Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Δημοσκόπηση web browsers 06/09/13 – 31/12/2013


alexzzz

Ποιον web browser προτιμάτε;  

489 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ψηφοφορία: Δημοσκόπηση web browsers 10/06/13 – 31/12/2013

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Namoroka κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και 1 μηνα εχω γυρισει πλεον σε firefox απο chrome και εχω να πω οτι ειναι πιο σταθερος απο chrome με λιγοτερα εως καθολου παγωματα και φυσικα ολα αυτα με λιγοτερη ram...το μονο μειον ειναι οτι ειναι ανεπαισθητα πιο αργος απο chrome!μονο και μονο η σταθεροτητα του mozilla με ικανοποιει αφανταστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πολλούς μήνες χρησιμοποιώ firefox, ψήφησα firefox, αλλά η τελευταία έκδοση του chrome,

μου άρεσε περισσότερο, τον βλέπω πιο γρήγορο, και σταθερό!

Στον firefox μπορεί να κολλούσε όταν άνοιγα πολλές καρτέλες.

Μερικές φορές χωρίς καρτέλες μπορεί να κολούσε άμα άνοιγα 2-3 ταυτόχρονα.

αυτό που δε μ αρέσει μέχρι στιγμής στον chrome είναι ότι δεν έχει smooth scrolling

μια επιλογή που βρήκα στις ρυθμίσεις του δεν κάνει τρομερή δουλειά σε σχέση με του firefox.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλούς μήνες χρησιμοποιώ firefox, ψήφησα firefox, αλλά η τελευταία έκδοση του chrome,

μου άρεσε περισσότερο, τον βλέπω πιο γρήγορο, και σταθερό!

Στον firefox μπορεί να κολλούσε όταν άνοιγα πολλές καρτέλες.

Μερικές φορές χωρίς καρτέλες μπορεί να κολούσε άμα άνοιγα 2-3 ταυτόχρονα.

αυτό που δε μ αρέσει μέχρι στιγμής στον chrome είναι ότι δεν έχει smooth scrolling

μια επιλογή που βρήκα στις ρυθμίσεις του δεν κάνει τρομερή δουλειά σε σχέση με του firefox.

 

Μπορείς να έχεις ωραίο smooth scrolling με το SmoothScroll

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μερικές μέρες δοκιμάζω τον Maxthon, μου φαίνεται αξιόλογος, Τι λέτε ;

Εγώ τον χρησιμοποιούσα από την έκδοση 2, τον είχα τότε ως βασικό ιστοπεριηγητή. Επειδή όμως είχε πολύ καιρό να ανανεωθεί και έμενε πίσω, τελικά έβαλα τον Firefox ως κύριο ιστοπεριηγητή και είχα τον Maxthon ως δεύτερο. Έβαλα και τις επόμενες εκδόσεις του, 3 και τώρα 4, και τον χρησιμοποιώ, όχι και τόσο τακτικά βέβαια, ακόμα, ως δεύτερη επιλογή. Είναι πολύ καλός και σταθερός, απλώς δεν με βόλεψε όσο ο Firefox για να τον έχω ως πρώτη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωραίος και ο νέος IE11. Σβέλτος και δείχνει να έχει μέλλον, αλλά για κάποιον λόγο δεν παίζει βιντεάκια Youtube πέραν από πολύ λίγα δευτερόλεπτα (βγάζει μήνυμα «An error occurred, please try again later», σε καθαρή εγκατάσταση με όλους τους drivers και τα updates)

 

Επεξεργασία: Όχι ρε γαμώτο! Και οι FF24 και Opera 17 το κάνουν! Φτου! Και είναι ολόφρεσκη εγκατάσταση!
SOS, όποιος έχει καμιά ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβησε τον flash player και ξανα εγκατασταση.

 

Αν συνεχίζει το προβλημα , δεξι κλικ πανω σε ενα βιντεο ξεκλικαρεις το hardware acceleration .

 

Aν εξακολουθει να υπαρχει προβλημα ελεγχεις μηπως τα βιντεο τρεχουν σε html5 mode

 

Αν απετυχαν ολα τα παραπανω ελεγχος αν εχεις τους τελευταιους drivers της gpu, σκαναρισμα με antivirus η κλεισιμο αυτου ως πιθανο υπαιτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O IE11 δεν χρησιμοποιεί το Plug in του flash, οπότε δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
Απενεργοποίησα το HW acceleration αλλά τίποτα...
Αναβαθμισμένη η κάρτα γραφικών στην έκδοση Catalyst 13.4

Οπότε έψαξα και βρήκα ότι το πρόβλημα υπάρχει από παλιά και χτυπάει κάποιους λίγους άτυχους... τα βιντεάκια παίζουν κανονικά αν αναπαραχθούν μέσω proxy, δεν είναι πρόβλημα των client αλλά του Youtube layer.
http://productforums.google.com/forum/#!category-topic/youtube/playing-and-watching-videos/report-a-technical-issue/firefox/p_c6Z6QsKHM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...