Προς το περιεχόμενο

amd fx 6πυρινος vs i3


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι δεν ειπες αλλα ετοιμος ησουν χεχε (no offense)



και αυτη η πιπιλα με τα ενσωματομενα γραφικα σε φορουμ  δεν εχει νοημα...τι να τα κανω τα ενσωματομενα γραφικα οταν η καρτα σε αναπαραγωγη 720p-1080p  τα κακαρωνει και βλεπεις τα κολληματα στο mphc με bicubic a =-1.00 (ps 2.0) και με φορτωμενο εναν shader..

αλλωστε ποσοι απο εμας τα εχουν χρησιμοποιησει ?

αν ειναι ετσι το πα και παραπανω ... βαλτε στο παιχνιδι τον α10 5800κ..

να δουμε που υπερτερει ποιος χρηματικα , και σε σχεση αποδοση τιμη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οχι δεν ειπες αλλα ετοιμος ησουν χεχε (no offense)

τι no offense????

και το ξεκαθαρίζω μιλάω για στοκ vs στοκ αν ενδιαφέρει κάποιον το Overclock είναι μπροστά ο 6300,δεν χρειάζεται να λέμε αυτονόητα πράγματα

ο 8350 είναι στο γραφείο και αγοράστηκε από περιέργεια.3770k έχω σπίτι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι διαφορες ειναι τεραστιες να υποθεσω αναμεσα σε 8350 κ 3770κ ειδικα σε παιχνιδια?γιατι εγω τελευται με διαφορους πειραματισμους αλλα καταλαβα...με βαση παντα τα προγραμματα του διαβολου που λεγονται benchmarks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι διαφορες ειναι τεραστιες να υποθεσω αναμεσα σε 8350 κ 3770κ ειδικα σε παιχνιδια?γιατι εγω τελευται με διαφορους πειραματισμους αλλα καταλαβα...με βαση παντα τα προγραμματα του διαβολου που λεγονται benchmarks

άνοιξε ένα καινούριο θέμα και πες μας τι κατάλαβες ;)

 

ξεκίνησε το livestream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και το ξεκαθαρίζω μιλάω για στοκ vs στοκ αν ενδιαφέρει κάποιον το Overclock είναι μπροστά ο 6300,

το λες και μονο σου ομως. ο i3 παιζει ταβανι εκει ο fx οχι..ποσα θεματα εχεις διαβασει να θελουν αλλα μελη να αναστησουν παλιους core 2 duo ...οποτε σαν future proof κερδιζει και γενικα οταν λεμε overal o ι3 ειναι μπροστα παει να πει οτι bencharoume  συνεχεια ωστε να αντιλαμβανομαστε διαφορες...

 

μονο που αυτος που benchaρει  δεν θα παρει ποτε ι3 αντιθετα με τον fx που εχει κινητρο να δει ποσο ψηλα μπορει να φτασει  :)

 

άνοιξε ένα καινούριο θέμα και πες μας τι κατάλαβες

μια χαρα καταλαβα .. και εχω καταλαβει εδω και καιρο... μπλε να ναι και οτι να ναι .. :) το καταλαβες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λες και μονο σου ομως. ο i3 παιζει ταβανι εκει ο fx οχι..ποσα θεματα εχεις διαβασει να θελουν αλλα μελη να αναστησουν παλιους core 2 duo ...οποτε σαν future proof κερδιζει και γενικα οταν λεμε overal o ι3 ειναι μπροστα παει να πει οτι bencharoume  συνεχεια ωστε να αντιλαμβανομαστε διαφορες...

 

μονο που αυτος που benchaρει  δεν θα παρει ποτε ι3 αντιθετα με τον fx που εχει κινητρο να δει ποσο ψηλα μπορει να φτασει  :)

 

μια χαρα καταλαβα .. και εχω καταλαβει εδω και καιρο... μπλε να ναι και οτι να ναι .. :) το καταλαβες ?

είμαι fanboy δηλαδή;οκ

το εννοώ να ανοίξεις θέμα για να μας πεις εκεί τι κατάλαβες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι ετσι το πα και παραπανω ... βαλτε στο παιχνιδι τον α10 5800κ..

να δουμε που υπερτερει ποιος χρηματικα , και σε σχεση αποδοση τιμη

Ναι, να το δούμε λοιπόν.....

http://www.cpu-world.com/Compare/441/AMD_A10-Series_A10-5800K_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

 

Δεν υπερτερεί ούτε χρηματικά ούτε και σε σχέση απόδοση τιμής ούτε καν στο καθαρό multi...

 

 

Η ποιο δίκαια σύγκριση είναι μεταξύ FX-8320(8 cores περικαλώ) και i3-4340(2core με hyperthreading) και οι δύο στα 140€ και οι δύο με ενσωματωμένα γραφικά και ισχύουν αυτά που λέμε τόση ώρα,καλύτερος ο amd σε multi καλύτερος ο intel στα single.

http://www.cpu-world.com/Compare/358/AMD_FX-Series_FX-8320_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

EDIT:

όπα τελικά δεν έχει apu ο amd;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να το δούμε λοιπόν.....

http://www.cpu-world.com/Compare/441/AMD_A10-Series_A10-5800K_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

 

Δεν υπερτερεί ούτε χρηματικά ούτε και σε σχέση απόδοση τιμής ούτε καν στο καθαρό multi...

 

 

Η ποιο δίκαια σύγκριση είναι μεταξύ FX-8320 και i3-4340 και οι δύο στα 140€ και οι δύο με ενσωματομένα γραφικά και ισχύουν αυτά που λέμε τόση ώρα,καλύτερος ο amd σε multi καλύτερος ο intel στα single.

http://www.cpu-world.com/Compare/358/AMD_FX-Series_FX-8320_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

 

 

πες μου λοιπον στα γραφικα που φωναζουν ολοι υπερ των i3 λοιπον τι γινεται ?

γιατι εγω βλεπω να υπερτερει κατα πολυ ο α10....

και τι εννοει ο ποιητης λεγοντας Η ποιο δίκαια σύγκριση είναι μεταξύ FX-8320 και i3-4340 και οι δύο στα 140€ και οι δύο με ενσωματομένα γραφικά

εχει ο fx μου ενσωματομενα και δεν το ξερω ?

 

 

είμαι fanboy δηλαδή;οκ

το εννοώ να ανοίξεις θέμα για να μας πεις εκεί τι κατάλαβες ;)

ανοιξε εσυ καλυτερα ενα με vote  με ποιον μοιαζεις ? trexx / δεινοσαυρο / suleiman  χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου λοιπον στα γραφικα που φωναζουν ολοι υπερ των i3 λοιπον τι γινεται ?

γιατι εγω βλεπω να υπερτερει κατα πολυ ο α10....

και τι εννοει ο ποιητης λεγοντας Η ποιο δίκαια σύγκριση είναι μεταξύ FX-8320 και i3-4340 και οι δύο στα 140€ και οι δύο με ενσωματομένα γραφικά

εχει ο fx μου ενσωματομενα και δεν το ξερω ?

Ναι μετά είδα ότι δεν έχει και έκανα edit,δίκαιο έχεις δεν έχει γραφικά άρα πάλι χαμηλότερα είναι σε vfm αλλά οκ.

 

(δεν έχω ιδέα για το τι παίζει με τα γραφικά στον a10 αν έχεις καμιά σελίδα να τα περιγράφει/συγκρίνει δίνε μας,μην ντρέπεσαι) 

EDIT:

Αν δεις πάντως την σελίδα που ανέβασα στο benchmarks έχει και graphics benchmarks ,αν και δεν μας λέει με ποια κάρτα έγινε ή αν έγινε με την ενσωματωμένη αλλά σε όλα βγαίνει μπροστά ο i3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε εσυ καλυτερα ενα με vote  με ποιον μοιαζεις ? trexx / δεινοσαυρο / suleiman  χαχα

ρε δεν πάτε καλά εδώ μέσα................τι δεινόσαυρους και μπαρμπουτσαλα;το λες εσύ που τις προάλλες έγραφα παράλληλα με τον trexx και ήσουν παρόν σε εκείνο το θέμα;χάνω πάσα ιδέα!πφφφφφφφφφφφ

άνοιξε θέμα και άπλωσε εκεί την δυσαρέσκιά σου για τους Intel.δεν ασχολούμαι πλέον.

άντε γεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, χαμηλότερο vfm όχι μόνο ο 6300, αλλά και ο 8320 από τον i3 4340. Για gaming πάντα έτσι;; Έχουμε ξεφύγει λέω εγώ.

 

Για την ιστορία εγώ μετάνιωσα που το 2008 αγοράζοντας κοντόφθαλμα πήρα C2D και όχι Quad (και τότε ο e8500 ήταν καλύτερος από τον Q6600 στο single thread, ποιος άντεξε καλύτερα στα χρόνια; ;). Κι εσείς εν έτει 2013 θεωρείτε καλύτερο vfm 2πύρηνο επεξεργαστή στα 140€ απ'ότι 6/8 πυρήνους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming δηλαδη,που αλλωστε ενδιαφερει το μεγαλυτερο κομματι του κοσμου προτεινουμε i3 ή 8320???

 

 

http://manual.audacityteam.org/man/Mixing

http://www.developphp.com/view_lesson.php?v=313

http://stackoverflow.com/questions/15072892/how-i-could-render-php-code-from-mysql-database

Έτσι για να δείτε ότι δεν είμαι εγώ ο τρελός,το ότι εσείς χλευάζεται χωρίς να έχετε ιδέα λέει πολλά.

 

Αν υπήρχε μόνο ένα παιχνίδι στον κόσμο (και μόνο μια κάρτα γραφικών)θα σου απαντούσα....

 

 

Δεν είπα ότι ο Intel είναι καλύτερος,λέω ότι δεν είναι χειρότερος.

(Η ποιότητα κάποιον ανθρώπων φαίνεται αμέσως) 

Ρωτησα και εγω και πηρα αυτη την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, χαμηλότερο vfm όχι μόνο ο 6300, αλλά και ο 8320 από τον i3 4340. Για gaming πάντα έτσι;; Έχουμε ξεφύγει λέω εγώ.

Αφού έχει ίδια απόδοση και είναι στα ίδια χρήματα δεν έχει όμως apu που ο i3 έχει,άσχετα με το ποιος είναι καλύτερος στο gaming,δεν είναι χαμηλότερο το vfm;;;

Προσφέρει λιγότερα στα ίδια λεφτά,αυτός είναι ο ορισμός του vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μετά είδα ότι δεν έχει και έκανα edit,δίκαιο έχεις δεν έχει γραφικά άρα πάλι χαμηλότερα είναι σε vfm αλλά οκ.

 

(δεν έχω ιδέα για το τι παίζει με τα γραφικά στον a10 αν έχεις καμιά σελίδα να τα περιγράφει/συγκρίνει δίνε μας,μην ντρέπεσαι) 

EDIT:

Αν δεις πάντως την σελίδα που ανέβασα στο benchmarks έχει και graphics benchmarks ,αν και δεν μας λέει με ποια κάρτα έγινε ή αν έγινε με την ενσωματωμένη αλλά σε όλα βγαίνει μπροστά ο i3...

 

 

Αφού έχει ίδια απόδοση και είναι στα ίδια χρήματα δεν έχει όμως apu που ο i3 έχει,άσχετα με το ποιος είναι καλύτερος στο gaming,δεν είναι χαμηλότερο το vfm;;;

Προσφέρει λιγότερα στα ίδια λεφτά,αυτός είναι ο ορισμός του vfm.

Φιλε TheELF απαγορευεται να γραφεις ξανα και ξανα την λεξη vfm, οταν δεν βλεπεις αυτο που εγραψα κατι σελιδες πισω. Αγοραστε λοιπον Pentium G3420, αγνο 2πυρινο στα μισα χρηματα γυρω στο 15-20% χειροτερος overall. 

 

Με βαση την δικη σου λογικη (δεν βαριεσαι, για multithreaded ειναι o 6300 δεν λεει, αρα ας κοψουμε και το HT αυτο και αν δεν λεει, θελω και integrated, αλλα μονο ιντελ γιατι δεν γνωριζω μακρυτερα) αυτον θα επρεπε να στηριζεις και να προτεινεις και οχι τον i3. Μακραν το απολυτο vfm του πλανητη, για αυτα που προσφερει. Μπορεις να φανταστεις ποση δυναμικη κρυβεται μεσα στο bold?

Εγω βλεπω οτι για ολα τα παραπανω ειναι vfm ο Pentium, ενω με το multithreading υποψιν vfm ειναι ο 6300. Ωραια? Ιδου, λοιπον και οι τελικες επιλογες αγορας. 

Pentium G3420 70E, FX 6300 110E, i5 4430 160E. Που πηγε ο i3? Επισης αναλαμβανεις το ρισκο να χαντακωσεις καποιον, πασσαροντας του διπυρινο για 40Ε διαφορα?

 

βρε αμα δεν σκασεις μια 200αρα για ι5 το gaming θα ειναι κουτσο!

 

μια ο 8350 θα κερδιζει μια ο ι3 :-D 

Επειδη εσυ εισαι στραβος, θα βγαλεις ολους εμας κουτσους? Πριτς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...