Προς το περιεχόμενο

καταληλο linux σε παλιούς υπολογιστές


MikrosComputeras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..

 

Ωπως αναφερω και παραπανω εχω ενα παλιο dell laptop της μανας μου με τα εξεις

cpu : p ii 266 mhz

ram :128 mb

gpu : 2 mb

hdd : 4gb

Υπαρχει καποια διανομη που μπωρει να με καλυψει ??

Σκευτομαι για το android που τρεχει σε πολυ μικρες σε ισχη συσκευες , τι λεται ??

Αυτην την στιγμη τρεχει win xp sp3 γιατι ειναι τα μονα που δουλεβει η usb καρτα  για wifi !

φυσικα με καποιες διεργασιες σταματιμενες ποιες ακριβος δεν θυμαμαι γιατι μοθ τα ειχε φτιαξει ενας που

ηξερε ποιες ειναι περητες στα xp για την δουλεια που τον θελω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της ταινίες της ξεχνάς, εκτός και αν μιλάς για mpeg2(dvd), που ίσως να της παίζει,ΙΣΩΣ.

Και Internet μόνο σε απλές σελίδες κειμένου/εικόνας, flash όπως youtube ή facebook τα ξεχνάς.

 

Πες ποιο usb wifi έχεις να σου πουν οι ιδικοί πως να το κάνεις να δουλέψει,ή ψάξε για usb που είναι στάνταρ συμβατό με linux.

 

Γενικά σε τόσο μικρό μηχάνημα μόνο το puppy warry μπορεί να τρέξει,που να έχει γραφικό περιβάλλον και να είναι σχετικά πλήρες από δυνατότητες και σύγχρονο.

 

(κανονικά μόνο για dos είναι αυτό... :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ANDROID δεν γινεται ?

Το android έχει βγει για άλλους τύπους επεξεργαστή,το μεταφράζουν μεν και για τους Η/Υ αλλά γενικά έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις ,σε σχέση με το laptop σου δηλαδή.

http://www.android-x86.org/download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε sotiris99 το λινκ που εχει για να κατευασω το Debian Lenny Minimal-net Install...δεν λειτουργει..



και αλλο ενα θεματακι δεν εχω ασχολιθει καυολου με λινουξ και δεν ξερρω πως να τα σεταρω ωστε να ειναι οντος λειτουργικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπων.. εχω ενα pc του 2002 

cpu : p4 1,8

ram : 768

gpu : 128 mb

Το ερωτημα μου ειναι υπαρχει καπιο λινουξ  οποθυ θα μπωρο  να παρακουθω βιντεακια online πχ (youtube),να μπαινω facebook , και να ακουω μουσικη η να βλεπω avi ταινιες ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα,σε γενικές γραμμές,σεταρισμένα είναι για να μπορείς να κάνεις τα βασικά,πρέπει να πεις τι ακριβός θέλεις να έχει επιπλέον για να σου απαντήσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βασικα απο που το κατεβαζω !

 

ευχαριστω !

Πας να μας τρελάνεις ε;;;;

Δηλαδή καταλήξαμε σε κάποια έκδοση και δεν το πείρα πρέφα;;;

(σχεδόν)Όλες οι εκδόσεις linux είναι ελεύθερες οπότε απλά γράφεις το όνομα στο google και σου βγάζει λινκ για κατέβασμα.

 

Για το warry που πρότεινα δες εδώ

http://bkhome.org/blog2/?viewDetailed=00159

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...