Προς το περιεχόμενο

Οverclocking I5 3570K


Dinosfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.anandtech.com/show/5763/undervolting-and-overclocking-on-ivy-bridge

http://www.overclock.net/t/1247413/ivy-bridge-overclocking-guide-with-ln2-guide-at-the-end

 

Είτε έχεις πέσει σε καλο κομμάτι ειτε κάτι δεν κανεις καλα. Δες αυτούς τους οδηγούς. Ανέβαζε τον πολλαπλασιάστη μια μονάδα την φορά και ανέβαζε και ρεύμα. Τρέξε prime καμία ωρα για να δεις αν είσαι σταθερός και οι θερμοκρασίες σου να μην ανέβουν πάνω απο τους 70-75. Μετα ξαναανέβασε πολλαπλασιάστη και ξανακανε την διαδικασία.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

stable εχω καταφερει μεχρι 4,6 στα 1,32 και θερμοκρασιες ικανοποιητικες εγω εξαρχης θελω να ρωτησω εχω φτασει 4,8 με 1,47 vcore που αποσο αναφερουν ειναι πολυ υψηλο αλλα και παλι δεν καταφερα να ειμαι stable σε πολλα forum ολοι εχουν πιασει 4,8 με 1,3 vcore επειδη δεν ξερω πολυ καλο overclocking υπαρχουν και αλλες ρυθμισεις που πρεπει να πειραξω στα bios εχω την μητρικη της υπογραφης μου κανω εγω κατι λαθος? οταν λες εχω πεσει σε καλο κομματι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>stable εχω καταφερει μεχρι 4,6 στα 1,32 και θερμοκρασιες ικανοποιητικες εγω εξαρχης θελω να ρωτησω εχω φτασει 4,8 με 1,47 vcore που αποσο αναφερουν ειναι πολυ υψηλο αλλα και παλι δεν καταφερα να ειμαι stable σε πολλα forum ολοι εχουν πιασει 4,8 με 1,3 vcore επειδη δεν ξερω πολυ καλο overclocking υπαρχουν και αλλες ρυθμισεις που πρεπει να πειραξω στα bios εχω την μητρικη της υπογραφης μου κανω εγω κατι λαθος? οταν λες εχω πεσει σε καλο κομματι?</p>

 

Για περαιτέρω ρυθμίσεις θα δεις στα δυο λινκ που σου έστειλα πριν. Για καλο κομμάτι εννοω ότι θέλει λίγο ρεύμα για να ανάβει πολυ, μερικά τσιπ μπορούν να ανέβουν πολυ και αλλα οχι.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε κανεναν οδηγο στο νετ και βεβαιωσου οτι εχεις καταλαβει τα βασικα πριν χαλασεις το οτιδήποτε. Και ρε παιδια μη λετε οτι να ναι...για να θελει 1.3+ για τα 4.5+ δε σημαίνει οτι εχει πεσει σε καλι κομματι αλλα σε εντελως κακο ή κατι δεν εχει πιασει και καπου το χανει.:)

 

Καλο διαβασμα και στανταρ πραγματα, κοιτα τη θερμοκρασία και να εισαι σιγουρος πριν πεταξεις το επομενο νουμερο..γιατι 48 βαθμούς under load στα 4.6 απλα δεν υπαρχουν.:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε κανεναν οδηγο στο νετ και βεβαιωσου οτι εχεις καταλαβει τα βασικα πριν χαλασεις το οτιδήποτε. Και ρε παιδια μη λετε οτι να ναι...για να θελει 1.3+ για τα 4.5+ δε σημαίνει οτι εχει πεσει σε καλι κομματι αλλα σε εντελως κακο ή κατι δεν εχει πιασει και καπου το χανει.:)<br><br>

Καλο διαβασμα και στανταρ πραγματα, κοιτα τη θερμοκρασία και να εισαι σιγουρος πριν πεταξεις το επομενο νουμερο..γιατι 48 βαθμούς under load στα 4.6 απλα δεν υπαρχουν.:)

Το καλό κομμάτι δεν το έλεγα για τα ρεύματα αλλα γιατι ο ts λέει ότι τον ανέβασε 4,5 με stock ψυχτρα. Οπως λες και εσυ κάτι δεν εχει καταλάβει.

 

Εμείς εδω είμαστε. Διάβασε τους οδηγούς και ότι χρειαστείς εδω είμαστε.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα!!Υπαρχει καποιος ΑΓΙΟΣ ανθρωπος απο ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ με καλες γνωσεις στο OC να μπορεσει να με βοηθησει??Εχω μητρικη z77-d3h με τον i5 3570k...Προσπαθω 2 μερες να βγαλω μια ακρη και να κανω stable το pc αλλα τπτ...Η εχω πεσει σε πολυ κακο κομματι η μαλλον κατι κανω λαθος!!Αν ειναι καποιο παιδι απο Θεσ/νικη ας στειλει ενα πμ! pleaseeee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνει για Oc κατ οικον. :P

Δεν μπορώ να μην σχολιάσω γελούσα 5 λεπτά μονός μου. :-D  :P 

Που το σκέφτηκες?

Το OC κατ οικον είναι όπως το delivery?

Παίρνεις τηλέφωνο και έρχεται?

χαχαχαχα

 

 

Συγγνώμη για το Οff Τopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα κοροιδευετε κοροιδευετε,θα ανοιξω εταιρια delivery και θα βγαλω λεφτα!Ελεγα μηπως ειναι καποιο παιδι απο εδω κοντα στην περιοχη μ  να βγαλουμε πιο γρηγορα ακρη!Τελος offtopic,εχω καποιοες αποριες,βλεπω σε καποιους μιλανε για 4,5ghz με vcore 1,15-1,17...εμενα σε στοκ κατασταση η μητρικη γραφει 1.20 και με το μονο που ανοιξε το pc κ δν εβγαλε μπλε οθονη στα 4,5ghz ειναι στο 1,29 κ πανω!Τι γινετε εχω πεσει σε κακο κομματι κανω κατι λαθος? Mετα απο πολυ ζορι εχω LLC-extreme,vcore 1.29,pll 1.60, (c1,c3 κτλ) auto,δουλευει απο 1.6ghz-4.5ghz με linx-prime95 max temp 83 (212 evo p/p).Πως τα βλεπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κακο κοματι. Εγω παντως haswell και vcore πανω απο 1,20 αντε 1,24 δε θα το αφηνα. Και το llc extreme και αυτο 2much το βλεπω. Καλυτερα να πεσεις στα 4,2 μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι'αυτο παιδευομαι 2 μερες!Λεω πως μπορει να βγαζουν οι αλλοι 1,19 στα 4.5ghz....οταν εμενα στοκ ειναι 1.20???Για το llc αν το βαλω στο high παλι δν ανοιγει...Μονο το Pll δεχτηκε χαμηλα στο 1.60!Οι θερμοκρασιες μου ειναι καλες νομιζω γιατι πιστευεις οτι πρεπει να χαμηλωσω στα 4,2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον κακο κοματι. Εγω παντως haswell και vcore πανω απο 1,20 αντε 1,24 δε θα το αφηνα. Και το llc extreme και αυτο 2much το βλεπω. Καλυτερα να πεσεις στα 4,2 μαλλον.

αυτός ο επεξεργαστής δεν είναι haswell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...