Προς το περιεχόμενο

amd fx 6πυρινος vs i3


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://en.wiktionary.org/wiki/render

render σημαίνει το «να κάνεις», «να επιστρέφεις» ,στον χώρο των Η/Υ οτιδήποτε που παίρνει μεγάλο όγκο δεδομένων και φτιάχνει ένα αρχείο(όπως τα προγράμματα που αναφέρεις) από αυτά λέγετε render,άσχετα αν έχει γίνει γνωστό μόνο για γραφικά και βίντεο.

 

To rendering αφορά κυρίως γραφικά. Απο τότε τουλάχιστον που εισήχθη στον "κόσμο" των υπολογιστών, γιατί σαν λέξη προυπήρχε.

 

Καταρχήν κανείς (ή τουλάχιστον εγώ) δεν σε χλευάζει. Σου επαναλαμβάνω (για τελευταία φορά) οτι το rendering αφορά ΚΥΡΙΩΣ (το κάνω κεφαλαίο αυτή τη φορά για να το προσέξεις) εργασίες σε λογισμικό που αφορά γραφικά.

Ε,και εγώ το είπα ακόμα και πριν από εσένα ότι αναφέρεται κυρίως στα γραφικά. 

Το ότι και το audacity αλλά και πολλά άλλα προγράμματα ονομάζουν την παράγωγή αρχείου σαν render δεν σου κάνει εντύπωση έτσι;

 

Within an Audacity project, you can physically mix multiple selected tracks using the Tracks > Mix and Render command, so that the original tracks are replaced by a single Audacity track that combines the audio from the original tracks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

OΚ λοιπον αφού επιμένεις. Δώσε μου συγκεκριμένη απάντηση όμως, γιατί πας να βγεις και απο πάνω, και αναγκαστικά θα αντιμετωπισεις την χλεύη που αναφέρεις.

Ο Microsoft SQL Server είναι renderer ή RDBMS?

Το Winrar είναι renderer ή compression/decompression utility?

Εγώ που σπάω το mouse (στο παράδειγμα που έδωσα) είμαι renderer ή ατζαμής?

 

Και για να σου απαντήσω και στην ερώτηση που μου κάνεις, όχι δεν μου κάνει εντύπωση η χρήση της "render" λέξης στο audacity. Όπως και δεν μου κάνει εντύπωση στην πρόταση που το χρησιμοποιώ και γω παραπάνω.

Όπως (και πάλι) προείπα η λέξη render προυπήρχε των computer graphics αλλά και του computing γενικότερα.

Aυτό όμως δεν σημαίνει οτι μου δίνεται το δικαίωμα να βαφτίσω το winrar "renderer".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμης λοιπον ο fx 6300  ειναι το απολυτο vfm  της αγορας για καποιον ο οποιος θελει να τα κανει ολα..αυτη ειναι η αντικειμενικη αληθεια του πραγματος..

Μαζί με ποια κάρτα γραφικών γίνεται vfm;Αφού δικιά του δεν έχει!

Με 20€ λιγότερα παίρνεις intel με γραφικά (τού λούτσου ίσως άλλα γραφικά για «casual gaming» όπως λέει) που θα έχει την ίδια απόδοση. 

http://www.cpu-world.com/Compare/240/AMD_FX-Series_FX-6300_vs_Intel_Pentium_Dual-Core_G3430.html  

 

(Σε ότι είναι γραμμένο για Multi θα είναι καλύτερος ο amd σε ότι είναι γραμμένο για single θα είναι καλύτερος ο Intel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με ποια κάρτα γραφικών γίνεται vfm;Αφού δικιά του δεν έχει!

 

Μπορεί να μπει σε mobo με ενσωματωμένη gpu HD3300 και να έχει εφάμιλλες (αν όχι καλύτερες απο την onboard του i3) επιδόσεις, αλλά μην το πεις σε κανέναν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OΚ λοιπον αφού επιμένεις.

Εγώ απλά σου είπα με ποια έννοια χρησιμοποίησα την λέξη render στο ποστ 46(και έφερα παραδείγματα που δείχνουν ότι είναι αποδεκτό στον κόσμο των Η/Υ) ,αφού έφερες αντίρρηση στο αμέσως επόμενο ποστ.

Εσύ έχεις φαγωθεί να αποδείξεις ότι η λέξη render στέκει μόνο για γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με ποια κάρτα γραφικών γίνεται vfm;Αφού δικιά του δεν έχει!

Με 20€ λιγότερα παίρνεις intel με γραφικά (τού λούτσου ίσως άλλα γραφικά για «casual gaming» όπως λέει) που θα έχει την ίδια απόδοση. 

http://www.cpu-world.com/Compare/240/AMD_FX-Series_FX-6300_vs_Intel_Pentium_Dual-Core_G3430.html  

 

(Σε ότι είναι γραμμένο για Multi θα είναι καλύτερος ο amd σε ότι είναι γραμμένο για single θα είναι καλύτερος ο Intel)

μιας και μιλαμε μονο για επεξεργαστη καλο θα ηταν να μην πεταγονται στην μεση τα γραφικα  γιατι αποτελουν ατυχες παραδειγμα .

αν ειναι να βαλουμε στο παιχνιδι μεσα τ  τοτε και εναν a10-5800k /6800k οι οποιοι ειναι υπεραρκετοι για καποιον ο οποιος θελει να εχει την επιλογη του να παιξει παιχνιδια η οχι καποια στιγμη με καποια σχετικη ανεση πραμα που με τα ενσωματωμενα των ιντελ απλα δεν τολμας ουτε pro  να παιξεις ποσο μαλλον grid 2 που παιζει μια χαρα ενας 5800k

 

τα πραγματα κοινως ειναι απλα περα απο fanboysmous etc

 

θες να φτιαξεις ενα all around συστημα με εμφαση σε παιχνιδια

fx6300 και μια καρτα γραφικων αναλογα τις απαιτησεις σου.

δεν τρελενεσαι για παιχνιδια αλλα θελεις να εχεις την δυνατοτητα να τα παιξεις οποτε θες χωρις να ξοδευτεις με λεφτα για εξτρα καρτα γραφικων ?

amd a10 5800k/6800k

 

θελεις ενα συστημα με καλο επεξεργαστη  για παιχνιδια fb και να προσπαθεις να παιζεις οτιδηποτε αλλο ολα στο low

i3 dedicated graphics.

 

μην αναμασαμε τα ιδια ολη την ωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μπει σε mobo με ενσωματωμένη gpu HD3300 και να έχει εφάμιλλες (αν όχι καλύτερες απο την onboard του i3) επιδόσεις, αλλά μην το πεις σε κανέναν....

Μπορείς να δόσεις κάποιο λινκ με καμιά τιμή γιατί δεν ξέρω ποιες έχουν και πόσο κοστίζουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά σου είπα με ποια έννοια χρησιμοποίησα την λέξη render στο ποστ 46(και έφερα παραδείγματα που δείχνουν ότι είναι αποδεκτό στον κόσμο των Η/Υ) ,αφού έφερες αντίρρηση στο αμέσως επόμενο ποστ.

Εσύ έχεις φαγωθεί να αποδείξεις ότι η λέξη render στέκι μόνο για γραφικά.

 

Μην εκτίθεσαι άλλο φίλε μου, εδώ είναι αυτά που έχεις γράψει και εδώ αυτά που έγραψα εγώ. Λες λοιπόν κάποια στιγμή οτι ο AMD κερδίζει μόνο σε rendering. Σε ρωτάω εγώ στην συνέχεια να μου πεις αν τα winrar mysql και lamemp3 είναι renderers. Και μου παραθέτεις wiki που λέει τι είναι το rendering και πότε χρησιμοποιείται... (λες και περίμενα εσένα να μου μάθεις τι εστί rendering) σαφώς υπονοόντας οτι πράγματι τα software που ανέφερα είναι renderers αφού κάνουν "rendering". Rendering λοιπόν σου λέω οτι κάνει και ο firefox o chrome o ΙΕ και οι άλλοι, οταν παρσάρουν μια html σελίδα. Αυτό δεν τους κάνει renderers φίλε μου, τους κάνει browsers. Έτσι λέγονταν, και έτσι θα λέγονται. Ότι άλλο και να λες εγώ (αλλά και αυτοί που ξέρουνε 2 πράγματα) τα ακούνε βερεσέ.

 

Μπορείς να δόσεις κάποιο λινκ με καμιά τιμή γιατί δεν ξέρω ποιες έχουν και πόσο κοστίζουν;;

 

http://www.skroutz.gr/s/1861516/Asrock-960GM-U3S3-FX.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εκτίθεσαι άλλο φίλε μου, εδώ είναι αυτά που έχεις γράψει και εδώ αυτά που έγραψα εγώ. Λες λοιπόν κάποια στιγμή οτι ο AMD κερδίζει μόνο σε rendering. Σε ρωτάω εγώ στην συνέχεια να μου πεις αν τα winrar mysql και lamemp3 είναι renderers. Και μου παραθέτεις wiki που λέει τι είναι το rendering και πότε χρησιμοποιείται... (λες και περίμενα εσένα να μου μάθεις τι εστί rendering) σαφώς υπονοόντας οτι πράγματι τα software που ανέφερα είναι renderers αφού κάνουν "rendering". Rendering λοιπόν σου λέω οτι κάνει και ο firefox o chrome o ΙΕ και οι άλλοι, οταν παρσάρουν μια html σελίδα. Αυτό δεν τους κάνει renderers φίλε μου, τους κάνει browsers. Έτσι λέγονταν, και έτσι θα λέγονται. Ότι άλλο και να λες εγώ (αλλά και αυτοί που ξέρουνε 2 πράγματα) τα ακούνε βερεσέ.

Στο rendering(στο render είπα για την ακρίβεια) λοιπόν και όχι στους renderers.

Και άντε για να το ξεκαθαρίσω θα το ξανά πω τη εννοούσα

«όποτε από μεγάλο όγκο δεδομένων πρέπει να υπολογισθεί κάποιο αποτέλεσμα»

εγώ αυτό εννοούσα(και εννοώ) με την λέξη render και όποιον μπέρδεψα του ζητώ δημόσια συγνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε λογισμικό κάνει output σε οθόνη, λέγεται rendering. Το 3dmark το crysis, ο ναρκαλιευτής, κάνουν render γραφικά στο output της οθόνης. Άρα με το να πεις οτι ο AMD είναι μπροστά σε render (οπου λέγεται rendering κανονικά- γι'αυτό σε διόρθωσα) υπονοείς και πάλι οτι ο AMD είναι σχεδόν παντού πιο γρήγορος αφού όπως σου εξηγησα παραπάνω, όσα προγράμματα κάνουν output σε οθόνη (ναι ακόμα και το word) κάνουν rendering.

Κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

Οπότε το να μπερδεύεις τους άλλους (και φυσικά πρώτα απ'όλους τον ίδιο σου τον εαυτό) δεν είναι καλό.

Πάντως το γεγονός οτι αναγνωρίζεις το λάθος σου (σε αντίθεση με κάποιους άλλους) σε τιμά ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε λογισμικό κάνει output σε οθόνη, λέγεται rendering. Το 3dmark το crysis, ο ναρκαλιευτής, κάνουν render γραφικά στο output της οθόνης. Άρα με το να πεις οτι ο AMD είναι μπροστά σε render (οπου λέγεται rendering κανονικά- γι'αυτό σε διόρθωσα) υπονοείς και πάλι οτι ο AMD είναι σχεδόν παντού πιο γρήγορος αφού όπως σου εξηγησα παραπάνω, όσα προγράμματα κάνουν output σε οθόνη (ναι ακόμα και το word) κάνουν rendering.

Κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

Είπαμε, το διόρθωσα , «όποτε από μεγάλο όγκο δεδομένων πρέπει να υπολογισθεί κάποιο αποτέλεσμα» (και βέβαια να το υποστηρίζει και το πρόγραμμα(το multithread), το θεωρώ αυτονόητο) εκεί υπερέχει ο amd.

 

Οπότε το να μπερδεύεις τους άλλους (και φυσικά πρώτα απ'όλους τον ίδιο σου τον εαυτό) δεν είναι καλό.

Πάντως το γεγονός οτι αναγνωρίζεις το λάθος σου (σε αντίθεση με κάποιους άλλους) σε τιμά ιδιαίτερα.

Και εσύ όμως δεν χρειαζόταν να κάνεις τόσοι φασαρία και την έννοια μιας λέξης που αμέσως εξήγησα πως την εννοώ εγώ και που και ο ίδιος παραδέχτηκες ότι έχει πολλές έννοιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία φασαρία δεν έκανα, εσύ απλά επέμενες για κάτι, και εγώ σε διόρθωσα, μην τα μεγαλοποιούμε τα πράγματα.

Αν τηλεφωνήσεις σε 100 it related άτομα, και τους πεις "έχω λιώσει το pc μου στο rendering" και οι 100 θα υποθέσουν οτι μιλάς για κάποια δουλειά που κάνεις που αφορά γραφικά. Αν ένας υποθέσει οτι μιλάς για mysql και winrar (ή έστω μεγάλου όγκου δεδομένων - εμένα προσωπικά ο μεγάλος όγκος δεδομένων είναι ταυτισμένος με τις DB) τότε αυτός ο ένας θα χρίζει ψυχιατρικής βοήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μπει σε mobo με ενσωματωμένη gpu HD3300 και να έχει εφάμιλλες (αν όχι καλύτερες απο την onboard του i3) επιδόσεις, αλλά μην το πεις σε κανέναν....

Ότι νάνε,τώρα είδα ότι είναι του 2008 το chipset που λες,απαρχαιωμένα εντελώς.

http://www.notebookcheck.net/Intel-HD-Graphics-4600.86106.0.html

πολύ ποιο ψιλά είναι το intel hd 4600 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνίδια δεν παίζει κανείς. Εκτός αν εννοείς ναρκαλιευτή πασιέντζα κλπ, κάτι που θα το κάνουν και τα 2 τσιπάκια πολύ ευχάριστα. Απο εκεί και πέρα, θες discrete κάρτα ακόμα και για αναλύσεις 1366χ768. Ακόμα και ένας A10 (με κορυφαία gpu) σε  mid/low ρυθμίσεις και αν θα τα καταφέρει.

Για office / internet use, μια χαρά θα είναι και οι 2. HD αποκωδικοποίηση κάνουν και οι 2 (και να μην έκαναν - θα ήσουν μια χαρα και με cpu decoding) οπότε μια χαρά η ενσωματωμένη HD3300 για τον 6300  και internet / office χρηση. Εκτός φυσικά αν μπεις στο cpu-world (ή στο ακόμα καλύτερο cpu-boss!!!) και μου δείξεις ενσωματωμένη IGP να παίζει crysis 2 σε 1680Χ1050.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τηλεφωνήσεις σε 100 it related άτομα, και τους πεις "έχω λιώσει το pc μου στο rendering" και οι 100 θα υποθέσουν οτι μιλάς για κάποια δουλειά που κάνεις που αφορά γραφικά.

Επί πόσα ποστ λέω τα ίδια που λες και εσύ γιατί δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε;;;

http://en.wiktionary.org/wiki/render

render σημαίνει το «να κάνεις», «να επιστρέφεις» ,στον χώρο των Η/Υ οτιδήποτε που παίρνει μεγάλο όγκο δεδομένων και φτιάχνει ένα αρχείο(όπως τα προγράμματα που αναφέρεις) από αυτά λέγετε render,άσχετα αν έχει γίνει γνωστό μόνο για γραφικά και βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...