Προς το περιεχόμενο

Microsoft Security Essentials: Αρκεί?


tolisk99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα ειχα διαβασει ένα αληθινό άρθρο οπου ενας προιστάμενος της ms δήλωσε οτι το mse δεν φτιάχτηκε για front line antivirus. Αυτό άλλωστε φαίνεται και από ολα τα τεστ των τελευταίων ετών. Το mse μόνο του δεν κάνει σοβαρή δουλεια.

 

Αυτό σημαίνει οτι ενας power χρήστης μπορεί να επιβιώσει μόνο με το mse, ενω ένας μέσος χρήστης παίζει με τη φλόγα. Μην ξεχνάμε το 60-70 της ασφάλειας ενος υπολογιστή ειναι ο ίδιος ο χρήστης, ενω το υπολοιπο 30-40 ειναι τα λοιπα προγράμματα. 

 

Δεν υπάρχει απολυτο antivirus αλλά σίγουρα δεν εμπιστεύομαι την υγεία των υπολογιστών μου στο mse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο power χρήστης και να είσαι όταν μπορείς να έχεις αποδεδειγμένα καλύτερη προστασία, δωρεάν και χωρίς να έχει μεγάλη επίπτωση στο performance του pc, απο άλλα antivirus (Bitdefender - Avast), τότε για μένα είναι μονόδρομος τα δεύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο power χρήστης και να είσαι όταν μπορείς να έχεις αποδεδειγμένα καλύτερη προστασία, δωρεάν και χωρίς να έχει μεγάλη επίπτωση στο performance του pc απο άλλα antivirus (Bitdefender - Avast), τότε για μένα είναι μονόδρομος.

Όπως το έγραψες δεν ειναι ξεκαθαρο αν εισαι υπερ ή κατα του mse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα διάβασες το προηγούμενο ποστ μου, νομίζω φαίνεται ότι είμαι ξεκάθαρα εναντίον του mse. Οταν έχεις καλύτερες επιλογές με όλα τα θετικά που ανέφερα νομίζω είναι ξεκάθαρο το ποιο θα επιλέξεις.

 

Πάντως είχες δίκιο ότι δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρο το post. Το διόρθωσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mse επιζεί και κερδίζει ποσοστό, γιατί είναι το μόνο που εγγυάται trouble free χρήση.

Κατα τα άλλα, το avast καλό αλλά με προβλήματα σε καινούριες εκδόσεις, και το bitdefender πολύ αργό στη σάρωση.

 

Για μένα avira απο free και eset απο paid.

Είναι πρώτη προτεραιότητα να μην σου δημιουργούν προβλήματα ούτε καθυστερήσεις, και μετά η αποτελεσματικότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το malwarebytes μπορεί να συνδιαστεί ταυτόχρονα με το mse? Και είναι και αυτό free? Αν ναι, μπορείτε να με βοηθήσετε από ποιά σελίδα το κατεβάζω? Εχω windows vista 32.

Πάντως τον τελευταίο χρόνο που έχω το mse μου βρίσκει τα πάντα, πιό πολλά και από τον kaspersky την πλήρη σουίτα που φόραγα πριν.

Αν δεν πιάνει κάποιους ιούς (όπως διάβασα στα τεστ) και κολλάει το pc μου, πως θα το καταλάβω από την στιγμή που δεν θα το εμφανίσει στην σάρωση? Θα γίνει αργό το pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο Link.png Site: εδω το malwarebytes free.

Mπορεις αν τακτα χρονικα διαστηματα να κανεις σαρωση με το Link.png Site: emsisoft free emergency kit , δεν εχει real time protection, αλλα λειτουργει online, και μπορει να καθαρισει οτι αφηνει το mse, η μπορεις να πας στο Link.png Site: eset online scanner   και αυτο κανει την ιδια δουλεια  με το emsisoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το καταλάβεις απο το malwarebytes, γι' αυτό χρειάζεται, γιατί ποτέ με ένα πρόγραμμα δεν είσαι πάρα πολύ σίγουρος.

Το malwarebytes, για την χρήση που το θες (σάρωση κατ' απαίτηση, και όχι realtime προστασία), είναι free. Στο τέλος σε ρωτάει αν θες να ενεργοποιήσεις την trial pro έκδοση, εσύ απλά αποεπιλέγεις το αντίστοιχο κουτάκι.

 

Θα το κατεβάσεις απο εδώ:
http://www.malwarebytes.org/mwb-download/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το malwarebytes υπάρχει free για τα windows 8? Kαι αν ναι, από ποιά σελίδα το κατεβάζω? Γιατί βλέπω ότι υπάρχει μόνο μέχρι τα w7.

Πάντως το δοκίμασα στο δικό μου pc που είχα ένα πρόβλημα με shortcut virus και δεν έβρισκε τίποτα το mse και καθάρισε τα πάντα. Πολύ καλό πρόγραμμα.

Οπότε αν φοράω το mse με το malwarebytes είμαι όκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να μην λειτουργει για 8, 8.1. Ας λεει windows 7. Τωρα για την προστασια, μια χαρουλα θα εισαι. Αν δεις τιποτα περιεργο, μπαινεις με malwarebytes και τα βγαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το malwarebytes υπάρχει free για τα windows 8? Kαι αν ναι, από ποιά σελίδα το κατεβάζω? Γιατί βλέπω ότι υπάρχει μόνο μέχρι τα w7.

Πάντως το δοκίμασα στο δικό μου pc που είχα ένα πρόβλημα με shortcut virus και δεν έβρισκε τίποτα το mse και καθάρισε τα πάντα. Πολύ καλό πρόγραμμα.

Οπότε αν φοράω το mse με το malwarebytes είμαι όκ?

Nαι free ειναι και λειτουργει μια χαρα στα 8 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...