισμένες επιλογές;

    Είναι οι λεγόμενες rebranded εκδόσεις.

    Έστω ότι είμαι η τάδε διανομή Linux και θέλω να ενσωματώσω στα πακέτα που μοιράζω τον Firefox, αλλά όχι τον vanilla Firefox που δίνει η Mozilla Co. Να βάλω και λίγο χεράκι στον πηγαίο κώδικα και να παράγω binary πακέτο με τις αλλαγές που έκανα. Ε, η άδεια χρήσης του Firefox μου απαγορεύει να ονομάσω αυτό που προέκυψε "Firefox". Θα πρέπει να βρω άλλο όνομα και λογότυπα, να κάνω δηλαδή rebranding. Όπως έχουν κάνει π.χ. στη διανομή Debian (Firefox -> Iceweasel) και στην Arch Linux (Firefox -> Bon Echo).

    Διάβασε αν θέλεις και αυτό το thread.

 

 

Λίστα επιλογών και αντίστοιχοι υπερσύνδεσμοι

 

Chrome

Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare IronComodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)

Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Bon Echo κλπ., διευκρινίστε)

Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)

Maxthon

Opera

Safari

Άλλον (Διευκρινίστε)

 

Παλαιότερες δημοσκοπήσεις
 

Παρακαλώ αν εντοπίσετε μη λειτουργικά links, να τα επισημάνετε για να διορθωθούν στο παρόν μήνυμα, ευχαριστώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Comodo Dragon, μετά από πολλά χρόνια με Firefox (πρέπει να τον είχα από την έκδοση 1.5 ή 2). Εντελώς πρακτικοί οι λόγοι, απλά οι chromium based browsers είναι πιο γρήγοροι στο pc μου (και με τρελή διαφορά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opera 16.Eίναι πολύ γρήγορος αλλά έχει κάποιες ελλείψεις στην γενικότερη λειτουργικότητα.Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα και είσαι απλός χρήστης τσέκαρε τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opera 16.Eίναι πολύ γρήγορος αλλά έχει κάποιες ελλείψεις στην γενικότερη λειτουργικότητα.Αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα και είσαι απλός χρήστης τσέκαρε τον.

Είχα δοκιμάσει τον Opera 15 και τα δυο παράπονα που είχα ήταν η έλλειψη bookmarks (θα βολευόμουν και με το speed dial αν δεν φαινόταν να κολλάει στο pc μου ακόμα και με κλειστά τα εφέ του) και το ότι για κάποιο περίεργο λόγο φαινόταν να χρησιμοποιεί λιγότερο bandwidth από τους άλλους browsers. Όταν κάτι φόρτωνε στους άλλους browsers σε x χρόνο, στον οπερα έκανε λx χρόνο. Δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό, είδα πάντως στο google ότι και άλλοι είχαν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Comodo Dragon, μετά από πολλά χρόνια με Firefox (πρέπει να τον είχα από την έκδοση 1.5 ή 2). Εντελώς πρακτικοί οι λόγοι, απλά οι chromium based browsers είναι πιο γρήγοροι στο pc μου (και με τρελή διαφορά).

+10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...