Προς το περιεχόμενο

Freezάρισμα και Kernel Power 41 (63)


RedMike7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Εδώ κάποιους μήνες ταλαιπωρούμε με τυχαία “freezαρίσματα” στα Windows 7 (Ultimate 64-bit), κατά την χρήση του Firefox. Για παράδειγμα έχω ανοίξει κάποιες σελίδες (Facebook, Sport24 κ.α.) και ξαφνικά δεν κουνιέται το ποντίκι και το πληκτρολόγιο δεν αντιδρά στα κουμπιά που πατάω, με αποτέλεσμα να πρέπει να πατήσω το restart button.

 

Άνοιξα τον event viewer των Windows και μου έβγαλε: Event 41, Kernel Power.

 

“The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.”

 

  BugcheckCode 0     BugcheckParameter1 0x0     BugcheckParameter2 0x0     BugcheckParameter3 0x0     BugcheckParameter4 0x0     SleepInProgress false     PowerButtonTimestamp 0

 

1-1.png

 

Υποψιάστηκα ότι μπορεί να φταίει ο δίσκος μου (SSD) και έτρεξα το Corsair Toolbox, όμως δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα ο δίσκος. Έπειτα έτρεξα το Hard Disk Sentinel και πάλι δεν έδειχνε πρόβλημα στους δίσκους.

 

Η επόμενη μου λύση είναι το format, αλλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη πάνω στο θέμα.

 

Ο υπολογιστής μου είναι αυτός της υπογραφής μου.

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία χρειαστείτε, πείτε μου.

 

Ευχαριστώ!

post-158827-0-75697300-1378636459_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το event id 41 σου εμφανίζεται κάθε φορά που δεν γίνεται σωστός τερματισμός των Windows. Δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα σου. 

 

Ενημέρωσε flash player, java και τρέξε μια σάρωση με το av σου και το hitman pro ή το malwarebytes. Τα κολλήματα στα κάνει μόνο όταν είσαι στον firefox; Πουθενά άλλου; Έχεις δοκιμάσει με άλλον browser;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα ειχα ανοιξει σχετικο θεμα μαλιστα,ειχα παρομοιο προβλημα

freezes και kernel 41

φταιχτης ηταν το daemon tools οπου δεν εβρισκε drive για εναν παραξενο λογο και freezαρε το συστημα.

τσεκαρε στις προειδοποιησεις αν εχεις θεματα με το daemon!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπα αυτο για το memetest επειδή το googλαρα λιγο και αλλοι που ειχαν παρόμοιο πρόβλημα λέγανε οτι προερχόταν απο hardware μεριά οποτε καλο ειναι να τα ελέγχεις ολα , αν και προσωπικά εμενα μου φαίνεται θέμα software αλλα οπως ειπα ποτε δεν μπορεις να εισαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψάχνεις πολύ ο Firefox στη κανει τη ζημιά (η κάποιο plugin)

Οταν αφηνω τον Firefox ανοιχτό και κάνω sleep μου βγάζει μπλέ οθόνη οτι άλλο και να αφήσω ανοικτό επανέρχετε κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!<br><br>

Οπως φαίνεται το πρόβλημα ειναι στον Firefox ή σε κάποιο plugin, όπως ανέφερε και ο heavy82. Απο ότι θυμάμαι μια μέρα πριν ξεκινήσει το πρόβλημα έκανε update το adobe flash player..<br><br>

Αμα κάνω επανεγκατάσταση το flash player και τον Firefox, πιστεύετε ότι θα λυθεί το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...