Προς το περιεχόμενο

amd fx 6πυρινος vs i3


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα οποια δεν αναφερει ουτε κατα διανοια... Βεβαια, ειμαι σιγουρος οτι περασε κ απ τα χερια τους...

 

Τι να κανω, παμε ξανα γιατι δεν γινομαι κατανοητος. Με βαση τα υπαρχοντα συγκριτικα (το γραφω και πανω), και οχι θεωριες (που μου κανει εντυπωση το ποσο αβιαστα δεχεσαι)

6300 total: 9800

i3 3220 total: 8200

+20% απο 3220

Δικη μου γεναιοδωρη προσεγγιση του i3 4340: +20% απο 3220

Αρα 6300~=4340. Ομως 4340 140Ε και 6300 110Ε. Αρα 6300>4340.

Επομενο benchmark/game. Επαναλαβε...

Οκ τωρα? Ακομα φανταζομαι ποσοστα αυθαιρετα? Το μονο αυθαιρετο ειναι η γεναιοδωρια μου προς τον 4340. Βαριεμαι να επιβεβαιωσω οτι ειναι στο 10-15% οπως οι υπολοιποι Haswell.

 

Ακομα δεν βλεπω απαντηση παντως στο που βρισκεται/που πιστευεις εσυ οτι βρισκεται ο 4340. Το μονο που βλεπω ειναι οτι δεν δεχεσαι αυτα που γραφω, χωρις να εχεις να αντιπαραθεσεις τιποτα.

 

Edit: Ξεχασα κ ενα σημαντικο. Το cpu boss μιλαει για 60% ταχυτερο singlethreaded. Το Black Hole περιεχει singlethreaded test. Που ειναι η διαφορα 60%? Και αυτα αυθαιρετα ποσοστα που φαντασιωνομαι υποθετω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα οποια δεν αναφερει ουτε κατα διανοια... Βεβαια, ειμαι σιγουρος οτι περασε κ απ τα χερια τους...

Ακομα δεν βλεπω απαντηση παντως στο που βρισκεται/που πιστευεις εσυ οτι βρισκεται ο 4340. Το μονο που βλεπω ειναι οτι δεν δεχεσαι αυτα που γραφω, χωρις να εχεις να αντιπαραθεσεις τιποτα.

Ε,τόσες φορές που της ανέφερες της σελίδες νόμιζα ότι έκανες τον κόπο να δεις τουλάχιστον και το τι γράφουν,πάτα και την καρτέλα benchmarks όπου έχει αρκετά τεστ.

(έχει ανέβει αρκετές φορές σε αυτό το θέμα αυτή η σελίδα από εμένα)

http://www.cpu-world.com/Compare/354/AMD_FX-Series_FX-6300_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

 

Καλός ο λογαριασμός σου, αν στέκουν αυτά που λες,αν στέκουν αυτά που λέει η σελίδα ο Intel είναι 9% πάνω από τον amd και καίει και σχεδόν το μισό ρεύμα... (νανε καλά η ΔΕΗ, κάνει διαφορά)

(Μην μιλήσω για Low budget κατάσταση(όπου εκεί είναι και οι δυο επεξεργαστές) όπου με τον i3 έχεις πλήρες σύστημα ενώ με τον fx πρέπει να δώσεις λεφτά και για κάρτα γραφικών)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,τόσες φορές που της ανέφερες της σελίδες νόμιζα ότι έκανες τον κόπο να δεις τουλάχιστον και το τι γράφουν,πάτα και την καρτέλα benchmarks όπου έχει αρκετά τεστ.

(έχει ανέβει αρκετές φορές σε αυτό το θέμα αυτή η σελίδα από εμένα)

http://www.cpu-world.com/Compare/354/AMD_FX-Series_FX-6300_vs_Intel_Core_i3_i3-4340.html

 

Καλός ο λογαριασμός σου, αν στέκουν αυτά που λες,αν στέκουν αυτά που λέει η σελίδα ο Intel είναι 9% πάνω από τον amd και καίει και σχεδόν το μισό ρεύμα... (νανε καλά η ΔΕΗ, κάνει διαφορά)

(Μην μιλήσω για Low budget κατάσταση(όπου εκεί είναι και οι δυο επεξεργαστές) όπου με τον i3 έχεις πλήρες σύστημα ενώ με τον fx πρέπει να δώσεις λεφτά και για κάρτα γραφικών)

Ομολογω οτι δεν το ειχα προσεξει ποτε, δεν μου γεμισε ποτε το ματι για να ριξω παραπανω απο 2 βλεφαρα, και ζητω συγγνωμη που εβγαλα συμπερασμα χωρις να ξερω. Αυτο για την καταναλωση ειναι το σημαντικοτερο πλεονεκτημα του i3, αν και εχε υποψιν οτι το TDP ειναι απλα ενδεικτικο. Χρειαζεσαι και εκει real world bench και μετρηση με βαττομετρο για καθαρα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εδω για αλλη μια φορα να προσθεσω οτι το tdp δεν ειναι το ποσο ρευμα καιει ο επεξεργαστης......

επρεπε να το ξερετε και οι 2 σας...

το tdp ειναι με απλα λογια το ποσο θερμοτητα εκλυει για να μπει και η αναλογη ψυχτρα.με τελειως μπακαλιστικο τροπο το εξηγω βασικα αλλα τεσπα.εχει να κανει φυσικα και με το ρευμα στο περιπου (γιατι λογικο ειναι αυτος με χαμηλοτερο tdp να καιει λιγοτερο εκτος και εαν ανακαλυψαν κανενα super duper heatspreader) αλλα εχει να κανει και με το τι μητρικη χρειαζεσαι μετα και μπλα μπλα μπλα.αλλα δεν ειναι το ποσο ρευμα καιει ο επεξεργαστης μονος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εδω για αλλη μια φορα να προσθεσω οτι το tdp δεν ειναι το ποσο ρευμα καιει ο επεξεργαστης......

επρεπε να το ξερετε και οι 2 σας...

το tdp ειναι με απλα λογια το ποσο θερμοτητα εκλυει για να μπει και η αναλογη ψυχτρα.με τελειως μπακαλιστικο τροπο το εξηγω βασικα αλλα τεσπα.εχει να κανει φυσικα και με το ρευμα στο περιπου (γιατι λογικο ειναι αυτος με χαμηλοτερο tdp να καιει λιγοτερο εκτος και εαν ανακαλυψαν κανενα super duper heatspreader) αλλα εχει να κανει και με το τι μητρικη χρειαζεσαι μετα και μπλα μπλα μπλα.αλλα δεν ειναι το ποσο ρευμα καιει ο επεξεργαστης μονος του.

 

Ομολογω οτι δεν το ειχα προσεξει ποτε, δεν μου γεμισε ποτε το ματι για να ριξω παραπανω απο 2 βλεφαρα, και ζητω συγγνωμη που εβγαλα συμπερασμα χωρις να ξερω. Αυτο για την καταναλωση ειναι το σημαντικοτερο πλεονεκτημα του i3, αν και εχε υποψιν οτι το TDP ειναι απλα ενδεικτικο. Χρειαζεσαι και εκει real world bench και μετρηση με βαττομετρο για καθαρα αποτελεσματα.

Εγω το ηξερα, που ειναι το γλυφιτζουρι μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξανά λέω ότι όλοι οι I3 είναι καλοί αλλά μόνο για λαπτοπ, και κουτιά τα οποία είναι μόνο σε έτοιμεσ συνθέσεις.

 

αν θα προτιμούσα να κόψω με τον μπαλτά το ένα core του Ι3 ώστε να γίνουν 2 τα cores και να μοιράζονται διεργασίες θα το έκανα χωρισ δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξανά λέω ότι όλοι οι I3 είναι καλοί αλλά μόνο για λαπτοπ, και κουτιά τα οποία είναι μόνο σε έτοιμεσ συνθέσεις.

 

αν θα προτιμούσα να κόψω με τον μπαλτά το ένα core του Ι3 ώστε να γίνουν 2 τα cores και να μοιράζονται διεργασίες θα το έκανα χωρισ δεύτερη σκέψη.

Δηλαδη Pentium, οπως ακριβως προτεινει ολος ο κοσμος στο νετ. 80% οι επιδοσεις του i3 κοντα στα μισα χρηματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη Pentium, οπως ακριβως προτεινει ολος ο κοσμος στο νετ. 80% οι επιδοσεις του i3 κοντα στα μισα χρηματα!

καλύτερα pentium σειρά, πληρεί ολεσ τισ προδιαγραφές απλήσ χρήσης σε ένα pc, από κει και μετά παμε για Ι5 η Fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εδω για αλλη μια φορα να προσθεσω οτι το tdp δεν ειναι το ποσο ρευμα καιει ο επεξεργαστης......

επρεπε να το ξερετε και οι 2 σας...

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

 

The TDP is typically not the most power the chip could ever draw, such as by a power virus, but rather the maximum power that it would draw when running "real applications".

Είναι το πόσο ρεύμα καίει σε «πραγματικές συνθήκες» ,όταν τον έχεις στο 100% (multithread)θα καίει πολύ παραπάνω,το ότι το χρησιμοποιούν για να βρουν ψύκτρες δεν αναιρεί το γεγονός ότι σου δίνει μια καλή ιδέα του πόσο ρεύμα καίει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

Είναι το πόσο ρεύμα καίει σε «πραγματικές συνθήκες» ,όταν τον έχεις στο 100% (multithread)θα καίει πολύ παραπάνω,το ότι το χρησιμοποιούν για να βρουν ψύκτρες δεν αναιρεί το γεγονός ότι σου δίνει μια καλή ιδέα του πόσο ρεύμα καίει.  

εγω παλι νομιζω οτι κι εσυ ακομα, δεν εχεις κατανοησει πληρως το TDP. 

 

η πρωτη προταση στο wikipedia ειναι ολη η ουσια της εξηγησης.  τυπικα δεν εχει καμια σχεση με την καταναλωση του επεξεργαστη, αλλα με την ΜΑΧ θερμοτητα που μπορει να εκλυσει ο επεξεργαστης κατα την λειτουργια του. ετσι σχεδιαζεται και το αντιστοιχο συστημα απαγωγης θερμοτητας (συστημα ψυξης). 

 

δεν σημαινει οτι ο επεξεργαστης μπορει να καταναλωσει, ουτε σε πραγματικες συνθηκες  95-125-250W.....!!!  ημαρτον..! αν ηταν ετσι, θα θελαμε 1000+W τροφοδοτικα...!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ακριβως ετσι αν και κατα καποιο τροπο εχετε και οι 2 δικιο. Μοναδα μετρησης της εκχυσης θερμοτητος ειναι το joule ομως και οχι το TDP που ειναι λιγο πονηρη μοναδα μετρησης η οποια εχει να κανει σαφως με το ρευμα πολωσης, για αυτο και στους amd βλεπεις παραπανω vcore, το οποιο αντιστοιχει και σε παραπανω καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρωτη προταση στο wikipedia ειναι ολη η ουσια της εξηγησης.  τυπικα δεν εχει καμια σχεση με την καταναλωση του επεξεργαστη, αλλα με την ΜΑΧ θερμοτητα που μπορει να εκλυσει ο επεξεργαστης κατα την λειτουργια του. ετσι σχεδιαζεται και το αντιστοιχο συστημα απαγωγης θερμοτητας (συστημα ψυξης).

Η ΜΑΧ θερμότητα που μπορεί να εκλύσει ο επεξεργαστής από πού έρχεται;;

Όπως ξέρουμε από την φυσική όταν μεταβάλλεται η ενέργεια ποτέ δεν έχεις 100% απόδοση οπότε αν έχεις χ watt tdp πρέπει να καίει παραπάνω ρεύμα από αυτό ο επεξεργαστής,οπότε πως μπορεί να μην έχει καμιά σχέση με την κατανάλωση;;;

Δεν είναι κανένα απόλυτο στοιχείο αλλά καλή ένδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπε κανεις οτι δεν εχει σχεση με την καταναλωση το tdp.πιστευω ολοι το εχουμε διευκρινησει αυτο.αλλα το tdp δεν ειναι η καταναλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπε κανεις οτι δεν εχει σχεση με την καταναλωση το tdp.

τυπικα δεν εχει καμια σχεση με την καταναλωση του επεξεργαστη,

Και τυπικά και άτυπα και όπως και να το πάρει κανείς,έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...