Προς το περιεχόμενο

επιλογη καλύτερης λύσης


kostis111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημά μου που αντιμετωπίζω με το ρουτερ μου.

Έχω ένα alcatel της hol (αυτό έστειλαν) και το χρησιμοποιώ σε οικία 110 τ.μ.

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω καλό σήμα wifi και η ταχύτητα είναι ναι μεν αυτό που μπορεί να δώσει η εταιρία κάποιες φορές, αλλά απο κουζίνα σε δωμάτιο μπορεί να μην το βλέπει καν ως δίκτυο και να φανταστείτε το κινητό μου βλέπει του γείτονα στον άλλον όροφο.

Λόγω smart tv θα ήθελα να έχω και εκεί το μέγιστο της σύνδεσης...

Οπότε τι προτείνετε... να αγοράσω κάποιο άλλο καλό ρουτερ; να πάω σε λύση powerline που έχω ακούσει;; Ποια θα ήταν η καλύτερη συνδεσμολογία στην τηλεόραση ή στον υπολογιστή (έχει ασύρματο δίκτυο)

Σας ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημά μου που αντιμετωπίζω με το ρουτερ μου.

Έχω ένα alcatel της hol (αυτό έστειλαν) και το χρησιμοποιώ σε οικία 110 τ.μ.

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω καλό σήμα wifi και η ταχύτητα είναι ναι μεν αυτό που μπορεί να δώσει η εταιρία κάποιες φορές, αλλά απο κουζίνα σε δωμάτιο μπορεί να μην το βλέπει καν ως δίκτυο και να φανταστείτε το κινητό μου βλέπει του γείτονα στον άλλον όροφο.

Λόγω smart tv θα ήθελα να έχω και εκεί το μέγιστο της σύνδεσης...

Οπότε τι προτείνετε... να αγοράσω κάποιο άλλο καλό ρουτερ; να πάω σε λύση powerline που έχω ακούσει;; Ποια θα ήταν η καλύτερη συνδεσμολογία στην τηλεόραση ή στον υπολογιστή (έχει ασύρματο δίκτυο)

Σας ευχαριστώ!!!

powerline.Καλη λυση δεν σου εγγυατε κανεις οτι θα παιξει σιγουρα και το κοστος ειναι ακριβο.αν εχεις τριφασικο ρευμα αν εχεις αλλο πινακα πανω οι πιθανοτητες να παιξει σωστα μειωνονται.

repater: Πιανει ασυρματα και δινει παλι ασυρματα.το συν οτι δεν χρειαζεσαι τιποτα και ειναι φτηνα.το μειον οτι αυτα που θα παιρνουν απο το repeater ειτε ασυρματα ειτε με καλωδιο ενδεχομενως να εχουν μειωμενη ταχυτητα.

καλωδιο δικτυου.η καλυτερη λυση.

access point: παιρνει με καλωδιο ethernet και δινει ασυρματα.

το κακο οτι πρεπει να τραβηξεις καλωδιο μεχρι εκει που θα μπει.το καλο οτι ειναι φτηνα και δεν εχεις απωλειες ταχυτητας απο το αρχικο ρουτερ αφου παιρνεις με καλωδιο.αναλογα τι μπορεις να κανεις ποσα θες να πληρωσεις και αν σε νοιαζει η ταχυτητα διαλεγεις.

κουρτινα α κουρτινα β η κουρτινα γ? zong δεν εχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν έχω τριφασικό ρεύμα στο διαμέρισμα, μάλλον μόνο η πολυκατοικία έχει τριφασικό, λόγω ανελκυστήρα.

Κατά δεύτερον δε με τρελαίνει η ιδέα να καλωδιώσω όλο το σπίτι...

άρα μάλλον προτιμώ κάτι με ασύρματη λύση.

Αν είναι κάτι ακριβό και αξίζει τον κόπο να το σκεφτούμε, διαφορετικά με βλέπω να κλέβω απ' το γείτονα. :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν έχω τριφασικό ρεύμα στο διαμέρισμα, μάλλον μόνο η πολυκατοικία έχει τριφασικό, λόγω ανελκυστήρα.

Κατά δεύτερον δε με τρελαίνει η ιδέα να καλωδιώσω όλο το σπίτι...

άρα μάλλον προτιμώ κάτι με ασύρματη λύση.

Αν είναι κάτι ακριβό και αξίζει τον κόπο να το σκεφτούμε, διαφορετικά με βλέπω να κλέβω απ' το γείτονα. :-D  :-D  :-D

αν εννοεις σε Repeater τοτε ενα repeater φτηνο και νορμαλ μαρκα ειναι το tp link 710nd που εχει κανα 20-30 ευρω αν θυμαμαι καλα απεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μοντέλο της tp link, το  tl-pa211 κάνει την ίδια δουλειά; είναι καλύτερο ή είναι άλλο πράγμα;

 

αν είναι κάτι διαφορετικό πρότεινέ μου ένα αρκετά καλό έστω και πιο... ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εβαλες εσυ ειναι Powerline.δικτυο μεσα απο το ρευμα.και δεν εχουν wireless.

αλλο το repeater αλλο τα Powerlines>καλυτερα repeater απο tp link σε d link σε κανα Netgear η σε κανα air live.

υπαρχουν και Powerlines νομιζω με wireless αλλα θα ειναι ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το... >καλυτερα repeater απο tp link σε d link σε κανα Netgear η σε κανα air live.

κανε λίγο μια μετάφραση γιατί μπερδεύτηκα ο ανειδίκευτος.

δηλ πρέπει να πάρω repeater της tplink και να αγοράσω άλλο ρουτερ π.χ. netgear ή airlive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το... >καλυτερα repeater απο tp link σε d link σε κανα Netgear η σε κανα air live.

κανε λίγο μια μετάφραση γιατί μπερδεύτηκα ο ανειδίκευτος.

δηλ πρέπει να πάρω repeater της tplink και να αγοράσω άλλο ρουτερ π.χ. netgear ή airlive?

αν θες φτηνο repeater παιρνεις  tp link.αν θες κατι καλυτερο παιρνεις σε netgear airlive Κτλ.αν πας σε repeater τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κάποιο καλό φίλε να μου προτείνεις για οικιακή χρήση, αλλά καλό... και το βλέπουμε το κόστος.

περα απο το mikrotik που δεν το εχω δοκιμασει

υπαρχει και κατι σαν αυτο.

http://www.cosmodata.gr/product/12501/

και σε πιο ακριβο /πιο δυνατο σε wireless και να ειναι και Poe

http://www.skroutz.gr/s/312662/Air-Live-WL-5470POE.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία... μια ερώτηση ακόμα το Poe τι είναι;

poe =power over ethernet.θες πχ να βαλεις ενα repeater στην ταρατσα για να πιασεις ιντερνετ απο ενα φιλο σου στο απεναντι σπιτι.στην ταρατσα δεν εχεις πριζα .οποτε εκει βαζεις τον Poe injector Μεσα στο σπιτι και ριχνεις Utp μεχρι το repeater.περα απο τα data μεταφερει και ρευμα για να τροφοδοτειται η συσκευη οποτε δεν χρειαζεται να εχεις πριζα εκει κοντα.περνας το ρευμα μεσα απο το καλωδιο δικτυου.simple πρακτικο βολικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...