Προς το περιεχόμενο

amd fx 6πυρινος vs i3


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λογικο ειναι ο 6300 να εχει παραπανω καταναλοση δεν εχει μονο 2 πυρηνες αλλα 3 μοτνουλ που περιεχουν απο δυο πυρηνες...πως εσυ συγκρινεις τον ι3 με τον 6300 αφου ειναι εντελος διαφορετικη αρχιτεκτονική?

Δεν το άνοιξα εγώ το θέμα αυτό φίλε...(δεν κάνω εγώ καμιά σύγκριση δηλαδή,απλά συζητάω μαζί με όλους)

Και η συζήτηση εξ αρχής ήταν γενικά και αόριστα για 6πύρινο vs i3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λογικο ειναι ο 6300 να εχει παραπανω καταναλοση δεν εχει μονο 2 πυρηνες αλλα 3 μοτνουλ που περιεχουν απο δυο πυρηνες...πως εσυ συγκρινεις τον ι3 με τον 6300 αφου ειναι εντελος διαφορετικη αρχιτεκτονική?

 

 

στον The ELf παει ξεχασα να κανς παραθεση,

 

 

O FX 6300 έχει παραπάνω κατανάλωση λόγω της CACHE πρώτα απ`όλα και τις λιθογραφίας των 32nm .

 

Αυτό μπορείς να το δεις αν τον συγκρίνεις με τους A10 οι οποίοι έχουν διπλάσια L2 αλλά δεν έχουν L3 . Αυτοί καταναλώνουν 30watt IDLE !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ξεκίνησα να διαβάζω τις 2 πρώτες σελίδες

success.jpg

-ακόμη δεν έχω πάθει καρκίνο

ξεκίνησε "δεν υπάρχει σύγκριση ι3 με 6300(με τον 6300 ανώτερο)" και καταλήγουμε ότι ο ι3 είναι καλύτερος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σημαντικο ειναι οτι στα games που ειναι οι πιο πολλες πλεον συνθεσεις pc, βλεπουμε παραδειγματα τυπου http://uk.ign.com/wikis/battlefield-4/PC_System_Requirements αρα για games τουλαχιστον Fx 6300 ή 8320 στα λεφτα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνησε "δεν υπάρχει σύγκριση ι3 με 6300(με τον 6300 ανώτερο)" και καταλήγουμε ότι ο ι3 είναι καλύτερος ;)

Σταματα να αποπροσανατοληζεις.

σε single thread ειναι.σε Multi thread δεν ειναι.τοσο μα τοσο απλα.

και στο μελλον μαλλον δεν προκειται να γινει καλυτερος.αντιθετα ο 6300 θα καλυτερευει (λογω εφαρμογων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματα να αποπροσανατοληζεις.

σε single thread ειναι.σε Multi thread δεν ειναι.τοσο μα τοσο απλα.

και στο μελλον μαλλον δεν προκειται να γινει καλυτερος.αντιθετα ο 6300 θα καλυτερευει (λογω εφαρμογων).

lol what???

εγώ αποπροσανατολίζω.over all είναι καλύτερος ο ι3.-αλλού χάνει αλλού κερδίζει.

για το μέλλον δεν έχω άποψη αλλά πιθανότατα έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σημαντικο ειναι οτι στα games που ειναι οι πιο πολλες πλεον συνθεσεις pc, βλεπουμε παραδειγματα τυπου http://uk.ign.com/wikis/battlefield-4/PC_System_Requirements αρα για games τουλαχιστον Fx 6300 ή 8320 στα λεφτα αυτα.

οταν μιλαμε για το μελλον παντα δειχνουμε το bf3/4 ενα game amd evolved!

και μετα ερχεται το batman,metro, και δεν ξερω τι αλλο και χανει κι απο την κουτση μαρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή...

Single Thread: i3

Multithread: FX6300

Τιμή: FX6300

Overall: ??

Δύσκολη απόφαση! :X

μεχρι στιγμης εισαι 2-1 υπερ του fx παμε παρακατω :)

 

 

lol what???

εγώ αποπροσανατολίζω.over all είναι καλύτερος ο ι3.-αλλού χάνει αλλού κερδίζει.

για το μέλλον δεν έχω άποψη αλλά πιθανότατα έχεις δίκιο.

γιατι τελικα κατεληξες σε 8350 κιολας και δεν  πηρες εναν i3 λοιπον να παιζεις ανετα χωρις μπουκαλια thn 7970 με βαση το τωρα και οχι το μελλον ? γελαει ο κοσμος με αυτο το αστειο με τους i3.

 

οπως γελαει με την παρουσιαση των νεων amd gpu και το υπεροχο live streaming  τωρα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

και στο μελλον μαλλον δεν προκειται να γινει καλυτερος.αντιθετα ο 6300 θα καλυτερευει (λογω εφαρμογων).

Όσο στο μέλλον και να πας,είναι μόνο συγκεκριμένου τύπου εφαρμογές που μπορούν να ωφεληθούν από πολλούς cores,σαφώς από την μια θα είναι τα παιχνίδια από κονσόλες που δεν θα τα κάνουν καλή μεταφορά(όλα τα άλλα παιχνίδια έτσι και αλλιώς στηρίζονται στην gpu),και από την άλλη όσα προγράμματα πρέπει από μεγάλο όγκο δεδομένων να υπολογίσουν κάποιο αποτέλεσμα(video database 3d κτλ ),όσα προγράμματα έχουν μια λογική συνέχεια π.χ. πρέπει να συμβεί κάτι για να συνεχίζει,απλά δεν μπορούν να ωφεληθούν από πολλούς πυρήνες ούτε τώρα ούτε στο μέλλον,στον i3 όταν θα κάνει όμως κάτι το πρόγραμμα θα το κάνει με 100% και όχι με 40% ,και τώρα και στο μέλλον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...