Προς το περιεχόμενο

[Laptop/Gaming] Lenovo IdeaPad Y580A [I5-3230M/4GB/1TB/GTX660M/FREE DOS] - 569€ @e-shop.gr


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ είχα θέμα μαζί τους όταν ζήτησα υπαναχώρηση στην αγορά μου για το συγκεκριμένο laptop,πράγματι θέλει προσοχή κύριος στην παραλαβη να μην ειναι απο κατάστημα αλλα με κουριερ,οσο παράξενο ακούγετε το υπουργείο εμπορείου όταν παραλαβής ο ίδιος απο κατάστημα δεν λογιάζει την αγορά εξ αποστάσεως και δεν μπορείς να κάνεις χρήσει της υπαναχωρήσεις,αυτά μετά απο καταγγελια  έτσι,το μηχάνημα καλό αλλα με υψηλες θερμοκρασιες στον σκληρο δίσκο,προσωπικά με ενόχλησε περισσοτερο το κούφιο πληκτρολογιο πάνω αριστερά,απαραδεκτο για την σειρα (Υ) αυτο της προσφοράς τώρα εχει την 1366x768 οθόνη για

την ανάλυση τα είπε ο Moviemaker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα λαπτοπ ηταν για τα λεφτα του (οθοναρα, αθορυβο, τοπ καρτα για τα χρηματα του κλπ).

Εχω και αλλα λαπτοπ και το αγορασα μονο και μονο για να παιξω 2 παιχνιδια και μετα να το δωσω.

 

Γυαλιστερη ειναι η οθονη του.

 

Ενοχλουσε οταν το εβαζες σε φως ή μπορουσες να δεις κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεναντι απο τζαμι δεν μπορουσα να δω (οπως και με ολα τα λαπτοπ που εχουν γυαλιστερες οθονες μιας και πρεπει να καθισεις πλαγιως αλλα και παλι κουραζει παρα πολυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

κοίταζα κι εγώ το συγκεκριμένο laptop αλλά είχα κάποιους ενδοιασμούς λόγω e shop. Δεν είμαι φανατική gamer απλά μου άρεσαν τα χαρακτηριστικά σε αυτή την τιμή. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Dell Inspiron 3521 (i5-3337U/4GB/500GB)

Notebook, Οθόνη: 15.6" LED LCD, Ανάλυση:1366x768, CPU: Intel Core i5 3337U 1.8 GHz, Μνήμη: 4 GB, GPU: AMD Radeon HD 7670MDVD, Σκληρός Δίσκος: 500 GB HDD,Windows 8

(καμία σχέση το ξέρω)

από την όλη συζήτηση τείνω προς το Dell λόγω αξιοπιστίας..

καλά κάνω???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

κοίταζα κι εγώ το συγκεκριμένο laptop αλλά είχα κάποιους ενδοιασμούς λόγω e shop. Δεν είμαι φανατική gamer απλά μου άρεσαν τα χαρακτηριστικά σε αυτή την τιμή. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Dell Inspiron 3521 (i5-3337U/4GB/500GB)

Notebook, Οθόνη: 15.6" LED LCD, Ανάλυση:1366x768, CPU: Intel Core i5 3337U 1.8 GHz, Μνήμη: 4 GB, GPU: AMD Radeon HD 7670MDVD, Σκληρός Δίσκος: 500 GB HDD,Windows 8

(καμία σχέση το ξέρω)

από την όλη συζήτηση τείνω προς το Dell λόγω αξιοπιστίας..

καλά κάνω???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χειρότερο σε όλα το Dell.Σε κανένα σημείο δεν υπερτερεί έναντι του Lenovo.

Όσο για την αξιοπιστία που λες, μιλάμε για τις πλέον καταξιωμένες-σοβαρές εταιρίες στο χώρο, οπότε το ίδιο πράγμα είναι πάνω κάτω, εκτός αν η απορία σου έχει να κάνει με το θέμα της εγγύησης λόγω e-shop και τι γίνεται στην πράξη,εκεί δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρότερο σε όλα το Dell.Σε κανένα σημείο δεν υπερτερεί έναντι του Lenovo.

Όσο για την αξιοπιστία που λες, μιλάμε για τις πλέον καταξιωμένες-σοβαρές εταιρίες στο χώρο, οπότε το ίδιο πράγμα είναι πάνω κάτω, εκτός αν η απορία σου έχει να κάνει με το θέμα της εγγύησης λόγω e-shop και τι γίνεται στην πράξη,εκεί δεν ξέρω.

Προφανώς και είναι χειρότερο αλλά μέχρι 600 ευρώ μπορώ να δώσω. Και ναι η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει η εγγύηση του e-shop.... Δεν είμαι σχετική και ψάχνω λίγο στα κουτουρού. Τη lenovo τώρα την έμαθα καθώς έψαχνα και ψάχνοντας πληροφορίες, βρήκα και αυτό το forum. Έχω ήδη ένα Dell και είμαι αρκετά ικανοποιημένη. Δεν ξέρω με αυτά τα χρήματα αν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο (σε CPU, GPU, μνήμη κλπ..) που να είναι και προκοπής μάρκα. Τα public θεωρούνται καλά στον τομέα της εγγύησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρη η διαφορα, κριμα που και τωρα δεν εχει full hd οθονη.. αλλα για τα δεδομενα τωρα ειναι οτι καλυτερο βρισκω στα χρηματα αυτα που να συνδυαζει και τον τομεα gaming 

 

Οι καλές κάρτες πρέπει να συνοδεύονται από καλές αναλύσεις.. αλλιώς δεν έχει νόημα.

Το 1366x768 είναι αποδεκτό μόνο σε ενσωματωμένες κ σε Ultrabook πλέον.

 

 

 

Δεν ειναι και τοσο κακο το 1366χ768. Σε χαμηλοτερη αναλυση μπορεις να παιζεις με υψηλοτερα γραφικα. Ειδικα για αυτη τη καρτα που ειναι μονο 128bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ειναι και τοσο κακο το 1366χ768. Σε χαμηλοτερη αναλυση μπορεις να παιζεις με υψηλοτερα γραφικα. Ειδικα για αυτη τη καρτα που ειναι μονο 128bit.

αυτη η καρτα ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλη. μη συγκρινεις με desktop gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φοβαστε εγω πιστευω περι εγγυησης, αμα εχετε θεμα τοτε αρχιζετε και τους εκβιαζετε και θα γινει η δουλεια σας ετσι πρεπει να γινετε αμα λενε τα δικα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη lenovo τώρα την έμαθα καθώς έψαχνα και ψάχνοντας πληροφορίες, βρήκα και αυτό το forum. 

Ειναι οντως καλα τα Dell και αξιοπιστα. Αλλα η Lenovo δεν παει πισω.

Ισως εχεις ακουστα τον παλιο κολοσσο της IBM που φημιζοταν για την ποιοτητα κατασκευης της (κατι αντιστοιχο με την Apple σε PC)

Η ΙΒΜ λοιπον σιγα σιγα μεταφερθηκε - εξαγοραστηκε στην Κινα απο την Lenovo της οποιας το ονομα ακομη και σημερα ειναι ισοδυναμο με ποιοτητα κατασκευης σε γενικες γραμμες μιας και εχει ολη την τεχνογωσια της ΙΒΜ.

Εχω  Lenovo απο το 2006 και ειναι σκυλι, δουλευει χωρις κανενα προβλημα. Πηρα στην αδερφη μου Lenovo, σκυλι και αυτο. Ξαδερφια Lenovo κανενα προβλημα ουτε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι οντως καλα τα Dell και αξιοπιστα. Αλλα η Lenovo δεν παει πισω.

Ισως εχεις ακουστα τον παλιο κολοσσο της IBM που φημιζοταν για την ποιοτητα κατασκευης της (κατι αντιστοιχο με την Apple σε PC)

Η ΙΒΜ λοιπον σιγα σιγα μεταφερθηκε - εξαγοραστηκε στην Κινα απο την Lenovo της οποιας το ονομα ακομη και σημερα ειναι ισοδυναμο με ποιοτητα κατασκευης σε γενικες γραμμες μιας και εχει ολη την τεχνογωσια της ΙΒΜ.

Εχω  Lenovo απο το 2006 και ειναι σκυλι, δουλευει χωρις κανενα προβλημα. Πηρα στην αδερφη μου Lenovo, σκυλι και αυτο. Ξαδερφια Lenovo κανενα προβλημα ουτε εκει.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το είχα μάθει για την IBM και θεώρησα ότι είναι καλά μηχανήματα. Απλώς με μπλοκάρει λίγο το θέμα με το e-shop και δεν έχω κουράγιο να απειλώ για να κάνω τη δουλειά μου. Αν είχα μεγαλύτερο budget θα έπαιρνα lenovo από άλλο κατάστημα αλλά σε αυτές τις τιμές έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με τα Dell (απ' όσο είδα τουλάχιστον)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για λαπτοπ ( http://www.insomnia.gr/topic/499023-laptop-%CE%B3%CF%8D%CF%81%CF%89-%CF%83%CF%84%CE%B1-600-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E/ ) και το συγκεκριμένο μ'αρέσει πολύ! 

 

Ειναι πραγματικα καλο οπως λετε;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για λαπτοπ ( http://www.insomnia.gr/topic/499023-laptop-%CE%B3%CF%8D%CF%81%CF%89-%CF%83%CF%84%CE%B1-600-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E/ ) και το συγκεκριμένο μ'αρέσει πολύ! 

 

Ειναι πραγματικα καλο οπως λετε;;; 

 

 

δες και αυτο που βγαλε προσφορα το mmarkt με φουλ HD οθονη και i7 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρέλαβα χθές. 2-3 πράγματα

 

Η εγκατάσταση win απο DOS έγινε απροβλημάτιστα χωρίς να έχει περίεργα file systems και hdd tables. Σε 15λεπτάκια είχα τελειώσει.

 

Οι μαμά drivers είναι ΟΚ (πέρα απο τις nvidia) και όλα δουλεύουν καλά ακόμα και έτσι να το αφήσει κανείς

 

Ποιότητα κατασκευής φαίνεται να είναι καλή. Στιβαρό laptop με δυστυχώς χοντρό προφίλ που είναι σχετικά λογικό λόγω της gpu.

 

Αθόρυβο σε κανονική λειτουργία.

 

Τώρα όσον αφορά τα γραφικά μόνο lol δοκίμασα λίγο οπου έπαιζε 60fps με όλα maxed χωρίς πρόβλημα (είχα το setting αλλιώς πιθανόν να πηγαίνει πολύ παραπάνω frames ούτως η άλλως). Σήμερα θα δοκιμάσω και κάτι πιο βαρύ.

 

Το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο υπέροχο. Το μόνο που μου κακοφάνηκε είναι το trackpad το οποίο μου φαίνεται να "παίζει" και έχει πολύ κακό αριστερό κ δεξί κλίκ (καμία σχέση με το z500 που έχω και έχει υπέρχο track).

 

Γενικά μου φαίνεται τρομερό vfm. Επίσης κάτι ακόμα που πρόσεξα είναι οτι όλο το documentation είναι στα πολωνικά. Δεν ξέρω τι παραεισαγωγή έχουν κάνει αλλα δε με πολυνοιάζει κιόλας εφόσον ισχύουν εγγυήσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...