Προς το περιεχόμενο

amd fx 6πυρινος vs i3


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε TheELF απαγορευεται να γραφεις ξανα και ξανα την λεξη vfm, οταν δεν βλεπεις αυτο που εγραψα κατι σελιδες πισω. Αγοραστε λοιπον Pentium G3420, αγνο 2πυρινο στα μισα χρηματα γυρω στο 15-20% χειροτερος overall.

Ποιο είναι το ξανά και ξανά ρε αδερφέ;;;Οι δυο φορές που παραθέτεις είναι και οι μόνες δυο φορές που το λέω,και αναφέρομαι καθαρά και μόνο σε δυο επεξεργαστές.(FX-8320 και i3-4340)

 

Με βαση την δικη σου λογικη (δεν βαριεσαι, για multithreaded ειναι o 6300 δεν λεει, αρα ας κοψουμε και το HT αυτο και αν δεν λεει, θελω και integrated, αλλα μονο ιντελ γιατι δεν γνωριζω μακρυτερα) αυτον θα επρεπε να στηριζεις και να προτεινεις και οχι τον i3. Μακραν το απολυτο vfm του πλανητη, για αυτα που προσφερει. Μπορεις να φανταστεις ποση δυναμικη κρυβεται μεσα στο bold?

Εγω βλεπω οτι για ολα τα παραπανω ειναι vfm ο Pentium, ενω με το multithreading υποψιν vfm ειναι ο 6300. Ωραια? Ιδου, λοιπον και οι τελικες επιλογες αγορας. 

Pentium G3420 70E, FX 6300 110E, i5 4430 160E. Που πηγε ο i3? Επισης αναλαμβανεις το ρισκο να χαντακωσεις καποιον, πασσαροντας του διπυρινο για 40Ε διαφορα?

 

Όλοι σε αυτό το Thread συγκρίνουν διάφορους amd με τον i3 γιατί και καλά φταίω εγώ;;;

Απλά όλοι λένε ότι είναι εντελώς χάλια μπροστά στους amd και εγώ με στοιχεία,που κανένας άλλος δεν κρίνει απαραίτητο να παραθέτει, δείχνω απλά ότι είναι ισάξιος ,δεν είπα ποτέ σε κανέναν να αγοράσει i3 ώστε να υπάρχει κίνδυνος να τον χαντακώσω.

Ο κάθε ένας μπορεί να πιστέψει όποιον θέλει,να διαβάσει στοιχεία ή όχι και να κρίνει μόνος του που δίνει βάρος, στα γραφικά στο multi στο single ή και εγώ δεν ξέρω που και αναλόγως να πάει να πάρει ότι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτι πιο σωστο και σεβαστο εχεις γραψει μεχρι τωρα. Η παρουσια σου στις προηγουμενες σελιδες παντως εδειχνε ενα διαφορετικο Elf, χαιρομαι που καταληγουμε επιτελους καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πιο σωστο και σεβαστο εχεις γραψει μεχρι τωρα. Η παρουσια σου στις προηγουμενες σελιδες παντως εδειχνε ενα διαφορετικο Elf, χαιρομαι που καταληγουμε επιτελους καπου.

Τι το διαφορετικό έδειχνε δηλαδή;;;;Που το είδες;;;

Σε ΌΛΕΣ της προηγούμενες σελίδες το μόνο που κάνω είναι να δείχνω ότι οι intel δεν είναι τόσο χάλια όσο υποστηρίζουν αυτοί που μπαίνουν και πετάνε ένα ξερό «πολλοί πυρήνες άρα καλύτερο και fututre proof αφού οι μελλοντικές τεχνολογίες... » και μπλα μπλα μπλα, χωρίς να δώσουν το παραμικρό στοιχείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι μιλάμε για gaming και συγκρίνοντας 8320 κ i3 έβγαζες vfm τον i3 γιατί έχει την ενσωματωμένη(ποιος χτίζει gaming PC και δεν παίρνει discrete;;) και ισχυρίζεσαι ότι έχουν την ίδια απόδοση που ειδικά άμα γίνει και oc ο 8320 στα επίπεδα 8350+ απλά δεν ισχύει.

 

Γενικά i3 δεν θα πρότεινα σε κανέναν, αυτό λέω εγώ τόση ώρα τουλάχιστον. Χάλια δεν είναι, αλλά σαν vfm έχεις τον Pentium πολύ χαμηλότερα και τον i5 στα +20; +30€;

 

Όσο για τους πυρήνες και το futureproof, μην κοροϊδευόμαστε, τα τελευταία χρόνια έχουμε πήξει στα console ports (δυστυχώς) και εγώ δεν ξέρω καμία 2πύρηνη κονσόλα, το PS4 θα έχει 8 πύρηνο AMD x86, το ΧΒΟΧ One επίσης.

 

Με αυτή την λογική, δεν στέκει να λες τον i3 vfm συγκρίνοντας τον με 6/8πύρηνο στα ίδια ή λιγότερα λεφτά, για χρήση gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια αν ειδικα κανεις και Oc τοτε θα χρειαστεις και μια καλη ψυκτρα στα 35ευρο πχ αρα το ποσο παει στα 145+35=180ευρο και στα λεφτα αυτα εισαι εναντι του http://www.skroutz.gr/s/3404747/Intel-Core-i5-4570-Box.html?from=catspan.

 

Nαι ο i3 για gaming δεν ειναι ,οταν υπαρχει ο i5 με 20ευρο παραπανω,βλεπε

 

i3 http://www.skroutz.gr/s/3765358/Intel-Core-i3-4340.html

i5 http://www.skroutz.gr/s/3404706/Intel-Core-i5-4430-Box.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, εγώ συγκριτικά με τον i3 μιλάω πάντα (έτσι λέει ο τίτλος). Απλά θεωρώ λάθος να πάρεις 2πύρηνο (έστω και με HT) όταν έρχονται next gen κονσόλες με 8πύρηνους επεξεργαστές. Δεν επιμένω στο θέμα AMD, εγώ για intel σκέφτομαι αυτή τη στιγμή, αλλά σίγουρα όχι για i3 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε για Gaming και με βαση αυτο που λες ενα παραδειγμα ειναι το αναμενομενο BF4 http://uk.ign.com/wikis/battlefield-4/PC_System_Requirements,και αρα καλυτερα να παει καποιος στον i5 απο τον i3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι μιλάμε για gaming

Αυτό από που προκύπτει;;Από τον τίτλο του θέματος;Από το αρχικό ερώτημα;;;

Βέβαια,όταν συγκρίνουμε δυο επεξεργαστές παίζουν όλα ρόλο, και το gaming, αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι μιλάμε για gaming.

και συγκρίνοντας 8320 κ i3 έβγαζες vfm τον i3 γιατί έχει την ενσωματωμένη(ποιος χτίζει gaming PC και δεν παίρνει discrete; ;) και ισχυρίζεσαι ότι έχουν την ίδια απόδοση που ειδικά άμα γίνει και oc ο 8320 στα επίπεδα 8350+ απλά δεν ισχύει.

Με αυτή την λογική, δεν στέκει να λες τον i3 vfm συγκρίνοντας τον με 6/8πύρηνο στα ίδια ή λιγότερα λεφτά, για χρήση gaming.

Με όποια λογική και να το δεις

vfm=value for money=αξία για τα λεφτά σου

έχουν την ίδια τιμή ~140€ (amd 142,70 € intel 138,88 €)

έχουν παρόμοια επεξεργαστική ισχύ http://www.cpu-world.com/Compare/358/AMD_FX-Series_FX-8320_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

και ο ένας δεν έχει γραφικά ο άλλος έχει και έχει και χαμηλότερη κατανάλωση,όσο και να μην τα χρειάζεσαι, αυτά υπάρχουν οπότε προσθέτουν αξία και ας είναι άχρηστη για εσένα,υπάρχει άρα είναι.

 

Ανέβασε κάνα bench με o/c να δούμε πόσο καλύτερος γίνεται,και πες μας και πόσα παραπάνω πρέπει να πληρώσεις για καλούτσικη μητρική και ψύκτρες για το o/c.(και στο πόσα watt πάει, αν γίνεται)

 

Όσο για τους πυρήνες και το futureproof, μην κοροϊδευόμαστε, τα τελευταία χρόνια έχουμε πήξει στα console ports (δυστυχώς) και εγώ δεν ξέρω καμία 2πύρηνη κονσόλα, το PS4 θα έχει 8 πύρηνο AMD x86, το ΧΒΟΧ One επίσης.

Δεν έχω κάτι να αντιπαραθέσω σε αυτό,τα παιχνίδια που δεν στηρίζονται σε gpu και θα είναι βασισμένα σε Multi πιστεύω και εγώ ότι θα τρέχουν καλύτερα.

 

Γενικά i3 δεν θα πρότεινα σε κανέναν, αυτό λέω εγώ τόση ώρα τουλάχιστον. Χάλια δεν είναι, αλλά σαν vfm έχεις τον Pentium πολύ χαμηλότερα και τον i5 στα +20; +30€;

Διάβασε τι είπα 4 post πριν.

 

Νταξ, εγώ συγκριτικά με τον i3 μιλάω πάντα (έτσι λέει ο τίτλος).

Εμ,και εγώ για αυτό μιλάω συνέχεια για τον i3 ,αλλά εμένα με φάγατε...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ερώτηση της συζήτησης είναι γιατί προτείνουν οι περισσότεροι fx6300 σε συνθέσεις 600-700€, η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων είναι φυσικά για gaming. 'Αμα αρχίσω και βλέπω θέματα του στυλ "PC για C# & SQL στα 500€" ή κάτι αντίστοιχο, τότε μαζί σου να λέμε και για τις "άλλες" χρήσεις. 'Οταν όμως η πλειοψηφία των περιπτώσεων αφορούν gαming, εκεί θα εστιάσω. Έτσι προκύπτει απ'την λογική μου.

 

Για το vfm, απλά θα πω ότι για εμένα, τα ενσωματωμένα γραφικά δεν υπερκαλύπτουν την διαφορά στην απόδοση αυτών των 2, όσο για benches κτλ, δες στο αντίστοιχο thread τις διαφορές (hint: έχουμε αρκετά benches από FX αλλά ελάχιστα από i3.) Φυσικά εντός της έννοιας vfm είναι και η μελλοντική απόδοση, βλ παιχνίδια του 2014+ όπου σύμφωνα με τις ενδείξεις ο i3 θα μείνει αρκετά πίσω.

 

Πάντως ένα καλό mobo + ψύκτρα βγαίνει κάπου στα 105-110€ (970Α chipset με 8+2VRMs για OC και μια Hyper 212 evo που προτείνουν συχνά πυκνά στις συνθέσεις).

 

Υπό αυτό το πρίσμα απαντάω συνολικά ότι σε αυτά τα λεφτά, (200-250€ για CPU+mobo) η AMD σύνθεση είναι σχεδόν μονόδρομος. Αυτήν επέλεξα και αυτή θα ξαναεπέλεγα στα λεφτά αυτά. Δεν είμαι φανατικός κανενός, πολυεθνικές εταιρίες είναι όλες τους που βγάζουνε τσιπάκια για να βγάλουν €€€ και ψηφίζω πάντα με το πορτοφόλι μου όπως κρίνω ότι με συμφέρει κάθε φορά και όχι με παρωπίδες.

 

Σε άλλα budget ή με άλλα δεδομένα (πχ μείωση τιμών intel ή mobo για s1150) να το ξανασυζητήσουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ερώτηση της συζήτησης είναι γιατί προτείνουν οι περισσότεροι fx6300 σε συνθέσεις 600-700€, η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων είναι φυσικά για gaming. 'Αμα αρχίσω και βλέπω θέματα του στυλ "PC για C# & SQL στα 500€" ή κάτι αντίστοιχο, τότε μαζί σου να λέμε και για τις "άλλες" χρήσεις. 'Οταν όμως η πλειοψηφία των περιπτώσεων αφορούν gαming, εκεί θα εστιάσω. Έτσι προκύπτει απ'την λογική μου.

 

Για το vfm, απλά θα πω ότι για εμένα, τα ενσωματωμένα γραφικά δεν υπερκαλύπτουν την διαφορά στην απόδοση αυτών των 2, όσο για benches κτλ, δες στο αντίστοιχο thread τις διαφορές (hint: έχουμε αρκετά benches από FX αλλά ελάχιστα από i3.) Φυσικά εντός της έννοιας vfm είναι και η μελλοντική απόδοση, βλ παιχνίδια του 2014+ όπου σύμφωνα με τις ενδείξεις ο i3 θα μείνει αρκετά πίσω.

 

Πάντως ένα καλό mobo + ψύκτρα βγαίνει κάπου στα 105-110€ (970Α chipset με 8+2VRMs για OC και μια Hyper 212 evo που προτείνουν συχνά πυκνά στις συνθέσεις).

 

Υπό αυτό το πρίσμα απαντάω συνολικά ότι σε αυτά τα λεφτά, (200-250€ για CPU+mobo) η AMD σύνθεση είναι σχεδόν μονόδρομος. Αυτήν επέλεξα και αυτή θα ξαναεπέλεγα στα λεφτά αυτά. Δεν είμαι φανατικός κανενός, πολυεθνικές εταιρίες είναι όλες τους που βγάζουνε τσιπάκια για να βγάλουν €€€ και ψηφίζω πάντα με το πορτοφόλι μου όπως κρίνω ότι με συμφέρει κάθε φορά και όχι με παρωπίδες.

 

Σε άλλα budget ή με άλλα δεδομένα (πχ μείωση τιμών intel ή mobo για s1150) να το ξανασυζητήσουμε.

Αυτο ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ερώτηση της συζήτησης είναι γιατί προτείνουν οι περισσότεροι fx6300 σε συνθέσεις 600-700€, η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων είναι φυσικά για gaming.

Ε,τότε χώνουμε και στους δύο μια βαρβάτη κάρτα γραφικών και ερχόμαστε και πάλι στο ίδιο αποτέλεσμα, και στους δυο επεξεργαστές θα τρέχουν καλά όλα τα παιχνίδια, κάποια καλύτερα στον έναν κάποια καλύτερα στον άλλον.

 

Όσο για τους πυρήνες και το futureproof, μην κοροϊδευόμαστε, τα τελευταία χρόνια έχουμε πήξει στα console ports (δυστυχώς) και εγώ δεν ξέρω καμία 2πύρηνη κονσόλα, το PS4 θα έχει 8 πύρηνο AMD x86, το ΧΒΟΧ One επίσης.

http://www.extremetech.com/gaming/165630-xbox-one-cpu-speed-boosted-by-10-in-vain-attempt-to-keep-up-with-ps4

LOL τώρα το έψαξα λιγάκι,έχουν μεν 8core αλλά στα 2ghz και μάλιστα underclocked,τι να λέμε τώρα, ακόμα και ο διπύρηνος θα τον πατάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...