Προς το περιεχόμενο

Οverclocking I5 3570K


Dinosfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρα με 1.29vcore ειμαι καλα??Πως το βλεπεις?Εχω llc extreme,pll 1.60 κ ολα τα αλλα auto! 82max temp

Καπου εκει ειμαι και εγω μετα απο πολυ παιδεμα!Παντως ισχυει και οτι το καλοκαιρι 8α ειμαστε καμια 10+ βαθμουςπανω αλλα αυτα παντα σε foul load!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι υπερβολη 1,3 και 1,4 vcore για 4,5 αλλα παιζει να σου εκατσε ασχημο chip ......

 

 

και  

 

 

 

(82 τωρα σημαινει 95 το καλοκαιρι )  +1 και πας και πιο πανω κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια για να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. 

Λοιπόν 3570Κ με μητρική Z77X-UD3H. Βάζω συχνότητα στα 4.4Ghz και ανεβάζω vcore κατευθείαν στο 1.32 (από 1.21 που ήταν by defailt) ώστε να πέσω στην συνέχεια. Κάνω stress tests τα περναώ όλα κομπλέ με μέγιστη θερμοκρασία 90 βαθμούς. Ωραία λέω και αρχίζω να πέφτω. Με τα πολλά έχω φτάσει vcore στο 1.26V (ενδέχεται να μπορώ να πέσω και άλλο σε ρεύμα αλλά δεν έχω δοκιμάσει) και είμαι σταθερός με μέγιστη θερμοκρασία 82 βαθμούς. Το θέμα είναι ότι ενώ η θερμοκρασία πέφτει καθώς ρίχνω το vcore, βλέπω ότι το μέγιστο voltage του κάθε πυρήνα είναι στο ~1.31 και ας έχω βάλει vcore μικρότερο από τόσο. Υποψιάζομαι ότι η μητρική δίνει κάποιο offset στο vcore αλλά δεν ξέρω ποια επιλογή το κάνει. Γιατί συμβαίνει αυτό; Και πως γίνεται η θερμοκρασία να έπεφτε καθώς κατέβαζα το vcore αφού η μητρική πάντα το πήγαινε στο 1.31 under heavy load? 

 

Να πω ότι θεωρώ ότι είμαι σταθερός ύστερα από 20 λεπτά LinX με 2GB ram και στην συνέχεια 10 loops intel burn test με 4gb ram. Έχω το cpu στα 4.4Ghz με 1.26V εδώ και μια εβδομάδα, έχω παίξει games, κάνει render κλπ και δεν έχω φάει κανένα bsod.

 

ΑΚΥΡΟ: Έμπλεξα το VID με το Vcore.

Επεξ/σία από dimitris21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...