Προς το περιεχόμενο

amd fx 6πυρινος vs i3


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και φυσικά να σκεφτούμε οτι τα περισσοτερα benchmarks τρέχουν σε "παρθένα" pc. Windows και drivers μονο (συν τα software που κάνουν benchmark φυσικά). Τα δικά μας τα pc, τρέχουν antivirus τρέχουν utorrent κλπ κλπ, και ολα αυτά καταναλώνουν πόρους. Οι πολλοι πυρήνες "φαίνονται" και σε απλή καθημερινή χρήση. Ασχέτως λοιπον αν ένα software παρέχει πολυπύπινη υποστήριξη, τα ίδια τα windows φροντίζει κάθε software να τρέχει στον δικό του πυρήνα (εάν και εφόσον υπάρχουν διαθέσιμοι ελεύθεροι πυρήνες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα ίδια τα windows φροντίζει κάθε software να τρέχει στον δικό του πυρήνα (εάν και εφόσον υπάρχουν διαθέσιμοι ελεύθεροι πυρήνες).

Το να τρέχει το κάθε software στο δικό του πυρήνα στην ίδια cpu δεν κάνει τρομερή διαφορά με το να τρέχουν σε thread στον ίδιο πυρήνα ,γιατί και αυτό ελέγχεται από τα windows,το να κοπεί όμως ένα software στο 40% της δύναμης του πυρήνα κάνει τρομερή διαφορά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να τρέχει το κάθε software στο δικό του πυρήνα στην ίδια cpu δεν κάνει τρομερή διαφορά με το να τρέχουν σε thread στον ίδιο πυρήνα ,γιατί και αυτό ελέγχεται από τα windows,το να κοπεί όμως ένα software στο 40% της δύναμης του πυρήνα κάνει τρομερή διαφορά.

 

Ακόμα και αν κάνει "render"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσους πυρινες και να βαλει η amd αν δεν ανεβασει το single thread θα ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ μαπα!..

Αυτο ισχυει φυσικα.γιατι εκει πασχει σε συγκριση με την Intel.αλλα μπορεις να το πεις και διαφορετικα.

εαν αρχισουν τα παιχνιδια-προγραμματα να χρησιμοποιουν οτι εχουν διαθεσιμο απο δυναμη (λεμε τωρα) τοτε καποια αλλη εταιρια θα ειναι η μαπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και αυτο το thread καταληγει μια απο τα ιδια (INTEL vs AMD)..!!

 

δεν εχει νοημα...!! οποιος θελει, παιρνει οτι θελει..! ας σταματησει πια αυτο το "ντερμπυ"!

 

πλεον το μονο πραγμα που καθοριζει τι θα παρεις, ειναι το VFM της πλατφορμας. η ισχυς ειναι υπεραρκετη για ολες τις γενικες χρησεις. οποιος θελει κατι πιο εξειδικευμενο, και θα το ψαξει (και σωστα θα πραξει), αλλα και θα το πληρωσει..!!  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν κάνει "render"?

Το "render" είναι παντελώς διαφορετική περίπτωση με αυτό που λέω στην παράθεση που αναφέρεις.

Προσπάθησε να ακολουθείς την συζήτηση τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου άσε τις υποδείξεις, και προσπάθησε να ταξινομήσεις έννοιες και λέξεις που αφορούν την επιστήμη των υπολογιστών μέσα στο κεφάλι σου γιατί εκτίθεσαι. Όταν μάθεις λοιπόν τι σημαίνει rendering, τι σημαίνει logical processor και physical processor και τις διαφορές που έχουν αυτά τα 2 (τόσο σαν έννοιες όσο και πως δουλεύουν), μετά έλα να μιλήσουμε.

Με άτομο που θεωρεί τις βάσεις δεδομένων τα lamemp3 και τα winrar ως rendering processes, αδυνατώ να κάνω διάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ισχυει φυσικα.γιατι εκει πασχει σε συγκριση με την Intel.αλλα μπορεις να το πεις και διαφορετικα.

εαν αρχισουν τα παιχνιδια-προγραμματα να χρησιμοποιουν οτι εχουν διαθεσιμο απο δυναμη (λεμε τωρα) τοτε καποια αλλη εταιρια θα ειναι η μαπα..

και να γυρισει ο τροχος και να ταμ και ο φτωχος παλι μαπα θα ειναι

 

τι να το κανω πχ... το αυτοκινητο που πιανει 250km οταν στα 0-150 θα ειναι πιο αργο και απο το ΜΑΤΙΖ

 

Ειναι αυτο που λενε στην πιατσα "καλα αν βρει κατηφορα παει σφαιρα" :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να γυρισει ο τροχος και να ταμ και ο φτωχος παλι μαπα θα ειναι

 

τι να το κανω πχ... το αυτοκινητο που πιανει 250km οταν στα 0-150 θα ειναι πιο αργο και απο το ΜΑΤΙΖ

 

Ειναι αυτο που λενε στην πιατσα "καλα αν βρει κατηφορα παει σφαιρα" :-D 

^^να ειδες τωρα...πες μου εναν λογο μετα για να σε παρει καποιος σοβαρα.υποθετικα μιλησες,υποθετικα μιλησα και εγω και και και και να χαμε να λεγαμε.και εμενα εαν ο πατερας μου αργουσε κατα μισο χιλιοστο του χιλιοστου του χιλιοστου να σπουτ σπουτ τωρα δεν θα ημουν εδω.και?

τεσπα,ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου άσε τις υποδείξεις,

Άσε εσύ της σπόντες #94 να αφήσω και εγώ της υποδείξεις.

και προσπάθησε να ταξινομήσεις έννοιες και λέξεις που αφορούν την επιστήμη των υπολογιστών μέσα στο κεφάλι σου γιατί εκτίθεσαι.

Εσύ που «διαβάζεις» (με πολύ ευρεία έννοια) ένα άρθρο βλέποντας μόνο της εικόνες είναι που εκτίθεσαι. #79

Όταν μάθεις λοιπόν τι σημαίνει rendering, τι σημαίνει logical processor και physical processor και τις διαφορές που έχουν αυτά τα 2 (τόσο σαν έννοιες όσο και πως δουλεύουν), μετά έλα να μιλήσουμε.

Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνουν και ποιες διαφορές έχουν αυτά τα δύο για αυτό και λέω που υπερέχει ο ένας και που ο άλλος επεξεργαστής,εσύ το μόνο που καταλαβαίνεις είναι «6 ποιο πολύ από 2 , 6 ποιο καλά ,εγώ πάρει 6» #3

Με άτομο που θεωρεί τις βάσεις δεδομένων τα lamemp3 και τα winrar ως rendering processes, αδυνατώ να κάνω διάλογο.

Ξεκαθάρισα πάρα πολύ κατανοητά πως χρησιμοποίησα την λέξη render δηλαδή «όποτε από μεγάλο όγκο δεδομένων πρέπει να υπολογισθεί κάποιο αποτέλεσμα» εσύ προφανώς και το κατάλαβες αυτό(που μου κάνει εντύπωση εδώ που τα λέμε) και αναφέρθηκες σε αυτό με «αυτάκια» #94 ,κάνω το ίδιο στην απάντηση μου #97 και πετάς τώρα τέτοια κοτσάνα, για να μου την πεις;;

 

Με εντυπωσιασμούς μόνο οι πολιτικοί μπορούν να κερδίζουν μάχες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιας και το θεμα εχει φτασει 7 σελιδες και ακρη δεν εχει βγει,ας καταληξουμε οτι οχι δεν αξιζει ο i3 στα λεφτα αυτα αλλα ο i5 με 20ευρο παραπανω http://www.skroutz.gr/s/3404706/Intel-Core-i5-4430-Box.html. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι σελιδες πισω ειναι γραμμενο να τρεξουν οι κατοχοι Black Hole v4.2 bench για να βγαλουμε καποιο συμπερασμα.

Δεν ειδα τιποτα στο benchmarking, ουτε και εδω. Θα υποθεσω οτι καποιοι κρυβονται, οτι βαριουνται ή οτι αρεσκονται να βλεπουν αυτα τα εκτροπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...