Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση επεξεργαστή σε acer extensa 5230


kaloneritis1964

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εν λογω φορητο εδω διπλα μου με τον T8100. Αρα θεωρητικα μπορει και να δουλεψει ο Τ6400.

Απορω ομως γιατι ασχολειστε με το φορητο αυτο.Ειναι παλιο , βαρυ και το πληκτρολογιο του δεν μπορω να το συνηθισω με τιποτα.Εχει μια κυματιστη διαταξη στα πληκτρα.
Η καρτα γραφικων (hd4500m) το πολυ πολυ να παιξει κανα 720p video και αυτο με το ζορι.Mε εναν καλο επεξεργαστη (core2duo) , 4gb ram και εναν φτηνο ssd ειναι απλα για να σερφαρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2019 στις 3:06 ΜΜ, Vertzil είπε

Εγω εχω τον επεξεργαστη και φιλος το acer αλλα ειμαστε και μακρυα και δεν εχουμε και πολλες γνωσεις....

....υποθετω πως θα χρειαστει και bios update...

Ο Τ6400 δουλευει αριστα σε αυτο το λαπτοπ (Extensa 5230) και χωρις αναβαθμιση BIOS!Απο αυτο σας γραφω και επισης λειτουργει και ο Τ7200 και ο Τ3200 που εχω δοκιμασει. Θα δοκιμασω και αλλους και θα επανελθω για ενημερωση της λιστας!

Επεξ/σία από giodoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ACER EXTENSA 5230

BIOS 1.36

CPU T9300 2.5Ghz 6mb 

RAM DUAL CHANNEL 4GB

SSD OCZ-AGILITY3

WI-FI Intel 5100 AGN 5Ghz

Δουλευει Απλα Τελια!!!

Στο ebay το βρίσκεις με 15-20ε (cpu)

Επεξ/σία από z1Po
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Βλέποντας το thread είπα να δοκιμάσω να αναβαθμίσω κι εγώ τον δικό μου Extensa 5230E.

Specs:

  • CPU: Intel T4400 2.2Ghz - 1MB cache
  • RAM: 2GB + 1GB
  • SSD: Patriot Burst 240GB

Πραγματικά η ταχύτητα απογειώθηκε πάρα πάρα πολύ...

Το πρόβλημα όμως είναι ότι αφού άλλαξα CPU, μόλις κάνω τερματισμό λειτουργίας (ή κλείσω το λάπτοπ από το κουμπί) πρέπει να περιμένω μισή ώρα για να ξανανοίξει ο υπολογιστής. Δηλαδή αν δεν περάσει το μισάωρο, πατάω το κουμπί να ανοίξει και δεν κάνει απολύτως τίποτα! Έχω δοκιμάσει χωρίς μπαταρία και AC, και το τελευταίο BIOS και άλλα πιο παλιά. Σας παρακαλώ τα φώτα σας!!!

EDIT: Απ' ό,τι φαίνεται είναι σαν να ενεργοποιείται αυτόματα κάποια θερμική προστασία καθώς το λάπτοπ πρέπει να είναι ανοιχτό για λίγη ώρα πριν αρχίσει να συμπεριφέρεται έτσι... Η CPU πάντως λέει 38 C...

Επεξ/σία από lefterisgar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...