Προς το περιεχόμενο

Dell Xps m1710 κάρτα γραφικών νεκρή ?


OutRuN10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

   έχω ένα Dell Xps m1710 με κάρτα γραφικών GeForce 7900 Go Gtx.Χθες ενώ έπαιζα ένα παιχνιδάκι κόλλησε και δεν έκανε τίποτα οπότε έκανα force reboot και μετά στο dos ξεκινούσε αλλά είχε κάτι πράσινες γραμμές εκεί στα μαύρα μέσα και μετά συνέχιζε έλεγε windows στα και μετά σταματάει...δε πάει παρακάτω ( το pc παραμένει ανοιχτό ) οπότε μπήκα με safe mode και μετά έκανα uninstall τη κάρτα και reboot και μπή κανονικά αλλά οι πράσινες γραμμές παραμένουν στο DOS.Μετά έκανα install τους drivers και reboot πάλι και έκανε ότι και πριν,δηλαδή πήγαινε ως το windows με τη μαύρη οθόνη και μετά σταμάτουσε εκεί.

Το άνοιξα το laptop και τα καθάρισα όλα μέσα αλλά ήταν ήδη καθαρά και τα δοκίμασα πάλι όλα αλλά τίποτα.

Σκέφτηκα να κάνω format αλλά δε νομίζω να έχει καμία σχέση αυτό.Και οι μνήμες που τις έκανα test βγήκαν καλά.

έκανα και system restore και δοκίμασα και startup repair αλλά το repair λέει απέτυχε.

 

edit: Γενικά παίζω με 75 βαθμούς κατά μέσο όρο που είναι φυσιολογικές θερμοκρασίες για τα Dell gaming laptop.

Επίσης θυμάμαι πριν μήνες που είχε σβήσει απο θερμοκρασία μια φορά το pc είχε πάλι αυτές τις γραμμές αλλά φύγαν τότε αμέσως.

 

Καμιά ιδέα κανείς ??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανο να ειναι η καρτα γραφικων... Αν εχεις τη δυνατοτητα δοκιμασε τη σε υπολογιστη φιλου να δεις αν θα κανει το ιδιο...

Δεν είναι έτσι εύκολα αυτά τα πράγματα όταν μιλάμε για laptop...Δεν ξέρω κιόλας αν στο συγκεκριμένο αφαιρείται ή κάρτα γραφικών αλλά και να γίνεται θα πρέπει να βρει αντίστοιχο laptop με αφαιρούμενη gpu για να την δοκιμάσει.

 

Εμένα που φαίνεται πως η κατάσταση μυρίζει reballing. Προσωπικά θα μάζευα λεφτά για καινούργιο και θα πουλούσα το παλιό όσο-όσο (λογικές τιμές όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι εύκολα αυτά τα πράγματα όταν μιλάμε για laptop...Δεν ξέρω κιόλας αν στο συγκεκριμένο αφαιρείται ή κάρτα γραφικών αλλά και να γίνεται θα πρέπει να βρει αντίστοιχο laptop με αφαιρούμενη gpu για να την δοκιμάσει.

 

Εμένα που φαίνεται πως η κατάσταση μυρίζει reballing. Προσωπικά θα μάζευα λεφτά για καινούργιο και θα πουλούσα το παλιό όσο-όσο (λογικές τιμές όμως).

Λαθος σορρυ... δεν ειδα οτι προκειται για laptop...

 

Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα μεχρι που πηρα καινουργια καρτα προχτες... Παντως για προσωρινη λυση για να εχεις υπολογιστη δοκιμασε να βαλεις ubuntu... δε χρησιμοποιουν πολυ gpu... Εγω τουλαχιστον με ubuntu μπορουσα να σερφαρω και να βλεπω και καμια ταινια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κάρτα έχει πρόβλημα.την πήγα για φτιάξιμο και ακόμα δεν είναι έτοιμη.Μ είπε βέβαια ότι αν το τσιπ είναι καμμένο θα πρέπει να πάρω άλλη......βρήκα κάτι κάρτες αλλά δεν ξέρω ποιά πρέπει να πάρω για σίγουρα.

http://www.ebay.com/itm/Dell-XPS-M1710-Precision-M90-nVidia-GeForce-GO-7900-GTX-512MB-Video-Graphic-Card-/390658246750?hash=item5af50bc85e

αυτό βρήκα.λέει εκεί Manufacturer refurbished και ο πωλητής φένεται εντάξει......τι λέτε κι εσείς ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εψαχνα για Ati 1400 new [ωστε να μειωσεις πιθανοτητες να παρεις επιδιορθωμενη-φουρνισμενη*!]

*(πραγμα που ειμαι σχεδον σιγουρος) οτι θα παιζει σε στρατιες (!) απο refurbished και καλα mxm vga..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με είπε ο άλλος από το μαγαζί για καινούργια και καλά από Κίνα με 200 γιούρα....καμιά κόπια θα είναι και όσο είδα και σε ebay και σε φόρουμς πολλές τις παίρνουν και ψήνονται και μετά από 2 μήνες.Επίσης είδα ότι μπορώ να βάλω την 7950 go gtx... δε ξέρω που να ψάξω τώρα για να αγοράσω μία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε τα πραγματα ειναι σχετικα απλα, οσο τα θυμαμαι, ή vga με τα λιγοτερα προβληματα,
ηταν η Ati 1400 -και στην εχω ηδη αναφερει, παραπανω. Ειχες ετσι downgrade, στο gaming,
αλλα λειτουργικο λαπτοπι. Εναλλακτικα -αν και δεν το συστηνα, ως "λυση"- εβρισκες φθηνες
πρωτοκαμμενες ( :blink:) -δηλαδη να μην ειχαν ειχαν ηδη φουρνιστει!- τις επιδιορθωνες μετα και
χρησιμοποιουσες αυτες, οσο σε πηγαιναν => συνηθως 2 καρτες/ετος = 40-60ευ κοστος/ετος..
Αυτο ειναι σαφως φθηνοτερο, απο το να δωσεις 100-180 ευρω, πιθανον & παλι για ενα ετος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...