Προς το περιεχόμενο

amd fx 6πυρινος vs i3


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τυπικά και άτυπα και όπως και να το πάρει κανείς,έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους.

σαφως και εχουν..!!  δεν μπορει να μην εχουν.....!!

 

αλλα απο την αλλη, δεν μπορεις να πεις, οτι ο Χ επεξεργαστης, επειδη εχει 125W TDP, καταναλωνει 125W....!  αυτο εννοω..!! 

 

Ο rfc εχει απολυτο δικιο, οταν λεει οτι ειναι μια "πονηρη μοναδα μετρησης".  στην πραγματικοτητα, δεν ειναι μοναδα μετρησης..!  ειναι ενδεικτικη..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αλλα απο την αλλη, δεν μπορεις να πεις, οτι ο Χ επεξεργαστης, επειδη εχει 125W TDP, καταναλωνει 125W....!  αυτο εννοω..!!

Μπορείς όμως να πεις,με 100% σιγουριά,ότι καίει παραπάνω από «πραγματικά» 125w ...

 

Τώρα αν μπορεί να υπάρχουν δυο επεξεργαστές που καίνε π.χ. και οι δυο πραγματικά 100w και ο ένας να βγάζει 95w tdp και ο άλλος 54w tdp,τότε πάω πάσο,μου φαίνεται εξαιρετικά απίστευτο αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω κιόλα.

 

Εμένα μου φαίνεται πολύ ποιο λογικό το αν έχουν μισό tdp να καίνε και περίπου το μισό ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε οτι υπαρχει σχεση καταναλωσης-θερμοτητας, διοτι ειναι φυσικο οσο περισσοτερο ρευμα "τρωει", τοσο περισσοτερη θερμοτητα παραγει.  

 

ομως μπαινουν κι αλλοι παραγοντες, οπως ο σχεδιασμος και η μεθοδος ολοκληρωσης ενος CPU. δεν μπορεις να συγκρινεις εναν CPU που αποτελειται απο 4-6 φυσικους πυρηνες, στα 32nm, με εναν που αποτελειται απο 2 φυσικους πυρηνες στα 22nm..!!!   

 

τελος παντων, εγω δεν λαμβανω σοβαρα υποψη μου αυτο το θεμα, καθως, πλεον οι καταναλωσεις δεν νομιζω να παιζουν σοβαρο ρολο αγορας, βασικα για 2 λογους. 

 

1. εχουν κατεβει την τελευταια 10ετια παρα πολυ και 

2 εχουν αναπτυχθει τεχνικες και εφαρμογες που αυξομειωνουν την καταναλωση ενος συστηματος, αναλογα με τις απαιτησεις τις στιγμης οποτε γινεται οικονομια σε ρευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σχεση με τη γενικοτερη σχεδιαση των chips. Οσο προχωραει η τεχνολογια εχουμε λιγοτερα ρευματα, χαμηλοτερες θερμοκρασιες καλυτερες επιδοσεις. Εκει ειναι που πρωτοπορει η intel γενικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμ η Intel εχει υψηλοτερες θερμοκρασιες.αλλα δεν την επηρεαζει καπου αυτο μιας και αντεχουν παραπανω οι επεξεργαστες της.

αλλα μπορεις να πεις οτι οι amd ειναι πιο κρυοι :P :P :P

Να μην εκανε και την μ@λ@κι@ με την παστα καλα θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως και εχουν..!!  δεν μπορει να μην εχουν.....!!

 

αλλα απο την αλλη, δεν μπορεις να πεις, οτι ο Χ επεξεργαστης, επειδη εχει 125W TDP, καταναλωνει 125W....!  αυτο εννοω..!! 

 

Ο rfc εχει απολυτο δικιο, οταν λεει οτι ειναι μια "πονηρη μοναδα μετρησης".  στην πραγματικοτητα, δεν ειναι μοναδα μετρησης..!  ειναι ενδεικτικη..!!

 

 

Παιζει και μεγαλο ρολο η απαγωγη θερμοτητας ανα μοναδα επιφανειας .... Δεν παιζει μονο η θερμοκρασια , ουτε η καταναλωση απο μονη της ...

 

Όσο πιο μεγάλη συμπύκνωση έχεις , τόσο πιο μεγάλη θερμοκρασία έχεις στο chip  και τόσο χειρότερη γίνεται η απαγωγή θερμότητας.

 

Τέλος να πούμε εδώ πως οι δυο εταιρίες μετρούν με διαφορερικό τρόπο το TDP.

 

Εν τέλη για καθημερινή χρήση η διαφορά που θα πληρώσει κάποιος είναι πολύ κάτω από 5€ τον χρόνο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμ η Intel εχει υψηλοτερες θερμοκρασιες.αλλα δεν την επηρεαζει καπου αυτο μιας και αντεχουν παραπανω οι επεξεργαστες της.

αλλα μπορεις να πεις οτι οι amd ειναι πιο κρυοι :P :P :P

Να μην εκανε και την μ@λ@κι@ με την παστα καλα θα ηταν.

 

http://www.insomnia.gr/topic/498527-amd-fx-6πυρινος-vs-i3/?p=52658780

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,τι θελεις να μου πεις με αυτο?

το θέμα ξεκίνησε με την κατανάλωση.έβαλε το παιδί την φώτο με τις διαφορές αλλά κανείς δεν έδωσε σημασία ;)

η παράθεση είναι άκυρη όμως :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να θέλει να πει;;

Ότι τους μετρήσανε και ότι ο fx-6300 τρώει 102-227watt ενώ ο i3(έστω ο παλιός μιας και πάλι ο νέος δεν υπάρχει στην λίστα) τρώει «το πολύ» 116w.

 

το θέμα ξεκίνησε με την κατανάλωση.έβαλε το παιδί την φώτο με τις διαφορές αλλά κανείς δεν έδωσε σημασία ;)

η παράθεση είναι άκυρη όμως :P

Άσε,εκεί έπρεπε να είναι η συζήτηση και όλοι μιλάνε για το τι ψύκτρες χρειάζεσαι.... (τέλος πάντων για την διαχεόμενη θερμοκρασία)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ας παραθέσει την πηγή για αρχή. Επίσης σιγά που έχει 102 min ο 6300, 90-110 έχω μετρήσει σε idle με 6350+7950 και φυσικά με απώλειες τροφοδοτικού μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε,εκεί έπρεπε να είναι η συζήτηση και όλοι μιλάνε για το τι ψύκτρες χρειάζεσαι.... (τέλος πάντων για την διαχεόμενη θερμοκρασία)

Μάθε πρώτα τη διαφορά θερμότητας-θερμοκρασίας και μετά τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα,για το τι ειναι το tdp δεν λεγαμε?εγω τουλαχιστον γιαυτο ελεγα.και για τις θερμοκρασιες που ειναι στους Intel ειναι παραπανω (αλλα αντεχουν και παραπανω).τι μου quotαρει ο αλλος την εικονα με τις επιδοσεις?την ειδα και πιο μπροστα οταν την εβαλε.και???

εχει καμια σχεση με την κουβεντα?

το ξερουμε οτι ο Ι3 καιει πιο λιγο.και στα single threaded εφαρμογες ειναι πιο γρηγορος........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι η πυγή.

http://www.techspot.com/review/586-amd-fx-8350-fx-6300/page7.html

 

Μάθε πρώτα τη διαφορά θερμότητας-θερμοκρασίας και μετά τα ξαναλέμε.

Ναι οκ, η θερμότητα είναι αυτή που διαχέεται λόγου της διαφοράς θερμοκρασίας που έχει ο επεξεργαστής με την ψήκτρα, ε και;;Αλλάζει κάτι σε αυτά που είπα;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο ειναι ο 6300 να εχει παραπανω καταναλοση δεν εχει μονο 2 πυρηνες αλλα 3 μοτνουλ που περιεχουν απο δυο πυρηνες...πως εσυ συγκρινεις τον ι3 με τον 6300 αφου ειναι εντελος διαφορετικη αρχιτεκτονική?

 

 

στον The ELf παει ξεχασα να κανς παραθεση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...